ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2019
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 02.08.12
JUN-2019

Impresiile unui calator de-a latul Turciei... partea 1

... de fapt mai multi calatori... mai exact 10 adulti si 6 copii... 5 familii... si 5 masini!

Iata cum a inceput totul: prin noiembrie, anul trecut, ne adunaram noi baieteste la un pahar de... taifas... si, din vorba in vorba, am ajuns la subiectul "vacanta de vara"... am hotarat sa "abordam cu mult curaj" o vacanta in Antalya, la Miracle Resort, cu transport propriu... cu masinile! Mai mult la mishto!

Si ne trezim cu unul din grup dupa 2 zile ca zice: "Ba baieti... uite ofertele... uite traseul... maine dam avansul! "... ne-am cam uitat luuuung unul la altul... da' era bine ca nu o mai lalaiam cu cautatul... hai la agentie, dai avansul pentru Miracle...

Facem sedinta sa alegem traseul... discutii scurte, alegem sa plecam din Bucuresti, pe la Girugiu - Ruse, spre Edirne si apoi Istanbul... ne propunem 2 nopti cazare la Istanbul si continuarea spre Antalya prin Bursa... si mai zicem noi sa mai facem un popas de o noapte in Istanbul la intoarcere, ca e drumul prea lung de facut dintr-o bucata...

Ok! Am facut rezervarile pentru Istanbul in functie de cateva criterii: hotelul de la "dus" sa fie cat se poate de aproape de zona de interes (bazar, moschei, palat, etc) adica centrul istoric al Istanbulului, sa aiba camere pentru tot grupul si sa aiba loc de parcare (auzisem noi ca e mare buba cu parcarea pe la turci... parcarea promisa este de fapt pe stradute laterale, daca ai noroc!)...

si ne gaseste baiatul de la agentie un hotel rezonabil... 50 de euro/noapte la 5 statii de tramvai/metrou de Moscheea Sfanta Sofia... ALFA se numeste... un hotel foarte bun, aratos, camere maricele, parcare in curtea interioara unde au incaput toate masinutele noastre...

Planul pentru intoarcere a fost diferit, neavand planuri de vizitat ceva am optat pentru hotel DAB in Esengyurt, un district-oras-cartier al Istanbulului, la vreo 30 de km distanta de centrul istoric... voiam sa nu pierdem timp la iesire spre Edirne... Pret hotel DAB - 66 euro cu mic dejun inclus... ziceau ca au parcare... teapa! nu au parcare si trebuie sa faci diverse manevre pe stradutele din jurul hotelului pana gasesti un locsor de lasat masina!

Cam atat cu planificarea!

Si a venit momentul plecarii in excursie (asa i-am zis noi, ca nu se putea numi drum pana la mare daca dura 3 zile!)

Am plecat din Bucuresti spre Giurgiu dimineata la 5 jumate cu gandul stresant sa nu apucam schimbarea turei la vama cu Bulgaria... ne-am reunit la o benzinarie LUK, am alimentat consistent (am mers doar cu plinul facut tot drumul... deh, romani speriosi... sa nu ramanem in pana prostului pe la bulgari... la turci...) si am plecat spre vama... am prins "promotie" de Ziua Podului!!! Adica nu am platit taxa la trecerea podului Giurgiu - Ruse... prin vama am trecut in 5 minute... am oprit dupa vama la intrarea in Ruse la o ghereta unde scria cu vopsea VIGNETTE sa luam vigneta pentru Bulgaria... se plateste in leva, euro sau lei... noi am dat 100 de lei pentru 30 de zile (cred ca ne-a tzapit bulgarul la curs!). O constatare amara legata de bulgari... este a 5 oara cand ajung pe la ei si pot spune ca sunt extrem de "acri" cu romanii... atat! ca ma enervez numai cand ma gandesc la ei!

Am ales varianta de calatorie "cum ne duce GPS-u'" adica ne luam toti dupa al din fata care credea ca navigatia lui este setata mai bine... cu exceptia a vreo 2-3 situatii cand ne arata la fiecare altceva si ne-am cam rupt unii de altii... strategia a mers bine!

Asadar, puseram in fata pe unul cu bmw si dai inainte!

Am tinut drumul spre Razgrad, drum bunicel, am trecut pe langa stadionul lui Ludogoretz, am trecut prin orasul Targoviste, apoi prin Omurtag si Kotel... apoi a inceput drumul rau... vreo 15 km de drum rashchetat si neasfaltat (ca la noi lucreaza si bulgarii la drumuri!)... plus multe curbe... am trecut pe langa Iambol si am facut un popas de tigara intr-o margine de drum (ca parcare nu ii pot spune!) dupa Elhovo...

Doua mentiuni: daca alegeti drumul asta aveti grija la portiunea dintre Iambol si granita cu Turcia ca au bulgarii niste relantoareeee... ca niste movile de-a curmezisul drumului si aproape invizibile ca nu s-au ostenit sa le dea si ei cu ceva vopsea... am luat toti un damb de asta la peste 90 la ora si am crezut ca am paradit masinile... am avut noroc! Si alta chestie - sunt portiuni alternative cu drum bun si drum valurit sau cu gropi spre acostament... bulgarii mergeau pe mijloc tot timpul! Nu iti dai seama daca ai viteza decat cand te zgaltaie!

Am ajuns in jurul pranzului (pe la 11 jumatate) la granita cu Turcia, vama Hamzabeyli... eheeee, vama a durat pana pe la ora 14! Aglomerat, formalitati succesive si la bulgari si la turci cu scos pasapoarte+talonul masinii... bulgarii au verificat inclusiv daca aveam vigneta aia platita... Vama turceasca este putin mai organizata dar formalitatile sunt aceleasi. Prima poarta - pasapoarte + talonul masinii+asigurarea auto... mare grija sa fie si Turcia trecuta in lista tarilor pe polita... unul dintre cei din grup a avut surpriza sa constate doar acolo ca Turcia era barata pe polita si a fost nevoit sa incheie un supliment la ei in vama cu 60 de euro!!! La a doua poarta scoti din nou pasapoartele sa le verifice daca cei de la prima poarta au aplicat stampilele!!!

Ne-am regrupat si am purces spre Edirne, prin Lalapasa... drumrile la turci sunt excelente!!! Pana la Edirne este un drum precum nationalele de la noi, dar cu multe degajari pe urcare la 2 benzi pe sens. Am apucat apoi E80, un drum expres cu 3 benzi pe sens, excelent si asta si in 2 ore am parcurs cei 200 si ceva de km intrand in Istanbul...

Ooooo... pentru noi, care nu mai avusesem experienta aceasta, intrarea de pe autostrada a fost fabuloasa... priveliste cu o puzderie de cladiri cu peste 30 de etaje, construite pe toate colinele Istanbulului, soseaua pe 5-6 benzi care ne-a dus aproape pana in centru, zona verde amenajata impecabil de o parte si cealalta a strazii... pasajele supra si subterane si inelele intortocheate care te duceau/scoteau de pe o strada pe alta... si, mai mult ca orice, "nebunia" soferilor turci! In primii 20 de km am avut senzatia ca suntem pe o strada plina cu kamikadze!!! Toti turcii circula haotic... iti taie calea fara semnalizare, taie 2-3 benzi dintr-o miscare... daca lasi 2 metri intre tine si cel din fata... hop! un turc isi infige botul masinii... dupa o perioada de stupoare / teama / transpirat masiv, ne-am adaptat... mai ales ca am observat ca turcii nu claxoneaza daca faci o eroare in trafic!!! si am prins curaj sa mergem ca ei... si a inceput sa ne placa! Acum cred cu tarie ca turcii sunt printre cei mai buni/civilizati soferi!

Aaaaa... ca au niste reguli pe dos fata de noi e altceva, adica la ei trecerea de pietoni este optionala... doar indica pietonilor pe unde sa treaca, nu le acorda insa nimeni prioritate :)) )) )) )) doar noi ne opream sa lasam pietonii care se uitau neincrezatori daca glumim si vrem sa ii calcam cumva :)) )) ) La semafor se mai reglau treburile...

In fine... GPS-u' ne-a dus la hotel pe niste stradute din ce in ce mai inguste, incat, la un moment dat eram cardul de masini de Romania pe un firicel de strada, in panta, lata doar cat o masina, cu alte masini parcate stanga-dreapta pe trotuare si cu cate o alta masina/scuter/mamica cu carutul cu un copil care venea din fata... iar ne-au trecut toate apele, insa, in ciuda nepasarii totale aparente a turcilor, ne-am strecurat binisor unii pe langa altii, fara cearta sau claxoane si, mai ales, fara daune la masini!!!

Atentie cu sistemele de navigatie ca noua ne aratau 3 variante in acelasi timp... cel mai fidel a fost Google maps, dar datele mobile pornite in Turcia te cam seaca la buzunar!!! Intr-un final (cam 2 ore jumatate de invartit prin Istanbul!!!) am ajuns la hotel, logic, tot o straduta miiiiica si marginita de alte masini sau, unde nu erau masini, erau turcii cu scaunelele si masuta nelipsiti la taifas!!!

Deci... hotel ALFA... ok! numai ca, la vederea accesului catre parcarea din curtea interioara ne-a luat iar cu palpitatii... un gang ingust cat o masina, cu o panta de 70 de grade!!! practic urcai ca pe perete!!! Na, sa te vad acu'!!! Dau nevasta si copilul jos (toti am facut asa!), imi iau avant, tin bine de volan, dau gaz la maxim la masina si zbrrrrrrr hopa sus!!! Si fa brusc dreapta ca gangul se termina intr-un colt de cladire pe stanga (vopsit cu vopsea alba ca la drumuri, ce-i drept, vizibil!)... Am urcat toti, am facut manevrele de chitit masini in parcare, ghidati de turcul de la hotel... Am luat camerele in primire, am facut binemeritatul dus si am plecat putin hai hui prin zona, sa mancam ceva...

Dar despre hoinaritul prin Istanbul, vorbim maine!!!

Trimis de dragosh2 in 05.07.19 12:33:50
Validat / Publicat: 05.07.19 13:54:58

VIZUALIZĂRI: 3578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragosh2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 24 voturi)

[05.07.19 13:54:47]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cu maşina sau autocarul spre / prin Istanbul, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Deci... hotel ALFA... ok!

Sper că ne vei povesti și despre cazarea acolo // într-un review separat

nrs †
[05.07.19 14:45:42]

avand in vedere ca vigneta costa 30 leva adica 15.5 euro iti dai seama cam cu cat v-a facut)

[05.07.19 15:26:03]

Citind articolul tău mi-am adus aminte de transpirațiile ce mă apucau și de faptul că eram " lipită" de mașina din față, a prietenilor noștri. Că altfel pierdeam promoția ???? și-mi lua vreun turc locul!

Din fericire n-am avut parte de urcatul pe perete, cu mașina! ????

Ar fi fost mai comod&ieftin dacă luai online vigneta bulgărească????

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA

FĂRĂ transport

"ECHIPA" A INCLUS:

ADULŢI: 2

+ COPII: 1 -- varsta: 11

Eu nu prea am înţeles ce reprezintă preţul de 1600 de euro fără transport?!

Eu nici măcar nu mă ostenesc să opresc la tarabele speculanţilor de la intrarea în Ruse.

Dacă tot nu ai ştiut că vigneta se poate cumpăra mult mai comod online încă dinainte de plecarea de acasă, era mai avantajos dacă opreai la benzinărie şi plăteai în leva sau cu card bancar, caz în care nu te-ar fi costat mai mult de 74-75 lei, preţul corect fiind de 30 leva pentru 30 zile.

Neatenţia costă şi încă destul de scump. Turcia nefiind în UE nu este obligatoriu ca asigurarea Carte Verde să aibă valabilitate şi în Turcia, deci trebuie verificat. Bine, eu verific încă de când închei RCA-ul pentru a nu avea surprize.

Din cauza costurilor suplimentare cu datele mobile, este preferabilă folosirea programelor de navigaţie care funcţionează şi off line, cu hărţi cât mai recent actualizate.

[05.07.19 19:23:09]

@nicole33:Eu am plătit 80 de euro pentru cartea verde????. Era la prima ieșire în Turcia????. Am crezut că pot negocia cu băiatul de la ghereta căscaților????... ți-ai găsit?!? Părea că imi face favorul de a-mi încheia asigurarea doar pe o lună, nu pentru un an!!!

Din greșeli învață omu' !

[07.07.19 16:54:03]

@nicole33: Asa... 1600 a fost sejurul... adica Istanbul 3 nopti plus Amtalya... restul cheltuielilor nu sunt incluse in calcul...

Asa 2... clar ne-a tzapit bulgarul, de aia am si scris, sa avertizez pe altii!

Asa 3... partea cu atentia la incheierea asigurarii... hai sa fim seriosi cati dintre voi verifica in amanunt cartea verde (ca de aia e vorba!) cand isi incheie polita, mai ales daca ai un broker care iti face acest serviciu de 4-5 ani!

Asa 4... toate GPS-urile au fost actualizate in saptamana dinaintea plecarii... si totusi... cand am spus de google map a fost " pe verificatelea" ... gps-ul meu arata cu totul altceva... actualizat nou cum era!!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[07.07.19 17:09:32]

@dragosh2:

Nu ştiu câţi verifică la încheierea asigurării, dar eu mă număr printre cei care o fac. Verific doar ţările care sunt excluse, mă gândesc dacă am vreo intenţie să ajung cu maşina pe acolo şi accept sau nu oferta respectivei societăţi de asigurare.

Ţările din Uniunea Europeană sunt automat incluse, aşa că nu mai fac obiectul verificării .

La Turcia mă uit întotdeauna fiind prima mea mare dragoste, o ţară în care am mers an de an, uneori şi de câte două ori.

Nu ar fi fost atât de grav dacă prietenii tăi nu au verificat la încheierea asigurării, dar măcar înainte de plecarea în vacanţă puteau arunca un ochi să vadă dacă au toate actele în regulă. Suplimentul pentru Turcia plătit din ţară i-ar fi costat mai puţin decât au plătit acolo în vamă şi nu mai pierdeau nici timpul.

Noi am mers cu maps. me care funcţionează foarte bine şi offline, iar pentru verificarea aglomeraţiei din Istanbul am pornit pentru scurt timp Waze-ul, pe datele mobile de la Digi.

Zoazore
[09.07.19 09:49:17]

@dragosh2: Oooo, Doamne! Palpitant articol! Dar si distractiv! Bueyyy, voi ati mers cu masinile, sau ati facut escaladari? Auzi la el, a mers pe pereti... Adrenalina la maximum! Merg sa citesc mai departe! Parca-i roman de aventuri!

[09.07.19 10:13:46]

@Zoazore: Multumesc pentru apreciere...

[21.07.19 07:15:44]

Am zis că n-am avut parte de urcatul pe perete?!? Ei bine, am avut!!! La Kusadasi! Unde suntem acum Pentru ca Google Maps m-a dus... pe un perete, pur și simplu!

Când am coborât (pentru că nu aveam ce căuta acolo) mi-am adus aminte de articolul tău????

Oricum... măcar o dată în viață trebuia să mă simt ca Spiderman/Spiderwomen????????????

Zoazore
[21.07.19 09:48:37]

@cosminap: Ce tare-ai fost! Și tu cu adrenalina?

[21.07.19 09:58:30]

@Zoazore: Valuri, valuri! Tsunami de adrenalină! Și de ambreiaj!!! ????

[22.07.19 11:36:24]

@cosminap: se numeste dublu shock! adica te sfortezi, urci acolo, apoi, cand te uiti inapoi zici ”pfuiii da-ndarat cum cobor... ” ca peretele e la fel si in jos! )) )) ))

[22.07.19 14:27:49]

@dragosh2: crezi tu c-am zis numa' pfuii?!? Nu pot să reproduc aici ce-am zis și ce-am gândit????

cosminap, dragosh2, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCu maşina, autocarul trenul spre Istanbul: