ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2019
ÎNSCRIS: 24.01.10
JUN-2018

Lefkada, visul meu albastru (IV)

Dragi prieteni calatori, bun regasit. Au trecut doi ani de la prima intalnire cu insula albastra (2016). Nici nu realizez cum au trecut acesti ani, dar stiu ca acea culoare a marii, atat de albastra, incredibil de vie, m-a urmarit mereu. Visam la o alta reintalnire cu Lefkada, visam la plajele albastre, la stancile ei albe si la toate frumusetile pe care le-am intalnit acolo. Lefkada imi aparea mereu cu muntii ei frumosi, cu insulele pitoresti si ma apuca un dor, un dor de albastru, albastrul acela pe care nicaieri in Grecia nu l-am mai intalnit! …. asa ca peste exact doi ani, in iunie 2018 eram din nou acolo.

Despre drum, zbor si alte detalii

Fiindca sunt stabilita in Anglia am cautat din timp sa rezolv cu zborul si cautand preturi la bilete de avion, zbor direct Londra – Lefkada (Preveza), preturile erau foarte mari, exagerat de mari, undeva la 1000 Euro de persoana zbor dus-intors, ceea ce m-a determinat sa caut o alta varianta si am si gasit-o. Asadar din Londra (Heathrow) am zburat direct spre Atena cu British Airways, un zbor frumos, de clasa, cu o companie care face cinste. Pentru 2 persoane, zbor dus-intors, cu locuri, bagaje de mana si 2 bagaje de cala incluse fiecare de 20 kg max am platit 460 euro. Am fost multumiti.

Aterizati in Atena pe aeroportul Eleftherios Venizelos, aveam deja rezervata masina de la un centru de inchirieri din apropiere (3 km), Global Rent a Car se numeste compania (adresa Attiki Odos, Spata Artemida 19004) - un Suzuki excelent, aproape nou, cu 500 km la bord, care ne-a bucurat vacanta avand un consum f mic de combustibil. Sa stiti ca sunt multe centre de inchirieri masini, pe alese. Noi am facut online rezervare cu cateva saptamani inainte si din aeroport am fost luati de un microbuz al celor de la Global, care ne-a dus direct in parcarea lor sa rezolvam formalitatile si sa ne luam masina... Frumos, elegant, aer conditionat, acest transfer a fost gratuit atat la dus cat si la intors. Pentru 11 zile am platit pentru masina 165 euro. Trebuie sa aveti niste bani pe card, de regula accepta card de credit, pe care compania de asigurari o sa vi-i blocheze drept garantie in cazul in care ati avut probleme cu masina. Este f. important sa vorbiti dinainte si sa aflati toate detaliile necesare. Puteti sa va rezervati online masina dorita si sa trimiteti un avans ca sa aveti masina rezervata pt dvs.

Urcati in masina pe o caldura inabusitoare si bucurandu-ne din plin de aerul conditionat si muzica greceasca, am mers intai la o benzinarie, am facut plinul, 1,7 euro/litru si apoi am pornit pe autostrada Olimpia Odos E65/E 08A spre frumoasa insula. Traseul din Atena spre Lefkada este deosebit de pitoresc si vi-l recomand tuturor macar o data in viata: Atena - canalul Corint, am trecut chiar pe langa el si l-am vazut din masina -- Podul Antirio (Patras) - Agrinio - Amfilokia - Vonitsa - Ag. Nikolaos - Lefkada, un traseu de aprox 400 km facuti in mare parte pe autostrada in 4 ore, un traseu pe langa mare, cu munti si tuneluri, podul Antirio unic prin constructie, flori si peisaje deosebite. Acest traseu are din loc in loc taxe autostrada si o traversare a podului Antirio a costat 13,3 euro. Taxele nu au fost mari, din cate tin minte am platit dus intors aprox 65 euro.

youtu.be/BZ32IfJ2ZdM

Ajunsi la destinatie ne-am cazat, odihnit si ne-am pregatit pentru urmatoarea zi, prima zi pe insula.

Fiindca am stat 11 zile am avut suficient timp pentru odihna si relaxare. Am ales cu grija si cazarea noastra si am avut parte de unul dintre cele mai relaxante sejururi. Depre cazare am sa va povestesc separat.

In urmatoarea zi dupa un mic dejun bun si foarte variat ne-am indreptat spre Agios Nikitas, iar prima plaja pe care am revazut -o cu drag a fost Milos. Ca sa ajungeti la ea va trebuie putin antrenament, se traverseaza practic un deal prin padure, sunt scari abrupte dar cu putina osteneala frumoasa plaja merita acest efort... Marea aici ne-a intampinat la fel de frumoasa, cu valuri mari insa care ne-au ingreunat mult dorinta de a inota,trebuia sa gasim momentul acela dinaintea valului, bine calculat, daca nu valurile te faceau praf, erau valuri mari de 2-3 m, iar daca si malul este abrupt va puteti imagina ce mare aventura a fost pentru noi sa inotam atunci. Dar marea a fost atat de calda si de limpede si a fost o placere sa stam aici.

De la Milos ne-am indreptat spre plaja Kathisma, aflata la 3 km de Milos. Deci din Agios Nikitas puteti ajunge la ambele plaje. Fiindca la plaja Kathisma am putut lasa masina langa plaja, ceea ce am considerat ca este f.bine si comod pt.noi,am revenit aici in fiecare zi. Puteti gratuit lasa masina in partea stanga, de-a lungul plajei, este loc suficient.

youtu.be/MHlkCB1dbz8

Si aici ne-am simtit perfect. Imi ramasese in gand o dorinta de acu 2 ani, de a ma da cu parapanta si iata ca dorinta mi s-a implinit si a fost o experienta f. frumoasa si captivanta pe care v-o recomand. Am ales un zbor de scurta durata, pentru 15 minute am platit 45 euro. Mi -a fost frica la inceput,cand am ajuns in varful dealului si am realizat ce aveam sa fac..era prea tarziu sa mai dau inapoi,dar a fost frumos.

youtu.be/JbcRERJ2puw

In alta zi, la fel de frumoasa, am pornit spre plaja Porto Katsiki considerata simbolul insulei si una dintre cele frumoase plaje din Grecia. Cazati fiind in Nikiana, am pornit spre Vasiliki, de unde am inceput mult sa urcam spre Athani. Traseul masoara aprox 45 km doar pt dus... Peisajele sunt atat de frumoase incat nu poti sa nu opresti si sa privesti marea de la inalltime, statiunea Vasiliki, munti, mare, flori peste tot.

Am ajuns la taverna Oasis, aflata dupa Athani si f. aproape de plaja Porto Katsiki. Fiindca am vrut sa revedem marea de la balcon, am oprit masina undeva la umbra. Aici in fata tavernei exista un balcon destul de mare, practic este un punct observator de unde se poate zari marea, jos de tot se vede plaja Egremni si mult albastru, in toate nuantele posibile, un curcubeu de culori albastre care te face sa ramai mut de uimire. Este incredibila marea vazuta din acest loc. Si fiindca drumul spre plaja trece exact pe langa taverna, nu ratati un asemenea loc.

Imediat de la taverna mergand tot inainte si coborand muntele se ajunge la plaja Porto Katsiki, unde exista o parcare incapatoare si care de acum 2 ani s-a extins mult, poti sa iti lasi masina in siguranta pt o taxa mica de 3 euro pe zi.

Cine inca nu a ajuns la aceasta minunata plaja ii doresc sa o faca, pentru ca o data vazuta, frumusetea locului te face sa revii iar si iar.

youtu.be/66x5kGOMMds

Ce sa iti doresti mai mult? nimic, ai aici tot ce vrei si iti poti dori de la vacanta: o apa calda, curata si atat de limpede incat poti privi in adancuri cativa metri buni, o mare atat de albastra incat numai in vise poti vedea asa ceva. Ti se face foame, sete? Cei de la taverna Bilvi au grija de dvs, va aduc tot ce doriti direct pe plaja, asadar bucurati-va de viata, de vacanta si fiti fericiti ca sunteti in acel minunat loc. Si nu va uitati acasa papucii de apa, nu mergeti fara ei in Lefkada, nu aveti ce cauta fara ei, aici nu exista notiunea de nisip, pe partea vestica a insulei ma refer, unde sunt cele mai frumoase plaje de pe insula. Pe partea estica insa lucrurile stau cu totul altfel, ai nisip din belsug si culoarea marii este cea de la Mamaia, culoarea obisnuita si normala pe care o stiti si care nu m-a atras in niciun fel.

Daca esti la Porto Katsiki si ai timp, mergi pe inserat pana la far, nu este atat de departe. Farul de la Cape Ducato se afla in cel mai sudic punct al insulei. Se ajunge din intersectia de drumuri aflata langa taverna Oasis, urmand indicatorul Akrotirio, sunt 10 km pana la far, se merge pe un drum ingust, asfaltat, pe langa mare. Noi am revenit si aici, de unde am privit un apus superb vazut de la mare inaltime dar am revazut cu drag si stancile albe ale insulei, de la care provine si numele ei (lefkas=stanca alba).

Pe toata durata vacantei am incercat sa ne relaxam cat mai mult cu putinta, am revazut locuri dragi si m-am bucurat enorm ca sunt iar acolo. Si fiindca acu 2 ani nu am ajuns la Sivota iata ca acum s-a ivit ocazia si va recomand o data macar sa luati o cina romantica aici. Grecii stiu cum sa te faca sa te simti ca acasa, sunt ospitalieri si generosi, noi ne-am simtit f.bine aici. La Sivota se ajunge usor, practic este situata intre Nidri si Vasiliki. Drumul spre Sivota coboara mult din soseaua principala. Sivota este o statiune la mare aflata intr-un mic golf, este un loc izolat si incantator plin de flori, cu terase, magazine si ambarcatiuni de tot felul, toate aflate pe malul marii. Mi s-a parut un loc f.romantic pt. o seara de neuitat, un loc unde esti intampinat cu ouzo la lumina candelelor parfumate, seara, langa mare.

Ce am mai vazut si revazut? Nidri- cel mai animat loc al insulei, merita macar o zi sa faceti o plimbare si aici. Este un oras plin de viata atat ziua cat si noaptea, cu taverne, discoteci, magazine, souveniruri, tot ce va doriti. Pe noi ne-a intampinat acum cu un curcubeu superb pe care nu am cum sa nu vi-l arat. Cei care doriti excursii cu vaporul aveti din ce alege, sunt o gramada de variante si toate sunt facute sa va faca vacanta cat mai relaxanta. Fiindca noi nu suntem adeptii croazierelor de o zi pe mare cu vaporul, mi se par extrem de obositoare, am renuntat din start la idee, dar cei care doriti puteti alege croaziera „7 islands’’ de exemplu sau macar sa ajungeti cu vaporasul sa faceti o baie la plaja Egremni. Este una dintre cele aflate in top, care trebuie vazute neaparat. Din pacate in urma cutremurului din 2015 la plaja Egremni se poate ajunge acum doar cu vaporasul luand una dintre croaziere, asta deoarece scarile care coborau la plaja s-au distrus de la cutremur.

Aproape de Nidri se afla si o cascada la care se ajunge f. usor de pe soseaua de centura a Nidri-ului urmand indicatorul „Kataraktes’’. Cascada Dimossari (Nidri) se afla in inima padurii intr-un loc racoros la care se ajunge mergand aprox 3 km din Nidri. Se merge prin padure, exista si o parcare langa o terasa de unde se mai merg 350 m. Incercati sa nu mergeti pe jos pana la parcarea aceea, la cascada, nu este atat de usor de ajuns pe jos si caldura de afara isi spune cuvantul.

In timpul vacantei am revazut si manastirea Faneromeni , cu gradina ei plina de verdeata, cu apa rece, unde se afla icoana sfintei Maria facatoare de minuni si unde copiii pot sa se bucure de mini gradina zoo cu cateva caprioare si pasari de tot felul. La manastire se ajunge din capitala insulei, Lefkada town pe drumul care duce spre Agios Nikitas, drumul practic trece pe langa manastire si nu aveti cum sa nu o vedeti.

Iar pentru tinerii zbuciumati si dornici de senzatii care mai de care va recomand o „Beach party’’ cu vaporul din portul Nidri. Puteti lua una dintre cele 3 vapoare importante-Nidri Star, Makedonia Palace sau Eptanisos Cruises. La o ora stabilita se porneste seara din port si se merge pe mare, cu muzica rasunand puternic din boxe. Se ancoreaza la o plaja unde aveti parte de o petrecere pe plaja noaptea, cu muzica, bautura, artificii, Se revine in Nidri dupa orele 0,30 noaptea... Este o petrecere doar pentru tineri, nu pentru cei in varsta sau copii mici... Am vazut cu regret copii mici dusi acolo, care tipau speriati la ora tarzie la care trebuiau demult sa fie in pat, sau oameni trecuti bine de prima tinerete care se uitau tristi si plictisiti la tinerii zvapaiati si cu pofta de viata. Chiar nu i-am inteles….

Am lasat la final sa va vorbesc despre paradisul meu albastru, plaja care mi-a ramas cel mai mult la inima, plaja care mi-a bucurat cel mai mult ochii si simturile, care la revederea ei m-a facut sa tremur de bucurie si emotie, pentru ca este speciala si unica prin frumusetea ei - plaja Agiofili.

Pe insula Lefkada sunt doar 5 plaje deosebite prin frumusete: Milos, Kathisma, Porto Katsiki, Egremni si Agiofili. Acestea daca le-ati vazut puteti sa fiti multumiti si fericiti si sa plecati acasa fara remuscari ca ati ajuns pe insula si nu le-ati vazut. Restul plajelor care sunt si ele f. multe, nu sunt atat de importante ca si cele 5 amintite.

Pentru plaja Agiofili am alocat cateva zile in care ne-am simtit perfect. Aici se ajunge cel mai usor din statiunea Vasiliki cu un vaporas, care se ia din capatul din stanga al statiunii. El face curse regulate de dimineata pana seara, oricand puteti sa va intoarceti de la plaja. Dar mai exista si un drum prin padure pe care noi, avand masina l-am parcurs. Din pacate drumul fata de acum 2 ani s-a stricat considerabil si a trebuit sa lasam masina cam la jumatatea distantei de Vasiliki si sa mergem pe jos destul de mult, iar padurea are si ea surprizele ei-serpi, paianjeni, etc... Neplacuta surpriza a fost sa gasim o poarta inalta din fier forjat inchisa cu lacat, poarta care a trebuit sa o escaladam nu numai noi dar si altii, cu copii mici dupa ei, turisti de toate generatiile. Cu grija mare la urcare, cu grija mare la coborare, dar cand stii cat de frumoasa este plaja, nici nu mai conteaza. Acu 2 ani era acolo o parcare nou asfaltata pentru care plateai intrare, acum locul este lasat in paragina, plin de buruieni, nu se mai poate ajunge la parcare din cauza drumului stricat prin padure. Cred ca au fost torente mari care au maturat pamantul de pe drum astfel ca au aparut niste stanci ascutite pe mijloc care iti fac imposibila trecerea. Dar daca ai un Suv inalt sau o motocicleta situatia este alta. Plaja Agiofili, mereu frumoasa, mereu incantatoare, cu apa curata si calda, cu valuri potrivite, numai buna de scaldat si inotat, este atat de frumoasa si de pitoreasca. Evident ca ultima zi pe insula ne-am petrecut-o aici si am plecat f. greu din acest loc.

youtu.be/vVYTgkLhSgM

Vacanta in Lefkada poate fi frumoasa si reusita pentru toate varstele, ea trebuie facuta frumoasa pentru toti, dar cel mai important lucru este sa sti ce sa alegi si ce sa iti doresti. Cititi dinainte, informati-va cat mai bine ce ati putea face, vedea, vizita, faceti-va un mic plan de vacanta si apoi ajunsi acolo bucurati-va de fiecare zi. Traiti vacanta voastra, bucurati-va de concediu, Lefkada ne asteapta pe toti iar si iar, este o insula deosebit de frumoasa si pana la urmatoarea revedere cu ea va doresc tuturor vacante cat mai frumoase si mai reusite.

Cu drag, Adryana.

Trimis de adryana in 28.07.19 20:21:15
Validat / Publicat: 28.07.19 22:01:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corzu, Zakinthos, Thassos, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 3001 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 plaja Milos

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [28.07.19 22:12:58] »

Cât mă bucur că ai revenit! ????

Și nu oricum, ci cu albastra Lefkada!

Am revăzut atât de multe locuri dragi, am citit despre plimbările voastre, am admirat pozele superbe, albastrul infinit al plajei Milos, una din cele mai frumoase văzute de mine. La fel și Sivota, un loc romantic, absolut remarcabil...

Mi-ai făcut un dor... de toate astea...

Aștept să mai scrii și alte impresii! ????

Alina53* [28.07.19 22:41:00] »

@adryana: După o atât de lungă absență, ”Bine ai revenit! ” Chiar în ultimul meu review, cel cu locul de cazare în Nidri - Lefkada, anunțam că m-am îmbolnăvit de prea mult albastru... Acum, apari și tu cu același sindrom... Pot să mă bucur că nu sunt singura? Aștept să-ți citesc din nou impresiile pe unde ai mai colindat...

adryana [29.07.19 02:55:31] »

@Alina53: bine te-am regasit, imi place sa scriu dar nu mai am timp decat f rar pt asta si am zis ca e pacat sa nu scriu. Mie imi place sa ma recitesc peste cativa ani, sa revad pozele. Mi-a fost dificil sa revad vacanta de anul trecut pt ca oricat nu doresti asta, tot uiti detalii, daca nu sunt proaspete. Dar Lefkada merita orice. Pe curand.

adryana [29.07.19 02:58:48] »

@maryka:bine te-am regasit, da, Lefkada merita orice sacrificiu, as scrie mereu articole numai timp nu prea mai am pt asta. Incerc sa scriu si despre vacanta din acest an din Turcia, ne revedem curand.

diana2015 [29.07.19 14:10:26] »

@adryana: și un SB din partea mea

Mă bucur că în sfârșit ai scris despre Lefkada după un an de zile.

Poate scrii ceva și recent și așa putem să te și vedem deoarece încă puțin și te dădeam dispărută

Felicitări și vacanțe frumoase pe mai departe

adryana [29.07.19 19:21:01] »

@diana2015: multumesc mult, ai sa ramai surprinsa, poate nu ma mai recunosti, vorba aia cu lupul care nu-si schimba naravul, dar parul... pe curand. Mai am de scris despre cazarea de anul trecut si revin la prezent, ne reauzim.

adryana, Alina53*, diana2015, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: