ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2019
ÎNSCRIS: 25.02.14
JUN-2019

NY - Chicago - Miami

Salutare cititori!

Revin cu excursia din 2019 care a fost un return to STATE.

Avand in vedere ca am mai fost in trecut in partea vestica unde am vizitat o multime de parcuri, dar si multe orase de la San Francisco pana la San Diego si apoi cu alta ocazie in cea estica unde am vizitat NY, DC, Atlantic City, Philadelphia, mi-a ramas mie in capusor o tristete... s-anume ca nu am vazut complet America fara sa vad Chicago ( al treilea oras ca marime) si Miami. Drept urmare, tras si de nevasta am hotarat sa mergem in 2019, without kids, in America cu target principal Chicago + Miami.

First thing - Viza - am avut-o expirata asa ca a trebuit sa platim aproximativ 700 ron de caciula si hop la interviul care a durat maxim 5 min pentru amandoi - DONE

Second thing - biletele de avion... pffff pfff... mult s-au mai scumpit... stiu sigur ca acum 7 ani am fost BUC- NY si intoarcere DC-BUC cu KLM/Airfrance si am platit atunci 550euro cu bagaje in aprilie... acum nici vorba... toata vara si toamna tarifele nu le gaseam sub 700 fara bagaje... mai nou marile companii europene au scos bagajul de cala... urat, foarte urat din partea lor

Cum am hotarat sa mergem grup de 6 ( am ajuns 5 acolo), am pornit toti in cautare de bilete. Prima optiune gasita septembrie 2019 pe Momondo cu o singura escala. Am hotarat sa le luam peste 2 zile si sa mergem la sfarsit de august in NY apoi Chicago apoi Miami. Planul nestructurat era pus pe foaie, biletele gasite, deci ne indreptam spre aceasta perioada cand poc poc nevasta-mea a vazut la TV sau pe facebook un reportaj legat de tornade si ploi in Miami... aaaaaaah... cum naiba nu m-am gandit eu "marele organizator" la asa ceva... fuga fuga pe net pe tripadvisor si poc... perioada cea mai periculoasa este sfarsit de aug inceput de octombrie... Cum si asa in astfel de concedii, cu multa plimbare, exista parte de neprevazut am hotarat personal ca nu pot merge in acea perioada (vom vedea curand daca urma sau nu sa fie acele tornade) si am spus PAS. Nu am fost intampinat cu prea multa bucurie de ceilalti, dar mi-am zis ca la ce suma voi cheltui nici vorba sa risc ceva si am trecut dinou toti la cautari si again nimic nimic.

Am revenit din pacate la pasul doi - biletele si perioada - si am cautat si iunie (putin din sfarsitul scolii urma sa-l pierdem) si sfarsit de an. Tot nimic din pacate pana cand la final de seara in 6, cu cautari si ceva fun pe langa, la plecare am fost intrebat dar la Turkish nu or fi mai ieftine?? Buna intrebare, cert e ca nu luasem in calcul Turkish si nu stiu de ce. Dupa ce toti au plecat hopa pe site la Turkish si ce sa vezi mirare... au 3 zboruri zilnice pe NY, unul pe miami si 2 bagaje, incluse in pret, de 23kg... oau oau oau. Pretul cu plecare buc-ist-ny si intoarcere din mia-ist-buc a fost 666,37 eur de caciula luate in martie. A doua zi le-am si luat si apoi am tot urmarit si nu au crescut foarte mult ulterior, deci e o paine de mancat doar ca e zborul mai lung cel peste ocean (aprox 11:30 ore)

Desi mai fusesem la NY, sotia a vrut neaparat sa il vada dinou si nu regretam..., parca nu ne saturam de el.

Gata aveam biletele si plecarile... 8-26iunie... urma acum sa hotarasc traseul dintre locatiile principale. Impreuna cu ceilalti am stabilit asa... 4 zile NY, 3 zile Chicago si 10 zile Miami.

Si am inceput sa caut cazari... scump NY la hotel asa ca am ales airbnb si am gasit o casuta faina cu 550 euro 4 nopti in Queens langa metrou. Scump Chicago la hotel asa ca am gasit un alt apartament langa linia maro de metro intr-o zona de nord (mai sigura) cu 500 euro 3 nopti... mai ramasese Miami unde am ales un hotel in zona Doral destul de aproape de aeroport pentru 6 nopti... si si... nu am putut rata sa mergem si in Orlando, ca de, aveam de gand sa luam masina si deci se putea si 3 nopti in Orlando.

Cum deja aveam cazarile am luat repejor si avioanele (ambele cu AA) NY-Chi 65 dolari fara bagaj, Chi - Mia 155 dolari fara bagaj dupa care, ca sa fie experienta americana cu adevarat, am luat de la Sixt, ce sa vezi un Chevrolet Suburban XL cu 695 dolari (all insurance inclus) pentru 10 zile. O masina imensa care consuma cam 1 galon la 10mile.

GATA... aveam tot luat, cazari, zboruri, masina... acum sa vedem ce avem de facut in aceste multe zile pe taramul american

Ziua 1: Dupa un zbor lung cu Turkish, cu spatiu cam mic la picioare, dar cu live sport si live tv la bord (sotia a urmarit finala roland garos) si bineinteles cu multe filme am ajuns dupa circa 11 ore (doar al doilea zbor) la NY in jurul orei 18. Am trecut vama cam greu si primul lucru pe care l-am facut... ne-am luat cartele de mobile de la Lyca (t-mobile) ptr 3 saptamani nelimitat in ro pe mobil si fix + 4 gb de net cu 30 dolari bucata - o investitie buna care merita mai mult decat sa te chinui sa fi mereu atent cum suni si cat vorbesti (sua - ro mobil tarife f f mari). Am luat bagajele am iesit din aeroport si am plecat spre cazare cu un taxi mare. Tariful pana in Queens 40 dolari + 10 dolari intoarcerea. Am ajuns la cazare ne-am odihnit putin, un dus si hai sa iesim, hai sa mergem prin zona. Multe de spus nu ar fi, decat ca este o zona cu oameni de toate natiile cu bune, cu rele, cam murdara si veche, unde poti gasi usor un loc sa mananci. Zona era undeva langa 65th street, M line metro, cam la 10 min de La Guardia airport de unde urma sa zburam mai departe.

Ziua 2: Dupa MD plini de entuziasm am ales sa merge spre Manhanttan... si si... unde altundeva sa fie prima oprire decat in Time Square... am luat card de metrou de 20 dolari (era 1.20 un drum) si direct in piata am iesit... oau ce frumos... ce senzatie sa iesi tocmai in acea piata prima oara. Dupa multe poze m-am asezat la coada la bilete la show'urile de pe Broadway (inca nu erau deschise) si am ales sa mergem la un Chicago (nu neaparat pe gustul meu, dar la cele care erau comedii din pacate preturile erau mult prea mari). Am platit pentru un bilet 70 dolari entru un show care incepea in jurul orei 17:00. Am luat la pas apoi strazile si ne-am indreptat apoi spre catedrala Sf Patrick (nu se putea fara), apoi la Trump tower, Rockefeller tower si in Central Park pana la ora showului. Seara prin oras apoi back home.

Ziua 3: Vazusem inainte sa plec din tara ca se deschisese noul mall (noua zona moderna) Hudson asa ca aici am facut first stop si a meritat pe deplin, sa urci in acea structura de scari (am avut noroc ca cineva avea bilete luate din timp de pe net - moca) am plecat apoi cu metro la Memorial area dupa care pe wall street la bursa de valori si la vestitul taur. Seara la brookling bridge si langa el intr-o zona foarte activa de baruri.

Ziua 4: Ploaie dupa doua zile cu soare, multa politie si pompieri pe strazi, elicopter prabusit pe o cladire. Am mers cu metro pana la gondola si am traversat cu gondola spre Roosvelt island. Acolo plimbare si poze cu orasul in nori. Noi am mai fost, dar niciodata nu am urcat (nu am vrut sa platesc) in Empire, dar in schimb am fost la statuia libertatii data trecuta, de data aceasta pas. S-a oprit ploaia asa ca am luat-o pe jos spre Flatiron (cladirea vestita din filme) apoi Greenwich village ptr poze pe scari, apoi Washington Square Arch si zona de barule si vile frumusele europene, dupa care seara la un rooftop - vedeam putin, dar na merita sa mergi cand nu sunt nori (E30th cu madison ave)

ziua 5: zbor ny-chi - am avut noroc cu acest zbor. Anterior zborului nostru 2 alte zboruri fusesera anulate. Avionul plin si foarte elegant + tv + charger. Am ajuns si am luat metro + bus pana la cazare. Apoi directia oras. Am luat brown line metro si card de 3 zile de metro si ne-am dus direct la Skydeck. Am platit bilet am urcat in turn si am vazut orasul si lacul de sus, apoi am facut poze pe acel balcon de sticla dupa ce cu 2 zile inainte se sparsese cu oameni pe el ( nu am stiut ). Next tur de oras.

ziua 6: plimbare in zona de parc-lac- cladiri de pe faleza + ross - dress for less pentru shopping, unde unuia dintre noi i-a furat portofelul si ne-a cam stricata ziua --» politie si nimic. Ceva ploaie dar usoara. Perioada iunie-iulie este perfecta pentru Chicago.

ziua 7: plimbare de-a lungul chicago river pana la faleza + poze la the bean + odihna pe iarba la concert area langa the bean, iar seara un vin sau o bere la The Green Mill... celebrul bar al lui Al Capone unde totul a ramas ca atunci (muzica veche, mobila veche, doar cash)

ziua 8: zbor chi-mia (sub 3 ore) dinou cu tv si destul spatiu la picioare. Am uitat sa spun ca un bagaj de cala de 50 pounds (cam 22,7kg) a costat 30 dolari. luat masina de la sixt si direct la hotel ca eram foarte obositi. am stat la un hotel mai ieftin langa aeroport doar o noapte.

ziua 9: drum mia - orlando - cam 4:30 h. cu tot cu oprit pe drum la safari by car in loxahatchee, apoi pana seara la Cocoa Beach... am bagat picioarele in ocean si am stat eu la un suc restul la un cocktail la un bar cu muzica pop-rock pe plaja

ziua 10: cumparat bilete online (erau mai ieftin cu 10%) la NASA. Recomand tuturor cel putin jumatate de zi. Este unic ce poti vedea si ce feeling ai langa acea nava sau acei roboti de pe marte. Seara la intoarcere in orlando am oprit la universal studios si am mancat la cel mai mare hard rock cafe din lume.

ziua 11: urma sa mergem la unul dintre cele cele 3 parcuri, dar tariful extrem de mare (in jur de 130 dolari fara taxe de persoana) ne-a cam oprit. Sincer, unul dintre cele doua universal ar fi meritat (nu disneyland ca am fost in california si paris), dar la acel pret plus mancarea din interior era prea mult. Am preferat sa cumpar toale de acei banuti

ziua 12: mers la beach la Daytona - World most famous beach - o plaja foarte lata cu un pier cam murdar si cu un nisip extrem de curat, dar tare. Faimoasa datorita curselor de masini ce aveau loc aici la inceputul secolului 20. Seara mancat foarte ok, dar scump la Red Lobster

ziua 13: Back to Miami (cam 5 ore) si direct la South Miami Beach si Ocean Dr - plaja frumoasa... foarte curata fara sezlonguri si cu 5 rechini in apa (cica erau pasnici) Seara cazare la hotel Holiday Inn Express Miami (foarte curat si cu un MD cat de cat ok... de piscina nu ne-am atins) cost undeva in jur de 2100 ron pentru 6 nopti.

Ziua 14: Directia Crandon park unde am incercat sa oprim la plaja virgina (stanga sau dreapta) unde merg americanii la picnic si baie si unde apa este extrem de mica, iar plaja plina de reptile si palmieri, dar nu am putut sta din cauza mirosului. Pur si simplu putea. Erau ceva alge care cred eu, erau in proces de descompunere. La noi la mare e mult mai ok mirosul.

Ziua 15: Directia Key West + oprire la o ferma cu aligatori + mers cu barca prin mlastina - noi am oprit la HomeStead. Pe drumul nu neaparat lung dar cu limite de viteze foarte mici am oprit si la plaja foarte faina in Vaca key. Am ajuns la Key West undeva pe seara si am facut o tura de oras, ne-am facut poze cu acea borna renumita (cel mai sudic punct) si ne-am simtit foarte foarte bine in acel oras vechi facut expres pentru turisti. Recomand Duval Street. La intoarcere extrem de obositor mai ales ca unele limite erau si mai mici, iar politia aproape la fiecare intersectie astepta un pas gresit

Ziua 16: North Miami Beach si plaja salbatica de langa Haulover Park langa minunatiile de blocuri inalte ale lui trump dar ai ale altora. Recomand un tur de la south miami beach pana la capat north miami beach (dureaza cam o ora)

Plaja, shopping la ross sau la tj max, iar o o parte din grup a plecat in one day trip catre bahamas - insula bimini (trip care a costat cam 350 dolari amandoi), eu cum fug de soare nici nu am vrut sa aud

Ziua 17-18: Bagaje, ceva last minutes shopping, car return cu plinul facut inainte de aeroport, si back to Romania... greu rau cu acomodarea la intoarcere. Turkish ok la entretainment, prost la spatiu la picioare (sunt inalt), cat de cat ok la mancare (prea multe condimente pentru mine) dar destula, foarte ok la bautura. Am avut 2h la dus si 3:30h la intoarcere pauza in aerportul IST si au fost suficiente.

Legat de preturi, ca si in trecut, USA a ramas foarte ok la imbracaminte in special pentru marcile lor americane (levis, tommy, ck, lee, nike), dar, si aici un mare DAR, pretul la mancare a crescut foarte mult fata de ce stiam eu. Am ales mancare gen fast food pentru pranz in general si seara la restaurante unde sa zicem ca intelegeam pretul, dar ce nu intelegeam eu, e ca taxele erau separate, iar baccisul era 18-20-25% si era cam obligatoriu.

Ca si o concluzie poate persoanala poate nu: A meritat si nu a fost obositor decat drumul la Key West pe care il recomand, plus excursia la aligatori. Pentru Miami masina este un must la fel ca si NASA de langa Orlando, pentru Chicago nu recomand zona de sud pentru cazare si as spune eu doar zona de nord. Chicago este foarte frumos, dar in top la criminalitate (undeva la 2 morti pe zi au media). Merita vazut pentru ca este oau... modern, viu si curat. Noi am mers si seara si ziua destul de mult si na poate am riscat, dar totusi am avut din cand in cand un fior de nesiguranta mai ales spre seara. In chicago mirosul de iarba este la fiecare colt de strada, iar taxele sunt foarte mari. Dintre orasele din acest review merita cel mai mult pentru shopping NY pentru ca are taxe doar de la 110 dolari in sus per item. Cu masina am parcurs aproximativ 1000 de mile, iar drumurile la ei sunt usoare, totul este facut ca orice om sa inteleaga pe unde sa o ia. Nu am gasit si nici nu cred ca exista acele plaje magice cu palmieri la care toti viseaza si care cred eu s-au bagat in capul nostru printr-un marketing extrem de destept. Miami are plaje curate cu nisip fin si apa extrem de curata/transparenta, dar departe de plajele de top pe care le-am vazut in trecut. Cauti plaje cu palmieri si ceva casute in apa sau apa turquoise mergi in Caraibe.

Trimis de patrick007 in 29.07.19 20:12:15
Validat / Publicat: 29.07.19 20:47:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: San Francisco, Los Angeles, Las Vegas, San Diego, Ny, Wasington DC, California National Parks.

VIZUALIZĂRI: 296 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (patrick007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.07.19 20:40:51]

Foto?

patrick007AUTOR REVIEW
[29.07.19 21:44:21]

Gata... 60 poze... aproape fiecare locatie

Aurici
[30.07.19 11:36:48]

@patrick007: Salutare! Excelent scris. De ce ne-om lungi noi așa mult cu articolele pe aici (inclusiv eu), când așa ceva ne trebuie. Ăsta este genul de articol pe care îl caut eu când am o nevoie. După ce mă luminez cât de cât dezvolt eu cum vreau, pentru că să mergem unul pe urmele celuilalt este imposibil.

Faină experiența voastră, am trecut articolul la favorite, poate mi-oi lua inima în dinți. Mi-am acordat un termen de 3-5 ani, dacă nu iese, la revedere, am tăiat America după listă.

Prețul este cu tot, cu tot, cu tot?

patrick007AUTOR REVIEW
[30.07.19 13:05:33]

Merci. Sunt experiente frumoase si merita scrise. Am mai scris despre Asia. Nu sunt adeptul unui text lung, dar e greu cu putine cuvinte sa explici America.

Fara cumparaturi... fara toale, dar cu mancare fast-food si seara ceva restaurante.

Aurici, patrick007
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite, mini-circuite prin statele federației: