ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
JUN-2009

O zi la Salonic

Am vizitat de mai multe ori Salonicul si de fiecare data am fost la fel de incantat si de bucuros ca-l vizitez... Prima oara l-am vazut de departe, de pe autostrazile care-l inconjoara, din autocar si mi s-a parut cuceritor prin albul cladirilor situate pe diverse inaltimi, cladiri nu foarte inalte si prin frumusetea portului si a marii. Salonicul e un oras mare, un oras viu, plin de viata cu o circulatie extrem de vie a autovehiculelor si mai ales cu multi motociclisti... In valtoarea orasului circulatie este insa foarte fluenta... Nu am vazut certuri, claxoane, batai etc... Am vizitat Catedrala Sf. Dumitru veche si uriasa si m-a impreionat credinta cu care grupuri de greci unii foarte tineri veneau si aprindeau lumanari sau se rugau la icoane. Salonicul este al doilea oraş ca mărime din Grecia şi principalul oraş din regiunea greacă Macedonia.

Principalele atractii: Muzeul National de Arta Contemporana, Muzeul Macedonian de Arta Contemporana, Turnul Alb, Muzeul de Istorie Naturala Goulandri, Muzeul de Fotografie.

Turnul Alb este unul dintre cele mai importante monumente din localitate, si a devenit simbolul orasului Salonic. Este situat pe faleza, iar de-a lungul timpului a avut numeroase nume si functiuni. A fost construit in 1430 (dupa ocuparea orasului de catre otomani) si a fost fortareata (Fortareata Kalamaria, sec. al XVIII-lea) si inchisoare (sec. al XIX-lea). Numele actual i-a fost dat datorita faptului ca un prizonier, in schimbul libertatii sale, i-a dat turnului culoarea alba. in secolul al XX-lea a fost folosit pentru aparare aeriana, ca statie meteorologica, iar in prezent este muzeu si atractie turistica a orasului Salonic. De pe terasa din varful turnului se desfasoara panorama asupra Marii Egee si asupra orasului.

Arcada Triumfala a lui Galerius, o alta atractie turistica a orasului, construit in anul 305, aminteste victoriile militare din rasaritul Imperiului Roman. Monumentul este situat in Kamara, in apropierea Rotundei, cladire de la inceputul sec. al IV-lea, transformata in biserica crestina.

Cel mai mult mi-a placut insa in Salonic sa ma plimb pe strazile largi ale orasului, sa admir cladirile, magazinele si mai ales cafenelele nenumarate aflate pe principalele artere. Cafenelele sunt permanent pline iar grecii i stau relaxati de vorba de cele mai multe ori grupati pe sexe. Daca vei servi un cafe-frape vei constata ca cei 3 euro ti-au adus celmai bun "tip" din aceasta bautura. Iti vor aduce din partea casei prajituri si apa rece... Sper ca si in acest an sa reusesc sa vad Salonicul...

Trimis de sandu.53 in 12.06.10 16:57:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 3815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 portul cu mici vaporase tot in Salonic...

[12.06.10 17:26:03]

Sandu sper sa-ti placa melodia atasata, o putem insa schimba daca doresti!

[12.06.10 20:14:25]

imi place dar e in limba germana...daca se poate pune o melodie in limba greaca.multumesc....

[12.06.10 20:44:21]

Asa este bine ?

Maria Smeu
[13.06.10 01:02:09]

Eu sunt realmente "indragostita" de acest oras.

L-am vizitat atat primavara cat si iarna de la un capat la altul, atat pe jos, pe marile bulevardele din centru, cat si cu mijloacele de transport care plecau de aici spre cartierele de la periferie.

Acestea din urma mi-au placut si mai mult, pentru ca m-au ajutat sa surprind mai bine viata orasului observand mai de-aproape localnicii si obiceiurile lor.

In orice caz, grecii sunt adorabili, calzi si primitori, aproape familiari si prin asta te fac sa te reintorci mereu cu drag in tara lor, inepuizabila prin oferta turistica!

[13.06.10 09:59:06]

webmaster 13-execelenta melodie, se potriveste perfect... rog si pe ceilalti sa o asculte...

[13.06.10 10:00:34]

maria, cu totul si cu totul de acord cu ce ai scris... si eu dupa ce revin din grecia imi doresc sa treaca anul cat mai repede sa pot pleca din nou...

biancuta
[13.06.10 13:57:22]

Foarte frumoase randurile tale despre Salonic. Am vizitat si eu acest oras femecator si pot sa spun ca am o mica slabiciune pentru el, de aceea te punctez cu maxim de pma!

[13.06.10 21:01:38]

multumesc frumos biancuta...

valimi
[14.06.10 07:30:44]

WM, da te rog cautare pe google cu acest text, nu vreau sa fiu eu luat la suturi pentru reclama la site-urile agentiilor de turism.

webmasterXY*
[14.06.10 10:30:24]

In urma verificarilor efectuate a rezultat ca aliniatele 2, 3, 4 sunt inspirate de pe alte site-uri, drept urmare se retrag cele 1000 PMA standard!

Totodata, @sandu. 53, te rugam ca pe viitor sa ne impartasesti impresiile tale de vacanta, iar acolo unde simti nevoia sa preiei anumite idei/paragrafe/informatii sa semnalezi cumva acel citat prin ghilimele sau ...italice..... Atentie la recidiva, nu toleram astfel de practici.

Multumim de intelegere!

[07.08.10 18:43:22]

retin acest lucru si multumesc pentru precizari....webmaster99.

biancuta, domidoc, Maria Smeu, sandu.53, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Salonicul și împrejurimile: