ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2019
JUN-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Hotel Santa Lucia Le Sabbie D'oro

Am ajuns la acest hotel printr-o agentie de turism din România, fără sa știu foarte multe despre el sau despre Cefalu, înainte. Rezervarea am avut-o pentru regim demipensiune, mic dejun și cina.

Dar sa încep, cu lucrurile esentiale în ordinea desfasurarii lor:

1. Călătoria

Am aterizat la Palermo în miezul zilei și interesul a fost sa ajung cât mai repede și confortabil la hotel. Știam deja despre versiunea clasica: shuttle bus (Prestia e Comande) + tren Palermo-Cefalu (trenitalia.com) + un taxi luat din gara până la hotel. În principiu e OK, e cea mai ieftină varianta, însă din punctul meu de vedere dureaza prea mult și dacă nu te sincronizezi cu aterizarea, recuperatul eventual al bagajului de cala și orarul autobuzelor și trenurilor (autobuzele sunt din 30 în 30 de minute, iar trenurile cam la interval de o oră) drumul e lung (2-3 ore) și e prea cald și obositor în anumite situații.

Așa ca am ales un taxi pentru 4 persoane (taxicefalu.com) care a costat dublu fata de prima varianta, dar călătoria a durat o oră, exact până în fata receptiei hotelului. În jumătate de alta ora eram pe plaja cu o bere în fata. La fel am procedat și la întoarcere (am dorit sa fac și o ultima baie în mare dimineata).

2. Hotelul

Ca observație generala, prețul e corect pentru clasificarea de 3 stele în raport cu ce am avut la dispoziție. Nu am avut balcon, dar, dacă exista camere de acest gen, se poate schimba camera pentru 10 euro/ zi în plus.

În rest nu am obiectiuni asupra serviciilor, camera era curatata în fiecare zi, prosoapele schimbate, rezervele de sampon și sapun completate. Dacă nu doreai sa fii deranjat și schimbat ceva, persoana care se ocupa de curățenie îți indeplinea dorința, altfel, în lipsa, se executau toate operatiunile.

Aerul condiționat e de 2 feluri, individual pe camera și cu controller separat conectat la o instalatie comuna. Am avut al doilea model și prima data nu functiona, era debifat din programul de gestiune pentru aerul condiționat general. Am mai făcut o vizita la recepție, care de altfel nu a fost ultima pentru ca am mai luat peste vreo 2 zile un card de acces, pentru ca fusese uitat în camera cel initial (unic).

Masa la restaurant (amplasat lingă piscina) e foarte OK, regimul de servire e la fel ca la all inclusive, mai puțin apa și băuturile alcoolice la cina. Meniul este suficient de variat la masa de seara și deosebit de gustos la anumite feluri. Cafeaua de dimineața e chiar foarte buna, unul dintre automate e cu rezervorul de boabe de cafea la vedere. Rezervarea mesei la cina se face pe baza unei fete din pliculetul primit la cazare. Pe baza datelor inscrise pe acel cartonas se alege o masa, afara sau înăuntru, ce rămâne aceeași până la sfârșitul sejurului. Ca idee de preț, dacă nu ai luat decât cazare cu mic dejun inclus, o masa la cina e 25 euro/ persoana...

„Centrul de comanda” al acestui hotel este Gran Caffe Santa Lucia, care e mai mult decât o cafenea. Poți minca aici, bea nu numai o cafea ci și orice băutura alcoolica, e și o cofetarie, plus un magazin cu suveniruri sau obiecte de stricta necesitate. (exemplu e un adeziv instant, Super Attack de la Loctite).

Pentru ca am citit în alt review despre nunti, pot confirma ca e adevărat, am avut sâmbăta, miercuri și vineri așa ceva, dar nu ne-au deranjat, nu se aude în camera cu geamul închis, nu se sinchisesc unii de alții (nuntasii de cei veniți de la plaja).

Plaja o poți face pe malul marii (se coboară cele 102 trepte până la faleza și 14 chiar la plaja) sau pe sezlongurile din jurul bazinului. Pe plaja exista sezlonguri cu umbrele pentru vreo 100 de persoane, apa e minunata, exista și o zona de snorkeling, chiar cum se coboară treptele pe faleza. Plaja rezervata a hotelului e cam la 200 m de acolo.

Pentru cei ramasi la bazinul de la hotel exista animatori, programul fiind afisat lingă bazin. Seara e discoteca pentru copii, continuata pentru adulti cam până la ora 24.

În împrejurimile hotelului găsiți un supermarket, MD, care e chiar la ieșirea din cafenea spre strada și o benzinarie ENI, doar pentru alimentare combustibilili (pentru cei care vor sa inchirieze masina). Pentru a ajunge în oraș sunt mai multe variante:

- coborind pe faleza Lungomare, de acolo dreapta și tot înainte

- iesind din cafenea spre MD și luind-o la stinga pe Via Roma, acesta fiind traseul fără trepte, dar cu diferente de nivel și lipsa trotuar pe o mica porțiune, acesta fiind și traseul recomandat pentru a ajunge la intrarea pentru „escaladat” Rocca di Cefalu, sau spre gara

Trimis de gabrielstupu in 02.07.19 10:24:32
    Validat / Publicat: 02.07.19 11:22:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Venetia, Roma, Florenta, Pisa, Bologna, Cinque Terre

VIZUALIZĂRI: 550 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabrielstupu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Inainte de coborirea la plaja
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

[02.07.19 11:21:47]

Bun review de debut, merită remarcat

@gabrielstupu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[03.07.19 11:37:14]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;