ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2019
ÎNSCRIS: 04.08.16
JUN-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 ani si 8 ani

Nota 10

Anul acesta am petrecut concediul de vara la acest hotel minunat. Mentionez ca nu e primul concediu petrecut in Turcia, asa ca pot compara si cu un hotel de 4 stele dar si cu altele de 5 stele. Deci am dat nota 10 acestui hotel, pentru ca intr-adevar merita.

Am ajuns la Resort, dupa un drum de 1 ora si 20 de minute, cu o oprire de 15 minute la un fel de popas specific de-al lor, plus faptul ca soferul a mers f incet. Teoretic Drumul dureaza 45 de minute de la aeroportul din Antalya pana la hotel.

Cazarea a durat foarte putin, imediat cum am ajuns ni s-au dat camerele si bratarile aferente, iar un lucru care m-a bucurat a fost faptul ca la receptie se vorbea si engleza, prin urmare ne puteam intelege!

Resortul este foarte mare, fiind format din Vonresort Golden Beach (vile), Vonresort Golden Cost, Vonresort Elite si un agua park mare fiind comun pentru tot resortul. Noi am fost cazati la Golden Coast intr-o camera cu pat supraetajat fiind 4 membri in familie. Camera ok ca si suprafata, curata, cu seif gratuit, minibar umplut zilnic cu apa minerala, apa plata si sucuri cappy la cutie pentru copii. Prosoapele se schimba zilnic, doar cele care sunt lasate pe jos, fix asa cum este specificat si pe un poster afisat in baie. Curatenia in camera se face zilnic, cosmeticile de la baie (lotiune de corp, sampon si gel de dus) fiind completate zilnic.

Din punctul meu de vedere este un resort in care nu ai timp sa te plictisesti. Vonresort golden Coast detine o piscina principala, langa care se afla si piscina acoperita pentru copii. Langa piscina principala este barul principal, deasupra acestuia fiind snack barul, iar intr-o laterala fiind amplasata sena pentru spectacole. Plaja este cu nisip fin, cu sezlonguri acoperite, si cu un ponton frumos amenajat pe care se afla un bar, o scena si baldachine pe ponton care pot fi folosite doar daca sunt inchiriate. Cel putin asa am auzit. Langa ponton sunt si pesti pe care ii puteti hrani sau puteti inota langa ei. A fost distractiv pentru copii.

Nu s-a pus niciodata problema sa nu gasim sezlonguri libere pe plaja sau la piscine (asa cum ni s-a intamplat la alte resorturi), indiferent de ora la care ajungeai. Prosoapele pentru plaja se schimba gratis (de cate ori doriti) de la centrul spa, in baza cardurile de prosoape Pe Ponton am participat la o seara de club cu dj, lumini, spectacol, in alta seara a fost o formatie care canta live. Spectacolele incepeau la ora 22.30 pana la ora 24.

Pe plaja este beach barul care este deschis de la ora 10 unde puteti servi cafea, bere, alcool, etc si in plus au si farfurii cu mixuri de alune, naut crocant, porumb prajit, etc.

Gradina este de vis. Cu siguranta acolo veti gasi decorul ideal pentru niste poze viu colorate.

Langa gradina este locul in care se fac gozleme, cu program de la ora 12 la ora 15.45. Snack barul este deschis intre ora 12.30 si 16 si puteti servi produse fast food. Tot in acest interval orar este deschisa si pizzeria aflata langa snack bar. Aici puteti servi doar pizza.

In lobby bar puteti merge sa serviti un cockteil atunci cand nu mai suportati caldura de afara. Este racoare acolo si wi-fi ul merge mai bine. Pentru ca in resort in afara de piscina pentru copii si lobby bar, si camera nu mai sunt locuri in care sa prindeti semnal la internet.

La coffe house puteti servi cafea turceasca, cafea cu inghetata, si alte tipuri de cafea. Langa coffe house este un bistro deschis intre orele 24 si 7 dimineata. Retineti acest loc, pentru ca daca va decazati dis de dimineata sau ajungeti la cazare foarte tarziu, aici puteti manca sau puteti pregati sandwich-uri pentru drum! Pe langa coffe house mai au un loc special pentru alte tipuri de cafea, unde noi de obicei serveam cafea americana.

Patiseria resortului, amplasata langa restaurant este deschisa intre 12-18 si acolo puteti servi inghetata, fursecuri, prajituri si sandwich-uri. Langa patiserie se afla Irish Pub - deschis 1-2 ori pe saptamana, unde serviti alcool, ascultati muzica.

Aqua parcul este minunat cu tot felul de tobogane (circa 12, daca am numarat bine), cu program de la 10 la 17. Acolo este si un bar unde la ora 12 puteti servi si produse tip fast food. Pentru a ajunge la aqua park trebuie sa iesiti din hotel, prin receptie si sa treceti o straduta.

Langa Vonresort Golden beach este si locul de joaca pentru toti copiii din cele 3 complexuri, deschis de la ora 10, unde copiii pot face diverse activitati si unde seara de la ora 20.30-21.30 au si spectacol pentru ei. Tot pentru copii, langa aqua park mai este un parc cu leagane pentru copii, tobogane, etc. Acelasi tip de parc se regaseste si pe plaja intr-o laterala a sezlongurilor. Important e ca aceste locuri de joaca sunt acoperite, deci pot fi folosite si cand este destul de cald afara.

Restaurantul principal este bine proportionat in raport cu numarul persoanelor cazate. Indiferent de ora la care mergeam la masa, gaseam mese libere. Mancare buna, diversificata, deci cu siguranta nu ai cum sa ramai flamand. Am avut meniuri cu peste-somon delicios, carne de rata, piept de curcan, carne de vita si carne de oaie. Au o parte cu mancare speciala pentru copii, si o parte amenajata pentru dietetici.

Consider ca isi merita banii si timpul petrecut acolo. Il recomand!

Trimis de stefy_a in 06.07.19 14:02:03
Validat / Publicat: 06.07.19 17:28:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 9731 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefy_a); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 aqua park

vld79
    [16.07.19 11:19:55]

Buna, vrem si noi la anul acest resort. Ce ne poti spune despre bauturi, in special despre bere? Ce fel de bere au?

Multumesc anticipat.

gmarius
    [08.10.19 15:43:16]

Buna ziua, pentru 2020 iau in calcul acest resort, ce imi puteti despre serviciul AI? Bauturile racoritoare, coktail-urile, berea, erau gratuite peste tot? Ma intereseaza daca la acel Aqua Park se plateau bauturile de orice fel. Va multumesc.

[12.10.19 09:38:55]

@gmarius: La Aqua Park nu se plateste bautura, dar sunt limitate ca si varietate. Restul bauturilor le puteti servi gratuit la barurile resortului dvs, in schimb, din cate am inteles, daca vreti sa mergeti sa serviti ceva la Golden Cost Elite trebuie sa platiti. Cele 3 resorturi Von Resort Golden Beach, Von Resort Golden Coat si Von Resort Elite au acelasi Aqua Park. Cu bratarile de la Elite, puteti merge oriunde doriti in cele 3 resorturi, pe cand cu bratarile de Golden Coast de exemplu, nu puteti manca la Elite. Mare diferenta intre cele 3 resorturi nu este (am fost si noi la un pranz in Elite sa vedem daca difera meniul si era acelasi ca si la Golden Coast). Poate preturile difera pentru ca Elite-ul este cel mai nou construit, dar si la Golden Cost camerele sunt frumoase, curate. Eu zic ca isi merita banii.

gmarius
    [12.10.19 10:35:08]

@stefy_a: Va multumesc mult, am rezervat pentru iunie acolo, sper sa fie bine.

[14.10.19 18:48:38]

@gmarius: Sunt sigura ca o sa va placa!

gabi76
    [27.10.19 18:38:18]

@stefy_a: Buna seara, ptr la anul urmaresc sa merg la acest hotel, va rog sa-mi spuneti daca se poate, bauturile sunt locale sau au si din import, se poate merge si la celalat hotel golden beach (la restaurant, la piscina, baruri, etc) sau doar unde esti cazat? Multumesc

[03.11.19 18:30:07]

@gabi76: Buna ziua. daca aveti luat concept ultra all inclusive puteti servi bauturi din afara in baza cardului de acces in camera, card se scaneaza la bar pentru a verifica daca beneficiati de ultra all inclusive.

puteti merge si in piscinile de la Vonresort elite, vonresort golden beasch pentru ca sunt unul langa altul, doar ca din cate am inteles nu puteti manca la restaurantele aferente celorlalte doua resorturi, desi meniul este acelasi.

dar atractia principala, piscina principala si tot ce este mai frumos se regaseste la vonresort golden cost!

gabi76
    [03.11.19 18:36:41]

@stefy_a: mulțumesc foarte mult...

Mihai Andrei
    [14.12.19 12:05:28]

Va rog frumos, in ce perioada din iunie ati fost si cum a fost temperatura apei marii?? Multumesc mult.

[22.12.19 09:37:06]

@Mihai Andrei: am fost de pe 25 iunie - foarte cald afara si apa foarte calda!

VasiuM
    [29.12.19 18:44:11]

Bună seara.

Știți cumva dacă acele separeuri de pe ponton se închiriază, și la ce preț?

Mihai Andrei
    [29.12.19 21:15:55]

@stefy_a: Excelent... Multumesc inca odata f mult...

[02.01.20 14:33:44]

@VasiuM: Buna ziua. Din cate am inteles (dar nu va pot spune sigur pentru ca nu am intrebat oficial pe nimeni de acolo) se inchirau contra cost.

Pe noi nu ne-a interesat sa stam acolo fiind in concediu cu copiii, pentru ca ei nu s-ar fi limitat doar cu statul acolo.

In schimb va pot spune ca arata tare bine acele baldachine! Iar pontonul este frumos amenajat, cu bar, am prins si o super mega petrecere pe ponton!

gabi76, gmarius, Mihai Andrei, stefy_a, VasiuM, vld79
    Alte impresii din această RUBRICĂVonresort Golden Coast [Colakli]: