ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2019
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 26.08.14
JUL-2019

Turist in Istanbul

Istanbul este un oras fascinant, cel putin din punctul meu de vedere. Cultura, atractiile turistice, populatia au ceva aparte, ceva ce nu vezi in multe dintre tarile din UE. Turcia nu este in UE ceea ce mecesita la Vama pasaport. In cele ce urmeaza voi detalia calatoria mea prin Istanbul.

Am pornit la 4 dimineata din Bucuresti. Am mers pe traseul Bucuresti- Giurgiu- Ruse- Veliko Tarnovo- Stara Zagora- Edirne- Istanbul. La Edirne este Vama cu Turcia. Am facut aproximativ 12 ore (traficul din Istanbul este ingrozitor, se merge bara la bara desi sunt 6 benzi, de aceea de la intrare in Istanbul si pana la hotel am facut aproximativ 2 ore). Atentie daca aveti masina pe gaz... la ei GPL este LPG-ul si se gaseste la aproape fiecare benzinarie.

Totodata se plateste o taxa de autostrada la orice oficiu postal. Se numeste HGS si va da un abtibild ce trebuie lipit pe masina.

Hotelul pe care l-am ales este amplasat pe partea asiatica pentru ca este mult mai linistita decat partea europeana (plina de turisti care aleg hoteluri cat mai aproape de atractiile turistice). Am preferat un loc mai linistit unde sa ne intoarcem dupa 6-7 ore de vizitat zilnic.

Am ales hotelul Mercure Altunizade. Nu am ce sa reprosez avand in vedere ca serviciile sunt impecabile, micul dejun este foarte bun (omleta turceasca, sunca, pateuri, covrigi, chiar si supa si cartofi taranesti, iaurt, clatite, suc natural de portcoale si vestitul lor ceai care se gaseste oriunde mergi). Hotelul este foarte bine amplasat avand in vedere ca este la 5 minute de un mall, Mall Capitol. Aici gasesti ce sa mananci fara probleme (mancarea turceasca, Pide, Kfc, Iskender etc). Hotelul este putin mai departe de atractiile turistice principale insa noi le-am impartit pe zile si nu au fost probleme.

prima zi

- am ales sa vizitam partea cu cele doua Moschee (Hagia Sophia si Moscheea Albastra), Marele Bazar, Bazarul de Condimente si Palatul Topkapi. De la hotel si pana pe partea europeana nu faceam foarte mult pentru ca obisnuiam sa coboram cu un taxi pana in port (trebuie sa ai grija sa iti puna aparatul caci exista multi care iti dau un pret destul de mare pentru distanta parcursa... noi dadeam cam 10-11 lire pana la portul din Uskudar). Din port se traverseaza foarte usor cu feribotul ce reprezinta pentru ei un mijloc de transport in comun.

Este foarte ieftin si accesibil oriunde ai merge pentru ca are mai multe rute nu numai intre partea asiatica si partea europeana (partea asiatica are ca port Uskudar, partea europeana cu cele doua Moschee - Eminonu, partea cu Turnul Galata - Karakoy si mai este si zona cu Palatul Dolmabahce care are 2 porturi apropiate: Besiktas si Kabatas). Traversarea cu feribotul costa 2.70 lire. Plata la orice mijloc de transport, inclusiv feribotul, se face cu un card de transport (este atasat in poze). Se poate lua de la orice automat de incarcare (se poate folosi un card pentru 3- 4 persoane).

Atentie ca pentru achizitionare este nevoie sa fie bagata o bacnota de 20 lire, astfel incat se vor achita 6 lire pentru card si restul vor ramane incarcati pe card pentru calatorii. Se poate calatori si cu metroul de pe o parte pe cealalta insa cred ca cea mai frumoasa alegere este cu feribotul.

Am inceput vizitatul cu Palatul Topkapi care este impresionant, dar destul de aglomerat. Este de preferat sa mergeti cat mai de dimineata. Aici exista doua preturi si anume: 35 lire pentru harem si 60 lire pentru muzeu. De preferat sa fie cumparate ambele pentru ca merita vizitate.

Apoi am luat-o la pas pe stradutele Istanbulului pana la cele doua Moschee. Intrarea la Hagia Sophia este 60 lire. Intrarea la Moscheea Albastra este libera insa este nevoie de imbracaminte cat mai decenta. In cazul in care sunteti cu picioarele si mainile goale, va vor da ei imbracaminte.

Dupa aceea, am mers la Marele Bazar fiind destul de aproape de restul obiectivelor turistice. Aici gasesti rahat (va recomand sa incercati atunci cand turcii va ofera, este absolut delicios) si alte suveniruri. Preturile sunt destul de mari insa trebuie intotdeauna sa negociati pentru ca ei asta asteapta de la noi. Pot lasa de la 100 lire pana la 50 lire, chiar si mai putin, depinde ce cumparati si depinde de fiecare turc in parte. Aproape de Marele Bazar este si Bazarul de Condimente.

a doua zi

Am mers pe partea cu Turnul Galata. Am ales acelasi traseu cu feribotul (Uskudar- Eminonou) si apoi am luat-o la pas pe podul Galata. Intrarea in turn este 60 lire. Privelistea este absolut impresionanta intrucat se vede tot Istanbulul. Dupa Turnul Galata am mers pe jos cam 30 de minute pana la Palatul Dolmabahce. Aici exista mai multe preturi, asemanator Palatului Topkapi. Intrarea in tot palatul este de 90 lire insa se poate opta si separat. Este de-a dreptul cea mai impresionanta atractie turistica din punctul meu de vedere.

a treia zi

- Am vizitat Piata Taksim si strada Istiklal. Ca sa ajungeti aici trebuie sa luati feribotul pana la Kabatas iar apoi sa mergeti pe jos sau cu autobuzul. Aici gasiti magazine atat turcesti cat si magazine care se gasesc la noi. In continuarea acestei zile am facut un tur pe Bosfor. Noi am ales particularii din portul Eminonu. Turul a costat 20 lire si a durat 2 ore.

Un alt loc frumos este faleza Uskudar ce se gaseste pe partea asiatica. Este destul de aglomerata insa la apus este o privelista frumoasa catre partea europeana si pod. De pe aceasta faleza puteti vedea Turnul Fecioarei.

Noi am mers mult pe jos pentru ca numai asa poti vedea Istanbulul si frumusetea lui. Exista posibilitatea sa mergeti cu tramvai, autobuz sau metrou. Exista si un autobuz de tipul HOP ON- HOP OFF care va plimba prin Istanbul. Costa 40 euro pe zi sau 50 euro 2 zile.

Atentie!!! Sa nu va luati hotel aproape de vreo moschee pentru ca exista acea chemare la rugaciune a muezinilor ce se aude prin difuzoarele mari amplasate. Este un sunet destul de infricosator si se aude tare, este deranjant daca stai foarte aproape.

Cam acestea sunt principalele informatii pe care trebuie sa le stiti despre Istanbul. Este un oras frumos, cu multa istorie si mai curat decat ai crede. Oamenii sunt foarte ok desi multi spun ca turcii au tendinta de a te agasa pentru a cumpara de la ei. Intr-adevar multi te cheama sa gusti de la ei, sa iti prezinte marfa. Am gustat de la multi dintre ei rahat si chiar daca le-am spus ca nu vrem sa cumparam, nu a fost nicio problema.

In ceea ce priveste oamenii, un exemplu de bunatate a fost la una dintre cofetariile de pe partea asiatica. Am cerut o prajitura iar ei ne-au spus ca prajitura nu este tocmai buna si daca vrem, ne poate aduce o alta prajitura. Sunt foarte draguti si foarte corecti.

Recomand cu incredere acest oras!

Trimis de lex2000 in 26.07.19 11:27:48
Validat / Publicat: 26.07.19 13:07:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lex2000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Palatul Dolmabahce
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

[26.07.19 13:05:51]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Istanbul, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

@lex2000, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

M'Liviu
[26.07.19 14:50:42]

Felicitări ptr frumoasa vacanta. Turcia asa cum ai precizat prin prisma metropola Istanbul are ceva aparte fata de tot ce se găsește în partea noastră de Europa. Anul acesta nu am văzut încă Istanbul ptr ca am călătorit pe la Egee dar sper sa dau o fuga prin toamna. Fără cei mici ca să pot vizita cât mai multe obiective. Toate cele bune!

lex2000AUTOR REVIEW
[26.07.19 16:34:26]

@m liviu: Multumesc! Va recomand cu incredere Istanbulul. Este plin de culoare si istorie. Daca ajungeti pe acolo si aveti intrebari, nu ezitati sa mi le puneti. O zi buna!

M'Liviu
[26.07.19 20:00:22]

@lex2000: Mulțumesc de ajutor. În Istanbul am fost de multe ori. Dar am stat maxim 2 zile. Plimbare pe Bosfor, shoping bazar odată un meci de fotbal... Sau cu alte treburi. Dar mi am propus sa merg strict ptr a vizita obiective...

lex2000AUTOR REVIEW
[28.01.23 10:50:30]

@m liviu: Multumesc frumos! Pentru actualizarea informatiilor si altele, va invitam sa apreciati si pagina de Instagram https://www.instagram.com/p/Cn7Fv5zteXk/? igshid=YmMyMTA2M2Y%3D - A glimpse of Turkey.

lex2000, M'Liviu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: