ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2019
ÎNSCRIS: 04.07.19
JUN-2019

încărcat de pe telefon!

Zona Arieșeni - Vârtop

Ar fi bine sa aveti o harta detaliata a zonei, eu nu am gasit nici un punct de informare deschis in Arieseni sau Garda de sus.

Un traseu care o sa va ocupe cam 8 ore, deci o zi plina este cel de pe Valea Garda seaca: Garda de sus - Ghețarul Scarisoara - Izbucul Tauz - Pesterile Coiba mare, mica - Pestera Vartop (din centrul Gardei, cam 2 km drum asfaltat pana la o bifurcatie unde ramaneti pe stanga, deoarece usor la dreapta e spre Poarta lui Ionele) faceti apoi dreapta pe o derivatie cu indicator cam 7 km, tot bine asfaltat); exista parcare, apoi pe jos prin padure 10' poteca usoara pana la Ghetar. Vizitati Scarisoara (atentie! 2 grade C), va intoarceti pe derivatie si apoi continuati drumul asfaltat, apoi faceti la stanga pe un drum forestier (pe dreapta are un rau) pana la satul Casa de piatra (cam 7 km), pe drum neasfaltat, unde se lasa masina. Se merge pe drum de tara cam 20' (trecem se Coiba mare, mica, pe care le vom vizita la intoarcere) si apoi se urca la dreapta pe poteca de munte 20' la Pestera Vârtop (f frumoasa, nu recomand persoanelor in varsta - urcusul e destul de obositor iar in Pestera se aluneca, recomand bocanci usori de vara). Dupa coborarea potecii, se poate merge in continuare in sus pe forestier spre doua pesteri mai mici (noi nu am mers) si nu mi am dat seama dupa harta mea daca se poate si la pestera Huda orbului, sau va puteti intoarce spre masina si vizita pestera Coiba mare si Coiba mica care sunt in drum spre masina pe dreapta. Daca nu am fi vazut un ghid (Daniel) acolo, nu am fi stiut ca daca cobori in Coiba mare, se continua in fund, usor dreapta, daca intri are si o camera mare pe stanga, si comunica cu Coiba mica printr un culoar jos, netraversabil, (lanterna). Apoi pe dreapta putem vizita izbucul Tăuz si ne intoarcem in Garda de sus.

In alta zi mergeti la cascada Pătrăhăițești, din Arieseni. Se iese de pe soseaua princ si se merge catre muzeul Patrahaitesti cu masina cam 2 km. De acolo, prin muzeu se iese la o poteca superba pe deal 15' apoi se intra in padure pe poteca de munte, cam 20' si ajungeti la cascada. Este o drumetie de jum de zi, usoara.

Cascada Vârciorog - din Arieseni, atentie ce varianta de intrare pe traseu alegeti, apoi o ora plimbare pe drum forestier larg, aproape de cascada exista un chiosc cu placinte, sucuri, bere reci. In apa sunt pietre de nuante diferite.

Cele trei drumetii se pot face si cu copiii de la 8 ani in sus, daca sunt genul activ.

Urmatoarea, Cheile galbenei, nu o recomand decat persoanelor sportive si nu f scunde, deoarece in zonele de cabluri si sprijin de picioare (dedesubt e apa) mi s a parut cam mare distanta dintre ele. Dar pt cei care vor reusi, va fi o aventura super. Din Arieseni, o luati pe soseaua dintre politie si primarie iar dupa o 100 m o luati la bifurcatie la stanga, usor la vale, si veti parcurge cu masina un drum superb, asfaltat perfect dar cam ingust cred ca 7-8 km, care se continua cu drum bun forestier pana la o intersectie in padure unde exista si o tonetă. Daca o iei apoi pe jos in dreapta in urcus, ajungi la Cetatile Ponorului in doua ore. Daca mergi insa in continuare in jos, dupa 1,7 km ajungi la canton Luncașoara (inchis) si dupa inca 3,2 km ajungi la Cheile Galbenei. Ultimul tronson doar cu masina cu garda inalta. Fix la 200 m de chei erau prabusiti multi bolovani mari care blocau complet drumul, am intors masina cam cu emotii. Daca reusiti sa parcurgeti cheile, si sa ajungeti la izbucul Galbenei, intoarcerea se face pe alta parte. Eventual cereti sfaturi la salvamont Vartop. Sper ca v am putut ajuta.

Trimis de Alexandra74 in 04.07.19 23:09:25
Validat / Publicat: 05.07.19 08:26:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GÂRDA DE SUS [AB].

VIZUALIZĂRI: 1006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexandra74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 biserica de lemn din Garda de sus - sec 18, e toata din lemn. Pictura in interior e direct pe lemn, iar usa e superba

[05.07.19 08:26:00]

@Alexandra74: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Dana2008
[05.07.19 10:41:30]

@Alexandra74: Felicitări pentru articol si fotografiile minunate!

Mulțumesc pentru sfaturile utile, la câteva dintre obiective am fost anul trecut, la celelalte poate vom ajunge, oricum Apusenii sunt superbi cu tot ce oferă: cascade, chei, peșteri, piscuri minunate care se înaltă până la cer.

Sper să ajungem cât mai curând și acolo... vrem si in Deltă, și la mare, și la băi termale, ..., nu avrm timp pentru câte ne dorim să facem.

Călătorii plăcute!

Alexandra74, Dana2008