ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Nu recomand

Am ales perioada 29.07.2019-03.08.2019, un sejur de 5 nopti, 4 persoane, la hotelul Royal Bay Elenite.

Parcarea a costat 12 leva/zi și a trebuit sa platesc 72 leva, alta alternativa nu prea este pe acolo.

Pana la hotel vine o masinuta de golf sa te duca cu bagajele și de preferat ar fi sa nu aveți foarte multe gentute. Timpul de asteptare pentru masinuta de golf a fost 5-10 minute.

Am ajuns la hotel pe la ora 12 și nu ne asteptam sa primim camera așa de devreme din ce review-uri mai citisem cum ar fi ca abia la ora 14 o sa primim camera.

În schimb, bratara o primesti abia dupa 14:30 deci pranzul nu il vei prinde și receptionerul mi-a spus ca nimeni nu o primeste pana dupa masa de pranz, deci vei incepe cu cina.

Insa, dupa ce îți pune bratara te poti duce la baruri și mai sunt niste “casute” unde se serveste Fornetti, Gyros, Hot-Dog și la topogane inghetata și floricele.

Unul dintre minusuri ar fi ca nu gasesti o sticla mica de apa pentru seara când te duci în camera. La barul de receptie exista un dozator de apa dar butonul de apa rece era badajat, iar apa calda era prea fierbinte pentru a fi baubila.

Din punctul de vedere al barurilor, cel de pe plaja este cu plata, cel de la piscina îți ofera Cola, Fanta, Bitter, Sprite, Apple Juice, Cherry Sour, Apa, Bere și cateva cocktail-uri care nu erau prea stralucite, iar sucurile nu erau concentrare și se simtea apa în ele. Mai era un bar la receptie la care stateam seara iar bauturile nu difereau fata de cel de la piscina.

Alt minus ar fi ca dupa ce pleci de plaja nu ai un robinet ceva sa te speli de nisip când pleci în camera, la masa sau la piscina.

La piscina exista doar un dus care nu este prea eficient și langa dusul acela exista un robinet care nu functiona.

Exista la intrarea în hotel o perie unde puteai sa te stergi de nisip, dar nu foarte bine. Deci trebuia fie sa te stergi cu mana sau cu o apa luata intr un pahar sau intr o sticla, fie sa te cari cu nisipul prin hotel sau în camera.

De altfel și apa din piscina era plina de nisip, iar din cate am observat o data la 2 zile se curata piscina.

Camera nu era foarte curata, în mod special pe jos unde atunci când aveai picioarele ude ti se lipea de talpa toata mizeria. Noi am pus prosoapele de la ei pe jos pe post de covor. Am avut o camera cu vedere la mare desi nu cerusem în mod special una.

Mancarea nu a fost foarte diversificata, dar ai avut ce sa mananci și nu puteai sa zici ca faci foamea. Dimineata gaseai oua fierte, omleta, legume, branzeturi, fructe, lapte, paine, ceva fursecuri și chec. Astea le cam gaseai în fiecare dimineata.

La pranz, carne, cartofi, salate, paste, iar la cina am gasit musaca, peste, carne de porc, de vita, de pui în diferite seri.

Apa din mare este mica la inceput, dupa mare, apoi se face iar mica, salvamarii erau mereu prezenti.

Timpul pe care il faci pana la Aqua Park este de 10 minute în minus sau în plus cateva minute. Parcarea este la fel destul de departe. Daca vrei sa te mai intorci la masina dupa o gentuta sau altceva, faci cel putin 10 minute pana la parcare.

Wi-fi-ul este disponibil doar la receptie și este nesecurizat. Cel mai bine functiona dimineata și la pranz, seara erau foarte multi și abia se incarca o poza sau o pagina web.

Vremea a fost ok, am prins o parte din zi ploioasa, dar dupa a iesit soarele și în restul zilelor a fost destul de cald.

În mare, a fost un concediu frumos, ai avut ce sa faci, nu te plictiseai, nu mureai de foame, de sete, dar nu m-as mai intoarce la acest hotel și nici nu i l-as recomanda cuiva.

Exista alte optiuni mult mai bune, dar am ales în mare parte acest hotel pentru distanta de la hotel pana la mare și pana la bar. Cum ieseai din hotel, faceai 2 minute pana pe plaja, iar de la plaja pana la barul de la piscina pana în 3 minute deoarece cel de plaja era contra cost.

Trimis de Valicost in 04.08.19 19:10:34
Validat / Publicat: 04.08.19 21:33:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 907 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Valicost); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.08.19 21:33:21]

@Valicost: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

M-Magdolna
[05.08.19 16:44:33]

Prosoape puse pe jos?? No comment. Nu a-ti avut slapi pe care sa ii folositi in camera, in loc sa puneti prosoapele pe jos? Va dati seama altii vor folosi aceste " prosoape" pe post de prosoape... Slapii de afara putin bagati sub dus si gata, nu trebuie sa umblati desculti sau cereti sa se faca curat.

ValicostAUTOR REVIEW
[05.08.19 20:20:06]

@M-Magdolna: no comment? Poate no comment ca am gasit mizerie din prima zi, normal dupa un check out camera respectiva ar trebui curatata. Am gasit fire de par pe jos și praf. Prosoapele acelea daca ai fi așa sigura de curatenie se spala. De ce trebuie sa mi spăl eu incaltamintea de fiecare data când intru în camera? Ca nu sunt în stare sa faca curat în camere zi de zi? Alta alternativa ar fi fost sa ofere papuci din aceia albi usori, dar nici pe aia nu i am gasit. Nu cred ca ai fost acolo sa vezi cum arata camera și nu cred ca ti ar conveni când ajungi la un hotel sa gasesti camera necuratata.

M-Magdolna, Valicost
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Bay Hotel [complex Royal Club Victoria]: