ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2019
ÎNSCRIS: 16.07.12
JUL-2019

Către satisfăcător

Phoenicia după 9 ani - bune și rele

E a 7-a oară când am fost la Phoenicia pe litoral și pot exprima o părere despre cum a evoluat acest lanț.

Încep cu un detaliu care spune, cred eu, totul despre Phoenicia. Am început să merg acolo în 2010, la Holiday, am tot revenit, apoi am fost la Luxury iar acum 2 ani la Royal. Vedeam progrese, vedeam și lipsuri, dar esențial a fost că aveam un copil înnebunit după Phoenicia. Fără presiunea lui clar nu mai călcam pe-acolo.

Dacă tot trebuia să fac vacanța acolo am căutat să iau ce e mai bun, așa că 2018, când l-am auzit pe patronul lanțului promițând ceva ce ”nu mai există pe litoral”, m-am animat. Am trimis cereri în avans pentru cazare la Phoenicia Boutique, m-am înscris pe contul de Facebook, am cerut apoi rezervare în iarnă, dar degeaba, nimeni nu avea habar când se deschide, cât costă și alte detalii. Iar acum, în vara 2019, când s-a deschis, mi s-a spus în față că ”nu puteți veni, e hotel adult only”. Asta în condițiiile în care de 2 ani Phoenicia îmi cere să plătesc pentru copil ca pentru un adult.

În 2019 am plătit deci un sejur ca pentru 3 adulți și am primit un apartament la Phoenicia Holiday. Seara m/am dus la recepția de la Royal și i-am întrebat: ”dacă am plătit pt 3 adulți, de ce nu pot intra în Phoenicia Boutique? ”. Fata de la recepție făcea fețe-fețe admițând absurdul situației. Am aflat apoi că aveau o sumedenie de camere libere și, culmea-culmilor, la un preț mai mic decât plătisem eu la ”Holiday”. Le/am zis că nu am nici o pretenție la bani, vreau doar să stau restul sejurului la Boutique, dar am vorbit la pereți.

Pe fond asta e atitudinea generală observată în cei 9 ani la Phoenicia: se laudă că ei sunt aproape de turiști dar de fapt contează numai banul. După ce ti-au luat banii n-ai decât să dai cu capul de pereți.

Bile albe după 9 ani de Phoenicia:

- mâncarea e mai bună calitativ.

- au renunțat la meschinăriile cu păhărelele de 200 ml în care puneai apă de la dozator. Acum au frigidere mari cu sticle de 0,5 litri

- în camere au pus săpun lichid, prosoapele sunt suficiente, curățenia e ok. Au fost însă ani în care lipseau săpunul, crăpau țevile, saqu descopeream mizerie cruntă în camere

- zona de piscine arată un pic mai bine dar, în continuare, numai cea olimpică e cu apă încălzită. Copiii nu prea înnoată acolo, ci tot la piscinele mici, iar dacă soarele nu încălzește apa repede atunci e o problemă bălăceala kinderilor.

- spectacolele, atât cele pt copii, cât și cele pt adulți mi s-au părut mai puțin vulgare în acest an

- plaja e curățată în fiecare dimineață dar numai dunga de 5-6 metri până la mare. În rest e plin de scoici (mai degrabă cioburi de scoici) în care te poți tăia ușor. La sezlong-uri e aceeași poveste din anii trecuți: multe sunt stricate iar saltelele arată ca vai de mama lor.

Bile negre

- la nivel de comunicare există încă o atitudine milițienească. Iar au sunat cu câteva ore înainte de terminarea sejurului pentru a elibera camera. Aveam bagajele deja făcute, mă pregăteam să plec, nu era nevoie deloc de acest telefon. Oricum e mai bine pentru că acum 3 ani m-au sunat aiurea să eliberez apartamentul deși aveam plătite încă 4 zile.

- la câteva ore după ce am plecat am văzut pe Facebook oferte disperate ale Phoenicia pentru a aduce fix în acea zi turiști. Pe mine nu m-a întrebat nimeni dacă vreau să mai stau ci se grăbeau să scape de mine. Printre ofertele nebune era și una la Boutique, dar dacă nu au avut gură să spună la timp...

- din 2010 de când am venit prima oară la Phoenicia le-am atras atenția că nu e deloc ok să pună un pat matrimonial într-o cameră și o canapea modulară în living. Acea canapea nu permite odihnă reală, e un chin să dormi pe așa ceva. Dacă tot au livinguri de 30 mp cât era să pună un pat sau măcar o canapea extensibilă? Cei de la Phoenicia pretind că sunt atenți la sugestiile clienților dar în realitate e doar un exercițiu de imagine așa-zisul dialog

Trimis de aurel34 in 02.08.19 00:27:04
Validat / Publicat: 02.08.19 01:04:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2253 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurel34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.08.19 01:01:38]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 73&ridAnt=95308

M'Liviu
    [02.08.19 21:18:20]

Mai în gluma dacă stăteai 7 nopți cu all ai fi plătit cam cât ai plătit la Ela Quality acum 2 ani... Și cred eu diferențele sunt enorme...

Andreea 28
    [02.08.19 22:28:09]

@aurel34: Eu nu inteleg un lucru... daca au spus ca e ADULT ONLY de ce insistati sa mergeti cu un copil? Ca si cum un hotel este cu circuit inchis si eu insist sa ma cazez. De ce nu putem intelege ca unele locatii au anumite restrictii si sa le acceptam ca atare? ????

aurel34AUTOR REVIEW
    [02.08.19 23:22:19]

@Andreea 28: dacă îmi facturezi copilul ca fiind adult nu e logic sa ii aplici politică de adult?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [02.08.19 23:27:08]

@aurel34: nu atât timp cât „adultul” e încă minor.

Andreea 28
    [03.08.19 03:48:09]

@aurel34: cred ca nu intelegeti termenul de ADULT ONLY... aici nu conteaza pretul ci conceptul.

nrs †
    [03.08.19 09:30:10]

cam peste tot in lume copilul peste 12 ani plateste pret intreg totusi nu poti spune despre el ca este adult, hotelurile adult only primesc persoane de minim 16 ani deci chiar nu iti inteleg nemultumirea

Andreea 28, aurel34, M'Liviu
    Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Holiday Resort [Mamaia Sat]: