ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2010
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 26.09.08
JUN-2010

Descoperiti strandul 'Neptun' din Arad

Fara sa faca concurenta strandurilor si aquapark-urilor din tara vecina, strandul din Arad este, totusi, un loc foarte frumos de vizitat pe timpul verii.

Daca aveti ceva timp de pierdut prin Arad intr-o zi torida de vara nu ezitati sa va petreceti timpul aici, intr-o oaza de verdeata situata pe malul muresului. strandul a fost renovat curand si este la un nivel de confort si curatenie foarte bun. Strandul are delimitata o zona a bazinelor unde intrarea este 7.5 lei si se pot inchiria sezlonguri si umbrele sau se poate sta direct pe gazon la umbra. De anul trecut s-a dat in functie o instalatie de incalzire a apei, si astfel temperatura este apei este placuta tot timpul, in special in bazinul de copii. Exista si un bazin cu valuri, realizate cu o bila uriasa :)

In zona bazinelor se gasesc multe terase unde se pot servi bauturi reci si diverse produse alimentare la preturi de bun simt. In afara zonei bazinelor se mai gaseste o zona de agrement destinata exclusiv cluburilor si teraselor unde distractia sepoate prelungi si dupa lasarea serii, dupa gustul sau buzunarul fiecaruia.

Este un loc unde sa iti petreci weekendul sau doar o zi intr-un mod foarte placut. Cu atat mai mult cu cat sunt perspective ca in viitorul apropiat sa avem si un bazin cu apa termala si se se extinda facilitatile existente. Mai mult, Aradul are si alte locuri frumoase care merita vazute, fiind numit "mica viena".

Trimis de petrus95 in 13.06.10 09:13:24

VIZUALIZĂRI: 8419 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (petrus95); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 strandul din arad

[13.06.10 10:05:25]

Inteleg ca iti iubesti orasul natal, dar mie personal trecand prin el nu mi-a facut o impresie prea buna; "mica viena" e mult prea mult spus... inseamna ca Clujul, Alba Iulia, Sibiul sau Brasovul sunt Las Vegas-urile noastre? Hai sa nu exageram; sunt alte orase mult mai faine in Romania decat Aradul. Te invit (chiar si prin trecere) in Pitestiul meu natal si cu siguranta o sa-ti placa! Cat priveste strandul de care vorbesti constat ca e atravtiv si inedit (mai ales partea cu valurile facute de o bila uriasa) si in concluzie meriti un vot prietenesc...

Nicu
[13.06.10 10:26:29]

E adevarat e cel mai mare strand din tara dar mai e mult pina sa fie pus in valoare asa cum trebuie.

Despre mica Viena sa fim seriosi si la Timisoara se tot spune despre mica Viena, nu este asa ceva in ro si nici nu va fii.

Noi ne ducem cu totii si cu toate inclusiv aici e vorba de mentalitate spre balcani nu spre Viena inclusiv Aradul si celelalte orase care au fost odata in vechiul imperiu... dar... intram in zona politicului si aici nu e cazul.

[13.06.10 12:17:07]

am modificat denumirea sectiunii astfel incat sa putem adaposti aici si alte review-uri care nu se refera la o unitate de cazare din Arad.

[13.06.10 16:20:16]

Acum am apucat sa vad si pozele; te felicit pentru cat sunt de expresive.

any*
[13.06.10 18:54:21]

@Mirelutza, ce nu ti-a placut in Arad? chiar e un oras frumos, nu mai vorbesc de oamenii de acolo, sunt deosebiti, iar cu privire la strandul din Arad pot sa spun ca mi-a placut foarte mult, chiar e unul dintre cele mai frumoase din tara, si cu mare drag dau un vot mare.

[13.06.10 21:07:50]

@Any. Pai pentru strand am dat si eu votul.

Ce nu mi-a placut in Arad? Ooo, am vrut sa scriu un review, am si pozele pregatite, dar am decis sa abandonez ideia pentru colegii AFA din acest oras si care nu au nici o vina ca locuiesc aici. I-ar durea ca le critic orasul natal, mai vehement, si nu vreau. Cat despre oameni? Sunt deosebiti, recunosc, colegul nostru petrus95 e de aici si l-am cunoscut... e baiat super finutz... dar referitor la oras... eu zic sa mai asteptam vreo 10-15 ani si atunci cu siguranta Aradul va avea mai multa "culoare". Acum 8 ani am fost la Tg Jiu si mi-a lasat un gust amar ca Aradul anul acesta; tot doar in trecere. Ei bine, in aceste zile am vizitat din nou Tg. Jiu si... mare surpriza... in mod placut insa! Un oras curat, modernizat si bine administrat... inclusiv "colorat ". Ce vreau sa spun prin " colorat "? Adu-ti aminte cum e Sibiul, Clujul, Alba iulia, Brasovul, Piatra Neamt, Iasul, Tulcea, Braila sau Suceava... adica multe flori, fantani arteziene, cladiri proaspat zugravite sau modernizate... si fara daramaturi la tot pasul; aici, in orasele mentionate, a inceput sa dispara acea culoare Cenusie a cladirilor ceausiste si care in Arad sunt pretutundeni, iar centrul le este renovat in totalitate . La fel, acea "tristete iremediabila" in Oradea, mai bantuie si prin Slatina... , nu multe orase resedinta de judet, dar, mai gasesti. Ma asteptam ca Aradul sa fie cel putin ca Sibiul... nu stiu de ce, dar asta asteptam pentru ca voi sunteti mai "occidentali " si culmea, modernitatea se asterne peste Romania incepand cu partea centrala a tarii...

Nu te supara, dar aceasta e impresia mea. Pe la voi nu prea s-au izolat blocurile si renovat cladirile vechi... ba chiar iti scot ochii niste fabrici vechi lasate in paragina si undeva la iesirea spre Ungaria e o cladire imensa cu niste geamuri... brr, parca ar fi inchisoare... si e parasita, ca multe altele in ruina "prinse" si de camera mea foto. Dar aradenii nu au nici o vina ca poate sunt condusi de incompetenti si cladirile a nu se confunda cu oamenii... asa cum spuneai - sunt deosebiti. Apropo, parca primarul vostru a fost saltat pentru luare de mita si coruptie in general . Gresesc ? Ma opresc aici, nu vreau sa supar pe nimeni; nu voi mai comenta asupra acestui aspect...

[13.06.10 21:53:33]

voi incerca sa fac si un mic reportaj, cat mai bine documentat, despre oras, prin ochii unui vizitator care nu trebuie sau nu il intereseaza mizeriile de zi cu zi. eu personal, pe unde merg vreau sa vad ceea ce e frumos si reprezentativ. oricum de la mica viena sau micul paris la marea tiganie nu e decat un pas. sper ca va fi mai bine, planuri sunt multe si frumoase, inclusiv reconversia cetatii aradului, una din cele mai reprezentative si mai bine pastrata din aceea perioada.

multumesc pentru aprecieri. nu am intentii de promovare si nici nevoie de puncte vreau doar sa arat locuri mai putin cunoscute.

mirelutza te invit cu tot dragul pe la noi, poate nu ai vazut ce trebuia din oras, poate nu ai intrat in atmosfera lui, poate nu ai simtit mirosul dulce de tei care te imbata pe centru in aceasta perioada, poate nu ai iesit la o plimbare pe faleza muresului in seara unei zile toride de vara eu locuiesc in centrul istoric si inca tot ma opresc in fata cate unei cladiri pentru a-i admira detaliile arhitecturale, tot mai degradate ce-i drept, care sunt in asteptarea unor zile mai bune.

[13.06.10 22:18:19]

Multumesc de invitatie petrus, ... un raspuns demn de un baiat finutz ca tine; ei da, m-ai atins acolo unde trebuia... si 1-0 pentru tine... adica, nu am fost in centrul istoric, nu m-am plimbat pe malul Muresului... cu siguranta ca nu am vazut ce trebuia din oras... decat partea lui urata care era in drumul unui trecator pe fuga... GPS -ul bata-l vina. Dar, "in asteptarea unor zile mai bune"... inclusiv din punct de vedere arhitectonic... noi sa fim sanatosi. Nu? Eu te invit la Pitesti. Promit cand am drum spre Arad sa te "claxonez" din timp. Mersi.

Astept reportajul.

biancuta
[13.06.10 22:20:41]

Petrus95, pozele cu strandul din Arad sunt foarte frumoase. Chiar e cel mai mare din tara? Si la Tg. Mures avem un complex foarte mare, (nu am informatia referitoare la marimea lui), dar conform primariei, sunt apx. 6000 clienti / zi si e construit pe un brat mort al Muresului; are si bazin de barci, se poate iesi pe Mures, prin urmare te invit la Tg. Mures, la Weekend-ul nostru, dar pana atunci iti dau si eu un vot mare.

Cat despre oras, eu sunt convinsa ca si Aradul are ce arata, ca fiecare oras, dar fiecare turist vede altceva: unii descopera farmecul cladirii, al peisajelor, al constructiilor, altii vad doar mizeria, etc. Eu cred ca daca privim cu alti ochi putem descoperi si lucruri frumoase. Asa cum tu vorbesti despre Arad, eu cred despre Tg. Mures ca e un oras frumos, chiar daca nu toti sunt de aceeasi parere. dar... gusturile nu se discuta!

[13.06.10 23:19:40]

@biancuta - Tg Mures, dupa parerea mea, face parte din categoria oraselor frumoase... am fost acum 4 ani si sunt convinsa ca azi e mult mai frumos. Biancuta, ai fost la Arad? "Cat despre oras, eu sunt convinsa ca si Aradul are ce arata, ca fiecare oras, dar fiecare turist vede altceva: unii descopera farmecul cladirii, al peisajelor, al constructiilor, altii vad doar mizeria, etc. Eu cred ca daca privim cu alti ochi putem descoperi si lucruri frumoase" - prea la general si crede-ma... stiu ce si cum sa vad cand intalnesc ceva sau pe cineva... evident daca sunt in preajma a ceva ce merita atentia cuvenita si eventual laudele/critica pe masura!

biancuta
[13.06.10 23:36:12]

@mirelutza, bineinteles ca am fost generala, fiindca nu m-am referit la un obiectiv anume ci asa, in general, spuneam ca fiecare loc are farmecul lui.

Ma bucur daca ti-a placut Tg. Muresul. Chiar cand scriam ecoul de mai sus ma gandeam ca in acest an criza isi spune cuvantul si la noi, fiindca in anii trecuti erau mult mai multe aranjamente florale in oras. Primaria are sera proprie, totusi anul acesta ne-a aratat mai putin. Chiar si locuitorii nu mai au ferestrele pline de flori, nici la balcoane jardiniere cu flori curgatoare. Sunt, dar mai putine... si cred ca e o situatie generala, care se intalneste in toata tara.

Eu zic sa ne oprim aici sa nu fim off-topic.

gigel71
[14.06.10 11:08:54]

Petrus95 imi plac pozele... sunt faine sper sa ajung si eu vara asta pe acolo... mai exact locatia strandului (ex: strada, zona poti sa imi scrii? )...

de la mine un vot mare.

[14.06.10 15:19:12]

accesul cel mai facil este la intrarea principala dinspre cetate dupa trecerea peste podul decebal, acolo sunt si parcarile auto. mai exista si posibilitatea de acces pe podul de pontoane de pe faleza dar cea mai indicata e intrarea principala.

am fost la tg. mures de cateva ori, am vizitat cetatea si am fost la un festival rock o data, la peninsula. sper sa ajung acolo daca se face o intalnire.

mirelutza cred ca am identifiat cladirea care care te-a oripilat, cea care arata ca o inchisoare la iesirea din arad spre nadlac este vechea moara si fabrica de drojdie a baronului Francisc Neumann construita in a doua jumatate a secolului XIX. sper sa pot sa-ti arat si palatul in care a locuit acesta

[14.06.10 15:40:26]

Poate sa fi fost si palat imperial... tot naspa arata... , dar, hai sa nu mai discutam subiectul acesta; poti sa-mi faci ce vrei, la o trecere de 2 ore prin Arad mie nu mi-a placut! Punct. EEEEEEEE, daca e sa intru mai adanc in istoria lui, cu siguranta lucrurile stau altfel. Eu am vb exclusiv doar de impresia de moment ;

La fel am trecut prin Suceava unde am oprit doar la cetate, dar la trecerea prin oras eram cu ochii iesiti ca la melc... , impresionata de frumusetea lui si de curatenia vazuta, tot asa la Tg Mures, doar din masina si am fost fascinata, ... du-te la Hateg, doamne, un boboc de orasel, la fel e Curtea de Arges de la noi, dar nu aceasi impresie o are calatorul care trece prin Campulung Muscel... unde saracia si tristetea oamenilor iti scot ochii. Tulcea? As scrie 7 review-ri daca as putea ; la fel despre Cluj, Sibiu... , dar vb biancutei, deja am mutat aici forumul. Pe cuvant de fost pionier (am glumit) ca atunci cand ajung la Arad vei deveni volens-nolens ghidul meu.

[14.06.10 22:05:09]

accept cu placere sa stii ca fac si gulas ) mai vb. dupa urmatorul review. va urez toate cele bune si o vara frumoasa.

[04.07.10 13:45:37]

Mireluţa, nu ţi-e frică de ridicol? Poate ţi-au mai spus-o şi alţii... Cum poţi denigra Aradul doar pentru că eşti [...]? Pentru turiştii străini Aradul este între primele 5 oraşe frumoase din RO. Tu nici n-ai văzut oraşul nostru decât din poze. Tot respectul pentru prietenii mei din Sud care iubesc Transilvania. Şi eu iubesc Sudul pentru multe, dar nu pentru tot. Eu n-aş denigra niciun oraş aşa cum ai făcut-o tu. Tu vorbeşti de Piteşti? Nu cunoaştem, n-am văzut, nu ne inspiră interes. Haţeg, hm? Trec pe acolo anual când plec în Retezat, e doar un oraş amputat de comunişti. Tu confunzi locaţia naturală a unei urbe cu arhitectura ei?

Arădeni, fruntea sus, în palatul Cenad s-a elaborat Unirea de la 1918. Vom fi mereu demni de trecutul nostru! Şi tocmai de aceea nu-ţi vom denigra oraşul, M. , doar vom fi mândri de al nostru!

[04.07.10 13:50:54]

aradeanco - masoara-ti cuvintele cu mai multa intelepciune. In mod normal portiunea pe care am sters-o aduce direct cartonas pentru atac la persoana. Pentru ca esti noua pe acest site, ai doar un avertisment

Si eu sunt aradean din nastere, si chiar daca locuiesc in Timisoara de aproape 30 de ani, tot ca ardelean "ma tin" . Mi-s mandru, da, de originile mele, dar asta nu ma face sa nu pot accepta pareri contrarii - justificate sau nu. In cel mai rau caz, le combat civilizat, fara sa-i atac pe cei care le-au exprimat.

[04.07.10 13:57:01]

Consideră că n-am postat nimic.

skorpia - intr-adevar nu ai postat nimic - nimic util comunitatii. Ecoul tau a fost sters.

Potoleste-te, e ultimul avertisment!

[04.07.10 14:01:30]

Dacă aşa stă treaba cu libertatea de expresie, mă autopenalizez singură. Şi mai şi dispar, nu pierd nimic. Adică neadevărurile dânsei nu sunt atacuri la mine, nu??? ... la mine, în calitate de persoană care locuiesc aici? Ar fi trebuit să nu intervii şi să vezi ce replică mi-ar fi dat. Intuiţia îmi spune că una tare, tare neînţeleaptă. Aşadar, pot pleca, nu?

[04.07.10 14:29:11]

Timişoreanule, mesajul acesta este doar pentru tine.

Ieri m-am întors de la Bucureşti unde am fost întrebată cum e oraşul de unde vin. Le-am explicat în linii mari, ... iar acum m-am pus în pielea unui turist care caută date pe net cu privire la Arad. Dau din trei patru mutări peste impresia neverificabilă a Mirelutzei. Fiind prima, opinia sa e chiar citită, restul, ale noastre mai puţin sau deloc.

Da, am acţionat din patriotism, sunt genul de femeie cam efervescentă când e vorba de neadevăruri, deci n-am stat potolită.

Deşi m-ai lezat în ego iniţial, am înţeles repede că e bine că vrei să ţii aceste commenturi sub control. Am fost înjurată nejustificat de vreo două ori pe un forum (şi atunci chiar că n-am făcut atacuri) şi chiar că nu mi-a plăcut. Ar fi fost perfect ca webmasterului să-i pese ca şi ţie. Chiar credeai că nu pot accepta opinii contrare? Oricum, nu mă mai întorc din drum, sunt prea orgolioasă.

[04.07.10 18:45:19]

scrie despre Arad, arata locurile care merita descoperite -- este cea mai buna, cea mai eficienta si mai eleganta (ca sa nu spun civilizata) replica. Te astept! Cu atat mai mult ca simt si vad ca poti sa scrii chiar fain.

[04.07.10 22:16:55]

Imi cer scuze daca "vorbele" mele au lezat pe cineva; a fost un punct de vedere la o trecere de 2 ore prin orasul vostru drag, atat. Am recunoscut totodata ca daca e sa patrund adanc in istoria lui, vizitandu-i obiectivele de interes istoric, cu siguranta imi schimb impresia.

Reactia voastra a fost una dictata exclusiv de faptul ca locuiti acolo... ; eu insa am privit ca simplu turist aflat in trecere si reactii similare cu a mea am intalnit deseori de la oameni super umblati, gen: " Aaa, da... Oradea si Arad - cam urate! ". Apoi, din ecouri constat ca cineva m-a atacat puternic si i-a fost sters ecoul... ; chiar imi pare rau ca nu l-am putut citi... in felul acesta imi cunosteam mai bine colega AFA, o aradeanca.

....si o micuta completare - pentru mine un oras frumos este acela atractiv ca un tot unitar ( gen Brasov si Sibiu ) ,.... nu doar ici-colo cateva obiective de interes istoric si in rest...haos urbanistic , imbatrinirea cladirilor, gropi in asfalt , mult praf , cladiri parasite ... etc.

[05.07.10 12:20:39]

''Hei, Timişoara'',...dacă ai revenit la sentimente mai bune, iată-mă. A propos, te duci la concertul Phoenix!? Of, cum să nu iubeşti Timişoara, oraşul cu cei mai dârji bărbaţi( 16 dec. 1989?)!!!!

Mirela, sper că ai simţul umorului. Ia, uite aici: vreau să-ţi sugerez să te dezveţi să judeci un oraş după zona industrială. Nu ai fost în centrul nostru istoric, în cetatea noastră, în restaurantele noastre, în bibliotecile şi muzeele noastre. În cele două teatre ale noastre!( Ia, dă un search pe ele). Etc. Maria Tereza, regina Maria, Mircea Cărtărescu şi alte personalităţi AU ADORAT ORAŞUL ACESTA. Dă-i o şansă şi tu. A fost o onoare pentru mine să nasc în spitalul matern din Arad, monument istoric în care nu mai ştiu care regină a României a fost salvată de urgenţă în urma operaţiei doctorului Vuia. Regina i-a spusoctore, numele tău să fie Salvator. Şi astfel se numeşte spitalul: Salvator Vuia. Cunosc toată Transilvania şi muuulte alte locuri, dar îţi spun, balcoane neo-baroce, de epocă, ca şi la Arad nu mai găseşti nicăieri în RO. Fiecare oraş are un spirit al lui, pe care nu-l poţi decela din goana maşinii. Opreşte-te, vorbeşte cu oamenii lui, atinge-i pietrele, abia apoi spune ceva. Nu trebuie să iubeşti oraşul nostru, dar măcar nu îl judeca eronat. Cât despre arădeni, hm,... oameni direcţi şi curajoşi.( Revezi textele webmasterului arădeano-timişorean, are ceva curaj, nu?

PS:Nici Viena, Budapesta, Parisul nu îţi inspiră nimic de pe şoseaua de centură.

any*, biancuta, gigel71, mirelutza, Nicu, petrus95, skorpya
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Arad: