ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2019
DIN: Focșani
ÎNSCRIS: 27.04.10
JUL-2019

Am bifat și Kusadasi!

Conform obiceiului, încă din noiembrie 2018 am început căutarea unui hotel pentru vacanța 2019. Am vrut să mai scurtez puțin drumul cu mașina așa că a ieșit învingător Kusadasi.

Am optat pentru Ramada datorită prețului și a notelor de pe forumurile de profil, asumându-ne faptul că acest hotel nu este amplasat pe plajă.

Tot conform obiceiului ???? am avut parte și de aventuri până la destinație: ne-am pierdut prietenii pe drum, ei neavând roamingul activat și am ratat intrarea în hotel, deși era foarte vizibilă.

M-am încăpățânat să "ascult" Google Maps care m-a dus exact unde a înțărcat mutu' iapa, adică la capătul celălalt alt stațiunii, pe un deal!

Ca să ajung pe dealul ăla am mers... pe un perete, după cum spunea un coleg de forum. Am ajuns la capătul unei străzi, la o poartă păzită de un jandarm. Când eu îi explicam, de mă dureau mâinile, ce caut???? a apărut un turc amabil care mi-a zis că un prieten de-al meu l-a trimis să mă ajute! Wow! Aveam prieteni pe dealul ăla?!? ???? Ca să localizez mai bine locul, vă spun că eram acolo unde scrie KUSADASI de se vede din orice punct al stațiunii!

Revenind la prieten... văzând că nu am loc să întorc, mi-a deschis porțile unei spălătorii auto astfel încât să mă desfăsor cu întoarcerea din 3 mișcări????

Am întors și am oprit la "prietenul" care mă ajutase: era o tipă simpatică, Alexandra, româncă, blondă și însărcinată, care mi-a spus că atunci când vede mașini de România pe strada aia știe că au utilizat Google Maps! Cred că e administrator la pensiunea/hotelul de pe acel deal. Am ieșit pe terasă și mi-a arătat unde trebuie să ajungem: în capătul celălalt alt stațiunii! Alexandra mi-a spus că ajunsesem la locuința comandantului jandarmeriei. De asta era păzită de un subaltern????

Eram îngrozită că trebuie să cobor peretele, adică strada care trecea printr-un bazar???? și care a fost cea mai abruptă stradă pe care am văzut-o/parcurs-o în viața mea! A

La hotel am ajuns în jurul orei 17. La recepție ne aștepta reprezentanta agenției partenere, deși era destul de târziu. S-a ocupat de cazarea noastră și în 10 minute eram în cameră. Ne-a lăsat plicul de prezentare și ne-a spus că putem să o contactăm pentru orice problemă. Nu a fost agasantă cu oferta de excursii.

Am avut o cameră în corpul de deasupra restaurantului. Am crezut că va fi gălăgie ținând seama de vecinătatea cu reataurantul, dar nu a fost așa.

Camera a fost spațioasa. Canapeaua extensibilă nu a fost chiar foarte confortabilă, dar soțul a trecut peste acest incovenient, lăsând doamnele să doarmă în paturile single????.

Baia era potrivită ca mărime, cu o cabină de duș ce nu permitea apei să se scurgă în exterior. Consumabilele (gel de duș, șampon și hârtie igienică) au fost completate zilnic.

Camera era ornată și cu un televizor pe care nu l-am deschis.

Balconul, orientat către piscine, era dotat cu măsuță, 2 scaune și uscător de rufe.

În frigider am găsit ape plate și minerale, fanta, cola și cola light care nu au fost completate pentru că nu le-am consumat. Cafeaua solubilă și zahărul erau zilnic completate.

Camerista a intrat zilnic să schimbe prosoapele și să aranjeze prin cameră. Lenjeria a fost schimbată la jumătatea sejurului. I-am oferit doamnei 10 lire și mi-a mulțumit în engleză.

Despre masă, numai cuvinte de laudă!

Micul dejun era foarte variat. Nu cred că a lipsit ceva din ce se consumă la această masă: ouă, brânzeruri, măsline, legume, fructe, multe feluri de pâine.

Prânzul avea 2 feluri de supe, grătar, feluri gătite, fructe.

Cireașa de pe tort o reprezentau deserturile de la cină! Torturile și baclavalele erau și arătoase și gustoase.

Masa se putea lua în restaurant, pe terasa acoperită sau pe o terasă exterioară. Pentru că o chelneriță ne-a amintit că nu avem voie cu țigara electronică decât pe terasa exterioară, acela a fost locul preferat pentru luarea meselor!

Chelnerii luau comanda pentru băuturi și apăreau rapid cu ele. Ca de obicei, berea a fost rece și bună!

Am optat pentru restaurantul a la carte pescăresc la care priveliștea este wow! Nu ne dăm în vânt după pește, dar restaurantul merită toată atenția! Servirea a fost promptă și chelnerii foarte amabili.

Înghețata și gofrele se serveau după un anumit program și erau însoțite de cozi luuuungi!

Tot după program se serveau și gozleme cu diverse umpluturi.

Echipa de animație îsi făcea simțită prezența începând cu ora 10, dar parcă nu se ridică la înălțimea celor de la Venosa, de anul trecut.

În fiecare seară erau spectacole în amfiteatrul foarte spațios care a găzduit și o nuntă!

Sunt mai multe baruri și terase, toate fiind deservite de personal amabil, rapid și cunoscător cât de cât a limbii engleze.

Wifi este funcțional pe tot cuprinsul resortului.

Am preferat să facem plajă la piscină. Am găsit de fiecare dată sezlonguri, indiferent de oră. Toboganele funcționau după un anumit program.

Prosoapele de plajă se iau de la ghișeul de lângă spa, pe baza unui card.

Referitor la cardul de la cameră: am vrut să avem 2 și am apelat la ajutorul recepționerei care ne-a mai eliberat imediat încă unul.

La plaja hotelului am ajuns cu microbuzul pus la dispoziție gratuit.

Deși pentru dus erau microbuze, la prânz, când mulți turiști reveneau la hotel, era un autocar.

Plaja este curată, cu sezlonguri și umbrele, cu toalete curate și cu un bar dotat cu terasă. De la bar am putut lua apă, sucuri, bere și ayran. Spre prânz am văzut că se serveau și gustări&fructe.

Hotelul dispune și de parcare. După aventura de la venire ???? i-am lăsat cheia de la mașină băiatului care se ocupa cu parcarea și nu m-a mai interesat unde a dus mașina????. I-am dat 10 lei că lire nu aveam și a fost mulțumit. A doua zi l-am rugat să imi spună unde a parcat. Mi-a dat cheia și mi-a spus că dacă plec cu mașina pot să o las la intrare că o parchează el! Voiam doar sa pun parasolarul????!

A fost o vacanță plăcută! Sunt convinsă că voi mai ajunge în Kusadasi și e posibil să revin la acest hotel. Asta dacă nu găsesc altul pe plajă, la un preț bun!

Trimis de cosminap in 03.08.19 17:38:00
Validat / Publicat: 03.08.19 18:25:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Didim

VIZUALIZĂRI: 1905 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Vedere de la piscină

nrs †
    [03.08.19 18:33:41]

gresesc sau anul trecut spuneai ca nu iti mai trebuie Turcia? stiu ca era datorita drumului plin de peripetii, dar se pare ca te-a vrajit deja aceasta tara

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [03.08.19 18:33:44]

@cosminap:

Poate un program de navigaţie care funcţionează şi offline ar fi fost mai util. Noi am folosit maps. me şi a fost ok.

Asta chiar este o premieră !

A fost de multe ori la Kuşadasi, dar niciodată nu am avut curiozitatea de a urca până acolo cu maşina. Ţie ţi-a ieşit din prima

Felicitări pentru vacanţă!

[03.08.19 19:14:58]

@nrs: nu greșești! Și acum zic că la anu' mă duc cu avionul, dar... ????

[03.08.19 20:11:05]

@nicole33: Mulțumesc! ????

Până acum am fost foarte mulțumită de Google-ul ăsta????. Dar anul ăsta m-a scos, din europeana de la Cannakale la Kusadasi, pe o altă scurtătură decât cea de anul trecut și cu mult mai lungă ca timp.

E foarte pitorească priveliștea de pe strada cu KUSADASI ????

Anul trecut am învățat ce rol are cureaua de la alternator. Anul ăsta am învățat că tre' să cobor panta " ținând" mașina din frână. Să vă povestesc cum mirosea pe lângă noi când am urcat folosind ambreiajul?!? ????

Nici nu vreau să mă gândesc ce învăț dacă merg cu avionul! ????????????

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [03.08.19 23:28:50]

@cosminap:

De la Canakkale la Kuşadasi nu aveai cum să greşeşti drumul dacă urmăreai indicatoarele. Nici măcar de GPS nu aveai nevoie .

Nu este nevoie , am aflat şi singură. M-am chinuit cu o maşină închiriată în Tenerife cu treceri de pietoni toate în pantă, iar eu căutam de zor o parcare publică, şi cu o pantă criminală care nu putea fi urcată decât în viteza întâi, pentru că altfel murea motorul, când voiam neapărat să vizitez Cueva del Viento. Toate cu o maşină mai grea decât cea cu care eram eu obişnuită şi mult mai "obosită".

Nici nu vreau să mă gândesc ce învăț dacă merg cu avionul!

Dacă eşti predispusă la peripeţii, poţi avea surprize şi cu avionul .

Eu o singură dată am fost în Turcia cu avionul şi era să pierdem legătura la Istanbul din cauza întârzierii cursei de Antalya şi a distanţei mari dintre terminalul domestic şi cel internaţional.

În schimb, când mergem cu maşina ajungem mereu mai devreme decât ne planificam.

Vezi unde vrei să mergi cu avionul, pentru că dacă alegi tot Kuşadasi, vei avea surpriza unui transfer taaare lung tocmai de la aeroportul din Bodrum

[04.08.19 09:10:45]

@nicole33: Dacă va fi tot Egee????, sigur va fi Bodrum.

cosminap, nrs
    Alte impresii din această RUBRICĂRamada Resort Kusadasi & Golf Hotel: