ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2019
ÎNSCRIS: 22.04.12
JUL-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 14; 8

Castelul de lut din Valea Zanelor – o poveste adevarata

Poveste sau realitate? La noi, unde?

Este realitate cu o constructie de poveste!

Locul se gaseste in localitatea sibiana Porumbacu de Sus la nr. 630, cod 557190. La nici 50 de km din centrul Sibiului sau la jumatatea distantei dintre Sibiu si Fagaras din DN1 in Porumbacu de Jos se desprinde catre sud, catre culmile Fagarasului DJ105J care duce spre Porumbacu de Sus, traverseaza satul si la 8 km din soseaua principala va veti afla la minunea mult mediatizata.

Informatii utile

Castelul de lut poate fi vizitat zilnic intre orele 10:30 si 17:30. In apropierea acestuia s-au format 2 parcari, una la botul calului, alta 100 metri mai jos. Au aparut in preajma si carciumioare, rulote cu diverse d-ale gurii, tarabe cu jucarii, produse din miere, fructe de padure. Parcarea este tipic romaneasca adica haotica, majoritatea vor sa se inghesuie in cea de langa intare, care devine repede neincapatoare.

La punctul de intrare o domnisoara taie bilete de 5 lei bucata. NU exista ghid.

Din informatiile culese

Am ajuns la Castelul de lut pentru ca m-a provocat un reportaj TV in care a fost prezentat obiectivul. Este un loc inedit, o idee originala. Faina tare, de altfel!

Citisem mult si aici pe AFA despre Castelul de lut, pe google avea o nota buna de 4,3 din 5 din 10.000 note acordate. Era undeva in planurile de excursii, dar nu la prioritati.

Reportajul amintit insa mi-a schimbat priorizarea cand am auzit ca exista intentia proprietarilor de a il include in circuitul de unitati de cazare, moment din care nu va mai fi permis accesul curiosilor care nu vor fi cazati aici. Argumentatia ar fi ca daca s-ar permite in continuare vizitarea locului de catre sute / mii de turisti, ar fi un disconfort pentru cei cazati aici. Corect!

Daca s-a folosit aceasta soparlita ca sa creasca si mai mult numarul vizitatorilor sau este o perspectiva reala, nu stiu, dar pe mine m-a facut sa ma hotarasc sa vizitez locul mai repede, ceea ce s-a intamplat, iata, cu cateva zile in urma.

Povestea

Sau realitatea, mai intai. Citim ca este un proiect privat initiat in anul 2014 bazat pe ideea ”casa naturala de poveste”. Este vorba de o constructie desprinsa parca din povestile lui Grimm. Te uiti in jur dupa Haensel si Gretel.

Aici vor exista 10 camere cu vedere la raul Porumbacu sau la culmile Fagarasului, cu acces individual, un restaurant, un magazin de souvenir-uri, locuri de joaca. Constructia este ridicata din material natural, forma acoperisului fiind cea care ne introduce in lumea de poveste datorita formei lui care imita creasta muntilor, cu unghiuri ascutite ale acoperisului dar si cu forme neplane, curbe ale acestuia. Intrarile au forme neregulate, ovale, de poveste si ele. Zugraveala exterioara alba face contrast cu acoperisul maro si pe cat de simplu pare, pe atat de spectaculoasa este imaginea vizuala.

Povestea este prezentata pe un panou intr-una din camerele castelului si spune ca “demult, tare demult, prin partile astea de lume traiau niste zane. ” De aici a venit denumirea de Valea Zanelor. La un moment dat un zmeu a vrut si el sa se mute aici, ceea ce nu a fost pe placul zanelor dar nici a locuitorilor obisnuiti ai zonei. Lupta cu zmeul a durat 3 zile si desi zmeul a fost alungat, padurea a fost parjolita si zanelor au trebuit sa se mute promitand satenilor ca se vor intoarce intr-o frumoasa zi…

Apoi intram in povestea reala in care o familie din Bucuresti a pus in practica aceasta idee – Castelul de lut din Valea Zanelor.

Mediatizarea si originalitatea proiectului, povestea in care se doreste a fi invaluit, au facut ca acest loc sa devina mai atractiv decat este in realitate. Marketingul a avut efect maxim si vestea s-a raspindit, locul gasind foarte repede o notorietate imensa. Astazi se foloseste tot mai des termenul “viral”, nu stiu de ce, sau stiu, dar nu imi place. S-a aflat peste mari si tari de Castelul de lut din Valea Zanelor. Curge cu vizitatori, scopul gazdelor este atins, cu siguranta.

Impresii personale

Eu, si nu vreau sa dezamagesc, dar este feelingul meu si al familei noastre dupa vizita, am trait o usoara dezamagire concretizata in replica:

”- Si asta-i tot? Pentru atata am batut drumul?

Este frumos, este original, faci poze in turnuri, la intrari, pe pajiste, la rau. Ok. Mie insa mi-a lipsit intrarea adevarat pe portile povestii. Cred ca era fain sa fie aici niste zane de fete, care sa te conduca in castel si prin curte si sa iti spuna o poveste cu o voce suava si sa iti ofere un mic souvenir sau sa bage macar copilasii cu ceva in seama.

Nu ma judecati gresit, nu dau eu lectii, Doamne fereste! Este insa ceea ce am simtit eu ca daca ar mai fi fost integrat in concept, ar fi facut trecerea din lumea reala in cea fantastica mai credibila.

Altfel curtea este imensa, as spune nelimitata. Sunt cateva locuri, foisoare, busteni, banci si mese din lemn, pe care se poate sta asezat si servi masa.

Am vazut si o harta a Muntilor Fagaras, in turnul vizitabil cel mai apropiat de punctul de intrare.

In apropiere curge intr-adevar raul Porumbacu, alt loc potrivit pentru poze facute pe pietrele proeminente din albia raului, de exemplu.

Am facut o pauza bine meritata. Ne-am fatait prin curte, prin doua turnuri ale castelului, am fost la rau, am asteptat sa prindem un cadru pozat din unghiul droit in locul droit, caci era aglomeratie, o viermuiala permanenta, lume multa si toti alegeau cam aceleasi locuri de imortalizat in imagining sau filme personale.

Am mancat zmeura si affine, am luat o gura de aer de la poalele Fagarasului meu drag, pe ale carui poteci nu am mai drumetit demult si care ma cheama…

Numai de bine! Si vacante de poveste tuturor!

@webmaster: Rog inserare videoclip “Haensel und Gretel”

youtube.

Multumesc!

Trimis de Dan&Ema in 20.07.19 06:23:02
Validat / Publicat: 20.07.19 09:12:38

VIZUALIZĂRI: 3560 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 poza din primul turn

[20.07.19 11:15:16]

@Dan&Ema: Credeam că numai mie mi s-a părut că e mai mult marketing decât realitate... Ca să nu mai zic de drumul până acolo...

Nu cred că aș vrea să mă cazez la "zâne" când o să fie gata (dacă o să fie gata vreodată). O vizită (absolut impersonală, din care lipsește povestea) mi-a ajuns.

[20.07.19 11:46:49]

@Dan&Ema: Iaaaa! Ai dus Prințesa la Castel! Ce frumos!

Nu numai tu, familia ta și @crismis aveți senzația asta! Eu, dși sunt ZZ, n-am ajuns acolo!

Castelul de Lut s-a vrut a fi copia Căsuței Piticilor din Alba-ca-Zăpada! Dar părerea mea este că proprietarii nici nu se mai grăbesc s-o termine! Scot mai mulți bani așa! Dac-o termină și-o bagă în circuitul turistic, pierd! Prețurile relativ mari la cazare și restaurant n-o vor face prea accesibilă

În stadiul ăsta vine lumea să vadă ”minunea” și banii ies mai ușor, fără prea mulă muncă sau bătaie de cap!

Ai dreptate cu trecerea de la real la basm, dar eu mă așteptam la Ală ca Zăpada și ceva pitici pe-acolo!

Dar... e și ăsta un mod de-a face afaceri!

[20.07.19 12:05:08]

@Zoazore: Bine punctat. Asta a fost și senzația mea, că n-au niciun interes s-o termine. Precum vorba aia: " Mai bună decat sexul este promisiunea sexului! " ))

[20.07.19 12:10:32]

@crismis: Tare asta!

[20.07.19 12:12:57]

@crismis:

Si eu ma bucur a mai sunt si altii de aceeasi parere. Iar oi. Hiat circulati si aveti termen de comparatie,

Mai depindesi de gusturi normal, poate altii sunt super entuziasmati, e posibil.

Referitor la cazare, acum as spune si eu NU, dar nici nu stiu cu adevarat camerele si viitoarea oferta turistica... a zamelor.

Ma las corupt! ????

Numai de bine!

[20.07.19 12:33:48]

@Zoazore:

E o analiza primara de afaceri in ecoul tau!

E o interpretare la care m-am gandit si eu, dar ma asteptam sa o faca un AFA-ist ca ecou la articolul meu.

Si:

- cine e mai iute de pix si calculeaza si posteaza?

Cea mai cea! E ZZ!

Si daca vine din bransa zanelor inseamna ca nu ma insel nici eu, adica nici tu!

Marketing nota 10!

Ce fain! Numai de bibe! ????

[20.07.19 12:37:33]

@crismis:

Cristina,

Bine ca a aparut ecoul tau inaintea la ce am scris eu despre asteptata oferta viitoare a zanelor...

Nu ca nu s-ar potrivi si dupa, dar sa nu creada lumea ca in ofertele tursitice ale zanelor se va considera si sexul sau doar promisiunea sexului!

Tare, tare de tot, completarea ta!

Acum astept urmatoarele fitile de marketing, poate includ si asta cu promisiunea.

Sa vedem...

Numai de bine! ????

[20.07.19 14:20:28]

@Dan&Ema: ????????????

[20.07.19 16:18:12]

@Dan&Ema: Așa-s de iute-n taste de venii cu SB! Că na, la așa Castel... De fapt, tot chestie de marketing a fost! Așa am vrut eu, să dau la Zâne SeBeu!

Rodel
[20.07.19 17:09:23]

Subscriu la părerea ta: ca povestea să fie întreagă, n-ar fi rău ca niște „zâne” să ne introducă în lumea feerică a basmului, pentru că așa ceva îți sugerează numele locului.

O sugestie care ar trebui să ajungă și la proprietari. Sau poate s-au gândit și ei...

Mie mi-a plăcut Castelul de Lut și aștept să-l vizitez din nou după terminarea lucrărilor, care, sper, să nu întârzie prea mult... Din câte am aflat, s-au cam terminat banii...

[20.07.19 18:13:28]

@Rodel:

Imi inchipui ce impresie ar face sa fii primit de fete imbracate in zane. Se pot simula si prezenta si povesti in curte sau in castel.

Bine, asta este imaginatia mea.

Pentru multi poate e sificient asa cum se prezinta acum.

Ideea unui castel de lut este inspirata si asta trebuie apreciat.

Inainte de toate trebuie sa vedem plusurile care sunt in idee, in concept, in marketing, in constructie.

Bravo!

Multumesc de lectura si de ecou si pentru subscrierea la ideea cu zanele.

Numai de bine! ????

CATAAS
[21.07.19 12:22:44]

@Dan&Ema: Sunt in asentimentul vostru! Noi am bătut drumul de la Suceava până acolo și... venit, văzut, plecat! Interesant, dar case din lut și draniță am mai văzut, cel puțin la noi în Bucovina! Am vrut să scriu un articol, dar am zis că le stric poate imaginea. Am vizitat, dar a doua oară nu mai merg! Nu se merită! Noroc de munții Făgăraș, aflați în apropiere, unde am zăbovit 3 zile, și de unde nu am mai pleca! Dar asta e o altă poveste...

[21.07.19 16:32:11]

@CATAAS:

Ramaneti si voi cu ce e frumos! ????

Ati avut o idee buna sa completati cu niste zile in Muntii Fagaras.

Referitor la Castelul de Lut nu pot spune ca nu e frumos si ingenios, nu vreau sa stric imaginea nimanui, ba au o inagine pe care au stiut sa o faca si sa o raspandeasca, dar ramane “ venit, vazut, plecat”.

Multumesc de lectura si ecou! Numai de bine! ????

CATAAS, crismis, Dan&Ema, Rodel, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul de Lut Valea Zânelor: