ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2019
ÎNSCRIS: 02.03.15
APR-2019

America, descoperind Vestul Sălbatic (2) - SACRAMENTO

Sacramento

Am plecat devreme în zori, undeva pe la 03.30, din Vegas pentru că aveam un drum lung de parcurs, aproximativ 900 km. Am circulat pe șosele/autostrăzi statale/interstatale care au șerpuit pe lângă/prin deșertul Nevada și munții Sierra Nevada. Am avut parte și de porțiuni de șosea vălurită extraordinară și pe care ne-am simțit ca întrun adevărat carusel. Tot drumul a fost spectaculos, îmi este teama că nu o să pot reda în cuvinte frumusetea locurilor.

Munții sunt spectaculoși unii sunt alcatuiți din conglomerate de piatră de formă rotundă alții din conglomerate ascutite și de diferite culori, de la roșu închis până la rosu deschis aproape de roz, și de la o varietate largă de nuanțe de verde și maron. Am văzut un peisaj uimitor de la munti golași, trecem la munti acoperiți cu zăpada și ajungem la munți împăduriți totul doar în câțiva km, ba chiar am facut și o bătaie cu zăpadă. Am trecut prin Rezervația Parcului Național Californian și de asemenea, am trecut pe lângă lacul Mono Lake. Am trecut și prin zona Parcului Național unde în anul 2018 au fost foarte multe incendii de vegetație, unde pompierii americani s-au luptat cîteva săptămâni cu focul.

Am ajuns in Sacramento, alt oraș, verdeață multă, străzi foarte largi și ghidați de GPS am ajuns destul de ușor la cazarea noastră.

În Sacrmento am avut cazare chiar lângă fostul Conac al guvernatorului. Am vizitat Capitoliul de stat (free), California State Railroad Museum (15$), Sutter's Fort State Historic Park, Vechiul Sacramento și Tower Bridge. Tower Bridge este un pod interesant peste fluviului Sacrament, poleit cu aur, în bătaia soarelui aproape ca te orbește. Podul, la trecerea ambarcațiunilor se ridică. O plimbare cu trenul de epocă, de aproximativ 45 minute de-a lungul fluviului Sacramento costă 12 $ la clasa II (vagon deschis cu bănci pe centru) și 24 $ la clasa I (vagon închis cu bănci pe laterale). Am putut face poze cu controlorii și cu însoțitorii de vagon. Aceștia sunt îmbrăcați în costumele de epocă și dau un farmec aparte călătoriei.

În Vechiul Sacramento sunt magazine în care poți găsi diverse obiecte de vestimentație de epocă și nu numai. De asemenea sunt numeroase cofetării (o cupă de înghețată costă 3,5 $ iar cornetul 0,75 $).

Sacramento este un oraș plin de verdeață, foarte curat și destul de sigur chiar dacă pe la colțuri vezi oameni ai strazii, aceștia nu sunt agresivi, nu vin după tine sa de agasezi să le dai un bănuț, ceva.

In drumul dintre Las Vegas – Sacramento am vazut si celebrele depozite din emisiunea Razboiul Depozitelor.

Trimis de lenti in 14.07.19 21:38:32
Validat / Publicat: 15.07.19 09:13:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 236 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lenti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Locul nostru de cazare

[15.07.19 09:12:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Circuite, mini-circuite prin statele federației, #DESCOPERIND AMERICA - SUA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Informații utile despre viza SUA]

Yolanda
[15.07.19 09:31:15]

@lenti: Nu mai trece ca acceleratul printr-o gara uitata si spune si doua vorbe despre fiecare obiectiv vizitat. Articolul ar fi muult mai interesant!

Excursia a fost deosebita si asta trebuie sa reiasa si din articol. Succes!

mprofeanu
[24.07.19 19:43:08]

@lenti: Ați mers direct la Sacramento și nu ați putut opri pentru a vizita câteva obiective turistice din Rezervația Parcului Național Californian, ați văzut lacul Mono Lake sau era deviere din drum și nu era timp, distanța fiind mare așa cum bine ai precizat?

Oricum frumoase și elocvente și aceste poze! Aș fi dorit mai multe dar mă mulțumesc și cu atât...

lentiAUTOR REVIEW
[27.07.19 17:58:00]

@mprofeanu: Ne-am fi dorit să alocăm mai mult timp Rezervației Parcului Național Californian, dar nu a fost posibil. Dar avem viză pe 10 ani și cine știe, poate se mai ivește o altă ocazie.

lenti, mprofeanu, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite, mini-circuite prin statele federației: