ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2019
ÎNSCRIS: 22.06.18
JUN-2019

Un sejur reusit

Tocmai ce ne-am intors din primul sejur pe pamant african, dupa 12 ani de sejururi in Turcia.

Resortul este mare, impunator, se vede ca a fost dat in folosinta relativ recent (2016).

Camerele sunt mari, frumos mobilate, intrerupatoarele pentru iluminat amplasate bine, cu actionare din 2 locuri, instalatie de climatizare si un ventilator mare in tavan, frigider, TV led de dimensiune ok, baia spatioasa, cu doua chiuvete, cada, wc si bideu. Apa calda non stop, vine foarte repede (cateva secunde). Curatenie se face zilnic, cam superficial. Prosoapele nu se schimba zilnic, decat daca ceri.

Hotelul este in forma de careu. Camerele care se termina cu numar par sunt cu vedere spre interior (piscina), cele care se termina cu numar impar sunt spre exterior/lateral. Din ce am inteles, camerele care sunt in capat, cu vedere direct spre mare, sunt apartamente. Noi am avut camera la et. 1, cu vedere spre lateral din stanga, spre un teren de golf. Cele care sunt pe laterala din dreapta, au vedere spre hotelul Marhaba Palace.

Piscina maricica, cu intrare in trepte dinspre hotel, in capatul spre mare este barul care are doua parti: o parte cu scaunele pentru stat in piscina, partea cealalta pentru servit de afara. In primele doua zile, la partea din piscina se servea orice, chiar si bauturi alcoolice. Luni dimineata am servit bere, dupa amiaza nu au mai servit la acel bar decat bauturi nealcoolice, nici macar cafea.

Pe plaja, nisipul este foarte fin, fara pietricele, scoici, ai o senzatie foarte placuta. Marea este cu intrare lina, fara pietre si scoici la intrare, cu nisip fin in primii aproximativ 20-25 de metri de unde apare o vegetatie marina. Aceasta cauzeaza si o schimbare de culoare a apei.

Sezlongurile nu sunt sufficient, atat pe plaja cat si la piscina. In prima dimineata, la ora 7 abia am mai gasit 2 sezlonguri, noi fiind un grup 6 persoane. In urmatoarele dimineti a trebuit sa ma trezesc la ora 5 ca sa “rezerv” unde am vrut si cate am vrut. In jurul orei 6 vin baietii care aranjeaza saltelele si ocupa cateva sezlonguri pentru cei care se trezeau mai tarziu, si contra unei atentii, le gaseau locuri libere. La piscina era la fel, acolo se ocupau mult mai devreme locurile “bune”. Dimineata cand coboram la ora 5-5.15, deja erau ocupate cateva. Erau rusi care aproape alergau spre locurile tintite!

Mancarea foarte buna, suficienta, cand se termina un sortiment, imediat aparea cineva cu o tava plina. Nu erau atatea sortimente ca in Turcia, dar aveai de unde alege. Mese libere gaseai permanent, dimineata se serveste micul dejun la restaurantul principal, la mesele de pe terasa si din interior. La pranz si seara mai era un restaurant care tinea loc si de a la carte in unele seri, la deschidere. Conceptul de a la carte este diferit de cel turcesc, in sensul ca aici nu esti servit la masa, ci este tot de tip bufet, doar ca aveai mancare cu specificul respectiv.

Baruri sunt doar 4, cele doua de la piscina au program 10-18, cel de la lobby avea program 10-24. Mai este un bar pe terasa, langa restaurantul principal, dar nu stiu programul, l-am vazut deschis doar dupa amiaza si seara. Bauturile sunt locale, berea si vinul foarte bune. La restaurant te serveau la masa. Cum ajungeai, te intrebau ce servesti. Cand veneai cu mancarea, gaseai paharele pline, sticla pe masa la pranz, seara era pusa in frapiera. Noi am baut doar vin la masa, in preferintele noastre ordinea a fost rosu, roze si apoi alb.

Pentru cumparaturi, am fost in zona portului El Kantaoui, destul de aproape de hotel (aprox. 1km). In prima zi am avut doar dolari la noi, dar cursul de schimb era defavorabil. Asa ca in a doua zi am schimbat la receptie si am platit cu dinari tunisieni.

Cam astea sunt impresiile „la cald”. Cam toata lumea se „baga” in seama pentru o atentie. Nu sunt chiar agresivi, asteapta cateva secunde langa tine, ca sa-ti dea de inteles ca ar dori ceva… dupa care pleaca.

Trimis de Dan 16 in 02.07.19 12:46:14
Validat / Publicat: 02.07.19 13:21:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 4483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dan 16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la lobby bar
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 51.00 EUR pe cameră

[02.07.19 13:22:20]

Dan 16AUTOR REVIEW
    [02.07.19 14:33:41]

@webmasterX: Da, este corect

[02.07.19 20:13:12]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Dan 16
    Alte impresii din această RUBRICĂBarcelo Concorde Green Park Palace Hotel (ex RIU) :

• pagină generată în 0.037791967391968 sec