ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2019
DE GeoD
ÎNSCRIS: 09.07.19
JUN-2019

Vacanta Hotel Albatros

Am cumparat o vacanta in luna ianuarie pentru perioada 19-26.07.19 la hotelul Albatros de la o agentie de turism [...]. Toate lucrurile au decurs in regula (avand in vedere ca era prima oara cand mergeam prin intermediul unei agentii, si cand zburam cu avionul in alta tara). Organizarea a fost in regula, zborul cu cei de la firma Aegean, fiind fara probleme.

Transportul de la aeroport la hotel a fost asigurat de care agentia de turism. (aprox 25 km de mers cu autocarul);

Ziua 1: Am fost cazati in cladirea veche a hotelului (sunt 2 cladiri), probabil agentia a cumparat locurile mai ieftine :); Am lasat buletinele la receptie pentru completarea formalitatilor, ele fiind inapoiate in 30 de min. La receptie lucreaza inclusiv un baiat ce stie romana. Am fost condusi in camera noastra de o angajata, chiar s-a oferit sa imi duca bagajele.

Camera era micuta, dar avea tot ce trebuie (dulap cu umerase, un mini frigider, seif, uscator de par, tv - doar cateva posturi (dar cine vine sa stea la tv?), un balcon mic, cu 2 scaune si masa.

Vederea a fost spre strada, galagia a fost destul de mare (scutere, atv-uri, masini, oameni), un minus ar fi tantarii care sunt rezistenti inclusiv la aparatele acelea ce se baga in priza. (dar aici nu a fost vina nimanui, );

Pachetul cumparat a fost cu demipensiune, asta inseamna asa:

a) Mic dejun ce se servea de la 7:15-10:00, cu preparate din belsug:

- produse de pastiserie, mezeluri de tot felul, omleta, oua ochiuri, oua fierte, carnati, salate, fructe, iaurturi, si desert.

- apa si suc de la dozator (iti iei singur), ceai -iti faci singur-foarte multe sortimente; cafea-vin ospatarii la masa si te intreaba.

- tacamuri ai pe masa puse deja.

b) cina: ce se servea intre 18:30-21:30, ce continea

- doar mancarea: multe preparate, dar nu cu specific grecesc, intr-o singura seara am avut gyros cu tzatziky.

- foarte buna mancarea, foarte multe preparate (nu aveai cum sa stai nemancat, eu sunt mai pretentioasa si totusi am avut ce alege);

- desert foarte bun, mai ales inghetata lor, e bestiala, iti poti pune singur cate cupe doresti;

- Bautura: nu este nimic inclus, totul se plateste la masa, vin ospatarii si te servesc;

Preturi: apa la 0.75 este 2.7 euro, pretul unui cocktail incepe de la 6.5 e, un pahar de vin 4e, o sticla de suc 0.25- 2.8 e;

Complexul are 2 piscine, cu sezlonguri, foarte curate, partea urata este ca majoritatea isi "rezerva" sezlong inca de la prima ora, desi vin mult mai tarziu. Este notat ca nu este permis acest lucru, dar degeaba.

Au in afara complexului magazin alimentar (puteti cumpara produse si sa le aduceti in camera, sau la piscina, nu sunteti obligati sa le cumparati de la ei).

Sunt 2 restaurante de la care puteti manca la pranz. Voi atasa poze cu meniul unuia dintre ele.

Masa de pranz nu este inclusa (puteti maca unde doriti), noi am mancat doar la ei, au preturi decente, si am avut incredere ca mancarea a fost mereu foarte buna.

Preturi pentru pranz:

- bautura: o bere 3.5. -4.5 e, un suc:2.7 e, apa:2.7. e

- mancare: salata greceasca 6.5 e, pizza (foarte buna) - 7-8e, gyros porc -8 e.

Toti ospatarii se comporta exemplar, nota 10, Doamnele de la curatenie vin zilnic;

Legat de plaje:cea de langa, de la Creta Maris, este plina de pietre si stanci in apa, nu este de mers acolo, te pot lovi; Din ce am inteles majoritatea plajelor din Hersonissos sunt cu pietre.

A 2 a zi: am plecat in cautare de o plaja cu nisip: cautand pe google, am gasit Star beach - plaja cu nisip privata a complexului cu acelasi nume. 2.5km (in celalalt capat al statiunii); taxa sezlonguri si umbrela -10 e. Este o plaja micuta, ajungi la ea traversand complexul lor, cu nisip in apa (singura de genul) - dar foarte aglomerata;

A 3 a zi: am cautat o plaja ceva mai aproape dar fara stanci in apa. Am gasit una singura, fiind a restaurantului New York- aproximativ 1 km. 2 sezlonguri cu umbrela 10 e. dupa ora 17:00 sunt gratuite.

Pret bauturi pe plaja:3.5e frappe; 6e smoothie;

Majoritatea zilelor am stat aici, si la piscina la hotel.

Statiunea este foarte animata, plina de terase, cluburi, magazine cu suveniruri.

Au si port, de unde se pleaca cu vaporasul in croaziera pe mare (acestea se fac zilnic intre 12-16); pretul este intre 25-30e;

Nu va luati excursii de la agentiile de turism din tara, preturile sunt mult mai mari fata de ce gasiti acolo.

Ex: am fost in Santorini cu o agentie locala aflata de 100 m maxim de hotel:

-pretul la agentia [...] -165 e /persoana cu plecare la 6 dimineata si intoarcere la 22:00 cu 2 mese incluse;

- pretul la agentie locala - 98 e/ persoana cu plecare la 8 dimineata si intoarcere la 21:00- fara mese incluse;

Exista 3 tipuri de preturi in functie de timpul pe care-l faci cu feribot-ul:

1.3h jumate- 78 euro- 2 mese si plecare la 6-22 (exact ceea ce ofera agentia din romania la pretul de 165 e);

2. cel de 2h jumatate fara mese cam 94 e.

3. cel mai rapid 1h si 45 de min fara mese -99 euro.

Luati in calcul si transportul cu autocarul pana in port la Heraklion. (minim 40 de min);

In alte excursii nu am mai fost, dar va sfatuiesc sa studiati "piata", puteti cumpara mult mai ieftin de acolo.

Ca si concluzie: o vacanta frumoasa, cu multi tantari :)), dar relaxanta. Nu veti gasi plaje sau peisaje ca in Thassos sau Lefkada, dar avantajul este ca veti gasi foarte putini romani.

Hotelul isi merita cele 4 stele, nimic de reprosat. presupun ca in cladirea noua, apartamentele sunt mult mai frumoase, cel putin holul arata foarte bine. accesul facandu-se la acele camere pe baza de cartela.

Daca doresti relaxare si nu esti pretentios sa gasesti plaje cu peisaje de vis, poti merge aici.

Trimis de GeoD in 09.07.19 14:48:42
Validat / Publicat: 09.07.19 15:25:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Lefkada, Salonic, Meteora, Kavala.

VIZUALIZĂRI: 5877 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GeoD); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 piscina mare Hotel Albatros seara

[09.07.19 15:25:04]

@GeoD: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

GeoD
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros Spa & Resort Hotel: