ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2019
ÎNSCRIS: 07.04.10
JUN-2019

Mergi in Sarti? Iata ce trebuie sa stii despre mancare si restaurante

Deja ma simt veteran in Sarti, avand in vedere ca vara aceasta am revenit aici pentru inca 12 zile (am stat si anul trecut, tot vreo 12).

Daca ai de gand sa vizitezi aceasta zona (care merita din plin, asa cum poti descoperi din reviewul meu pentru Sarti) trebuie sa stii urmatoarele lucruri legate de mancare, dar si de restaurante:

Despre mici gustari, dulciuri si fast food:

1. Daca esti pe plaja, vei descoperi ca sunt baieti care vin cu gogosi (insa sunt foarte bune, aduse de la patisera Artohora, o grozavie, si nu facute in coltu strazii) atat dimineata cat si seara, dar si cu porumb fiert. Eu nu sunt de acord cu cumparatul de pe plaja, insa aici am incercat de pofta, si nu am regretat.

2. Daca vrei o mancare rapida la pranz sau chiar seara, ai posibilitatea de a merge la un fast food. Eu iti recomand Avra (oamenii sunt draguti, gyrosul de porc si pui super bune, frigaruile incredibile, portia de mancare foarte mare si au un soc facut de ei, rosu, de lesini nu altceva!). Bineinteles ca mai sunt si altele, precum Avanti Pizza (vand doar pizza - foaaarte buna si convenabila, o pizza family size este 6.9 Euro) si tot felul de alte locuri unde gasesti gyros si frigarui.

Sa trecem la restaurante, unde voi detalia experientele placute si neplacute:

3. Taverna Pirofani - este o taverna destul de laudata din ce am observat, insa eu nu i-as oferi chiar atat de multe cuvinte marete. Mancarea este intradevar foarte buna, absolut nimic de reprosat, insa atmosfera lasa de dorit. Parca mergi la o fabrica industriala, vin iti iau in fuga comanda, iti aduc mancare repede (noua ne-a adus crevetii putin cam nefacuti, din graba lor...) si iti baga si nota pe gat imediat: un fel del, hai mancati si plecati, ca mai avem si alti clienti! Vor sa primeasca multi oameni, sa ia multe comenzi, sa faca bani, intr-un mod cam neplacut, sincer... Te simti grabit si simti ca deranjezi.

4. Mult vestitul restaurant Stavros - tot citisem despre acest restaurant la care anul trecut nu am mers, si aveam niste asteptari destul de mari avand in vedere cat de laudat era. Sincer, nu inteleg exact de unde au provenit aceste laude, poate am avut eu ghinion in acest an. Terasa este mare si frumoasa, n-am ce spune, pe faleza, in natura, insa putin cam intunecate mesele dinspre mare, la modul ca nu prea vezi sa iti tai friptura. Ne-am asezat la masa si am observat rapid ca sunt doar 2 ospatari pentru... mult prea multe mese. Nu era foarte aglomerat in seara aceea, insa chiar si asa ospatarul nostru tinerel nu a putut face fata. A venit de 3 ori la noi la masa sa ne salute, Hello Hello, dar sa ne ia vreo comanda nu. Revine dupa vreo 15 minute si ne ia comanda de bauturi, de abia intelegea ce ii ceream. Vine dupa alte 5 minute cu bauturile, dar nu ne ia si comanda de mancare. Probabil credea ca jumatatea de ora pe care am stat-o nu a fost suficienta. Vine intr-un final si ne ia comanda, eu am avut un burger... care... n-a fost burger! Mi-a adus o farfurie pe care am regasit carnea din burger, arsa pe margini scrum si cruda la mijloc, o manuta de salata de varza rosie si... 10 cartofiori taiati cipsuri prajiti. Nu va puteti imagina gustul, dar veti vedea poza. In fine, toate ca toate, am mai stat sa ne ia nota vreo 30 de minute, si in total cu tot cu plata si tot, am stat mult prea mult. Peste 2 ore irosite. Nota a venit pe 3 feluri de mancare un suc, o apa si un pahar de coniac 50 de euro, care nu prea se justificau. Deci, eu va recomand, defapt va ROG sa NU MERGETI la Stavros. La final ne-a intrebat celalalt ospatar daca a fost totul okay, i-am zis politicos ca nu, ca mancarea nu a fost grozava, ca burgerul era ars si ca serviciile lasa de dorit. Se uita mirat la mine.

5. Ta Vrahakia - am lasat ce e mai bun pentru final, ca sa nu credeti ca e totul asa negru! Aceasta terasa aflata la capatul statiunii este ceva de vis. Am mancat aici ce nu credeam ca pot manca, desi nu este nimic fandosit. Cum am intrat in terasa ne-a si intampinat un ospatar tare de treaba care ne-a dus la masa, ne-a adus meniuri si dupa 3 minute a revenit sa ne ia comanda, sa ne faca sugestii si sa ne intrebe cum ne-a fost ziua si daca ne place in Sarti. Deja diferenta fata de Stavros la care fusesem cu 2 seri inainte era izbitoare. Am comandat un muschi de porc care m-a uns pe suflet. Poate poza nu va sugera ceea ce incerc sa va transmit, dar credeti-ma ca asa gust eu nu am mai experimentat nicaieri (si am mancat in multe locuri). O combinatie de ingrediente si un nivel de gatire perfect: nici in sange, nici ars cum nu am mai gasit nicaieri. Branza buiurdi o alta delicatesa exceptionala, de care ne-am indragostit instant si trebuie neaparat sa o incercati, insa aici la Ta Vrahakia pentru ca o fac cel mai bine (am incercat si in toate celelalte parti mentionate mai sus si nu se compara). Vinul recomandat de ei si facut de ei in casa este ceva extraordinar si il veti consuma cu pofta si mult drag, asa ca nu va recomand sa luati alt vin decat acesta! La final am primit din partea casei trei prajituri, extraordinar de bune! Daca mergeti in Sarti si nu mancati la Ta Vrahakia, inseamna ca nu veti beneficia de adevarata experienta Sartiana.

6. Barba Giorgos - este o taverna clasica, cu traditie, despre care se vorbeste prea putin. Are o atmosfera de familie, foarte calda si prietenoasa, iar afacerea este una de familie. Barba Giorgos a fost bunicul (sau unchiul, n-am retinut) care a deschis acest loc acum aproximativ 35 de ani, iar familia sa duce traditia mai departe. Preturile sunt mai mici aici, iar mancarea este foarte buna. La finalul mesei primesti din partea casei o prajitura cu inghetata delicioasa! Anul trecut, copiii familiei ne-au cantat la chitara, si a fost superb! Va recomand cu drag sa veniti la aceasta taverna si sa va bucurati de un loc racoros si cu mancare delicioasa!

Cam atat de la mine, dragii mei! Pentru intrebari, stiti ce aveti de facut, va astept cu drag in sectiunea de Ecouri!

Trimis de Anduise in 29.06.19 16:45:16
Validat / Publicat: 29.06.19 20:19:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Paralia Katerini, Atena, Skiathos

VIZUALIZĂRI: 8678 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anduise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Ta Vrahakia - prajiturile din partea casei, foarte bune!

webmaster [30.06.19 09:20:35] »

iulianic [30.06.19 09:54:03] »

@Anduise:

… iti baga si nota pe gat imediat: un fel de, hai mancati si plecati, ca mai avem si alti clienti! Vor sa primeasca multi oameni, sa ia multe comenzi, sa faca bani, intr-un mod cam neplacut, sincer... Te simti grabit si simti ca deranjezi.

Prin asta am trecut și noi anul acesta la Taverna "Black Cat" din Corfu Town. Era în sâmbăta Paștelui, era cald, iar orașul aglomerat din cauza manifestărilor premergătoare Paștelui. Nu voiam să mâncăm. Am comandat doar bere, dar la final, când soțul meu era la toaletă, chelnerul (sau patron – ce o fi fost) m-a ridicat de pe scaun aducând alți clienți. Deci, se poate și așa în fermecătoarea Grecie.

Anduise [30.06.19 12:22:50] »

@iulianic: Da... din pacate se intampla si astfel de lucruri, insa macar putem sa ne informam din timp si sa incercam sa le evitam pe cat posibil, pentru ca iti cam strica cheful. Imi pare rau ca ati trecut si voi prin ceva similar, sper ca in restul sejurului v-ati simtit bine! Va imbratisez!

Anduise, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Sarti şi împrejurimi: