ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2019
ÎNSCRIS: 14.07.11
JUN-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Vacanță în insula Ischia!

De ce Ischia?

Pentru că astă toamnă uitându-mă la un serial tv, ecranizat după o carte celebră „Prietena mea genială”, am văzut peisaje desprinse parcă din povești pe această insulă, iar coincidența face ca peste câteva zile, să văd o ofertă a unei agenții exact acolo.

Sigur că auzisem de insulă, ba chiar citisem rewiuri-le colegelor mele, dar acum studiind totul, am decis să mergem acolo.

Așadar au urmat lunile de așteptare, numai bune pentru a aprofunda lucruri utile despre Ischia, am recitit articolele scrise de @crismis, @balasa violeta, @teoanca și alții care au scris frumos, la subiect.

Cum am ajuns în Ischia?

Pornind de la Brașov, ba chiar Ghimbav, am avut ceva de parcurs, cu mașina, avionul până la Napoli, apoi cu un autocar s-a făcut transferul până în portul din Pozzuoli, de unde un ferry al companiei Gestour, cu un nume frumos Lady Carmela, ne-a purtat pe valurile mării Tireniene, în portul insulei Ischia, chiar în capitală. Aici un microbuz ne-a preluat și dus pe fiecare la locurile de cazare, în cazul nostru în vestul insulei, la Forio.

Despre vilă, voi scrie separat un articol amplu, am avut plăcerea unei cazări reușite, la Hotel Villa Teresa unde apusurile sunt fantastice.

Cu ce am circulat pe insulă?

Foarte mult pe jos, dar este dificil, pentru că drumurile sunt în general înguste, cu trotuare și mai înguste, sau chiar inexistente, în cele mai multe cazuri.

Cel mai mult totuși, am fost cu autobuzul local, care circulă destul de corect, conform orarului din stațiile principale, nu toate, doar cu excepția a două sau trei ocazii, s-a sărit peste unul din autobuze, așteptându-l pe următorul.

Biletul costă 1,50 euro, pentru o singură călătorie, indiferent de distanță, dar foarte utile s-au dovedit a fi biletele de 4,50 euro, valabile pentru o zi, pe toate rutele, pe toată insula, până la ora 24.

Biletele trebuie validate, perforate, altfel se plătesc amenzi.

Casă de bilete am văzut doar în port, în capitală, chiar și un automat, dar ulterior ne-am „prins” că aproape toate magazinele, chioșcurile, sau la recepțiile hotelurilor se găsesc bilete. Șoferul poate da și el bilete, în cazul în care ajungeți la el :)

De cele mai multe ori autobuzele sunt pline, doar câteva sunt cu aer condiționat, altele... au geamurile deschise!

Există două mari rute CS și CD, adică Circulare Sinistra și Circulare Destra, primul pleacă din Ischia Porto pe ruta Casamicciole-Lacco Ameno-Forio-Panza-Sant'Angelo-Serrara Fontana-Barano-Ischia Porto. Din est spre nord, apoi vest înconjurând insula. CD este ruta inversă. O astfel de rută completă durează cca 1,30 h.

Celelalte trasee sunt pe porțiuni, foarte util e nr 7, din Ischia Porto, către Ischia Ponte, unde e și castelul.

Drumurile sunt doar pe porțiuni pe coastă, pe malul mării, în rest se circulă pe interiorul insulei, sunt multe serpentine, e absolut obligatoriu să te ții bine, cu ambele mâini în autobuz, altfel ajungi brusc la șofer... :)

Există taxiuri, mai mari, sau mai mici, mașinuțe din acelea pe trei roți, sau de mai multe persoane, colective.

Ce am mâncat?

La hotel am avut demipensiune, mâncare cu specific mediteranian, multe specialități ischiene, o să povestesc pe larg la cazare, în rest am mâncat pe unde ne aflam la momentul respectiv, o pizza, paste, ori o salată.

Niscaiva prețuri

Pizza este undeva între 6- 10 euro, pastele tot pe acolo, o sticlă de apă la 1,5l cam 1,50- 2 euro.

O bere poate fi și 5 euro, la plajă, 330 ml, un fresh cca 5-6 euro. La market, o doză între 1-3 euro, în funcție de cantitate.

Un set de șezlonguri, o umbrelă și o măsuță, la una din restaurantele de la plajă, Bagno Viola, între 20-25 euro, în funcție de locație, prim plan, sau mai în spate.

O înghețată, între 3-6 euro, dar am luat și cu 14 euro.

Excursii opționale

Se pot lua chiar din port, noi am luat din portul din Forio, spre insulele vecine, Napoli, sau turul insulei. Mai multe detalii la rewiuri-le respective.

Clima

Am prins călduri foarte mari, erau cca 35-36 grade, seara 29-30, iar spre dimineață se răcorea la 27 grade. :)

În primele zile a fost puțin disconfort, am băut și foarte multă apă, apoi pe parcurs ne-am adaptat, doar că a trebuit să plecăm:(

Vegetația

Insula Ischia, este una din cele mai binecuvântate de mama natură, printr-o vegetație luxuriantă, exotică, fascinantă, cu flori superbe, frumos mirositoare, cu un colorit viu, vesel, copaci și arbuști variați și foarte ciudați, foarte mulți cactuși, aloe, yucca, palmieri, leandrii, superbe bouganvillea mov, ce împodobesc în valuri terasele caselor, ziduri inundate cu iederă cățărătoare, viță de vie și nu în ultimul rând citricele, recunoscute pe insulă, lămâi și portocali, smochini.

Ce m-a cucerit pe insulă?

În afară de flori și culoare, pisici și biserici, ceramica prezentă peste tot, de la firmele pictate, mesele decorate, mozaicurile, faianța, gresia, farfuriile, toate absolut senzaționale.

Ce știm despre insulă?

N-o să vă plictisesc acum prea mult, doar vă spun, că este una din insulele preferate ale italienilor pentru izvoarele și apele termale, fantastice, rezultat al activității vulcanice de pe timpuri, ape bogate în sulf, iod, minerale, oligoelemente, potasiu, sodiu.

Este situată în golful Napoli, la cca 18 mile marine de orașul Napoli, în marea Tireniană.

Este o insulă mică, cu cca 10 km de la est la vest, 7 km de la nord la sud. Mare parte din insulă este muntoasă, vârful cel mai înalt, 788 m, Epomeo, este prezent peste tot, oriunde te plimbi pe insulă, îl ai în vedere, pentru că practic te rotești în jurul lui, așa că la fel de frumos îl vedeam și noi din balcon.

Ce am făcut noi în cele șapte zile?

Din cele șapte zile au cam rămas doar șase, prima seară terminându-se rapid, cu o cină, pentru că am ajuns la ora 20 la hotel.

Prima zi: traseu pe jos până în portul din Forio, explorat, achiziționat bilete pentru excursii.

Vizită cu autobuzul la Sant'Angelo, plimbări, apoi descoperit parte din capitala insulei Ischia.

Ziua a doua: excursie insula Procida.

Ziua a treia: prima parte a zilei, vizită la Castelul Aragonese din Ischia Ponte, după masă- încercare de vizitare Giardini Mortella, eșec major, pentru că era închis, nu știu din ce motive, apoi ne-am reorientat pentru Giardini Ravino.

Ziua patru: Relax Giardini Poseidon-toată ziua.

Ziua cinci: Excursie Amalfi-Capri-Positano.

Ziua șase: plajă- relax, plaja Citara , după masă plimbare la Barano d'Ischia, apoi din nou în capitală, la Ischia Porto.

Ziua șapte: micul dejun, scurtă plimbare prin împrejurimi, ultimele cumpărături, apoi lungul drum spre casă.

Dacă mi-a plăcut?

O, da! Mi-a plăcut foarte mult, iar dacă mă veți „urmări” vă povestesc despre toate astea pe îndelete.

Webmaster, o rugăminte: youtu.be/sCkt6wp2FTI mulțumesc!

Trimis de maryka in 05.07.19 13:46:38
    Validat / Publicat: 05.07.19 15:25:10
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6128 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Vedere din castelul aragonez, spre insulă.

[05.07.19 15:24:39]

Aurici
    [05.07.19 15:53:03]

@maryka: Tocmai ce ziceam că ești îndrăgostită iremediabil de Grecia...

Când am fost la Napoli am avut pe listă o excursie pe Ischia sau măcar până la Procida că era mai aproape, dar n-a ieșit nici una, nici alta.

Amalfi-Capri-Positano, nu a fost prea mult pentru o singură zi, sau n-am înțeles eu bine? Lasă că mă dumiresc, abia aștept să te urmăresc. Prin parte din locuri am fost și eu.

Pozele sunt extraordinare, mă doare mâna.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [05.07.19 16:19:18]

@maryka: Super! Aștept continuările!

[05.07.19 17:50:44]

@webmasterX:

[05.07.19 17:55:03]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[05.07.19 17:57:12]

@Aurici:

În altă ordine de idei, au fost zile foarte încărcate, recunosc, obositoare, dar dorința e mare de a vedea cam tot ce se poate, așa că momentan, atât a ieșit...

Este dificil cu excursiile din Ischia, pentru că drumul cu ferry, ia timp, cca două ore dus, două întors, iar cea la Amalfi era singura posibilitate din Forio, unde stăteam noi, de a cuprinde atât una cât și cealaltă, respectiv Positano.

Cât despre Capri, am avut totuși bucuria de a o „atinge” prin două opriri, timp suficient pentru a face poze, chiar și dacă numai de pe ferry.

Insula este însă așa de frumoasă, că ar fi cazul să ocupe tot sejurul și tot nu e suficient!

[05.07.19 18:00:46]

@Carmen Ion:

Vor veni!

irinad
    [05.07.19 18:13:36]

@maryka: Aşteptam acest articol şi uite că a venit. Excelente fotografii, peisaje minunate. O insulă micuţă dar cu un mare potenţial turistic, din ce văd. Îmi place cum ţi-ai structurat articolul, unui doritor de Ischia i-ar fi foarte uşor să-şi facă o părere despre ce ar găsi acolo şi să să-şi construiască propriul plan pentru a vizita insula. E foarte verde Ischia, cu vegetaţie bogată, exotică, sunt convinsă că mi-ar plăcea şi mie. Mă bucur că aţi venit încântaţi de acolo.

Aştept continuările, sunt sigură că ne vei povesti la fel de frumos, chiar dacă e vorba de o insulă care nu e una grecească.

[05.07.19 20:30:56]

@webmaster:

Mulțumesc frumos, mă bucur!

[05.07.19 20:34:45]

@irinad:

Mulțumesc Nadina!

Am fost plăcut surprinsă de locurile vizitate, atât de multe flori, atâtea culori, mi-au încântat ochii și simțurile. Sunt sigură că ți-ar place și ție!

Dacă aș lua-o de la capăt știind ce este acolo, aș renunța la toate excursiile și m-aș limita doar la insulă.

Este un potențial imens, o delectare pentru ochi, pentru suflet!

O seară frumoasă îți doresc, mulțumesc pentru lectură, vot și ecou!

krisstinna
    [05.07.19 21:59:27]

@maryka: Frumoase locuri, bine ilustrate!

Te voi urmari cu plăcere chiar dacă nu voi ajunge niciodată acolo

Cam scumpa Italia asta, din păcate.

De ce nu ați închiriat o mașină? Era prea scump?

Îți recomand la anul Muntenegru, cu banii ăștia stați doua săptămâni

Te felicit și te pup dulce

elviramvio
    [05.07.19 22:04:24]

@maryka:

Voi fi pe aproape ????!

[05.07.19 22:22:40]

@krisstinna:

Mulțumesc frumos!

Da, cam scump, e adevărat, dar am vrut acolo!

Știi cum e, când ți se pune pata... aia e!

Nu am închiriat mașină, pentru că se tot interpuneau excursiile, apoi puteam merge cu autobuzul peste tot... și tu nu ai văzut drumurile! Nu că n-am întâlnit drumuri înguste în Grecia, ci pentru că la fiecare două-trei sute de metri era o curbă, la vale sau la deal.

Și apoi era mai comod cu busul, mai ales pentru șofer

O noapte liniștită! te mai aștept pe la mine!

[05.07.19 22:25:19]

@elviramvio:

ANILU
    [06.07.19 11:58:26]

@maryka: Frumos tot ce ne-ai prezentat tu!

Aștept continuarea aventurii voastre.

Să înțeleg că ați renunțat la Grecia anul ăsta?

Nu, că nu ați avut o vacanță frumoasă, chiar foarte frumoasă, iar voi ați combinat plimbările cu relaxarea.

Fotografiile sunt de excepție.

Felicitări.

Toate cele bune.

[06.07.19 21:59:29]

@ANILU:

Mulțumesc frumos pentru aprecieri!

Am schimbat puțin locaţia mai spre vest doar momentan, pentru că în septembrie sper să ajung totuși prin Grecia.

Mi-a plăcut ce am găsit pe aici, florile m-au cucerit mereu, bisericile sunt excepţionale, pisicile frumoase, marea caldă și albastră...

Mulţi pupici și o vară frumoasă!!! ????

crismis
    [07.07.19 20:09:14]

@maryka: Acum, că m-am adunat de pe drumuri, am timp să-ți scriu câteva cuvinte (deși, printre picături, am reușit să citesc articolul tău și chiar să vizualizez majoritatea pozelor! ????

Ischia mi s-a părut superbă, nici nu mă așteptam să mă impresioneze așa de mult și, încă de când am părăsit-o, am visat să pot reveni într-o zi acolo!

Țin minte că m-am opus când Tati a propus să cumpărăm excursia pe Coasta Amalfi, am realizat că-i mult prea mult timp pierdut pe mare și că probabil n-o să apucăm decât să ne facem o idee, mai mult să ne frustrăm decât să ne bucurăm... Am avut, ca și voi, 6 zile pline pe insulă, doar una am petrecut-o în Procida (alt giuvaer!), 1 pe la Castelul Aragonez și la plajă, în Ischia Town, apoi am închiriat mașină și ne-am plimbat în sus și-n jos, dar recunosc că n-am atins chiar toate obiectivele propuse. Forio mi-a rămas la suflet, cu Citara lui (am ajuns chiar de 2 ori aici), ca să nu mai zic de Giardini Poseidon!...

Când îmi amintesc de Ischia, îmi și vin în fața ochilor lămâile alea imense și atât de parfumate, iar în nări mirosul unor flori mititele, albe, asemănătoare iasomiei, ce te îmbătau efectiv, mai ales la căderea serii!

Aștept cuminte continuarea poveștii, să mai visez puțin odată cu tine!

P.S. Am spart gheața pe AFA cu articolul despre Ischia, după o chibițeală de mai bine de 2 ani! Mulțumesc și pentru aceste aduceri aminte!

[07.07.19 22:49:09]

@crismis:

Mă bucur că am " provocat" amintiri frumoase dintr-o insulă mică dar cu mult șarm. Mi-a plăcut foarte mult, ai dreptate, sunt multe de făcut, văzut acolo. Dar dorinţa era mare să ajungem măcar puțin și pe Coasta Amalfi și n-am rezistat ispitei. Dar se pierde mult timp pe drum.

O să scriu și despre castel, m-a impresionat maxim.

Îmi vine să râd, pentru că la prima terasă, după ce am văzut Catedrala albă, Imaculata, ne-am oprit să bem ceva răcoritor și nu vedeam drumul mai departe. Cum atât a fost? Apoi, ne-am mai plimbat vreo 3 ore. Superb! Atâtea flori... ????

Mulțumesc frumos pentru vizită, te aștept în continuare! ????

mprofeanu
    [08.07.19 19:12:02]

@maryka: Deosebită această insulă așa cum spuneai și tu de doar 10 pe 8 kilometri, mi-o imaginez cu urcușuri și coborâșuri, ..., superbe flori, ai prins natura în plină explozie de viață și frumusețe. Mi-a plăcut totul, aștept continuările...

[09.07.19 11:55:29]

@mprofeanu:

Mulțumesc frumos!

Cu adevărat frumoasă insula, o plăcere pentru ochi, mireasmă incredibilă de flori, multă culoare, medicament pentru sufletul oricărui turist. Mai mult, leac pentru multe boli, prin apele termale.

E o invitație, un loc mic cu beneficii multe!!!

Vă mai aștept pe la mine! ????

[10.07.19 22:36:16]

[10.07.19 22:56:21]

@webmaster:

mulțumesc frumos!

ANILU, Aurici, crismis, elviramvio, irinad, maryka, mprofeanu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ischia: