ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2019
ÎNSCRIS: 24.06.10
JUL-2019

Hotel Shipka - îi acord mentiune

Pentru prima oara am facut un concediu pe litoralul bulgaresc.

Am plecat spre tara vecina cu un sentiment neutru neavand mari asteptari, dar nici dezamagiri. Rezervarea si plata am facut-o prin booking. Pretul total al sejurului de 6 nopti - all inclusive - a fost de 2500 ron, sfarsitul lunii iulie (2 adulti si un copil de 12 ani impliniti)

Mai jos este o parere la ceea ce am gasit in comparatie cu litoralul romanesc.

Pro

* Mancarea inclusa (desi nu este foarte diversificata este gustoasa, si nu m-a deranjat sa manac acelasi fel de doua ori intr-o saptamana)

In fiecare zi se introducea un alt preparat pe langa cele de baza;

* Utilitățile camerei;

* Poziționarea fata de magazine;

* Recepționerul (doar unul dintre ei-parca David scria pe ecuson) atent si deschis fata de client;

* Poziționarea fata de plaja

* Piscina atât cea interioară cât și cea exterioară sunt curate

Contra

* Lipsa curățeniei în cameră atunci când am receptionat-o;

* Servirea de la Lobby bar (cam in sctir);

* Băuturile și dulciurile de slaba calitate de la lobby bar (din toate, poate doar berea sa aiba notă de trecere;

De cele mai multe ori am preferat să merg la magazinul de lângă hotel, sa cumpăr bere cu 2 sau 3 leva si sa o pun in racitorul din camera. (exemplu 2 leva Budweiser, 1.5 leva Astika -bere bună bulgărească, 1.7 leva Staropramen toate la 0,5l)

Prețurile din magazine gen supermarket, sunt asemanatoare cu cele din Romania

*Curățenia din hotel ar putea să se îmbunătățească (patronii hotelului sunt turci sau arabi)

Hotelul are 11 etaje, toate cu balcon 3 lifturi pentru acces la etajele superioare și rampa pentru persoanele cu dizabilitati. La parter găsim recepția si lobby bar-ul. Nu exista camere pentru cazare la parter.

Tot la parter se afla o sala de biliard in holul receptiei si o camera pentru copii "echipata' cu o masa de ping-pong, 2 jocuri cu fotbal de masa si un joc cu Hockey Air.

Toate in conditii bune. (preferabil sa va aduceti palete de ping-pong de acasa, daca doriti sa jucati la dublu-nu am vazut decat doua palete disponibile)

La etajul 1 se află sala de mese si sala de forță. Deci practic etajul 1 se află la etajul 2.

Piscină exterioară are o adâncime maxima de 1.60 m si cea interioară de 1,80m. Langa piscina exterioara se afla un bar pentru servirea clientilor.

In fata hotelului exista o terasă numita "Black Angus", la care programul muzical începe de la ora 21 și până la ora 23:30. Se cântă doar rock (cover-uri de bună calitate după Dire Straits, Prince, Metallica... etc). Cei care vor să se culce devreme si manelistii poate nu vor aprecia acest lucru (dar cu geamul inchis de la balcon iti gasesti linistea).

Internetul nu prea "aleargă " bine prin hotel. Pentru mesaje este ok, dar pentru Youtube si fisiere video se mai "impiedica".

In concluzie daca as recomanda acest hotel si altor cunostinte?

DA.

Poate clasificarea de 4 stele nu este pe deplin justificata, dar este o alternativa mult superioara la ceea ce gasim pe litoralul nostru si culmea la bani mai putini.

Pentru 150 km in plus, fata de statiunile din sudul litoralului nostru va recomand sa-l vizitati. Macar incercati un week-end!

Trimis de Maqulyn in 31.07.19 09:21:39
Validat / Publicat: 31.07.19 10:04:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Maqulyn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 preparate culinare 2
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster [31.07.19 13:17:05] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Maqulyn [31.07.19 14:15:56] »

@webmaster:

Multumesc pentru încadrarea respectiva. L-am scris în așa fel încât, dacă l-aș fi cautat, il doream să-l găsesc cu cat mai multe informatii.

Maqulyn
    Alte impresii din această RUBRICĂShipka Hotel: