ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2019
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 06.01.14
JUN-2019

încărcat de pe telefon!

Relaxare si tratament balnear la mare ' departe de lumea dezlantuita'

Am plecat catre aceasta locatie un pic nedumeriti initial de faptul ca desi acest centru functiona de 2016, foarte greu am descoperit-o poate si pentru faptul ca este amplasata la 2,5 km de Costinesti spre sud, e drept e drum asfaltat pana la ea cu trotuar dar deparde de galagia si aglomeratia din Costinesti dar poate tocmai asta aveam sa aflu mai tarziu xa e farmecul ei.

Nu are iesire la plaja, tarmul e inalt si pe alocuri are poteci care duc in jos catre mare. Zona din dreptul complexului e salbatica, tarmul in apropiere de mare e intesat cu scoici si pietre. Se poate face plaja dar in apa poti sa intri doar daca te strecori printre pietre sau alegi ceea ce am facut si eu sa te asezi pe o piatra mai mare si sa lasi valurile sa -ti inconjoare trupul. De aceea nici nu e prea vizitata decat de cei cazati acolo. Din cand in cand mai vezi vreun pescar.

Dar sa o luam cu inceputul. Am intrat pe fb (are pagina de fb) pe la 9 la receptie ca sa intreb la ce ora incepe cazarea si foarte prompt mi s-a raspuns ca putem veni cat mai repede ca sa o prindem pe doctorita care pleaca la 13 sa ne dea proceduri din ziua sosirii ceea ce si doream.

Cand am ajuns am fost preluati de o fata draguta ce ne a intrdus la cabinet. Acolo dupa o examinare atenta o doamna doctor mai in varsta ne a recomandat cate 4 proceduri si suplimentar inca 2 pt sotul meu el avand un traumatism recent.Eu nu am putut lua inca doua din cauza problemelor mel si am cedat inca o procedura sotului el avand in final 7 . Imediat am fost preluati de alta domnisoara care ne-a condus la masa (ca poate sunteti flamanzi de pe drum) si apoi cazarea.

Mancarea, foarte buna, asa cum o gatesc si eu fara catering gatita pe loc asa cum aveam sa constat si in celelalte zile (era meniu fix dar in fiecare zi altceva si avea un gust deosebit, nu simteai vegeta, knor sau alti potentiatori de arome).

Dar ce m-impresionat mai mult a fost vederea la mare din camera, puteam vedea rasaritul din pat si era superb pentru ca desi camera pe care am nimerit-o nu avea pat matrimonial si era mai mica, balconul era mare, avea masuta si 2 scaune si nu ma puteam satura sa privesc nesfarsirea marii.

Baia insa era mai mare, avea spatiu de miscare suficient si avea si uscator, era dotata cu gel de dus, sapun lichid, avea perdea la dus si manere de sprijin pentru persoane care aveau nevoie de asa ceva).

M-a impresionat de asemenea amabilitatea personalului. Aici e una din putinele locatii din Romania unde " clientul nostru e stapanul nostru". Fata de la receptie cand nu facea cazari servea si la masa ca toata lumea sa fie servita cat mai prompt. Femeia de servici si instalatorul mai ajutau si persoanele cu dizabilitati sa se deplaseze la masa sau afara sau la tratament. Nimeni nu statea chiar daca poate isi termina treaba ci il ajuta si pe cel ocupat.

Datorita faptului ca multi nu aveau masina, exista un om cu o furgoneta care facea cotra sumei de 6 lei deplasari dus- intors la Costinesti daca lumea vroia la plaja sau avea tren la plecare sau la venire, ba chiar a dus o femeie la spital care a cazut si si-a luxat mana.

Aveau multe proceduri: masaje cu namol, impachetari namol sau parafina, bai galvanice, ozonoterapie (asta a facut si eu si parca pmuteam dupa cd faceam aceasta procedura, bai plante, bai namol, kinetoterapie, hidrokinetoterapie la bazin si toate procedurile electrice si magnetice toate facute de personal bine pregatit si cu zambetul pe buze. In urma acestei sederi am avut o stare de bine cum nu am mai avut demult. In bazinul interior care avea maxim 1.5 m puteau sa se faca proceduri si de cei fricosi de apa dar in restul timpului era liber sa te balacesti cat vrei chiar si la ora 20. Apa recirculata mereu avea in jur de 32 de grade celsius, in jurul bazinului gresie dar in interior nu avea gresie. La inceput mi s-a parut ciudat dar cand am facut exercitiile pentru coloana cand trebuia sa stam cu picioarele pe peretii bazinului mi-am dat seama ca daca ar fi fost gresie am fi alunecat in timpul miscarilor.

Cabinetele erau curate si mereu se ridicau cosurile de prosoape folosite, halate, etc, nu aveau timp sa se umple.

De la bazinul interior era iesire catee o terasa unde putea sa faci plaja dar babele nu prea erau amatoare, preferau sa se plimbe pe dig iar seara desi toate camerele aveau aer conditionat preferam sa deschidem usa sau numai geamul sa simtim briza marii. De fapt din parcarea amenajata am simtit-o de cum am venit.

Acolo mai erau si 2 foisoare daca doreai sa te relxezi la o tigara ,cafea( avea un dozator de cafea si vitrine cu bauturi pentru cine dorea.

Pentru cine dorea sa se reculeaga sau sa participe la liturghie in spatele pensiunii era o manastire de maici frumoasa

Si liniste..., liniste, numai randunele le auzeai ciripind si valurile marii, nu chiote de copii, nu masini, nu galagie, nu manele si tipete nimic din toate astea. Daca vroiai distractie si te plictiseai puteai lua masina si mergeai la dreapta spre Costinesti.

Daca o luai catre stanga intrai pe un drum de pamant care te ducea pana la Popasul Pescarilor (unde am fost si noi), Complex Blaxi si apoi Olimp (am facut si acolo pmaja intr-o dupa amiază).

Aici in pensiune m-am simtit ca in romanele alea de vara" Camera cu vedere" sau " Miruna", putine camere, posibilitatea de a ne cunoaste unii pe altii si de a trai intr-o atmosfera placuta. Chiar daca majoritatea erau pensionari pe noi nu ne-a deranjat acest lucru si noi nu ne-am plictistit dar nu cred ca mas fi plictisit nici daca nu aveam masina. Sotul meu cred ca da... El a avut alta parere, el vroia baie in mare cu valuri si plaja dar o vroia acolo nu la 2,5 km. Ce sa faci, nu poti sa le ai pe toate. Dar vederea la mare a zis ca facea toti banii.

Trimis de aurora56 in 08.07.19 18:17:59
Validat / Publicat: 08.07.19 19:40:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COSTINEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2049 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Marea, intr-o dupa-amiaza

webmasterX [08.07.19 19:39:30] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Complex Balnear Sf. Elena de la Mare [Schitu], COSTINEȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmaster [08.07.19 19:58:02] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Zoazore [11.07.19 21:36:04] »

@aurora56: Și SB ul meu pentru ”Miruna”, că asta am simțit eu citind articolul tău!

Frumos acolo, sălbatic și pur!

Dar mi se pare doar mie ca baia e mai mare decât camera?

Totuși, frumos acolo! Și liniște!

aurora56 [12.07.19 13:35:36] »

@Zoazore: Baia nu e mai mare decat camera. Nu am putut sa cuprind toata camera. Mai avea un dulap intre usa de la baie si fereastra. Dar era mica comparativ cu camerele 12-15 si 24-27 care apar erau ca in site -ul pensiunii cu pat matrimonial si dulapuri cu 3 canate. Daca stiam sa cerem una din acele camere aveam un grad de satisfactie 100%.

ela52 [12.02.21 18:39:44] »

As dori o informatie legata de baza de tratament : se afla in aceeasi cladire cu spatiul de cazare? Daca raspunsul e negativ, va rog sa  precizati daca exista un culoar de legatura intre cladiri ori sunt separate. Nu e prea comod/bine in perioada rece sa iesi dupa proceduri. Multumesc pentru eventualul raspuns!

aurora56scris / TELEFON [17.02.21 18:16:18] »

@ela52:  Da,  exista culoar între Recepția unde se face cazarea și baza de tratament. Accesul se face numai prin interior. Exista ieșiri către exterior in zona bazinului către terasa cu șezlonguri (vara) și in zona de receptie a bazei de tratament (mai ieșea lumea la Țigara acolo). Sunt 2 recepții : cea pt cazare și cea pentru baza de tratament. Pe hol sunt scaune unde poți sa aștepți pana intri la proceduri

ela52 [17.02.21 21:00:26] »

@aurora56:  Multumesc pentru răspuns!

aurora56, ela52, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Balnear Sf. Elena de la Mare [Schitu]: