ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2010
DIN: Ilfov
ÎNSCRIS: 22.05.09
SEP-2009

Grotele Paleokastritsei

O vizita in Corfu fara o minicroaziera de-a lungul coastei Paliokastritsei e ca Parisul fara Sena, Londra fara Tamisa ori Venetia fara gondole.

Orasul Paleiokastritsa se afla in partea de vest a insulei si se desfasoara pe sase golfuri.

De la debarcader, pleaca din jumatate in jumatate de ora barcute de mici dimensiuni care in schimbul a 8 euro de persoana orfera o calatorie fasinanta.

Plimbarea nu dureaza mai mult de 40 de minute, insa peisajele iti taie respiratia si, oricat ai incerca, nu poti surprinde totul in memoria aparatului foto sau a camerei.

De-a lungul coastei se trece pe langa stanci care „tasnesc” din apa, adevarate „fortarete” naturale care in vremuri de demult au stat stavila in calea invadatorilor, dovada ca otomanii nu au rezistat mai mult de o saptamana pe teritoriul corfiot.

Prima oprire este in grota Naussica (Nafssica) unde vedem coralul roz. Apa este atat de limpede si de clara incat ai sesnzatia daca daca intanzi mana poti desprinde coralii. Iluzie optica. Flora si fauna sunt la aproximativ 12 metri adancime. Pana nu de mult, inaintea dezvoltarii turismului agresiv de masa, grota parea o pestera de suprafata gratie stalactitelor care „curgeau” din tavan. Amatorii de suveniruri n-au rezistat tentatiei de –a lua la pachet cate o bucatica din ceea ce ar fi trebuit lasat acolo spre desfatarea tuturor. Desi mutilate, formele ciudate ale calcarelor iti incanta privirea si iti lasa amintiri de neuitat.

Drumul continua pe langa muntele care parca se prabuseste in mare, treci pe langa stanca sub forma de camila din mijlocul marii si daca ai curiozitatea sa-ti ridici privirea in inaltul cerului vei vedea ca si muntele se prezinta sub cele mai bizare forme: cap de leu sau cap de barbat cu palarie.

Fascinant este ca aceste forme se vad numai privite dintr-un anumit unghi si pentru foarte putin timp, asa ca trebuie sa fii foarte atent la explicatiile capitanului, pentru ca daca ai ratat momentul nu mai vezi decat o piatra banala.

Cea de-a doua grota, „Ochi albastru” pe mine m-a fascinat si mi-as fi dorit ca popasul sa dureze mai mult. Aici lumina soarelui, apa marii si briza se unesc si dau senzatia ca baza grotei este un imens ochi albastru care clipeste. Pesti mici, stelute de mare multicolore si scoici cu cochilii sidefate populeaza cea mai vizitata si admirata grota corfiota.

Ultima destinatie a minicroazierei este grota Agios Nikolaos in care lumina soarelui nu patrunde niciodata, iar apa este foarte rece chiar si pe timp de canicula.

Salutati de departe plaja „La grota” din fata hotelului Paleiokastritsa si, cum lucrurile frumoase dureaza putin, sunteti gata de intoarcere.

Trimis de almona in 15.06.10 08:56:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2253 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (almona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fundul marii la Nafssica

biancuta
[15.06.10 09:00:52]

Cu siguranta aceste grote sunt foarte frumoase, cel putin din felul cum povestesti asa se intelege. Astept pozele. Pana atunci, primele felicitari cu pma!

Diaura*
[15.06.10 09:33:16]

Stiu despre ce vorbesti si intr-adevar sunt locuri minunate pe cere imi doresc sa le revad.

[15.06.10 09:33:24]

Daca se considera util sa se ataseze acest clip

sau daca gaseste WB ceva mai potrivit.

[15.06.10 10:33:59]

Dintre toate insulele ionice, doar insula Corfu nu am vizitat-o. Dar... poate va sosi momentul. Iar despre Paleokastrita ,am auzit ca e un loc foarte frumos.

Tu, care ai fost si in Zakynthos, ar trebui sa stii sa-mi raspunzi daca si in Corfu, in vest este apa care are acel albastru, ca in golful Navagio, sau nu?

Felicitari pentru descrierea frumoasa si abia astept si eu sa vad pozele. Da, ai mare dreptate, un sejur la mare fara o croaziera, cat de scurta ar fi ea e... ca nunta fara lautari, zic eu!

Si-un vot!

[15.06.10 10:50:58]

@georgiana

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar culoarea apei ca la Navagio nu gasesti decat la Navagio. E unica.

In schimb, in grota Agios Nicolaos din Corfu, daca bagi mana in apa vei avea senzatia ca mana capata culoarea apei, un indigo inchis.

De aceea imi place mie in Grecia, pentru ca fiecare loc e unic, nu seamana unul cu celalalt. Nu poti spune: "am vazut o plaja, o grota, gata, am vazut Grecia".

Grecia continentala nu seamana cu Grecia insulara. Insulele Ionice n-au nimic a face cu insulele Est-egeene s. a. m. d.

[15.06.10 12:16:45]

Poza nr 1 e bestiala, parca sunt culorile pe care le au penele de la coada de paun! Asa ceva nu am mai vazut! Felicitari fotografului!

[15.06.10 14:58:10]

@ georgiana

Intr-adevar, culorile sunt extraordinare. Poate ca daca le-ai lua pe fiecare in parte n-ar fi nici o minunatie, dar combinatia de apa, lumina, raze de soare, reflexii dau un tot unitar parca ireal. Iti vine sa exclami ca echipajul de pe nava Kon Tiki atunci cand in sfarsit au capturat monstrul urias "Asa ceva nu exista".

Insa trebuie sa fii "pe faza", alminteri, ai pierdut tot. Cat timp face aparatul "clic" a fugit unghiul bun si un alt unghi iti poate da o fotografie banala.

Am ratat multe imagini demne de Dicovery pentru ca nu am putut vedea totul numai prin obiectivul camerei.

Am pierdut stanca sub forma de camila, de exemplu. Stanca sub forma capului de barbat cu palarie am vazut-o, dar pana sa pregatesc aparatul am trecut de ea. La intoarcere nu s-a mai vazut la fel.

Si, cu riscul sa te zgandaresc un pic, pentru ca stiu ca esti fan Zakynthos (si eu) cele mai frumoase grote le-am vazut cand am fost in Corfu. In croaziera Paxoi-Antipaxi am vazut cele mai spectaculoase grote si formatiuni de calcare.

[15.06.10 15:49:47]

@Almona,

Asa o fi, daca zici tu. Dar croaziera Paxoi-Antipaxi, o pot lua cred si de pe continent, din Igumenitza, sper, sa zicem ca as fi pe acolo, pe aproape, tu ce zici?? Pot??

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[15.06.10 16:34:53]

Cred ca din Parga mai repede Georgiana, un loc superb pe care ti-l recomand pentru o viitoare vacanta!

@Almona multumim pentru ca ti-ai intors privirea si spre noi , ne simteam parasiti in ultima vreme.

[16.06.10 09:11:13]

@ionescunic

Pai asta era si ideea, sa vi se faca dor de mine: P

@georgiana

Sigur din Parga. Sunt curse zilnice de ferry spre Paxoi, insula nefiind accesibila decat pe apa pentru ca nu are aeroport. O croaziera completa Paxoi-Antipaxoi din Parga nu stiu daca se face, dar, o data ajunsi in Paxoi se poate lua o croaziera pe insula vecina, drumul durand vreo 15 minute.

Antipaxos are o coasta calcaroasa superba si este cam singurul lucru de bagat in seama pe acolo in afara de plaja si mare. Insula este cvasi pustie. La vremea la care am fost eu, insula era "locuita" doar pe timp de vara de 5 familii, proprietari de locuri de cazare si taverne. In rest este un fel de anexa a insulei Paxos, toate livezile de maslini si plantatiile de vita de vie apartinand locuitorilor acesteia.

krondia*
[03.08.10 10:58:54]

M-au fascinat impresiile tale, foarte frumos! Despre poze ce să mai spun... Felcitări!

[03.12.17 09:40:19]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «[Alte] 'Opţionale' din/prin Corfu» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Corfu]

almona, biancuta, Diaura*, georgiana, ionescunic, krondia*
Alte impresii din această RUBRICĂ'Opţionale': [Alte] Excursii cu plecare din Corfu:

• pagină generată în 0.065720081329346 sec