ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2019
JUL-2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Selectum Luxury Resort

Am fost la mult laudatul Selectum si as vrea sa va spun impresiile mele care sunt corecte, zic eu. Hotelul este opulent intr-adevar dar resortul nu e asa de mare. Partea buna e ca ajungi repede la mare.

Daca aveti probleme cu zgomotul de asemenea nu recomand pentru ca noi a trebuit sa schimbam camera din cauza zgomotului infernal de la S Arena. Urla muzica pana pe la 2 am. Am platit camera cu vedere la mare si dupa 2 zile nu am mai rezistat si am schimbat camera.

Mie mancarea nu mi-a placut. Ma asteptam la mai mult. Sa nu fiu inteleasa gresit era ok dar nu extraordinara cum a fost la alte hoteluri din Belek.

Pe de alta parte serviciile sunt extraordinare cum nu am mai intalnit. Mi-a placut ca aveai la dispozitie asistenta in limba romana permanent si fetele de aici chiar au grija de tine. Sunt foarte implicare si profesioniste. Curatenia extraordinara. Cred ca seful era obsedat de curatenie. Altfel nu-mi explic. ????

Piscinele de asemenea foarte curate si apa perfecta. Nu am inteles faza cu piscina rosie.

Daca mancarea ar fi fost mai diversificata si ar fi fost mai multa verdeata ar fi fost perfect.

Mie mi se pare un hotel adults only dar sunt multi copii.

Animatia, de asemenea, nu e extraordinara dar nu e rau.

Trimis de Lumea mea in 14.07.19 15:20:00
Validat / Publicat: 14.07.19 16:16:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Glori Golf Titanic Deluxe

VIZUALIZĂRI: 3182 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumea mea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.19 16:12:13]

@Lumea mea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 10&ridAnt=94740

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[14.07.19 16:45:59]

@Lumea mea:

Aşteptam un review de anul acesta de la Selectum, pentru a afla noutăţi apărute de la vizita mea acolo de anul trecut (vezi impresii).

Mi-ar fi plăcut să văd şi cîteva foto noi de acolo.

Depinde de termenii de comparaţie avuţi.

Totuşi un resort care se întinde pe o suprafaţă de 95.000 metri pătraţi nu este tocmai mic , aici luând în calcul şi zona de bungalow-uri şi zona aquaparkului.

Este mic faţă de alte resorturi din Turcia, gen Rixos Sungate sau Rixos Tekirova care au 250.000, respectiv 186.000 metri pătraţi, sau faţă de Titanic Golf Deluxe care are 170.000 metri pătraţi, dar în această suprafaţă sunt incluse şi terenurile de golf utilizate doar de pasionaţii acestui sport.

Se pare că eu am fost mai inspirată plătind doar vedere laterală la mare şi având camera spre Calista, astfel neavând nicio problemă cu zgomotul.

Nu am inteles faza cu piscina rosie.

Sincer? Nici eu, dar asta nu înseamnă că nu mi-a plăcut.

Văd că ai notat plaja şi marea cu doar 50%, deşi aceasta este mai ok decât la Titanic Golf Deluxe, de exemplu, iar intrarea în mare este mai lină.

Ce anume te-a nemulţumit?

Nu voi comenta aspectul mâncării, pentru că mie mi-a plăcut, dar gusturile sunt diferite, însă verdeaţă mai multă găseai în zona Family Club, pe care am impresia că nu ai descoperit-o încă . În această zonă căsuţele sunt construite într-o pădure de pini, ai umbră naturală, ai restaurant special pentru copii, piscină pentru copii şi un aquapark nou nouţ şi foarte interesant atât pentru adulţi, cât şi pentru copii. Sunt convinsă că mare parte din animaţia pentru copii pe timpul zilei se desfăşoară acolo, nu la S Arena unde spectacolele de seară sunt pentru adulţi.

Mie mi se pare un hotel adults only dar sunt multi copii.

Şi eu am avut aceeaşi impresie .

O cazare în hotel mi se pare perfectă pentru un cuplu, în timp ce o cazare la una din cele 26 vile este mult mai potrivită pentru familiile cu copii.

[15.07.19 00:07:12]

Sincer piscina roșie e ceva ce nici eu nu inteleg ????. Am auzit numai de foarte bine despre mancare, de aceea as vrea, dacă se poate, sa mai detaliezi putin.

[16.07.19 08:39:24]

@nicole33: o sa -ti raspund si eu puncual ca sa ma intelegi mai bine:am mai fost la Gloria Golf si la Titanic Delux dar aici am avut impresia de ingesuiala. Parca erau prea apropiate cladirile mau ales in zona de casute care chiar nu mi-a placut. Referitor la mancare: nu mi-a placut pt ca de ex dimineata nu era cineva care sa faca omlete asa cum voiam eu (cu ciuperci), si nu au avut fructe de mare decat de 3 ori in tot sejurul si eu sunt mare fana.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[16.07.19 09:57:54]

@Lumea mea:

M-am prins ca ai făcut comparație cuGloria Golf și cu Titanic Deluxe Belek, pentru ca ai scris ca ai fost acolo.

Despre Gloria am auzit doar de bine, dar vorbim de un hotel dintr-o alta categorie de prețuri și automat și serviciile sunt altele.

La Titanic Belek am fost și eu de doua ori, ultima data anul trecut cu doar o săptămâna înainte de a ajunge la Selectum. Titanicul mi s_a părut mai slab decât in urma cu doi ani. Mâncarea era mai variata ca la Selectum, dar nu m-a impresionat in mod deosebit, unele preparate erau mai ok la un hotel altele mi-au plăcut mai mult la celălalt. Fructele de mare nu ma pasionează in mod deosebit, mai gust și eu fără însă a le simți lipsa. Somonul fume de la Titanic mie nu mi-a plăcut deloc și exemplele ar putea continua.

Capitolul mâncare este unul extrem de subiectiv, dar nu trebuie sa lași impresia ca nu ai ce mânca la Selectum pentru ca nu este deloc așa

Nu știu cum de ti s-au părut înghesuite volutele, dar nu mai conteaza

[16.07.19 10:07:59]

@nicole33: Buna! In zona de casute asa m-am simtit eu. Mi s-au parut prea aproape unele de alte. A fost impresia mea si de aceea nici nu am scris in review.

Referitor la mancare eu in review am scris ca mancarea e ok dar nu extraordinara si mentin parerea. Nu cred ca afirmatia asta inseamna ca nu ai ce manca. Toata lumea stie ca se mananca relativ bine la turci????.

Referitor la pret. Nu stiu la ce diferente te referi pentru ca eu am dat fix aceeasi suma de bani la Selectum cum am dat si la Gloria si la Titanic am platit chiar mai putin.

[17.07.19 09:45:41]

@razvan2002: Buna! O sa detaliez. In prinul rand as fi dorit dimineata sa fie tonete cum ar fi de exemplu cu tonete unde un bucatar iti face asa cum vrei tu si cu ce ingrediente vrei tu omlete.

Mi -ar fi placut de asemenea o mai mare varietate de peste (ca doar esti la mare). Somon de exemplu nu am vazut deloc, nici macar in seara cu fructe de mare.

Carne de vita nu au avut decat gatita. Mi-ar fi placut ceva la gratar.

Foarte multe paste si mancaruri gatite. Carne era doar de pui si miel. Doar 2 feluri de ciorba si alea erau ori amandoua de miel ori de pui.

Nu aveau diet corner.

Mancarea pt copii nu era deloc diversificata: o ciorba, legime fierte, piure si iaurturi.

Prajiturile erau bune si multe. ????

[17.07.19 09:46:56]

@Lumea mea: Mulțumesc! ????

[19.07.19 18:56:51]

@Lumea mea: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

fely
[03.08.19 21:10:34]

@Lumea mea: Răzvan, in fiecare dimineata se facea omletă cu ce vroiam, carnea de vită era prezenta in fiecare zi, preparată in mai multe feluri gratar... Aveau si diet corner!

Înclin sa cred ca nu a vorbești de Hotel Selectum Luxury Belek.

[03.08.19 21:21:45]

@fely: intre timp m-am intors si eu de la selectum... este ceva incredibil acolo... in 13 ani de Antalya si hoteluri bune nu am vazut asa ceva... urmeaza review...

legat de mancare chiar nu Stiu ce se poate comenta... a fost antricot de vita in fiecare zi si la Snack si la principal... si coaste si fructe de mare am avut... omleta cu orice, pur si simplu de toate...

ma indoiesc ca s-a intamplat asa ceva si ca nu a fost mancare, dar totusi fiecare cu parerea lui...

[04.08.19 18:44:53]

@razvan2002: e clar ca eu sunt pretentioasa. Am pretentii mari de la turci, recunosc. Si mai recunosc faptul ca am facut comparatie cu Gloria Golf unde am fost anul trecut. Eu nu am spus ca mancarea nu e ok. Am spus ca nu a fost extraordinara si imi mentin parerea. Va invidiez ca ati avut fructe de mare ca noi nu am avut decat de 3 ori tot sejurul. Somon ati avut? Referitor la omlete: noi mergeam la masa la 7 am. Ma gandesc ca poate le faceau un pic mai tarziu ca mi-a mai zis cineva ca erau. La 7 nu erau sigur.

[04.08.19 18:52:35]

@Lumea mea: E posibil. Mergeam in general pe la 7:30 si se facea la un stand, dar tot ce se poate si dacă asa a fost, chiar dacă la 7 se deschidea restaurantul totul trebuie sa fie pregatit si nemulțumirea e normala.

Fructe de mare nu am avut chiar in fiecare zi, dar sa zicem 5 zile din 7 au fost. Somon a fost in fiecare dimineata si gatit, e adevarat in vreo 3 zile, fie la Snack la pranz (poate si in main, dar nu am fost) fie la cina.

nrs †
[04.08.19 21:13:02]

@Lumea mea:

dar de ce nu ai comparat si pretul? Gloria e dublu la pret, nu poti avea aceleasi cerinte de la un hotel care costa la jumatate

[05.08.19 22:57:37]

@nrs: eu pa Gloria golf am fost anul trecut si sincer am platit acelasi pret... Biletele le iau din decembrie. Sunt uimita ca acum e asa de mare diferenta.

Ramona2019
[19.10.19 22:15:32]

@razvan2002: buna! Pana la urma peste și fructe de mare sunt? ... sau nu? M-am hotărât la hotelul asta, dar sunt fun peste și fructe de mare... dacă nu sunt decât o data pe sejur... sunt dezamagita ????

[19.10.19 22:20:55]

@Ramona2019: Am avut in mai multe zile, fie pe plaja fie la restaurant. Noi am fost in prima Zi la restaurantul secundar care e sistem a la carte si dacă retin bine (nu sunt sigur totusi) aveau acolo in meniu ceva cu fructe de mare, dacă chiar nu se gasesc in ziua aia si vreti neaparat. Restaurantul acesta e gratis de oricâte ori vreti pe sejur. Apoi este o singura data gratis restaurant pescăresc, deci se pot gasi. De garantat pot sa garantez ca am avut in mai multe zile, dar personal nefiind mare fan nu le-am cautat special, dar poate erau in fiecare zi.

Oricum eu recomand Selectum chiar dacă sa zicem ca nu le-ar avea zilnic si noi ne vom intoarce cu siguranta.

Ramona2019
[20.10.19 09:06:05]

@razvan2002: mulțumesc mult pentru răspuns. ????

artemisa24
[08.11.21 21:50:19]

deci pana la urma omleta care ba era, ba nu era... se facea cu ciuperci sau nu???

fructele de mare de cate ori erau pe saptamana? se serveau totusi in restaurant sau le pescuiati direct din mare??? ca am pierdut esentialul... ????????????

artemisa24, fely, hanibalbogdan, Lumea mea, Ramona2019, tm-tc
Alte impresii din această RUBRICĂSelectum Luxury Resort (ex Attaleia) [Kadriye]: