ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2019
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 27.07.19
JUL-2019

Un sejur neasteptat de placut

Anul acesta ne-am hotarat la un concediu in Egipt, respectiv in Sahl Hasheesh, noi fiind o familie cu un copil de 12 ani.

Avionul a decolat in 17.07 din Oradea la 9.30. La ora 15 ne-am cazat la hotelul Gravity dupa ce i-am strecurat receptionerului o bancnota de 10 $ (dupa cum am citit ca se poarta in Egipt). Am primit in locul unei camere "standard- pool view'' un apartament de familie cu 2 camere cu vedere la piscina si la mare.

Dupa ce am luat prânzul, am mers sa vad cum e marea. Atunci am avut o mare dezamagire. Marea era undeva departe, cam 200 m de la sezlonguri. Intre plaja hotelului nostru si a celui urmator, se afla un ponton pe care se merge pana unde apa e mai adanca si de unde oamenii coboara sa faca snorkeling.

Pe ponton sunt sezlonguri si salvamari ai ambelor hoteluri care au grija ca oamenii sa nu treaca de balize si care distribuie veste de salvare. Este bine sa va echipati cu masti speciale de snorkeling ce se gasesc la noi in magazinele cu articole sportive. Noi am avut ochelari de inot dar copilului i-am luat masca. Diferenta este enorma ca vizibilitate sub apa.

In Marea Rosie chiar este o fauna subacvatica care merita vazuta! In legatura cu Marea, pe la ora 18, apa a ajuns la plaja cu sezlonguri. Chiar nu mi-am imaginat ca exista asa o diferenta legata de flux si reflux. Deci in flux, se putea merge cam 200 m prin apa (recomandabil cu pantofi speciali), iar aceasta sa nu treaca de genunchi.

In legatura cu cazarea. Hotelul Gravity a fost preluat de la Ocean Breeze. A fost deschis in 2018 in luna noiembrie dar inca si acum se afla in proces de renovare, in sensul ca aprox jumatate din resort e dat in folosinta. Apartamentul pe care l-am primit era renovat, arata bine dar in baie de ex. mai era ciment de rosturi necuratat sau picaturi de vopsea pe hol. In rest chiar era curatenie, baiatului care se ocupa, ii lasam zilnic 1-2 Eur. iar el ne uimea in fiecare zi cu modelele pe care le facea din prosoape.

Restaurantul- nici in Turcia nu am mancat atat de bun si de variat. Au bucatari care faceau tot felul de specialitati, luatul mesei era una din cele mai placute. Am fost si la restaurantul mexican-a la carte (de fapt era o lista cu posibilitatea de a alege intre 2-3 feluri). Si acolo, crevetii cu sos iute au fost deliciosi.

Personalul-Extrem de amabil. La restaurant, tot timpul se plimbau manageri sa verifice dc. totul este ok, chiar am fost intrebati dc. suntem multumiti, la fel si baietii care strangeau mesele erau foarte activi.

Animatia-programul incepea la ora 10 cu dansul intregii echipe dupa care incepeau activitati de tip streching, aqua gym, polo, volei, darts. Chiar daca turistii nu se inghesuiau, eu recomand miscarea, mie si fiicei mele chiar ne-a placut, in special aqua gym-ul. Dupamasa, programul incepea la ora 15- 17, eu am ales Step aerobicul si Zumba.

Seara, se pot face plimbari pe faleza cu masinute electice. Noi am inchiriat o masina cu 6 locuri cu 30 Eur dar erau si biciclete si trotinete electice. Faleza are 4,5 km, tine pana in port, chiar merita vazuta.

La hotelul Gravity sunt doar 3-4 magazine, majoritatea spatiilor comerciale nefiind (inca) inchiriate. De aceea, când a fost nevoie sa mergem la farmacie pt. antidiareice, a trebuit sa mergem la hotelul vecin, unde, nu am putut intra de paznici decat pe la receptie. Agentul de turism care ne-a preluat, ne-a avertizat in legatura cu apa-sa folosim doar apa imbuteliata chiar si la spalatul pe dinti. El ne-a spus ca sa cumparam Antinal ca si antidiareic care costa 1,5 Euro cutia. La farmacia hotelului unde noi am mers si unde evident ca nu erau preturi afisate, ne-a cerut 9 Euro pe folie si ne-a lasat la 6.

Ca si excursii optionale, din cauza ca localitatea Sahl Hasheesh este la 35 km de Hurghada, fiecare este mai scumpa din cauza transferului cu 5 Euro/pers. Noi am optat pt. o excursie -Casa Delfinilor-organizata de o agentie locala cu sediul pe plaja hotelului. Am platit 100 Eur/ 3 persoane (pret negociat). Daca luam bilete prin agentia din Romania costa 45 Eur. / persoana, copilul avand 12 ani impliniti, era catalogat ca adult la pret. Daca cineva vorbeste numai romaneste, probabil ca i se renteaza sa plateasca extra. Excursia, a meritat, la 8 am fost preluati de la hotel si dusi in port, ne-am imbarcat pe un vas cu 19 turisti la bord si ne-am plimbat pe mare pana am vazut delfinii. Am facut si 2 opriri pt. snorkeling si o plimbare cu sofa si banana. Ca si recomandare ar fi sa aveti la voi apa la jumatate sau sucuri dc. doriti pt. ca cele care erau incluse in pretul excursiei se serveau la pahar, iar dc. cineva dorea, se putea cumpara apa la 1,5L cu 5 Eur. sau o doza de suc cu 3 Eur. De asemenea, se puteau cumpara pozele si filmele care s-au facut in excursie, pretul lor fiind 35 Eur. dar noi, din cauza ca erem cazati in Sahl hasheesh, am platit 5 Eur. in plus pt. transport.

Una peste alta, locatia Hotelului e buna avand in vedere posibilitatea de promenada, dar ca si costuri, transferul la excursii e mai scump, la fel si plecarea spre aeroportul din Hurghada e mai devreme. La curatenie dau nota 8 din cauza resturilor de materiale care s-au folosit la renovare, la animatori si la restaurant nota 10.

Recomand!

Trimis de andreeaedith in 27.07.19 17:38:52
Validat / Publicat: 27.07.19 21:59:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3375 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreeaedith); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 In reflux

webmaster45 [27.07.19 21:58:42] »

@andreeaedith: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 [27.07.19 22:39:42] »

@andreeaedith:

Felicitări pentru vacanţă şi pentru alegerea foarte inspirată a hotelului!

Aşteptam impresii de la acest hotel pe care pusesem ochii încă din septembrie anul trecut, când încă se mai lucra intens.

Ai avut mare noroc să beneficiezi de acea superbă "piscină" naturală de la capătul pontonului hotelului Tropitel, o zonă perfectă pentru snorkeling cum toate hotelurile şi-ar dori să aibă, dar... nu au.

Doar din acest motiv şi tot a meritat să alegi un hotel în Sahl Hasheesh, chiar dacă ai plătit mai mult la excursii.

Pentru anul acesta eu am ales un hotel situat mult mai aproape de Hurghada, mai scump şi mai bun decât cel de anul trecut, dar pentru o repriză de snorkeling de calitate parcă aş da o fugă cu taxiul până în Sahl Hasheesh

andreeaedith [28.07.19 10:18:36] »

@nicole33: Buna, Nicole!

Noi nu am mai fost în Egipt dar vorbind cu alți turiști romani cazați (si care au mai fost), se pare ca am nimerit bine.

Ai dreptate în privința pontonului. Intr-adevăr era lângă plaja hotelului Tropitel dar aparține un egala măsură celor doua hoteluri. Ai fost cazată acolo?

În legătură cu snorkelingul, nu știam ca la Hurghada nu este fauna subacvatica ca în Sahl Hasheesh.

Mulțumesc pt ecou si iti doresc concediu plăcut!

webmaster [28.07.19 11:03:08] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

nicole33 [28.07.19 12:58:35] »

@andreeaedith:

Da, am petrecut două săptămâni de vis acolo.

În septembrie anul trecut pontonul era folosit de cei cazaţi la Tropitel. Ocean Breeze nu părea locuit. Ziua vedeam doar muncitori şi maşini.

Nu contest faptul că acum este folosit la comun, deşi s-ar cam aglomera locul.

Din păcate, în Hurghada nu este la fel. Doar în Makadi Bay cred că mai găseşti corali şi peşti la fel de mulţi şi de frumoşi. Din acest motiv ţi-am scris că ai făcut o alegere inspirată.

Am luat, printre altele, şi excursia la Paradise Island, cu oprire pentru snorkeling în larg. Eu nu am fost prea încântată de ce am văzut acolo, deoarece era mult mai frumos la noi la hotel. Ceilalţi turişti erau superentuziasmaţi de cele văzute.

andreeaedith
Alte impresii din această RUBRICĂGravity Hotel & Aqua Park: