ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2019
ÎNSCRIS: 08.11.14
JUN-2019

Cam pe unde?

Ajunsi la hotel, reprezentantul agentiei locale ne-a recomandat sa mancam acolo unde terasele sunt pline si ne-a facut si cateva nominalizari de taverne.

In prima zi am mancat la To Elinikon - musaca si buiurdi - au fost gustoase, musacaua deloc grasa, alaturi de o bere aburinda, au mers la casa sufletului :)

Am mancat o cina la Colibri si am remarcat indata calitatea serviciilor: cum te-ai asezat ti-au adus meniul, tacamuri si apa, paine si icre - apa si icrele pe bon;) Midiile si dorada au fost un deliciu, iar platoul cu 3 prajituri si fructe a fost din partea casei. Mesele dinspre parc, cu vedere la mare aduc un aer aparte mesei savuroase.

Pentru ca hotelul era fix langa, nu am putut rata o masa la Garry - the king of gyros, unde portiile imense si-au facut aparitia :)) Frigarui de pui in bacon si gyros de pui, langa o branza la gratar ne-au saturat pentru intreaga zi. Preturile sunt mici si portiile imense.

In drum, ne-am impiedicat la Tropicana :) - Zucchinii pane cu tsatsiki, branza cu miere si susan si calamar umplut au alunecat cu 0.5 litri de vin. Servirea buna, desert din partea casei, preturi ok, bila alba.

Am zis sa incercam si platoul cu peste, pentru 2 persoane, de la Stork. Si a fost o alegere inteleapta. Am primit un platou mare cu 2 creveti, 2 caracatite, midii, calamar, 2 bibani de mare, sardine, hamsii impreuna cu orez si salata. Si 0.5 litri de vin, ca sa era oferta de nerefuzat :))

Am revenit pentru pranzul inainte de plecarea din statiune tot aici: caracatita si musaca. Musacaua a fost servita in vas de lut, facuta la cuptor, un fel de kleftiko. Caracatita era delicioasa, servita langa cartofi prajiti. Aici am intalnit cele mai mici preturi din statiune si ce am comandat a fost gustos.

Si nu putea lipsi din peisaj, cea mai cea... The Garden! Am intrat intamplator pentru ca ne placeau decoratiunile si aerul ala de taverna dichisita, asa parea la intrare. Dar gradina e un vis: decoratiuni in stil macedonean, verdeata, muzica ambientala traditionala. Si mancarea la cote inalte: miel kleftiko dar nu in vas la cuptor, ci servit pe hartie de copt - doar carnea si legumele, dar nici ca mai voiai altceva de la viata. A venit apoi si branza cu miere si susan... fine dining. A fost un sortiment aparte de branza, asezata pe foietaj si deasupra inele de ceapa prajita care nu aveau nicio aroma de ceapa, doar ceva crocant si dulce. Mierea era sprituita pe platou. Curcubeu pe cerul gurii :)

Hai ca prea am laudat, trebuie sa dreg busuiocul. Ne-am asezat si la o terasa unde nu pra era lume, dar nah, acolo nu tot mancare gasim? Gasim dar nu la fel de gustoasa. Terasa este la hotel Plaza. Midiile pane si pastele cu fructe de mare nu straluceau, in sensul ca midiile aveau o aroma asa de "animaux" pe care pana atunci nu am simtit-o la nicio masa. Pastele se regaseau de 2 ori pe meniu in limba romana, la diferenta de 2 euro, insa verificand dupa ce am primit bonul, optiunea ieftina era defapt orez cu fructe de mare, trist.

In Hanioti aveti unde manca, pe toate gusturile! Sunt si pizzerii, shaormerii, cofetarii, nu doar taverne mai mult sau mai putin traditionale. Ca in fiecare concediu in Grecia: pregatiti-va burtile pentru bunataturi!

Trimis de geanyx in 28.06.19 22:23:51
Validat / Publicat: 28.06.19 23:38:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1717 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geanyx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 The Stork

tic01 [22.01.20 13:35:11] »

Este a doua oara cand merg pe continent in rest am fost numai pe insule din ceea ce spui merita mers in halkidiki respectiv Hanioti? Postarea ta este din pct de vedere plina de savoare dar ca si plaje ce parereai? suntem toti adulti si ne deplasam cu masinile nu suntem disperati sa ne ancoram intr-un singur loc chiar dornici de vizitat? multumim anticipat

geanyx [22.01.20 14:08:06] »

@tic01: Salut, multumesc de apreciere. Mie mi-a placut plaja din Afitos, apa este mai albastra aici (desi este o plaja mica). Plaja din Hanioti este foarte intinsa, de regula mergeam in partea de sud pentru ca era mai lejera.

O colega a fost impresionata de plaja din Kalithea pentru apa calma si curata, eu am ales partea nordica a plajei din aceasta statiune pentru ca are un aspect salbatic (o stanca impadurita).

Daca aveti masini merita sa vizitati si Sithonia, care din cele prezentate de ghid, ar avea un aspect mai salbatic si nu este atat de aglomerata.

Plajele din Kassandra sunt frumoase si placute, astea sunt cuvintele potrivite. Nu exista pe continent plaje fabuloase precum pe insule: Navagio, Porto Katsiki, Egremni, golfurile din Paleokastritsa pe care le-am vazut eu. Cand am intrebat localnicii unde sunt plajele placute lor, ne-au spus ca sunt cele de la Afitos in sus.

tic01 [22.01.20 14:15:11] »

@geanyx: Asta si dorim plaje frumoase si placute, am cam vazut ce este de vazut referitor la insule (ex. Creta si Rhodos) incercam si continentul acum. Pe continent am fost prima data in 2006 in Nei Pori, o statiune saracuta dar cu plaja buna. Am fi facut si Creta dar din pacate suntem atat de dependenti de masina!!! Oricum iti multumesc pentru impresiile impartasite! O zi frumoasa si de ce nu, un concediu minunat!

geanyx, tic01
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Hanioti: