ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2019
ÎNSCRIS: 24.01.10
JUN-2019

Oludeniz-turquoise, munte si mare (partea 2)

Majoritatea parapantelor aterizeaza langa plaja din Oludeniz, in zona cu iarba de langa hotelul Tonoz dar am vazut si alte locuri de aterizare. Drumul spre inaltimi facut cu masina este destul de dificil dar f. tentant, soseaua ingusta, portiuni cu stanci gata sa se desprinda, zone fara parapet, dar a meritat. De-a lungul acestui drum erau grupuri de tineri veniti cu cortul la munte, unii isi fixasera cortul chiar pe marginea drumului, era destul de dificil sa ajunga la mare.

Citisem ca ar fi o plaja undeva in zona Fetyie si anume Callis beach la 25 km de Oludeniz si in alta zi am mers acolo. Callis beach este o plaja f intinsa, 4 km lungime, cu nisip fin ca si la Mamaia. Este situata langa Fetyie, intr-o zona frumoasa plina cu terase, restaurante si daca traversezi acel mic rau gasesti si un bazar, unde preturile sunt mai accesibile decat la Oludeniz. Se pare ca englezii nu au ajuns pana aici.

Noi am mers la plaja cu dorinta de a sta cat mai mult posibil, de a face baie si a inota, dar culoarea marii, un verde inchis, parca era matasea broastei in apa, iar apa marii deloc clara, practic nu vedeam ce este in apa, ne-a facut sa ne intoarcem in Oludeniz, deci eu nu recomand aceasta plaja.

Dorinta noastra era de a explora zona cat vrem noi de mult si de a gasi plaje cu apa limpede si curata ca si in Grecia si pt. asta am pus cateva intrebari la receptie pt. ca localnicii stiu ei ce stiu. Si am gasit cateva locuri.

Prima plaja, situata pe drumul care urca muntele prin partea stanga a plajei din Oludeniz, drum care se zareste de pe plaja, la 6 km de Oludeniz se numeste Kidrak beach . Aici se plateste intrarea 24 TL, dar locul este deosebit de frumos, este parcare, o terasa, o gradina frumoasa la umbra unor copaci inalti, flori peste tot iar marea este o adevarata poezie, o apa limpede si clara ca si apa din fantana, curata, calda, a fost o reala placere sa ne petrecem ziua aici.

youtu.be/UXPq52QVeRE

Plaja cu nisip fin dar si pietris, iar in mare erau pietre si pietroaie, ca sa intram in apa ne-au trebuit papuci. In mare nu ne-a deranjat prezenta pietrelor fiindca apa sarata ne-a ajutat mult, ne-a tinut sus si am putut inota f. bine. Va recomand acest loc. Nu stiu preturile la sezlonguri si umbrelute, noi am avut rogojinele noastre si umbrela personala si nu a fost nevoie sa platim.

Dar sa stiti ca preturile la sezlonguri si umbrelute pot fi destul de mari daca mergi in zona Lagunei Albastre de exemplu, unde sunt cateva hoteluri (Sea Horse beach club, Lagoon Boutique Otel, Golden Sand beach club, hotel Meri, etc. si unde se afla Paradise beach, Sugar beach. Aici platesti destul de mult pt. sezlonguri, si nu te lasa cu rogojina acolo. Toate aceste hoteluri si plaje sunt la Blue Lagoon, deci la marea cea moarta, este apa lagunei, statica, prea linistita pt noi, nu este apa marii cu valuri, este scump si noua nu.ne-a placut.

Pentru alta plaja ne-am deplasat spre Satul fantoma Kayakoy un alt punct turistic mai ciudat as spune, aflat la 10 km de Oludeniz, sat prin care am trecut doar ca sa ajungem la plaja. Satul acesta nu era pe lista noastra personala, numele lui, satul fantoma Kayakoy ‘’ imi crea o stare de disconfort, nu imi place sa vad case parasite, distruse de vreme in vacanta.

Drumul este cel spre Fetyie, se urca pana la un sens mare giratoriu unde se merge spre stanga, conform indicatorului nu tot inainte ca directie (spre Fetyie), se trece pe langa hotelul Flora Palm Resort si se merge tot inainte.

Am strabatut satul, am oprit in centru putin sa vedem casele parasite si 3 camile plictisite de caldura care asteptau turisti sa faca o plimbare. Erau cateva mici magazine cu souveniruri, multe lucrate manual, nimic important. Ne-am urmat cursul pentru a ajunge la alta plaja cu apa curata, Gemiler beach. Stiu ca undeva in sat exista un indicator, se merge spre stanga pentru plaja. Drumul din satul Kayakoy si pana jos la plaja devine spectaculos, am inceput sa coboram destul de mult, am trecut printr-o padure, peisajul este deosebit de pitoresc. Am oprit mereu masina sa privim in zare marea si muntii.

Ajunsi la plaja Gemiler a trebuit sa platim intrarea 25 TL, am ajuns intr-o parcare unde am lasat masina. Intreaga zona este minunata, se zareau departe muntii, cateva mici insule. Foarte frumos loc! Plaja este buna, sunt cateva magazine si terase, ambarcatiuni (hidrobiciclete). Plaja este cu nisip si pietris, in apa este pietris, malul este lin, apa aici este ideala pt. copii si erau f. multi copii si f. galagiosi, atat parintii si copiii. Am crezut ca doar italienii sunt galagiosi si vorbesc mult, dar pe turci nu ii intrece nimeni. Marea a fost calda, am putut inota in voie si ne-am simtit bine aici. Va recomand acest loc mai ales cei care aveti copii, nu este departe de Oludeniz. Apa este curata, limpede, noua ne-a placut.

In alta zi din vacanta am dorit sa ajungem la alta plaja recomandata de localnici, aflata in zona Dalaman. Pana acolo in schimb am intrat putin sa vedem si Gocek pt. ca tot era in drumul nostru. Gocek este o localitate micuta care apare pe lista obiectivelor turistice, datorita zonei in care se afla, acel golf in care se afla portul orasului plin cu barcute si mai ales datorita catorva insulite aflate in zona. Este f. frumos acolo. Se vede ca cei cu bani au inceput sa construiasca la Gocek vile cu gazon si piscina, una mai frumoasa decat alta, fiindca erau cateva in constructie chiar langa noi. Trebuie sa stiti ca nu numai Oludeniz este zona turistica ci toata zona incepand de la Dalaman si pana la Oludeniz si chiar mai departe spre Antalya, toata aceasta zona abunda in locuri de cazare.

Eram in Gocek langa port, marea era murdara unde eram noi (murdara insemnand tulbure, nu ca ar avea gunoaie) si intreband localnicii am aflat ca este o plaja cu apa limpede in apropiere, numita Inlice beach . Noi nu am ajuns la ea dar ramane pt. data viitoare. Am vrut totusi sa amintesc de ea acum, ca sa stiti unde sa mergeti daca ajungeti in zona. Noi am stat putin pe ganduri, ce sa facem, sa ne oprim aici la Inlice beach sau sa mergem la plaja pt. care pornisem de dimineata. Pana la urma am decis sa ne continuam drumul si sa ajungem la Sarsala beach.

Curand aveam sa realizam ca nu am regretat decizia luata. Ca sa ajungem la Sarsala beach am mers din Oludeniz spre Dalaman 67 km, am trecut pe langa aeroport unde un avion tocmai decola… ce i-am mai compatimit... Trebuie sa stiti ca in Turcia cei 67 km ca distanta nu inseamna mult, dar ca timp da, inseamna ceva, fiindca zona este muntoasa, cu serpentine abrupte, noi am facut mai mult de 3 ore de la Oludeniz pana la plaja aceasta. Din Dalaman traseul devine spectaculos, am traversat o zona de padure avand in partea dreapta un lac imens (am vazut ca se numeste Kocagol), apoi drumul a inceput sa coboare spre plaja. Noi am avut si GPS si i-am dat numele plajei, a gasit-o asa ca ne-a fost usor sa ajungem la ea.

De undeva de sus de pe munte am zarit plaja, ce spectacol poate oferi natura! Va las doar sa priviti pozele, ele spun totul. A fost cel mai frumos loc la care am ajuns in vacanta noastra.

Ne-am asteptat sa fie si aici intrare cu plata si asa a si fost, dar in timpul sederii noastre in Turcia am invatat si noi un truc, sa salutam in turceste! ce mare smecherie… Vreau sa va spun ca a tinut figura si am platit 5 TL pentru intrare in loc de 15! Ha!!! Adica, sa fiu mai explicita, incercati sa vorbiti engleza cu portarul si apoi limba turca. Veti vedea pe buzunarul dvs. diferenta.

Plaja este absolut minunata, situata intr-un cadru natural deosebit. Apa limpede si curata, ca si apa din fantana, o mare calda, cu pietricele mici in apa, nederanjante la picioare, aici nu va trebuie papuci. Plaja are nisip in cea mai mare parte dar sunt si pietricele. Dar ce peisaje, ce frumusete… Aici ne-am petrecut una dintre cele mai frumoase zile de concediu. O bere rece, o gozleme fierbinte facuta, ca la mama ei’’, o plimbare pe mare cu, canapeaua’’, of, ce amintiri avem, ce senzatii ne-au incercat si ce clipe frumoase am petrecut aici... Am platit pt, canapea’’ 40 TL de persoana dar a meritat... nici nu am realizat cat de repede a trecut timpul in acea zi, pierdusem pranzul demult, seara se apropia si am plecat cu greu inapoi spre Oludeniz, ca sa nu pierdem si cina. Au ramas amintiri frumoase de aici, va recomand cu drag acest loc.

In alte zile, inclusiv in ultima zi la Oludeniz, 24 iunie 2019, am stat la plaja orasului si am dorit sa stam cat mai mult posibil in apa, sa ne bucuram inca o zi de ea, era atat de minunata.

Daca ne-a placut la Oludeniz? da, un mare da si o spun cu toata sinceritatea. Este o zona deosebit de frumoasa. Daca as vrea sa ne intoarcem acolo? Da, iar un mare da, dar niciodata nu voi mai alege un hotel cu masa all inclusive, fiindca vom inchiria mereu masina si vom fi mereu plecati. In 2 saptamani cat am stat acolo am pierdut 7 pranzuri si chiar nu se merita all inclusive... Asta in cazul nostru. Iar altii, mai comozi din fire, vor prefera sa stea doar la piscina hotelului, la soare pe sezlong, sa bea bere, sa manance hamburgheri… Daca ar fi sa ma intorc la Oludeniz as alege cazare cu demipensiune, ca sa pot sa ies sa explorez zona pentru ca mai sunt unele obiective turistice pe care nu le-am atins.

Am plecat greu de tot spre aeroport, am predat masina si ne-am urcat in avion privind de la inaltime marea cea turquoise, muntii si intreaga zona.

youtu.be/DQV1sxWECuw

youtu.be/c6lgBxvU1fg

Am lasat in urma noastra amintirile cele mai frumoase. Si mereu cand ma voi gandi la Oludeniz prima imagine care imi va apare va fi mereu turquoise, culoarea marii.

Va urez din suflet vacante cat mai reusite!

Cu drag, Adryana.

Trimis de adryana in 01.08.19 13:49:08
Validat / Publicat: 01.08.19 17:19:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

valsm
[04.08.19 08:58:50]

Felicitari ptr frumoasa vacanta, votat cu placere. Urmeaza sa plecam in zona Fethyie Marmaris din 16.08 (2 ad+1 copil de 13 ani), asa incat tot ce ai scris ne este f. util, mai ales ca ne gandim sa nu mai mergem cu masina, ci cu avionul si sa inchiriem masina la fel ca voi. Am luat legatura deja cu Mutlu ptr verificare disponibilitate. Te rugam sa ne mai dai amanunte despre inchirierea masinii (este necesar card de credit, pb la predare masina, asigurare, etc.). Orice recomndare suplimentara este bine venita. Multumim.

adryanaAUTOR REVIEW
[12.08.19 22:30:55]

@valsm: buna, este f.departe,e f obositor cu masina,nu va recomand,in Turcia se circula greoi pe soselele lor ,sunt multe semafoare.Noi am avut card de debit, pe care Mutlu l-a acceptat. O sa va blocheze niste bani pe card dar vi-i da la loc. Important: in banii care i-am platit a intrat si asigurarea masinii, cauciucuri, tot, deci nu mai platiti nimic in plus daca patiti doamne fereste ceva, totul e asigurat... Am primit masina cu rezervorul aproape gol, e benzinarie langa ei, acolo am alimentat. Am predat masina la fel. Cu actele a decurs totul f. usor. Ce ne-a placut: am fost dusi cu masina (care am avut-o) la aeroport la plecare si lasati la usa aeroportului. Mutlu este f. serios, nu va pacaleste la bani, il recomand. De reguula pt. a va face rezervare din timp patronul de la inchirieri masini va cere numarul zborului,de unde veniti si ora aterizarii. Va doresc o vacanta cat mai reusita, imi cer scuze ca am raspuns tarziu.

adryana, valsm
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Fethiye-Oludeniz: