ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2019
DIN: Tecuci [GL]
ÎNSCRIS: 02.07.15
JUN-2019

Hotel Admiral Viena – pozitie buna in Viena

In perioada 20-24 iunie 2019 am fost in vacanta la Viena si ne-am cazat la Hotel Admiral, Karl-Schweighofer-Gasse 7, in vecinatate cu Museum Quarter (se putea trece prin curtea muzeelor pentru a ajunge in piata Maria Teresa).

Rezervare facuta pe un site specializat de cazari inca din ianuarie, criteriul de baza fiind apropierea de Catedrala Sfantul Stefan, Hoffburg si celelalte obiective centrale. Ce-i drept, e in buricul targului ca sa zic asa, asta fiind pentru noi o mare calitate. Desi sunt foarte aproape gurile de metrou noi nu am vrut sa apelam in vacanta la nici un mijloc de transport in comun, scopul a fost sa batem Viena la pas.

Hotelul are pe langa marele atuu (pozitia) un numar de puncte tari si puncte slabe care pe total dau totusi un scor in jur de 8 pe site-ul de care spuneam, eu i-as da mai curand un 7 spre 8.

Camera

Noi am optat pentru o cazare intr-o camera in care sa incapa doi adulti si un copil de 13 ani. O sa vedeti in poze atasate (apropos ce au pus ei pe site corespunde cu realitatea) am avut doua paturi de cate o persoana, lipite si un pat de o persoana intr-un colt de camera. In camera mai exista un birou, un dulap mic ceea ce face ca spatial ramas sa te cam oblige sa faci slalom daca vrei sa ajungi la fereastra, de exemplu. Dar cum deviza noastra a fost sa ne petrecem minim douasprezece ore pe zi pe strazi in Viena iar camera sa fie doar pentru dormit nu prea ne-a deranjat suprafata ei.

In camera se afla un televizor mic pe care l-am deschis in prima zi de curiozitate, sunt toate posturile in toate limbile pamantului insa nici un post romanesc, recunosc ca m-a intristat un pic acest lucru, desi nu mergem in vacanta pentru TV, nu pot sa nu ma intreb totusi de ce pentru altii se poate si pentru noi romanii, nu?

Sub birou se afla un minifrigider care raceste bine daca vreti sa aveti bauturi reci la intoarcerea in camera.

Surpriza maxima, in sens neplacut, a fost pentru noi ca pe birou se afla un ventilator, gen anii ’90 si abia atunci ne-am dat seama ca in camera nu este aparat de aer conditionat. E adevart ca la rezervare nici nu ne-a dat prin cap sa verificam acest lucru pentru ca nu stiu sa fi trecut printr-un hotel in ultimii ani fara sa aiba aceasta dotare. In orice caz, noi am nimerit intr-o perioada caniculara iar lipsa AC am simtit-o din plin, bietul ventilator nu aputea decat sa invarta aerul cald si cel mult sa ne dea dureri de cap. In fine, asta pentru noi a fost un punct slab si o mare bila neagra data cazarii pentru ca temperature in camera era spre 30 de grade si ziua si noaptea (cel putin la noi la etajul 3).

Intre hol si camera se afla o usa care poate separa cele doua spatii iar in hol se afla un mic cuier si un dulap pentru umerase. Tot din hol se intra in baie care este formata de fapt din doua incaperi distincte, fiecare cu usa ei. In prima se afla cabina de dus si chiuveta, spatial este micut si pentru persoanele mai corporale poate fi un aspect neplacut. In baie este un feon, pe chiuveta sunt sapunele si pliculete cu sampon si prosoape mici si mari de un alb imaculat care se schimba zilnic. De altfel unul din punctele forte ale hotelului este curatenia si aspectul ingrijit al camerei, chiar daca dotarile sunt modeste camera este foarte placuta si lipsita de mirosuri, ceea ce noua ne-a placut foarte mult. In cea de-a doua incapere a baii este un spatiu la fel, foarte mic in care se afla doar vasul de WC.

La cazare am primit parola de wi-fi, semnalul in camera era mediu spre slab.

Micul dejun

La parter, in fata receptiei se afla restaurantul in care se poate lua doar micul dejun, un spatiu nu foarte mare dar nu s-a intamplat in nici o zi sa nu gasim o masa libera. De asemenea si aici foarte curat, cu fete de masa imaculate si vesela spalata cum trebuie.

Mancarea rece era aceeasi in fiecare zi (feliute de branza, salam, ceva sunculita, oua fierte, unt, dulceata, legume taiate) iar micul dejun cald varia de la zi la zi (omleta, cremvusti, fasole). Nimic special dar comestibile.

Cafea se facea la aparate, era destul de concentrata si se putea opta ptr esspreso, cafea lunga, ciocolata calda.

Parcarea

Pe site scrie ca hotelul dispune de cateva locuri de parcare pentru care ar trebui solicitat la hotel rezervare cu cateva saptamani inaintea cazarii - in limita locurilor disponibile, dar noi am uitat de acest lucru din iarna de cand am facut rezervarea pana am plecat in vacanta. De fapt hotel Admiral are doar cateva locuri de parcare intr-o curte interioara si care erau ocupate cand am ajuns noi. De la receptie ni s-a spus ca daca parcam chiar in fata hotelului e ok. Asta pana a doua zi cand am gasit pe parbriz o frumoasa amenda de 36 de euro pe care am platit-o cand am ajuns acasa.

Am dus apoi masina in parcarea cu plata de la Museum Quarter (e in fata hotelului), costa 14 euro pe zi, am platit 42 de euro la plecare.

Atmosfera si pozitia

Asa cum spuneam mai sus, hotelul se afla in inima orasului, la doi pasi de piata Maria Tereza, pe o straduta perpendicular ape Maria Hilfe Strasse unde sunt zeci de magazine, terase, loc de promenade dar cu toate acestea este foarte liniste si la hotel se inchide usa peste noapte ceea ce iti creaza un confort acustic.

Daca si-ar rezolva problema cu aerul conditionat as reveni cu placere in cazul unei alte vacante la Viena

Trimis de monaca in 12.07.19 10:15:23
Validat / Publicat: 12.07.19 11:17:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 440 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monaca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 parcarea cu plata de la Museum Quarter
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.25 EUR pe cameră

Mihai18
    [12.07.19 15:47:14]

Apreciez rewievul dv. pentru că ați făcut o alegere bună a hotelului care era relativ central și foarte important - curățenie în cameră.

Câteva precizări.

- Despre parcare. Consider că este omisiunea recepționerei că nu v-a informat corect despre parcare. Trebuia să vă spună că pe timpul nopții parcarea în fața hotelului nu este permisă și că în caz contrar se sancționează. Tot în Viena eu m-am cazat la hotelul Eurostar Embassy și în partea dreaptă, de-a-lungul trotuarului era o parcare lungă de cca. 100 m. și gratuită dar numai până la ora 23. După această oră, se sancționa dar am fost informat despre aceasta. De altfel și în alte orașe (exemplu Dresda) chiar și într-o parcare exterioară, cu plată, aceasta era permisă numai până la ora 23, cu o oră de grație.

- Despre programe TV în limba română, aveți dreptate, însă la dv. este o numai o chestiune de orgoliu. Eu m-am cazat în 21 de hoteluri din Europa și doar în Budapesta și Istanbul se recepționa program TV și în limba română.

Cu bine.

monacaAUTOR REVIEW
    [12.07.19 15:56:10]

@Mihai18: Multumesc pentru ecou. Sincer, pentru parcare receptionera nu are nici o vina, semnul de stationare interzisa era destul de mare si noi avand amandoi permis nu trebuia sa ne luam dupa ce a zis ea, pana la urma decizia noi am luat_ o si am platit ptr asta ☺.

[12.07.19 17:41:56]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

traian.leuca †
    [12.07.19 18:33:26]

@Mihai18:

Daţi-mi voie să vă contrazic un pic: Pro Tv Internaţional emite în limba română şi în Bulgaria,

Cehia, Slovenia, Ucraina, Germania, Suedia, Spania... Şi mai e şi TVR 1 Internaţional. Eu am urmărit Pro Tv Internaţional prima oară în Veneţia (iunie 2011) şi ultima oară în Gyula (mai 2019). O seară frumoasă!

mprofeanu
    [16.07.19 09:46:34]

@monaca: Citit cu plăcere acest articol despre cazarea din Viena. Nu am avut prea mult timp liber la dispoziție în această perioadă și vara dacă nu ești atentă cazările dispar foarte repede de pe site...

Păcat pentru amendă, dar pentru cazare în centrul Vienei este Ok!

monacaAUTOR REVIEW
    [16.07.19 09:57:56]

@mprofeanu: am adaugat amenda la costurile vacantei si am mers mai departe . Nu am scris in articol, initial am vrut sa platim amenda in Viena, nici una din bancile la care am incercat nu mai avea varianta cu plata cash, toti folosesc plata on line. Noi evident nu aveam tokenul la noi ca doar eram in vacanta! Dar la una din banci ni s_a sugerat sa platim la posta. In schimbul unui comision posta inca mai incaseaza cash. Surpriza a fost ca o data ajunsi la ghiseul postei sa aflam ca avem de platit 76 de euro vs 36 cat era amenda! Am zis pas si am platit_o on line de acasa in schimbul unui comision de 10 euro.

raduluigiPHONE
    [24.08.23 22:48:31]

@monaca: Am vizitat locația acum 2 saptamâni. Totul este conform descrierii dvs. (ventilator, tv, frigider). Menționez că atras de pretul redus și distanța față de strada principală am ales. GREȘIT!! Hotelul se află pe o stradă inchisă cu construcții în derulare. Am ocolit de 3 ori până ne-am dus o strada paralela la o parcare cu plată 30€/zi. Rusine că această neplăcere nu este menționată ca să nu fugă clienții. Dacă nu ai mașină totul este ok, în buricul târgului.

monacaPHONEAUTOR REVIEW
    [25.08.23 15:21:43]

@raduluigi: acum 4 ani când am fost noi pe strada nu se construia nimic, era cu sens unic și cu trafic destul de redus, foarte liniștită. Am avut incidentul cu parcarea de care am și povestit, dar altfel a fost totul bine.

Nu cred ca vreu hotelier e atât de corect sa notifice clienții de posibile neplăceri provocate de lucrați sau reparații pe strada, de altfel nu m_am gândit niciodată sa verific acest aspect mai ales ca rezervarea o fac de regula cu multe luni înainte de momentul cazării.

Măcar dacă rezolvau problema cu aerul condiționat, noi am prins atunci niște zile caniculare iar ventilatorul era absolut inutil.

Mihai18, monaca, mprofeanu, raduluigi
    Alte impresii din această RUBRICĂAdmiral Hotel: