ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2019
ÎNSCRIS: 10.07.13
MAY-2019

O optiune foarte avantajoasa

De ceva timp tot amanam vizita in Alicante si a fost sa fie in acest an.

Biletele de avion le-am achzitionat din iarna si tot atunci am facut si rezervarile pentru hoteluri. Initial zborul era foarte de dimineata si organizasem o sedere in Benidorm si apoi in Alicante pentru a fi mai aproape de aeroport la retur.

Numai ca cei de la wizz au schimbat orele astfel ca zborurile au fost seara si a trebuit sa reconfiguram.

Facusem initial rezervare pentru La City Mercado chiar pe avenida Alfonso Sabio, reviewuri bune, era ok ca aveau si frigider in camera, putin cam scumpicel insa iar micul dejun se platea separat.

Asa ca schimbat-o cu acest Centric Rooms Mercado si a fost o alegere foarte inspirata raportata la pretul platit, 64 euro pentru doua nopti.

Asa cum va spuneam zborul a fost destul de tarziu si pana la hotel am optat pentru taxi.

Standul de taxi e la iesirea din aeroport, soferi civilizati, masina curata. Am platit undeva in jur de 25 euro (in care era inclusa si ceva suprataxa de aeroport).

Pe drum am tot discutat cu proprietarul apartamentului, Daniel pentru a-l anunta ca suntem pe drum si sa ne confirme adresa pt taximetrist.

Desi depasisem intervalul orar in care se faceau cazarile (intrebasem anterior si Daniel ne-a spus ca este in regula), el ne astepta chiar in fata cladirii.

Ne-a condus in aparatament si ne-a prezentat facilitatile. A facut o copie dupa buletin prin intermediul unei aplicatii (posibil ceva legat cu booking deoarece cu vreo doua zile inainte ne-a retras toti banii de pe card) apoi ne-a predat cheile si a plecat.

Apartamentul e compus din cinci camere plus un living, doua bai si o bucatarie.

Are si un balcon cu o mica terasa. Inca un balcon mai mic au masina de spalat si au mai depozitat ei diverse. Tot acolo se pot atarna rufele pe sfoara daca speli ceva.

In bucatarie aveau un frigider suficient de mare iar fiecare camera avea cate o cutie incare isi depozita alimentele pentru a nu fi eventual incurcate. Aveau si plita electrica. cuptor cu microunde plus fierbator electric.

Din partea gazdelor gaseai lapte, miere, ceva sosuri (ketchup etc -nu m-am uitat cu atentie ce nu m-a interesat). Apoi erau ceaiuri, cafea, ceva biscuiti, croissante.

Camera noastra avea fereastra cu vedere la zona de interior a cladirii dar din cate am vazut cel putin o camera are si vedere direct catre strada.

Daca as fi avut posibilitate as fi optat pentru acel tip de camera deoarece era mai usor de aerisit, la noi era mereu un aer inchis.

Toate camerele au insa aer conditionat, noi nu l-a folosit decat foarte putin.

Dotarile din camera sunt minime: pat dublu, doua noptiere cu veioze, un dulap, oglinda si o masuta cu un scaun. Baia este comuna, de fapt se poate opta pentru una din cele doua bai in functie de disponibilitate.

In locatie totul era foarte curat, chiar si in zonele comune ca baie, bucatarie sau living.

In plus erau consumabile de tip sampon, gel de dus, sapun. Se gandisera chiar la cei care optau pentru plaja: creme de plaja, creme de dupa plaja plus umbrele, prosoape de plaja sau rogojine de plaja. Interesante detalii. Iar pt doamne sa gandisera sa lase acolo chiar si o sticluta de dizolvant de unghii.

Ca tot a venit vorba de plaja, pana la plaja se fac cam 10-15 minute, depinde de ritmul de mers.

Ca pozitionare este situat foarte apoape de piata -Mercado se vede chiar de pe balcon. Din acea statie noi am luat tramvaiul catre Benidorm. Autogara era putin mai departe.

Daca doriti ceva shopping, este foarte aroape de Avenida Alfonso Sabio. Eu am cumparat ceva din Corte Engles de acolo.

In concluzie recomand aceasta cazare petru raportul calitate/pret. Este curat, aroape de zona centrala, gazda este foarte amabila si foarte receptiva la doleantele clientilor plus ca vorbeste foarte bine engleza (mai rar se intampla lucrul acesta la spanioli).

Trimis de tripyy in 24.07.19 10:59:22
Validat / Publicat: 24.07.19 11:36:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 1930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tripyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Priveliștea de pe balcon. In capăt se observă Mercado Central

[24.07.19 11:27:54]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Centric Rooms Mercado Central, ALICANTE" (nou-creată pe sait)

tripyyAUTOR REVIEW
[24.07.19 12:21:12]

@webmasterX:

Multumesc!

Locatia este la numarul 11, coodonatele exacte sunt: google.com/maps/@38.34989 ... !7i13312!8i6656

[24.07.19 12:34:24]

@tripyy: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

[24.07.19 12:51:26]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;