ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2019
ÎNSCRIS: 24.01.10
MAY-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 7, 10

Hotel Aiglon - Esprit de France sau Spiritul Parisului

După plăcuta experiență Disney, am alocat câteva zile și Parisului.

Pentru a face transferul am optat pentru varianta RER.

Din gara Marne la Vallee Chessy am luat trenul RER A (12 opriri) până la stația Nation. Opririle sunt anunțate în tren așa că nu a existat riscul să ratăm coborârea. Chiar și în această ipoteză aveam varianta să mai mergem încă două stații până la Châtelet - Les Halles. Interesul nostrum era să ajungem la stația de metrou Raspail (linia 6 sau 4).

Așadar, din stația Nation, folosind aceleași bilete de la RER am mers pe linia 6 pe direcția Charles de Gaulle Étoile aproximativ 15 minute (14 opriri) până la Raspail acolo unde este situat hotelul.

Cum am ales hotelul

În primul rând am vrut să fie un pic diferit de hotelurile clasice ce fac parte din marile lanțuri hoteliere, am vrut ceva mai autentic parizian și am găsit chiar spiritul Franței în Hotel Aiglon – Esprit de France .

În al doilea rând am căutat să fie poziționat pe o linie de metrou care să ne faciliteze accesul către principalele atracții ale Parisului dar și către Versailles, aeroport și Disneyland.

Se pare că hotelul nostru le îndeplinește pe toate, astfel:

Hotelul este vis a vis de stația de metrou Raspail care asigură accesul către punctele de interes prin 2 linii de metrou – linia M4 și linia M6, astfel:

• Arcul de Triumf – linia M 6,13 opriri până la Charles de Gaulle Étoile

• Turnul Eifel – linia M 6,8 opriri până la Bir-Hakeim sau pentru o priveliște excepțională asupra acestuia,

• Trocadero – linia M 6,10 opriri

• Muzeul Louvru - linia M4 până la Châtelet și apoi pe jos sau schimbat M 1 2 stații până la Palais Royal Musée du Louvre sau

• M 12 până la Concorde și apoi pe jos prin Parcul Tuileries.

• Palatul Versailles – linia 6 – Bir Hakeim și de aici linia RER C până la Versailles (9 opriri) sau linia M 4 – Saint Michel Notre Dame și același RER C.

• Catedrala Notre Dame – linia M 4 până la Saint Michel Notre Dame, 6 opriri

• Bazilica Sacré-Cœur – linia M 4,18 opriri până la Château Rouge sau de la hotel, la 600 m este

• Notre-Dame des Champs – linia M 12,13 opriri până la Abbesses

• Linia RER B care vă va duce la aeroportul Charles de Gaulle este la 650 m distanță cu stația Port-Royal și 14 opriri până la aeroport

• Disneyland – linia M 4 până la Les Halles și apoi RER A sau linia M 6 până la Nation și apoi același RER A.

• Grădinile Luxembourg sunt la câteva minute de mers pe jos

Așadar poziția hotelului pe M4 și M6 este ideală pentru a vizita Parisul și împrejurimile. În proximitatea hotelului sunt multe locuri unde se poate lua masa, atât pe Edgar Qiunet, Raspail dar mai ales pe Montparnasse și Rue Delambre.

În perioada în care noi am mers, prețurile pentru Paris erau foarte mari dar acest hotel a reușit să creeze un echilibru între oferta – locație – preț.

Am cerut o ofertă pe mailul hotelului și mi s-a avansat prețul de 215 E/ noapte, preț mai mic față de rezervarea directă pe site sau pe alte siteuri dedicate rezervărilor hoteliere.

Prețul a fost pentru suită cu dormitor și living cu canapea extensibilă și mic dejun pentru 4 persoane.

Despre hotel

Hotelul se află în inima cartierului Montparnasse, la intersecția Bulevardului Raspail cu Edgar Quinet.

Acesată zonă a fost iubită de foarte mulți artiști Picasso, Fujita și Man Ray care trăiau pe o stradă peste drum de hotel iar restaurantele de pe Bulevardul Montparnasse erau frecventate de aceștia.

Hotelul păstrează atmosfera Parisului de la începutul secolului al XX-lea iar Cybèle Paluel-Marmont, decoratorul interior, a dorit să prelungească acest spirit creativ și să păstreze stilul Art Deco al clădirii în timpul lucrărilor de renovare.

Recepția Hotelului este micuță, chiar în dreapta ușilor de intrare iar în partea stângă este un salon de așteptare destul de mic și acesta, cu o canapea, o bibliotecă și o imprimantă unde pot fi tipărite bilete de avion, bilete de intrare la obiective, etc…

Formalitățile de check in au fost rapide, am primit cartela de la accesul în camera și informații despre salonul de mic dejun, orele când acesta se servește, un zâmbet și gata.

Liftul mic spre foarte mic dar am reușit să ne înghesuim în el ????

Camera

Când am deschis ușa camerei am dat de un hol atât de mic încât de-abia aveai loc să intri cu un troler. Deja mă gândeam că o să dormim precum girafele, în picioare.

Dar holul a dat în living unde ne aștepta o canapea extensibilă și pregătită pentru somn, o masă cu un fierbător de cafea, o cutie cu ceai, zahăr, lapte, cafea, pahare și un desfăcător de sticle, o mapă cu informații despre zonă, despre hotel, hartă, etc...

Din living se intră într-un alt hol care face legătura cu dormitorul și care dă și în baie.

O privire rapidă în baie: foarte curată, frumos decorată, mozaic, cadă, geluri, șampoane, săpunuri, 2 halate și 2 perechi de papuci de unică folosință.

În dormitor domnește patul matrimonial, 180 cm, 4 perne (cam tari pentru gustul meu), o saltea foarte confortabilă, încă o cutie din piele cu cafea, ceai, zahăr, lapte, încă 2 pahare, încă un desfăcător de sticle.

Pe pat o scrisoare de mulțumire și o cutie cu biscuiți.

Pe un perete un televizor.

Pe partea cu geamul o mică bibliotecă cu albume foto din Paris, picturi, cartiere, etc. (Nu prea am avut timp de ele).

Dormitorul dă și într-un mic dressing unde se găsește un seif, burete și cremă de pantofi, niște rafturi, parcă și un dulap, tot ce ai nevoie.

Apartamentul în sine are aproximativ 35 mp, aerisit, bine structurat, frumos decorat, aer proaspăt și curățenie.

Este exact ceea ce ne doream.

Micul dejun

Salonul pentru Micul dejun se afla intre etajul 1 și recepție.

Este destul de mic, maxim 8 mese de 2 și 4 persoane dispuse in 2 încăperi.

Salonul este frumos decorat, mesele aranjate șic, cu gust. Pereții decorați cu tablouri. Într-un colț, principalele ziare din Franța și Europa.

Pe fiecare masă este așezat un buchet de flori, tacâmurile, farfuriile, ceștile și câteva borcănele cu gem.

Pe o laterală este masa cu “de toate”: brânzeturi, iaurturi, unt, dulcețuri, mezeluri, fructe, salata de fructe, cereale și nelipsitele croissanturi. Toate proaspete și de bună calitate.

Ești întâmpinat cu zâmbetul pe buze de către cei 2-3 angajați gata să-ți satisfacă nevoile (cafea, lapte cald, ciocolată caldă).

Atmosfera este foarte intimă și plăcută.

Aș fi putut sta și 2 ore pentru a savura o cafea și a mânca un croissant cu fistic.

Hotelul Aiglon va fi, cu siguranță, locul unde aș alege să rămân pentru o viitoare vizită în Paris și locul pe care l-aș recomanda oricărui prieten.

Este un loc intim, aproape de orice obiectiv din Paris, atmosferă caldă, prietenească.

Trimis de dalumian in 26.06.19 12:15:32
Validat / Publicat: 26.06.19 13:51:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1084 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalumian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 89.00 EUR pe cameră

[26.06.19 13:49:59]

Excelentă, din toate punctele de vedere, recomandarea

Mutat în rubrica "Aiglon Hotel, PARIS" (nou-creată pe sait)

[26.06.19 13:52:16]

@webmasterX: Perfecta pozitionarea pe harta.

piti
    [26.06.19 17:01:38]

Interesant.

Ați plătit acolo sau a trebuit achitat vreun avans?

[26.06.19 18:19:10]

@piti: Am plătit online. Am transmis datele cardului pe mail și au debitat ei suma. Prețul a fost nerambursabil.

Interesant a fost ca de la primirea ofertei eu am mai așteptat vreo luna pana sa ma hotărăsc, apoi am văzut ca preturile începuseră sa crească chiar și la ei pe site dar au acceptat sa plătesc la oferta initiala

[27.06.19 11:11:44]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[27.06.19 11:45:24]

@webmaster: Mulțumesc!

Mitica49
    [26.07.19 15:51:03]

@dalumian: Foarte bun articolul, hotelul arată tare bine.

Felicitări!

Hopa! Uite c-am venit cu superbonusul, pe deplin meritat de review.

[26.07.19 17:35:42]

@Mitica49: Mulțumesc pentru lectura si SB.

dalumian, Mitica49, piti