ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2019
ÎNSCRIS: 08.07.15
JUL-2019

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

La plimbare in Cluj si in jurul lui

Dupa ce cam 2-3 ani am tot amanat o vizita in Cluj, la intoarcerea din Maramures spre Bucuresti ne-am zis ca nu mai putem rata. Drept urmare, dupa ce am tot citit articole cu ce se poate face prin oras am ajuns in Oras pe la ora 14-15 si ma platit 2 nopti de cazare convinsi ca nu ne plictisim. Mare ne-a fost dejamagirea insa. Clujul este un oras prosper, aglomerat, comparatia cu Bucurestiul nefiind deloc flatanta, dar nu este un oras turistic. Daca ajungi acolo pentru festivalurile de muzica sau te opresti pentru o noapte de odihna in drum spre alta destinatie este ok, dar nu este un oras unde sa mergi pentru o zi doua de plimbare. Tot centrul vechi se rezuma la Piata Unirii si Piata Muzeului si 3 stradute dragute cu piatra cubica. De vizitat - cam putin: 2 biserici (nu le-am retinut numele, erau in renovare si le-am vazut doar de afara), casa lui Matei Corvin, unde are sediul o scoala, deci nu o poti vizita, muzeul de arta si cel al farmaciei. Cum pana ne-am cazat si am luat masa s-a facut deja ora 19.00 noi nu am vizitat nimic, doar am "admirat" de afara. Cu parcarea in zona e o distractie mult mai mare decat in Bucuresti.

in zona sunt cam 10 restaurante/terase, dragute si personal super amabil, dar nu ai o varietate prea mare.

A doua zi, dezamagiti de oras, am plecat spre castelul Banffy - nu ne-am ales bine perioada, erau in pregatiri pentru Electric Castel si nu am putut intra, dar de afara pare intr-o puternica stare de degradare.

Hotarati sa facem ceva in acea zi, am cautat castelul Banffy din Rascruci: poarta inchisa cu cheia, nimic remarcabil la exterior in afara de dezastrul si lipsa de intretinere.

obiectivul 3: Laguna Albastra! o ora si jumatate de mers pe coline prin tot felul de sate, unele mai uitate si abandonate ca altele, am intrat pe un drum de camp, plin de pietre si gropi, pe care am insistat sa testam anduranta masinii (ps daca ai masina de oras ca noi si nu un 4*4 mai bine uiti de acest drum) cam 30 min pana am ajuns la un drum odata betonat, din care au mai ramas unele urme si am vazut si lipsa de semnal la telefon si faptul ca drumul era fix de latimea unei masini si mai tot urca, asa ca am intors. Cam asta a fost si Laguna Albastra - frumoasa in poze, dar daca nu ai un auto facut pentru drumuri de munte, mai bine ramai cu pozele.

dupa aceasta aventura, am zis totusi sa nu ratam gradina botanica si cetatuia.

prima - gradina botanica: o intrare frumoasa, cu floricele in dreapta si stanga si un gazon bine intretinut. Atat, dupa urmeaza nepasarea, abandonul si dezolanta. Gradina japoneza este o urma a ceva, cu un foisor pe un mic lac, dar unde copacii nu au mai fost tunsi de ani de zile si totul este plin de balarii; flori? probabil japonezii nu au asa ceva. Zona romaneasca - dragut, ai impresia ca te plimbi prin padure, tradeaza doar drumul pavat prezenta civilizatiei. in rest - ici colo cateva plante care probabil cresc din radacinile demult plantate, neingrijite si multe placute care anuntau ceva plante, doar ca in locul lor este doar pamantul gol. Turnul de apa- nu am avut incredere sa urc acele scari, dar nu stiu ce puteai vedea de copacii crescuti la liber in zona.

a doua -cetatuia; am urcat dispre podul Elisabeta (un mic pod pietonal peste Somesul mic, nimic spectaculos, asemanator celor de peste Dambobita din Bucuresti). Ne-a lovit abandonul - scari de acum 30-50 de ani, daramate pe alocuri si sufocate balarii si gunoaie. Ajunsi in varf ne-am bucurat de privelistea frumoasa si am descoperit la intoarcere si urcarea/coborarea civilizata si ingrijita.

Per total vizita in Cluj? Ma repet, daca te opresti o noapte de odihna, merita o mica plimbare prin oras, altfel, nu!

Trimis de Roxana0707 in 14.07.19 13:15:18
Validat / Publicat: 14.07.19 19:30:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 2541 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Roxana0707); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.19 19:30:40]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 23&ridAnt=94735

crismis
[14.07.19 22:19:33]

@Roxana0707: Chiar n-ai găsit nimic de vizitat în Cluj?! Eu am ajuns acolo de cel puțin 3-4 ori în ultimii 5 ani și încă n-am văzut tot ce se putea.

Dar până la urmă, totul e o problemă de percepție. Cu siguranță percepțiile noastre sunt diferite.

Roxana0707AUTOR REVIEW
[14.07.19 22:51:35]

@crismis: poate am fost noi prost informați, poate nu am știut unde sa mergem. Da, poate pentru unii orașul are un farmec aparte pe care noi nu l-am găsit... Mai mult ca sigur e o chestie de percepție, dar, din toate locurile din tara pe care le-am vizitat Cluj-ul nu ne-a incantat cu nimic. Sper sa nu supăr lumea cu postarea, dar am vrut sa fim sinceri.

tata123 🔱
[15.07.19 09:09:13]

@Roxana0707: Dă-mi voie să nu fiu de acord cu părerea ta despre orașul Cluj. Dar îți respect opinia, fiecare om are dreptul la o părere individuală. De obicei percepția asupra unui obiectiv, eveniment, etc. variază în funcție de mai mulți factori.

Pe mine personal m-a impresionat orașul și chiar am scris acest lucru într-un articol din 2014 (vezi impresii). Documentarea reprezintă un atu în cadrul acțiunii de organizare a unei vizite într-un oraș atât de mare. Cluj Napoca oferă o multitudine de opțiuni turistice, în funcție de aria de interes și afinitățile fiecăruia.

Am scris destule articole despre oraș și obiectivele lui, cele vreo 3 vizite din ultimii ani nefiind de ajuns pentru a descoperi toate locurile frumoase ale urbei transilvane, exact cum a spus și @crismis. M-au surprins plăcut Parcul Central „Simion Bărnuțiu”, Bastionul Croitorilor, Biserica Romano-Catolică „Sf. Mihail”, Muzeul etnografic „Romulus Vuia”, Piața Muzeului, vederea de pe Dealul Cetățuia și multe altele.

Numai bine și te așteptăm și cu alte impresii!

BoredPanda
[08.08.19 12:27:36]

Sunt atâtea locuri frumoase în Cluj încât nu ai cum să te plictisești. De la activități în natură până la activități urbane, culturale și religioase. Sunt atâtea lucruri de făcut și vizitat, explorat și fotografiat, încât nici măcar o săptămână nu-ți ajunge. Eu când plec să vizitez un loc nou întâi mă documentez cu privire la ceea ce pot vizita și în așa fel îmi fac un plan. Secretul stă în mersul pe jos. Doar așa poți admira cu adevărat frumusețea unui loc. Dacă vă răzgândiți și vreți să vizitați ca la carte Clujul, puteți afla mai multe detalii pe acest site https://cluj.com/

P. S: Scările Turnului cu Apă, sunt mai rezistente decât multe lifturi din București.

P. S. 2: ”multe placute care anuntau ceva plante, doar ca in locul lor este doar pamantul gol” - fiecare plantă crește într-un anumit sezon.

BoredPanda, crismis, Roxana0707, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Clujul şi împrejurimile: