ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2019
ÎNSCRIS: 28.12.12
DEC-2018
PREȚ 500 euro ?

Descoperă Roma

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Roma in toate anotimpurile

Va salut.

Fiind primul meu review, voi dori sa va impartasesc experienta mea in minunata Roma.

Anul trecut am fost in decembrie (a 10 a oara), iar zborul l-am avut cu Blue Air de pe Iasi. Biletul a fost luat din timp si a ajuns undeva la 100 E.

Obiective turistice

Pe langa obiectivele turistice care nu trebuie ratate:Vatican, Colosseum, Fontana di Trevi, Piazza Navona, Panteonul etc, va recomand sa mergeti la meci. Este o atmosfera foarte placuta. Personal mi-a placut mai mult la Lazio decat la AS Roma.

Un alt obiectiv turistic interesant este Castel Sant'angelo (in jur de 5 euro, daca imi aduc bine aminte). Panorama asupra orasului este superba.

Am vizitat si muzeul de ceara, dar erau putine personaje.

Gradina zoologica este foarte mare. Pierzi cel putin o jumatate de zi daca vrei sa vezi toate animalutele.

Frascati este un alt orasel langa Roma care nu trebuie ratat. Privelistea este superba. Trebuie sa aveti in vedere ca parcari sunt foarte putine, iar in centrul orasului nu se intra cu masina. Mai bine mergeti cu autobuzul.

Roma vara - Este foarte cald si destul de greu de mers prin soare. Gasiti la fiecare colt de strada oameni care vand apa plata/minerala rece (1E).

Roma iarna - Este foarte placut, departe de temperaturile de la noi. Imi amintesc ca in primul an in care am fost (in decembrie) temperatura era de 20+. Au multe targuri de Craciun, e placut sa te plimbi seara pe Via del Corso.

Shopping

Daca sunteti impatimiti ai shopping-ului, va recomand Valmontone Outlet unul dintre cele mai bune outlet-uri in care am fost. Este la 40 km din Roma, dar gasiti produse la preturi foarte accesibile si pe care nu le-am vazut la noi in magazine. E foarte placut deoarece este in aer liber.

Celebrul Euroma2 in care mi-am pierdut multe zile. E foarte mare si gasesti cam orice firma doresti.

Transport

Am circulat cu trenul din San Cesareo (acolo stam cand mergem la Roma) pana in Termini, iar de acolo pe jos sau cu metroul. Tot ce tine de transport in comun este foarte bine pus la punct, sunt indicatoare peste tot si e foarte greu sa te ratacesti.

Mancare

Nu trebuie sa ratati INGHETATA! Cea mai buna inghetata din lume. Va recomand Old Bridge Gelateria, dar peste tot este aproape la fel.

Mare

La mare am fost la Lido di Ostia si Torvaianica. Recomand Lido di Ostia, plaja cu nisip fin, foarte libera. Se afla la 30 km de Roma.

Daca-mi mai amintesc si altceva, voi mai updata postarea!

Trimis de eqro in 25.06.19 22:29:58
    Validat / Publicat: 25.06.19 23:02:03
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eqro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.