ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2019
ÎNSCRIS: 26.06.13
JUN-2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Sarande la prima vedere

Dupa ce am vizitat deja obisnuitele tari pt vacante din sudul Romaniei, Bulgaria, Grecia sauTurcia, am hotarat ca anul acesta sa vizitam un alt litoral despre care nu stiam mare lucru. Albania a devenit o alternativa pt a schimba ofertele din tarile amintite mai sus. Inainte de a pleca eram putin sceptic la ideea de a ne face concediul in Albania, mai ales ca multi erau mirati cum de am ales aceasta tara, dar toate gandurile si fricile s-au spulberat cand am ajuns acolo.

Incep cu drumul, care este obositor daca nu faci pauza si mai ai un junior prin masina, si sugerez celor care vor sa mearga, sa doarma noaptea undeva. Noi am ales, la dus, ruta Bulgaria-Grecia, iar la intors Macedonia-Serbia.

Drumul catre Sarande a fost ok, am traversat podul la Calafat (taxa pod 27 lei), apoi am cumparat vignieta pt Bulgaria (15 leva), drumurile sunt bune mai putin in zona Vratsa unde este mai denivelat si petecit, dar apoi urci pe autostrada si traversezia proape toataBG. Urmeaza Grecia care nu mai are nevoie de pareri, mergi pe o autostrada f. buna, tuneluri multe, iar taxa este de 12euro. Am iesit de pe autostrada la Igoumenitsa, desi cred ca era mai bine sa ies Ioannina si zic asta pt faptul ca drumul a fost greu, un fel de drum judetean in zona de munte, ingust, multe curbe, pustiu. Dupa ce treci vama mai mergi cam 30-40 min. pana in Sarande.

Ajunsi la Sarande ne-am cazat, o locatie frumoasa, iar proprietarul f. de treaba ne-a oferit toate detaliile necesare.

Sarande este pestrit, mie personal mi-a dat senzatia ca sunt in Turcia, cladiri noi pintre cladiri vechi, darapanate, constructii terminate pe jum. dar totusi locuite, uscat rufe peacoperisul blocurilor, trafic cam haotic si aglomerat, dar in schimb oamenii sunt calmi, relaxati si prietenosi. In partile laterale ale orasului am obs. ca sunt cartiere cu cladiri noi.

Plaja este cu pietre, apa limpede, faleza este lunga si marginita de restaurante si uneori magazine cu suveniruri.

Mancarea este buna, ciorbe gasesti mai rar, dar sunt de vacuta si pui, cei care prefera fructe de mare si peste au de unde alege pt ca aproape toate terasele au asa ceva.

Preturile sunt bune, poti plati aproape peste tot si in euro si daca vrei primesti rest in leke, sunt corecti si fac conversia fara sa te insele (1 euro= 120 leke), la exchange si la terase era aceasi paritate. Ospatarii sunt respectuosi si majoritatea vb. engleza.

Daca te plimbi pe faleza vei descoperii bustul lui Nicolae Iorga, lucru care te face sa iti creasca inima, dar te gandesti ca altii pretuiesc valorile romanesti, mai putin noi ca natie.

Aveti grija cu telefonul in Albania pt ca costa f. f. mult, in Sarande mai poti prinde reteaua de Grecia.

Daca sunteti doritori si de alte plaje atunci aveti in apropiere Ksamil (cam 15min. cu masina) care e f. frumoasa, nisipul este alb (defapt mi s-a parut ca e ca o piatra maruntita fina), apa azur, multe terase. O alta plaja cam la 35min. ar fii Lukove, aici plaja e cu nisip si pietre (eu nu am fost, dar ne-a ziscineva).

Cam atat despre Sarande, voi continua si cu un episod despre Vlore pt ca am stat si acolo 4 nopti.

Trimis de hory27 in 17.07.19 22:05:02
Validat / Publicat: 17.07.19 22:50:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 7180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hory27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja Sarande

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sarande: