ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2019
ÎNSCRIS: 09.06.09
JUN-2019

Un hotel frumos, primitor si bine organizat

Am fost acolo in perioada 23-30 Iunie 2019, perioada aleasa special sperand ca soarele va fi mai bland. In 5 zile din 7 a fost, dar in celelalte 2 a fost cuptor cu temperaturi de 40 de grade. In rest acceptabil: 32-33 de grade in aer, 26-27 in apa marii si piscina.

Dupa indelungi cautari, am reusit sa ma decid asupra acestui hotel inca din decembrie anul trecut cand am si platit avansul. Nu am avut emotii deloc. Sunt destule review-uri despre el pe toate site-urile si e bine cotat. Ca semn de multumire pentru cei care posteaza review-uri consumandu-si timpul, il voi scrie si eu pe al meu sperand ca la randul lor, turistii care vor beneficia de aceste randuri, ne vor scrie impresiile din vacantele lor.

Dupa cum spuneam, am rezervat din decembrie, urmand ca orarul de zbor sa il aflam doar cu cateva zile inainte de plecare (adica 2-3). Am fost foarte norocosi astfel ca la 11 dimineata eram la hotel in prima zi de vacanta, iar in ultima zi am plecat din hotel la 12.30. Ambele zboruri (dus-intors) au fost Tarom, cu mancare si bautura incluse. Zborul dureaza maxim o ora si 30 de minute. La aeroportul din Antalya ne-au preluat cei de la agentia Fibula care ne-au condus inclusiv pana la receptia hotelului pentru check-in (bineinteles cu oprirea de rigoare pe drumul de circa 60 km). Felicitari si multumiri pe aceasta cale agentie! Le merita.

Odata ajunsi am beneficiat imediat de toate facilitatile (desi camera am primit-o pe la ora 13), deoarece ne-au fost puse pe loc bratarile. Pe acestea le-am scos singuri in drum spre aeroport la plecare. In niciun caz nu ne-au fost taiate la check out.

Hotelul este situat central (bazaruri multe in imediata apropiere) in a doua linie fata de mare, circa 200 metri masurati pana la plaja. Intrand pe plaja hotelului trebuie parcursi alti 50 m pana la apa pe o alee de lemn si ulterior prin nisip. Sunt absolut necesari papucii, nu neaparat speciali, ci chiar si normali, care pot fi lasati la marginea marii fara probleme. Plaja hotelului include un bar-restaurant, multe sezlonguri cu acoperis, dusuri si robineti pentru spalat, un parculet pentru copii acoperit. La barul de pe plaja se pot servi bauturi racoritoare si alcoolice usoare intre orele 10-18, mancare fast-food si multe torturi intre orele 12-16 sau inghetata intre orele 14-16.

Receptia hotelului este grandioasa, predomina stilul otoman, se afla la nivelul 0, iar piscina si restaurantul la nivelul -2. Exista 2 baruri: lobby bar deschis pana la 02.00 si pool bar deschis intre 10.00-24.00. Le recomand pe ambele. Tot la -2 se afla si un loc de joaca interior cu program special, dar si unul exterior deschis seara, ambele gratuite. La nivelul -3 se afla centrul spa unde se pot schimba prosoapele (contra cartelelor primite la sosire) si unde exista si o piscina interioara destul de maricica (nu am incercat-o desi era deschisa). Hotelul dispune de cateva locuri de parcare dar sunt destule si in zona exterioara. Nu am observat sa se ridice masini. Chiar langa hotel este si statia de microbuze catre orasul antic Side (8 km). O calatorie costa 1 usd/1 eur si dureaza 15 minute. Microbuzele pleaca din 5 in 5 minute.

Camera: spatioasa, cu un pat dublu si unul simplu, dulapuri, tv (nu l-am folosit), mini bar (incluse bauturi racoritoare si apa), fierbator cu pliculete de ceai si cafea, seif in dulap gratuit. Baia este mare cu destule consumabile, prosoape, papuci, foehn. Balconul suficient cu 2 scaune si o masuta si un suport pentru uscat rufe prins in perete. Panorama din camera poate diferi destul de mult, dar nici una nu mi s-a parut dezagreabila. Unele camere au vedere laterala la mare, altele la hotelurile din apropiere sau catre zona comerciala. Curatenia a fost ok, noi lasam circa 2 usd menajerei si gaseam mini barul si consumabilele de la baie completate.Internetul este gratuit si functioneaza in toate zonele interioare si exterioare. Uneori chiar si la plaja.

Zona piscinei exterioare este bine organizata. Sunt multe sezlonguri cu umbrele (destul de subtiri), pool barul care are foarte multe mese, toate la umbra, 4 topogane potrivite pentru toate varstele cu programul deja cunoscut: 10-12,14-16 precum si o mica piscinuta pentru copii. Numai dupa ora 17 piscina intra in zona de umbra. In rest, singurul adapost era sub pod sau la mese. De notat, extrem de important, la piscina auzeai permanent muzica destul de tare. Practic intre orele 10-23.30 muzica rasuna peste tot. Pentru asta dau o mare bila alba hotelului.

Plaja si marea: dupa cum spuneam plaja este aproape, 3-4 minute de mers pe jos pe o alee asfaltata, mult soare si cateva pisici domesticite de care localnicii au grija. Barul de pe plaja bine aprovizionat, acoperit, dar nu suficient cat sa te fereasca prea mult de soare. Efectul de sera este prezent chiar daca stai la mesele de la bar. Angajatii fac tot ce pot sa te racoreasca inclusiv (la cerere) pot folosi furtunul cu apa pentru un dus rapid la picioare. Berile sunt reci, slabe, in pahare de plastic/carton. Se poate lua pranzul si la acest bar, pranz format din hamburgeri, cartofi prajiti, salate, pizza, torturi. Apa plata este imbuteliata in mici cutiute (ca de iaurt) tinute la frigider de unde te poti servi singur. Nisipul este fin si foooarte fierbinte, marea calda, fara pietre si intrarea extrem de lina. Pe post de geamandura exista un sir de balize care delimiteaza cumva zona aferenta plajei hotelului. Exista salvamar (desi marea nu prea are valuri sau curenti) insa un mare minus ar fi ca pentru diversele distractii specifice malului marii (parasailing, banana, fotoliu) trebuie sa mergi pe plaja circa 3 km. Noi am decis ca merita iar la intoarcere am avut noroc sa ne aduca inapoi cu o barca pneumatica cu motor, gratis.

Animatie si distractie: exista o echipa formata din 6 tineri care incearca sa te distreze cu jocurile specifice vacantei. Nu sunt insistenti. Au melodia lor cu care incep ziua de distractie la ora 10 la piscina, dupa care continua cu gimnastica, yoga, beach volei, darts, water polo. Seara sunt aduse diverse trupe pentru programul artistic care incepe in jurul orei 21.00 dupa mini disco. Incepand cu ora 22.00 pana la 23.30, muzica este data mai tare si incepe discoteca tot langa piscina. Intr-o seara am fost prezenti la un pool party care a constat in asamblarea a doua insule in piscina unde barmanii serveau sampanie direct turistilor aflati in apa. Nu am prins in cele 7 nopti seri cu spuma sau ceva mai notabil. Senzatia mea a fost ca macar incercau sa te faca sa te simti ca in vacanta, dar pe de alta parte am fost in alte locatii unde echipa de animatie s-a prezentat mai bine. Ca si plimbari de seara noi am vizitat bazarurile (foarte multe) pe jos sau cu bicicleta/motoreta electrica (3-4 locuri). Turcii sunt dupa cum stiti destul de sacaitori si daca doar te vad ca te uiti la produsele lor, asa ca fiti pregatiti sa refuzati politicos fara sa va mire insistenta lor. Ziua ne-am plimbat prin Side pe care il recomand, dar vizita trebuie facuta dimineata sau seara. In timpul dupa amiezii este extrem de cald si drumul e lung de unde te lasa microbuzul la zona antica de vizitat (exista autobuze pentru aceasta distanta dar nu le stiu programul).

Mancarea si restaurantul: Restaurantul mare, nu am stat niciodata la rand pentru o masa. Se debarasau rapid mesele si se asezau tacamurile imediat. Exista si terasa insa ziua era in plin soare, utilizabila deci doar seara. Mancarea buna spre foarte buna. Axati destul de mult pe fructe de mare si pui. Vita din cand in cand, porc deloc. Micul dejun bunicel, destul de saracut (mezeluri slabe), pranzul si cina mult mai bogate. Eu am servit pranzul la pool bar, aveau acelasi meniu ca si barul de la plaja (hamburger, etc) si copii il preferau pe acesta, mai ales ca in restaurant exista conditia (fireasca) de a fi imbracat. De notat o seara cu sushi, gratare in aer liber si diverse aranjamente cu specialitati marine pe terasa restaurantului. Dulciurile bunicele, am preferat baclavaua. Inghetata din pacate nu se servea decat intre 14.00-16.00 atunci cand copiii sunt la somn sau la racoare in camera si era din aceea ambalata. Mai erau cateva puncte cu diverse specialitati din aluat dar oboseam sa retin tot timpul programul de servire a lor si am renuntat. Oricum permanent ai senzatia de plin. Mancarea este de calitate buna, nu am simtit niciodata arsuri sau vreo problema de indigestie. Exista si un restaurant pentru copii in laterala restaurantului principal cu cateva feluri de mancare, masute si scaune colorate si un televizor lasat pe canalul de desene animate.

Turistii si valuta folosita: am intalnit predominant nemti, germana fiind a doua limba in Side, cativa rusi si cativa romani. Parcarea era plina de masini cu numere de Romania. Toti turistii de calitate foarte buna indiferent de natie. Angajatii de la receptie cunosc ceva engleza, restul mai mult germana. Noi am avut dolari si lire turcesti schimbate in Romania. Preturile sunt afisate in euro. Unii comercianti accepta dolari in loc de euro (la sume mici), altii calculeaza paritatea eur-usd si cer mai multi dolari. Eu zic sa plecati in vacanta cu ce bani aveti. Va descurcati oricum. Nu am incercat bancomatul. Nu prea am avut nevoie de bani cash sistemul de ultra all inclusive asigurand cam tot ce ai nevoie.

In final,recomand atat zona Side cat si hotelul. Merita fiecare banut si desi hotelul pare un pic inghesuit, spatiul din interiorul U-ului pe care cladirile hotelului il formeaza este suficient si foarte bine organizat. Am dat nota maxima hotelului comparativ cu suma platita, Sunt convinsa ca exista resorturi mult mai frumoase dar si pretul este mult mai mare.Vacante inspirate va doresc si nu va uitati crema de plaja, papucii si palaria! De restul au ei grija!

Trimis de adynutza26 in 04.07.19 15:53:39
Validat / Publicat: 04.07.19 16:36:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Marmaris - Icmeler: Munamar Hotel, Fortuna Beach Hotel

VIZUALIZĂRI: 4304 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adynutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Piscina exterioara seara

Yoda [04.07.19 19:09:40] »

@adynutza26: Foarte corect si realist review-ul.

As avea cateva intrebari:

1. De ce era nevoie de papuci? Fiindca era nisipul fierbinte, ca pietricele nu erau... ?

2. Din cate vad, ati avut camera spre apus. Nu era cald in camera dupa amiaza?

3. Camerele care dadeau spre piscina crezi ca aveau liniste incat sa poti face siesta dupa amiaza si sa poti sa dormi linistit seara?

Ca o remarca personala a propos de deserturi, mie mi s-au parut foarte bune dulciurile specifice turcilor: baclavaua, cataiful, sarailiile si prajiturile cu nuca si fistic. Nu stiu daca o fi ramas acelasi bucatar de anul trecut, dar cataiful de acolo mi s-a parut un deliciu... si acum imi ploua in gura. Cat despre carne, cred ca stii ca seara se facea kebab si gratar pe terasa mica de langa locul de joaca al copiilor.

adynutza26 [05.07.19 08:03:21] »

@Yoda: 1. Papucii sunt absolut necesari din cauza nisipului fierbinte. Nu am vazut nicio pietricica... numai nisip fin.

2. Camera noastra a fost pe nord dar nu conteaza. Cald era in orice camera, dar aerul conditionat functiona perfect.

3. Camerele care dau spre piscina aveau liniste de la 23.30 (uneori si 24) pana la 10.00. Dupa amiaza nu te puteai odihni decat daca erai obosit foarte tare. Noaptea in intervalul sus amintit era liniste.

Da, stiu de zona rustica a terasei exterioare, dar nu am incercat nimic de acolo. Baclavalele si cataiful au fost si preferatele mele.

webmaster [05.07.19 08:41:39] »

Yoda [05.07.19 09:41:00] »

@adynutza26: Da, multumesc, cam asa banuiam si eu. In review-ul meu spuneam ca la un moment dat au vrut sa ne schimbe camera cu una cu " pool view" , iar eu am refuzat si am zis ca o pastram pe cea existenta. Unul din motive a fost si zgomotul din zona piscinei.

Camera voastra a dat spre nord? Dupa pozele in care se vad hotelurile Adalya, as fi zis ca acolo e sud-vestul.

Pacat ca nu ati incercat " zona rustica" , noi o preferam la cina.

adynutza26 [05.07.19 12:28:38] »

@Yoda: Da, ai dreptate. Era sud, nu nord. Dar oricum soare nu aveam spre camera mai deloc. Doar pe peretii balconului se vedeau raze de soare, dar nu direct spre camera.

Voi incerca rusticul data viitoare sper curand.

Multumesc mult si pentru reviewul tau. L-am citit de mai multe ori inainte sa plec. Foarte practic si realist. La mai multe!

Oanamariia [10.07.19 11:49:21] »

@adynutza26: buna ziua, vom mergem la side premium saptamana viitoare si am o intrebare la care agentia cu care merg nu mi-a explicat-o concret, din cate inteleg si sper ca am inteles bine ati mers cu copii, vom merge si noi cu un infant si dorim sa stim daca ati primit carucior si patut daca le-ati rezervat. Multumesc

adynutza26 [10.07.19 13:40:18] »

Din pacate nu te pot ajuta cu aceasta informatie. Copilul din dotare are 7 ani si nu a avut nevoie de carucior. Pot sa spun ca oricum camerele sunt dotate si cu un pat suplimentar (nu patut de copii).

Oanamariia [10.07.19 14:53:17] »

@adynutza26: multumesc frumos

Bmona [08.08.19 20:42:12] »

@Oanamariia: Buna seara! Vom merge si noi saptamana viitoare la acest hotel. Ne spuneti, va rog, daca ati primit carucior si patut de copil? Despre restaurantul cu mancare pt copii ce parere aveti?

Multumesc!

Toate cele bune!

Bmona [08.08.19 20:45:00] »

Buna seara!

Urmeaza sa ajungem si noi peste o saptamana in acest hotel. Dupa 4 ani, vom reveni in Turcia. Cel mai dor imi este de baclavale si de gozleme. Imi puteti spune unde se fac gozlemele? Dar cafea turceasca unde gasim?

Multumesc!

Toate cele bune!

adynutza26 [08.08.19 21:56:29] »

@Bmona: Fetele noastre au 7 si 12 ani asa ca nu s a pus problema carucioarelor. Referitor la restaurantul pentru copii existau cateva feluri de mancare potrivite dar care puteau fi gasite si la restaurantul principal gen aste simple, cartofi prajiti, prajituri. Nimic special.

adynutza26 [08.08.19 21:59:01] »

@Bmona: Gozlemele se faceau langa barul de la piscina. Referitor la cafeaua turceasca nu am incercat-o nefiind o fana a cafelei, nu stiu daca sau unde se facea din pacate.

Yoda [09.08.19 06:47:30] »

@Bmona: Cafea tureasca inercati la barul de la lobby. Nu stiu cat era de buna, nu am incercat, noi mergem cu cafeaua noastra.

Gozleme, inghetata si cartofi copti puteti gasi langa barul de la piscina.

Bmona [10.08.19 21:03:10] »

@Yoda si @Adynutza26

Va multumesc mult pentru raspunsuri! Toate cele bune!

adynutza26, Bmona, Oanamariia, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂOZ Side Premium Hotel [Evrenseki]: