ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2019
DIN: Reşiţa
ÎNSCRIS: 25.01.19
JUN-2019

Villa Andreas Costas si Dumitra

Toate aceste așa numite ville sint o mare inselaciune din partea (ag. turism - edit by WM) romania. Retineti dragi cititori nu sunt carcotas deloc absolut deloc cazarea este cea mai proasta din toata statiunea vilele arata groaznic va arat poze dragi oameni care vreti sa mergeti.

Plin de tantari si muste nu exista plaje cu nisip sub nici o forma, nu se poate face plaja pe niste pietroaie nu poti sta in apa pe pietre oameni buni oricat de mult m-am chinuit.

Nidri este o statiune acolo unde incepe acolo se termina. Are 7-800 de metri nu au absolut nimic tavernele o porcarie greceasca bineinteles, preturi 35 euro pt 2 persoane + un pahar de vin scuzati 500 ml de vin. Nu este nimic spectaculos o bere 3 euro la super market 1,20 cea mai acesibila bere calda daca vrei rece 1,50 euro, afaceri nu gluma pe seama prostilor romani care vin in lefkada.

Cea mai scumpa nidri si nu numai lefkada toata la orice, 3-4 euro un magnet, 40 euro o rochie de vara de femei 8,5 euro papuci de intrat in mare.

Cireasa de pe tort o doamna doctor din cate am inteles a venit momita de [...] si efectiv cu un copil 6 ani sa intors in timisoara dupa 6 ore de la debarcare fara cuvinte.

Interesant nu am gasit nimic pe amfostacolo despre acesti indivizi. Ghida asa zisa cum cobori vinde cu 15 euro mai mult acele excursii care se fac in fiecare zi din port.

Cea mai apropiata plaja este in port la 500 - 800 de vile unde vasele barcile isi fac si menajul, deverseaza tot ce au in plus.

Totul este o mare cacealma 18 euro pe zi umblela si sezlong, calculati va rog frumos cate zile stati ori 7 ori 3 sau 4 persoane ce bine este. Inghetata 2 euro cupa.

Am scris ca sa se stie la ce sa se astepte.

Am fost trei pesoane adulte la marketuri toata lumea te fura 20 de euro centi pana la 70-80 de eurocenti normal. Nemtii sau alte natii ale pamantului nu-i intereseaza au de unde dar noi care avem 3-4 mii de lei pe luna salar. 20 de euro m-au furat la market grecii 60 de euro romanii unde ajungi, eu mentionez ca nu am luat de smechere croazierele dar multi foarte multi din autocar au luat cu varf si indesat.

Nimeni na scris despre aceste lucruri care se intampla inteleg ca unii sint foarte multumiti de aceste aspecte. Spun adevarul asa sa-mi ajute dumnezeu.

1380 km cu autocarul 20 de ore si jumatate la intoarcere autocarul na mai avut clima afara 36 grade in autocar la ora imbarcarii 16 55-60 de grade inauntru. Admit ca aceste lucruri se pot intampla. A fost sufocant am oprit si iar am oprit ca altfel nu stiu ce se intampla... Dar admit ca este un incident o experienta crunta pentru cei care o traiesc.

Adaug poze de la intrarea in villa si din camere.

Trimis de flavius222 in 05.07.19 10:57:26
Validat / Publicat: 05.07.19 11:35:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 521 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flavius222); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 INTRAREA DE LA VILA ANDREAS (...)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[05.07.19 11:21:42]

@flavius222: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[05.07.19 11:22:08]

te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

mondo_76
    [05.07.19 12:09:24]

Trebuia sa va informati inainte de a achizitiona biletele. Se gasesc informatii peste tot pe net. Pacat de experienta neplacuta cu cazarea.

Dar sa spui ca Nidri e o statiune urata... Lefkada e una din cele mai frumoase insule ionice cu plaje de vis, pe partea vestica majoritatea. Ati fost la Porto Katsiki, Egremni, Milos, Agiofili, Megali Petra, Kavlikefta??? Nidri e un loc fermecator... la fel Vasiliki sau Lefkada Town.

[05.07.19 13:01:26]

@mondo_76:

după cum se vede, autorul a mers acolo cu autocarul. Așadar, deplasarea pe insulă i-ar fi fost relativ dificilă (există transport în comun, dar nu e prea la îndemână, mai ales dacă nu cunoști detalii, nu poți citi sau întreba localnicii ca să afli detalii despre cum circulă și pe unde)...

@flavius222: cât despre ceea ce oferă Nidri, dar și Lefkada în general, mai ales pentru voi care pe tot parcursul sejurului ați fost „legați de glie”, era imperios necesar măcar să vă fi informat despre locul unde vă alegeți cazarea și tipul plajelor din zona respectivă. În general, pe insulă sunt destul de puține plaje cu nisip (gen Mamaia) - deci pe viitor mai multă atenție!

[05.07.19 13:03:35]

În plus, conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" (cu excepția „CADRULUI NATURAL”, care nu ține de unitatea de cazare) sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

mondo_76
    [05.07.19 14:03:16]

Dar se puteau inchiria masini, ATV uri, etc. Se puteau face excursii din Nidri in Kefalonia si alte insule. Se puteau inchiria barci. Sa spui ca te fura grecul la market cu 20 centi... Faleza din Nidri seara e feerica cu cele trei vase de croaziera luminate, cu tavernele pline si muzica live....

[05.07.19 16:52:48]

@mondo_76:

Se putea... dar din cele scrise mai sus eu am înțeles că omul s-a dus acolo pentru o vacanță cât mai „low-cost”, dar care să fie totuși pe o insulă grecească. Poate chiar pentru că e una dintre cele mai lăudate; însă fără a aprofunda puțin ca să vadă dacă va ajunge într-un loc potrivit gusturilor (preferințelor turistice ale) sale.

Și de aici e clar că toate au luat-o oarecum „la vale”: toți grecii l-au furat, toate plajele erau doar cu pietre, toate chestiile prea scumpe...

Să nu mai vorbim de un drum cu autocarul vara fără AC...

Cred și eu că-ți vin spumele.

flavius222AUTOR REVIEW
    [05.07.19 17:53:05]

mondo_76 sa stii ca acele vase de croaziera sunt frumoase nu am ce spune, mancarea in port la acele taverne era mult prea scumpa pt un roman de rand

la mese nu am vazut romani si sarbi care umpleau statiunea la 1 iulie 2019. Erau numai englezi si nemti ceva nordici si olandezi, la tavernele din port care erau f scumpe.

o intamplare am fost invitati inauntru de o vorbitoare de limba romana si neau prezentat niste preturi la mancare, am stat jos la masa si cand am luat meniul erau alte preturi, ti se pune la masa apa si alte lucruri pe care nu le-ai cerut si le gasesti pe nota de plata la urma. am

Cat despre cautare inainte am tot cautat si nimic nu am gasit despre vila Andreas din Nidri Lefkada.

Cat despre lumini din port si barci cu becuri aprinse si vapoare. despre egremi si katsiki nu erau chiar wow frumos si atat. nu merita banii mondo_76.

ca sa ajungi la o plaja tre sa iei vaporul ca sa ajungi la plaja tre sa faci 50 de minute cu masina sau cu autobuzul pleci la ora 9 stai 2.5 ore pe acea plaja care se afla dupa orasul lefkada si tre sa pleci ca sa iei autobuzul sa te intorci in Nidri,

cat despre inchirierea unui scuter, masini va anunt ca nu era deloc de neglijat pretul de inchiriere dovada clara ca nu le inchiria nici dracu cu ai lui copii. NU am vazut pe nimeni inchiriind ceva in 7 zile de stat acolo si erau multi romani si sarbi, in autocarul meu erau 56 de romani si multi tineri 25-35ani,

am vazut ca ati retinut cei 20 de centi la fiecare lucru te saturi nu au preturi la raft la multe produse

cat despre Kefalonia NIMENI nu a cumpatat nimic nimeni nu a mancat nimic din tot vasul 300 de pesoane totul f scump 4 beri alfa 6.80 euro. dupa un drum pe mare mergea o bautura rece o sticla de suc 3 euro, aceeasi in Nidri 1.35euro la Market In,

va dau toate detaliile posibile va stau la dispozitie cu nr de telefon cu drag

nrs †
    [05.07.19 18:04:56]

nu am fost in Lefkada, dar sigur nicaieri nu e ca la Eforie

Alex_Macedo
    [05.07.19 18:46:29]

@nrs:

Ai dreptate! ????????????

Pe de alta parte... ehm... autorul înjură ceva la care s-a dus de bunăvoie... Sigur, îți mai iei o leapșă, câteodată... dar... în lumea... ehm... tehnică de azi poți să-ți alegi....până și.... "propria" Eforie.

flavius222AUTOR REVIEW
    [06.07.19 10:53:56]

@Alex_Macedo: Pai chiar asta este nu a existat nimic pe nici un forum despre lefkada nidri grecia, unele aprecieri trairi personale ale foarte putinelor comentarii de pe tot netul.

Nu ma interesat trairile englezilor, nemtilor sau olandezilor. nu ai avut de unde sa te informezi corect despre preturi despre excursii despre mancare si nu in ultimul rand comportamentul grecilor lenesi cu cei care vin si le dau banii. Despre asta este vorba Alex noi avem datoria sa informam prin ce am trait si ce am simtit cu adevarat.

De ani de zile ne mintim ca va fi bine si tot nu este in regula in romanica noastra di cauza hotiilor si jafului continuu, in rest toata Europa stie cauza noastra si rad de noi numai noi zicem ca mergem spre bine si defapt suntem demult cu oistea in gard. Asa suntem noi romanii dar nu mai merge asa in 2019 tre sa le spunem pe nume tuturor ca nu mai vrem sa fim prostiti.

[06.07.19 14:18:34]

@flavius222:

nu a existat nimic pe nici un forum despre lefkada nidri grecia

Serios?!? dar cele 110 de aici (despre Lefkada), ca să nu mai spun despre cele 19 care vorbesc chiar despre Nidri și împrejurimile sale ce spui? Sau pe astea nu le-ai citit? Ca să nu mai vorbim despre cele vreo 30 cu ceea ce se poate face pe insulă...

Nu mai spun despre alte saituri de specialitate sau forumuri generale ori de profil de afară, pentru că

Nu ma (sic! ) interesat trairile englezilor, nemtilor sau olandezilor. nu ai avut de unde sa te informezi corect despre preturi despre excursii despre mancare...

Pe bune? Despre excursii și alte opționale, am pus deja un link mai sus; despre mâncare - doar pentru Nidri și tot găseai ceva aici (dar există rubrici pentru mai multe locuri din Lefkada).

Chiar ai citit tot, tot?!?

Dă-mi voie să mă îndoiesc, mai ales că există și impresii negative, pe al căror profil cred că te încadrai și tu. Dacă le citeai și te informai din timp, așa cum am spus deja mai sus - tot acest calvar care a fost sejurul tău acolo nu s-ar fi petrecut. Pe viitor poate alegi Thassos sau Paralia Katerini - acolo cel puțin plajele vor fi pe placul tău.

Degeaba vrei să spui lucrurilor pe nume, dacă nu reușești în era internetului și a tehnologiei informației să găsești și să procesezi în folosul tău toate datele la care ai acces.

Artiglio
    [13.07.19 12:05:45]

@flavius222: Îmi pare sincer rău că am nimerit să citesc așa ceva cu doar câteva zile înainte de a pleca spre Lefkada.

Pe lângă puternicul filon negativ care străbate articolul de la un capăt la altul, există multe neadevăruri!

Informații despre Lefkada, despre Nidri și chiar despre excursiile cu autocarul sunt din belșug pe AFA! Trebuie doar să le cauți și să le citești...

În ceea ce privește prețurile, am impresia că te raportezi la alte universuri: o pereche de papuci de plajă 8,50 euro nu cred că este scumpă, atâta timp cât acum două zile am cumpărat din Decathlon cu 4o lei (bărbătești), respectiv 24 lei (pentru soție). Deh, să nu stricăm banii de vacanță... Patru beri Alfa la 6,80 euro e chiar un chilipir, iar înghețata (cu o cupă mai mare ca la noi) la 2 euro e O. K.

Cât despre pietroaiele de pe plajele elene, asta esta! Le poți evita ușor alegând "il litorale romeno" cu al său nisip fin și servicii de mare calitate! (sic!)

Oricum, de-abia aștept să ajung, să mă conving de realitate. Numai bine!

Alex_Macedo, Artiglio, flavius222, mondo_76