ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2019
ÎNSCRIS: 08.10.12
JUN-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 1-8

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Troia Tusan**** Guzelyali - nici prea - prea nici foarte - foarte pentru o noapte de cazare

Imediat cu am facut rezervarea in Marmaris, am inceput sa caut un hotel de tranzit, unde sa ne cazam o noapte, in sau in jurul orasului Cannakale. Cazarile din centrul orasului mie nu imi plac, deoarece este aglomeratie mare, inghesuiala la parcare si galagie, asa ca mai mereu am cautat cazari spre margine, unde nu sunt 100 de oameni pe metru patrat si nu parchezi masina pe cant (vorba vine). E adevarat ca sunt si dezavantaje, in sensul ca esti mai departe de promenada si restaurante dar dupa o zi de condus, si cu un bebelus dupa noi, numai de plimbare nu aveam chef.

Cum am rezervat

Prima data am ne-am uitat, firesc, la hotelul la care mai statusem de 3 ori - Gizem Pansyion - dar acesta a ridicat constant tarifele (prima data am rezervat cu 38 de euro o camera tripla cu MD) asa ca ne oferta acelasi tip de camera cu 50 sau 55 de euro, nu mai retin exact. Oricum, mi s-a parut mult pentru ce ofera, fiind, in fond, o pensiune ceva mai mare, asa ca am inceput sa caut si am ajuns la Tusan. Cum in poze arata bine, avea review-uri peste medie si, mai ales, promitea piscina si plaja privata, am rezervat pe un site de rezervari din Turcia, cu 56 euro / noapte camera tripla cu demipensiune. Ne-au incantat piscina si plaja pentru ca intentionam sa plecam din Bucuresti pe la 3 dimineata, astfel incat bebelusul, care are rau de masina, sa doarma cat mai mult, si preconizam sa fim la hotel pe la orele 14.00. Ca socotelile nu s-au potrivit, asta e deja alta discutie.

Rezervare facila, tarif bun, nota 10.

Cum am ajuns

Dupa ce am coborat de pe ferryboat, am urmat traseul obisnuit pentru iesirea din oras spre sud: am facut dreapta pe bd. Ataturk, pe care l-am abandonat facand stanga pentru a intra in sensul giratoriu cel mare, de la universitate. Am iesit din giratoriu la prima iesire si am intrat pe D550 / E87, am trecut pe langa Kepez si la un moment dat se vede un indicator micut cu Guzelyali (din Canakkale sunt vreo 14 km). Am facut dreapta, iesind de pe DN, am coborat o panta in capatul careia e un fel de sens giratoriu, am facut stanga - vedeti ca turcii nu se mai complica sa faca giratoriul, intra direct pe contrasens - am virat drepta si in capatul stradutei stanga, intrand pe strada principala a localitatii. Am mai mers vreo cateva sute de metri in linie dreapta si cand am ajuns la parc, am vazut indicatorul cu aleea spre hotel; am urcat pe alee, am trecut de parcarea mare si am oprit in parcarea mai mica, de la receptie, dupa 640 km parcursi din Bucuresti si aproape de orele 16.00. Am ajuns mai tarziu decat preconizasem cu 2 ore, pentru ca am plecat mai tarziu cu o jumatate de ora din Bucuresti, prin Bulgaria s-a lucrat la drum si am stat 3 ore in vama TR - BG.

Am gasit locatia din prima cu navigatia dar sunt si indicatoare, chiar de la intrarea in Guzelyali - nota 10.

Receptia

La prima vedere, Tusan ni s-a parut un hotel un pic obosit. Nu stiu in ce an a fost construit, atunci clar a fost un hotel bun, dar acum e un pic "obsolete". In ciuda acestui fapt, mie mi-a placut, pentru ca are aerul specific turcesc - multe carpete si tesaturi, fotolii si canapele divan, lemn. In receptia micuta ne-a intampinat o domisoara draguta, vorbitoare de limba engleza. Ne-a urat bun venit, a identificat rezervarea in sistem, ne-a fotocopiat toate pasapoartele, ne-a explicat care si unde sunt facilitatile, care este programul meselor si ne-a dat cheia. Pentru ca am stat intr-un corp de cladire situat la capatul unor scari, si am avut camera si la et. I, la bagaje ne-a ajutat un baiat de la receptie.

Am platit in lire cu un card in euro - ni s-au oprit 56 euro si ceva maruntis. Nu ni s-a dat factura dar nici n-am cerut-o, numai chitanta de la POS.

Langa receptie se afla un bar de zi, un mic magazinas cu suveniruri, o camera pentru relax si narghilea - de fapt, mie incaperea asta mi-a placut cel mai mult - si holul de trecere spre restaurant.

Dat fiind faptul ca hotelul este situat pe o colina, ar fi cam asa: 2 corpuri de cladire (parter + 1 etaj) cu camere se afla la nivelul 3; receptia, restaurantul si un corp de cladire cu camere (doar parter, daca nu ma insel) la nivelul 2; piscina, curtea, pub-ul englezesc (si o toaleta foarte curata) la nivelul 1; plaja la nivelul 0.

Nota 8 pentru receptie, ca mai trebuie desprafuit pe ici-colo si schimbate niste covoare mai statute.

Camera

In ciuda aparentelor, camera a fost foarte buna: spatioasa (credd ca undeva spre 15 m patrati), cu paturi mari, saltele si perne confortabile si asternuturi si prosoape curate. In ciuda faptului ca am rezervat o camera tripla, cu un pat matrimonial si unul single, in camera am gasit un pat matrimonial, unul single si inca unul single extensibil.

La intrare, in partea dreapta e situata baia: curata, cu cabina de dus, lavoar si wc, produse de igiena si la dozator (sampon/gel de dus si sapun) dar si la sticlute mici (sampon, gel de dus, hair conditioner si inca ceva), doua sortimente de sapun rotund, foehn, oglinda cosmetica. Tot pe partea dreapta, dupa baie, un dulap cu polite, umerase, seif gratuit, pleduri si papuci de unica folosinta.

In partea stanga: un cuier, minifrigiderul incastrat in mobila, un LCD cu diagonala de 51 sau 56 cm, masuta de toaleta cu oglina si scaunel, o comoda, 2 fotolii mici si o masuta cu cana electrica (foarte utila in cazul nostru), pahare, cesti, pliculete de ceai, cafea si zahar, lampadar si o iesire la un mic balconas - de fapt doar o balustrada pe care sa-ti intinzi costumele de baie. In partea opusa: patul dublu, o noptiera, patul extensibil si patul single. Pe tablia patului sunt lampi de citit si prize iar pe noptiera un telefon. Deasupra este montat un aparat AC care raceste foarte bine; pe jos este pus parchet.

In minibar am gasit apa (cate o sticla de persoana, gratuita), racoritoare, bere si niste sticlute mici cu tarie, insa preturile erau foarte mari, mai ales la alcool.

Camera - nota 9 - pentru ca nici noi si nici baietii de la tehnic nu ne-am/s-au descurcat cu TV-ul (avea si un receiver) si mai era cate ceva de remediat prin ea. Dar, oricum, camera a fost foarte buna.

Restaurant

Intrarea in restaurant se face si prin receptie si din curtea hotelului. Acesta beneficiaza si de o terasa acoperita foarte generoasa, cu vedere la mare, dar si de o parte indoor (unde era foarte cald).

Noi am mancat la terasa si a fost ok. Scaunele au fost confortabile, fetele de masa curate, tacamurile asa si asa. Serviciul a constat numai in indrumarea spre masa rezervata, conform numarului camerei, adusul unei sticle de apa plata l si debarasare.

Daca te apuci sa te uiti prin restaurant vezi destule chestii mai putin placute, asa ca mai bine te uiti in farfurie, in curte sau la mare.

Nota 7 pentru restaurant.

Masa

Meniul a fost unul obisnuit pentru un hotel de tranzit: nici nu plesnesti de mancat dar nici nu mori de foame. Neobisnuit ni s-a parut faptul ca hotelul oferea si posibilitatea de a rezerva demipensiune, si bine am facut ca am luat si masa de seara, deoarece in oraselul ala cred ca mancam de la Migros.

In ordine cronologica, am luat intai cina: 2 feluri de carnuri - ambele pui, cateva garnituri - cartofi, orez, piure, vreo 2 sote-uri / tocanite turcesti, salate si muraturi specifice, legume, fructe, cateva sortimente de desert, ceai, suc la dozator, cafea la aparat, apa.

Am mancat bine, nu pot sa zic ca nu.

Micul dejun a fost mai slabut - omleta cu cascaval facuta pe loc, oua fierte, niste carnaciori locali, 3 sortimente de salam, branzeturi, legume, cereale, lapte, o cafea cam apoasa, ceai. Asa si asa.

Nota 7,5 pentru mese: 8 pentru cina si 7 pentru micul dejun. Bine, acum eu sunt influentat si de sejurul pe care l-am avut ulterior la UAI, dar cam asta ar fi.

Amenajari

E lesne de inteles ca dupa ce am facut check-in-ul, am carat bagajele si ne-am ingrijit de bebelus, serpoaica mare si bebe au ramas sa se racoreasca in camera iar eu si serpisorul am sarit repede in dus, ne-am luat "jlipii" pe noi si am taiat-o la piscina, sa mai prindem o ora de balaceala, pentru ca se inchidea la ora 18.00.

Piscina nu este adanca - parca 1.40 m - si este formata din 2 parti, culoarul de legatura fiind supratraversat de o mica punte de lemn.

Piscina nu este zidita cu mozaic ci colantata, iar prin unele locuri colantul s-a mai dezlipit. Si era si cam murdar... 99% sunt convins ca este alimentata cu apa din mare, pentru ca si mirosea a sare, apa era sarata si ne-au cam usturat si ochii. Sezlonguri si umbrele erau si langa piscina si prin curte, am prins si noi unul, dar le strangeau baietii deoarece in curte se pregateau mese si scaune pentru o nunta. Nu am intrat la plaja, fiindca era amenajata pentru nunta si n-am vrut sa le stricam oamenilor pozele cu noi in slip, cu toate ca nu ne-a interzis nimeni. Am dat o geana la plaja hotelului de pe plaja publica si parea amenajata bine: nisip fin, masute si scaune, sezlonguri si umbrele din stuf.

Nota 8 pentru piscina, fara nota pentru plaja ca n-am fost.

Alte chestii:

* Parcarea: hotelul dispune de 2 parcari gratuite: cea mare, neamenajata, cu putine locuri la umbra (si in Turcia conteaza), este situata in partea stanga a aleii de acces; un pic mai sus, in fata receptiei, este situata parcarea amenajata (asfaltata, adica) dar cu mai putine locuri. Dat fiind faptul ca in hotel se desfasura si o nunta, am tras masina in parcarea mica pana cand am descarcat bagajele si apoi am gasit un loc de parcare in parcarea mare. Oricum, nu a fost niciun stres din acest punct de vedere. Nota 9.5 pentru parcare, nu de alta, dar te cam prafuiesti.

* Spatiile de cazare: din cate am vazut, sunt 3 corpuri de cladiri cu camere: 2 pe colina si unul situat la acelasi nivel cu receptia. Utimul avea, la camere avea si cate o mica terasa, cu 2 scaune si o masa de plastic (de acolo a iesit mireasa :)).

Pe exterior nu arata cum ar trebui, ar mai trebui renovate, dar camera, cel putin a noastra, a fost buna spre foarte buna.

Ce trebuie sa retineti este faptul ca persoanele cu dizabilitati vor intampina probleme la a urca scarile pana la pavilioane. In acest caz, ar trebui rezervate camere la pavilionul alaturat receptiei.

Nota 7 pentru cladiri.

* In hotel au sosit 2 autocare de asiatici: au facut poze 20 de minute, s-au cazat, au coborat la masa si apoi s-au dus la culcare. Toti in acelasi timp. Dimineata, au fost primii care s-au trezit iar cand noi am coborat la micul dejun, dupa ora 9.00, ei erau deja plecati.

Dar cat sunt ei de tacuti si civiliziati, tot i-am auzit tarsaindu-si papucii pe holuri - nota 7 pentru insonorizare. Plus ca am auzit toate dedicatiile de la nunta...

Guzelyali

Pentru ca bebe nu avea stare, inainte de masa am dat o raita prin imprejurimi, poate-poate o adormi. As, de unde?!

Nu stiu daca Guzelyali este un mic orasel sau un sat mai rasarit, cert este faptul ca sambata seara toti turcii erau la picnic in parcul situat vis-a-vis de intrarea pe aleea hotelului.

Parcul este plin de verdeata si este asezat pe malul marii, dispunand si de o plaja amenajata si ofera toate facilitatile necesare: gratare, cateva mese, loc de joaca pentru copii, toalete. Parcarea se face pe o parte si cealalta a strazii si e ca la turci: toata lumea se baga.

Ne-am plimbat si noi un pic prin parc, am fost si la locul de joaca si totul a fost ok - spre deosebire de noi, maturii, copiii gasesc, invariabil, modalitatea prin care se inteleg, indiferent de limba vorbita. Apoi, am mers pe strada principala pana am obosit: vile pentru turisti, unu-doua hoteluri mai rasarite, dar, mai ales, vile particulare la malul marii - o minunatie. Mi-a ramas in minte o vila construita in stil mediteraneean, cu arii mari vitrate, curte cu iarba pe care erau asezate cateva sezlonguri si o poarta mobila cat aproape toata latura care oferea acces la... plaja. Jos palaria!

Oricum, de oriunde ai privi, imaginea deosebita asupra Dardanelelor nu are cum sa te lase indiferent.

In centru, pe faleza, erau si cateva terase dar era si foarte aglomerat. Practic, erau masini parcate peste tot. Tot prin centru am gasit si un Migros Jet.

Din cate am vazut, erau si cativa turisti straini - englezi.

Cred ca nu ai ce face pe acolo, in afara de plaja. In afara de cele 2 terase, care nu stiu daca serveau si mancare, eu nu am zarit niciun restaurant.

Nota 8 pentru imprejurimi.

Una peste alta

Nu ne-a parut rau ca am rezervat la Tusan. Nu ar strica o curatenie generala a spatiilor comune si o renovare exterioara a pavilioanelor si piscinei. Masa a fost in linia meselor oferite la hotelurile de tranzit, asa ca fost si aici ok.

Asa cum va spuneam in titlu, la Tusan nu a fost nici prea-prea, nici foarte-foarte. Cele 4* or fi fost ele candva, dar nu cand am ajuns noi acolo. Iar preturile de la bar sunt mai mari decat la hotelul din Marmaris... Dar pentru asta exista Migros, nu?!

Daca as reveni? Da, pentru ca imi place sa fac o baie si sa ma relaxez pe plaja, dupa ce am condus aproape 650 km.

Cazari bune va doreste black_mamba!

Trimis de black_mamba in 13.07.19 23:09:41
Validat / Publicat: 14.07.19 10:59:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1063 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.19 10:57:17]

Mutat în rubrica "Troia Tusan Hotel [Guzelyali], CANAKKALE" (nou-creată pe sait)

[14.07.19 11:12:50]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

black_mambaAUTOR REVIEW
[14.07.19 17:44:50]

@webmaster45: coordonatele sunt bune.

crismis
[14.07.19 19:11:36]

@black_mamba: Doamne, ce frumoasă e prima noapte de cazare, când știi că vacanța abia începe! Și noi tot Turcia avem pe răboj vara asta, AMR 19 zile, nu mai am răbdare!...

M'Liviu
[24.07.19 01:26:21]

Felicitări. Eu am așteptat ca cea mica sa facă 3 ani ptr a pleca într un concediu mai lung cu mașina. Voi mai curajoși... imi poți trimite în privat de pe ce site faceți rezervările pe site ul turcesc. Sunt mai ieftine cu siguranță că de pe Booking. Mulțumesc

black_mambaAUTOR REVIEW
[24.07.19 09:44:09]

@m liviu: Aveti pm.

viviv
[03.08.20 16:26:47]

@black_mamba:  Buna ziua. Imi puteti spune va rog site ul turcesc de rezervare? Multumesc

black_mamba, crismis, M'Liviu, viviv
Alte impresii din această RUBRICĂTroia Tusan Hotel [Guzelyali]: