ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2019
ÎNSCRIS: 07.06.13
JUL-2019

Circuit Bucuresti - Baile Olanesti - Herculane - Arad - Budapesta - Oradea - Alba iulia - Moeciu de Sus - Bucuresti

M-am hotarat sa scriu acest review deoarece inainte sa plec am cautat pe nenumarate site-uri informatii despre starea drumurilor pe anumite portiuni si, spre surprinderea mea nu am gasit ce doream. Asa ca voi incerca sa descriu starea drumurilor pe fiecare segment acordand note de la 1 la 10.

Bucuresti-Baile Olanesti pe autostrada, apoi Ramnicu Valcea, Baile Olanesti, nota 9,5, nimic de reprosat.

De la Baile Olanesti spre Herculane am optat pentru varianta prin Baia de Arama pentru peisaje. Astfel din Paulesti am intrat pe DJ 651 (care nu poate fi accesat pe street view) spre Targu Jiu prin Horezu si a fost foarte bine- nota 9,5.

De la Targu Jiu am continuat spre Baia de Arama pe DN 67D si a fost bine (nota 9) pana am ajuns la 25 km de Herculane unde a inceput infernul.

Pana in Herculane numai gropi si denivelari in asa zisul asfalt - nota 4 (sa nu mergeti cu mai mult de 20-25 km/h).

Din Herculane am facut o mica escapada in Serbia la Kladovo. Am intrat in Serbia pe la Portile de Fier (buletin si fara aglomeratie) si am mers drept spre Kladovo cam 15 km. Drum bunicel, nota 8,5.

Din Herculane am plecat catre Arad si de la Lugoj am intrat pe autostrada - nota 9,5.

Din Arad am mers la Budapesta numai pe autostrada (inclusiv in Romania) nota 10.

De la Budapesta m-am indreptat spre Oradea pe autostrada (M3, M35, M4) si ultimii 30-40 km pe E60 nota 9,5. Oradea - Baile 1 Mai, pe centura Oradea nota 9.

De la Baile 1 Mai spre Alba Iulia am ales varianta DN 76 (E79) prin Beius, apoi de la Lunca pe DN 75, Arieseni, Albac, Campeni, unde se vireaza dreapta pe DN74A iar de la Abrud se continua pe DN74 spre Alba Iulia. Cu exceptia a 15 km (din pacate nu mai tin minte exact unde) cu ceva crapaturi in asfalt si multe petice, drumul e ok, iar peisajul superb. Nota 8,5 (din cauza portiunii mai proasta amintita).

Cine doreste (recomand) inainte de Alba Iulia, se vireaza stanga pe DJ 68 (nota 9,5) pentru a vedea calcarele de la Ampoita, cheile Ampoitei si o vizita la pensiunea La mama Luta unde se poate servi o masa excelenta (inclusiv sau mai ales placintele pe lespede facute la comanda) la un pret mai mult decat rezonabil, intr-o gradina foarte frumoasa.

Dela Alba Iulia am continuat spre Moieciu de Sus pe E 81, de la Sebes pe A1, apoi pe E 68 (nota 9,5).

Dupa Sercaia ma intrat pe DJ 104A si de la Sinca pe DN 73A, iar din Tohani pe DJ 112E. La iesirea din Tohanul Nou se vireaza dreapta pe DN 73 si din Bran stanga pe DN 73F.

Din Sercaia pana in Bran soseaua nu e prea buna, as acorda nota 7,5, insa daca se alege varianta Brasov-Rasnov-Bran, unde soseaua este in reparatii, exista 7 portiuni, de la Rasnov pana in Fundata, pe un singur sens cu semafor si dirijare manuala unde se sta in total cam 45-60 minute.

Din Moieciu spre Bucuresti am ales varianta Bran Rucar pentru a evita portiune in reparatii pana in Rasnov si Valea Prahovei foarte aglomerate de regula.

Din Moieciu am mers pe E574 pana la cariera Mateias unde se vireaza stanga pe DN72A. Sosea buna (nota 9) cu exceptia a 2 km inainte de intrarea in Rucar unde asfaltul este foarte denivelat (nota 6).

DN72A pana la Targoviste e acceptabil (nota 8). Targoviste - Bucuresti, DN71 si DN7 este bun, nota 9 - 9,5

Trimis de tataye in 04.08.19 15:47:05
Validat / Publicat: 04.08.19 18:02:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRIN şi PENTRU ROMÂNIA.

VIZUALIZĂRI: 304 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tataye); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.08.19 18:01:50]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă România!, PRIN şi PENTRU ROMÂNIA - #DESCOPERĂ ROMÂNIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă România: