ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2019
ÎNSCRIS: 21.08.11
JUN-2019
colegi

Barul lui Bobita din “Las Fierbinti” sau locul unde berea este mai ieftina ca apa!

Ultimul obiectiv din excursia noastra de ieri, organizata de Arhiva de Geografie, ca sa mai “indulceasca” traseul plin de manastiri, a fost barul lui Bobita din Las Fierbinti, mai exact orasul Fierbinti (la 46 de km de Bucuresti).

Am crezut mereu ca este doar o cladire de décor, construita special pentru serial, si care, in afara sesiunilor de filmari, foloseste maxim doar ca punct de interes pe langa care treci si iti faci o poza. Ei bine… nu!

Barul exista de peste 10 ani (2007), fiind functional dinainte de a fi folosit de serial (2012), iar in pauzele dintre filmari este folosit si de localnici, dar mai ales de turisti, care vin aici pentru a intra un pic in atmosfera serialului.

Proprietarul barului, Cristian S., este bucurestean, dar acum 12 ani, a cumparat aici o casa si apoi a deschis un bar in apropierea ei, sub numele “La Neamtu”. Tot el este cel care ne-a intampinat si ne-a pregatit micii la gratar. Oricum si daca este inchis barul, pe usa lui gasesti nr de telefon al lui “Neamtu”, porecla lui locala, care, daca este in zona, vine si il deschide, nedorind ca vreunul dintre vizitatori/fani/turisti, mai ales unul care bate drum lung (avand vizitatori si din afara tarii), sa ramana fara amintiri.

In timpul saptamanii ne-a spus ca traficul este mai redus, dar duminica este super aglomerat, spatiul din fata barului fiind insuficient pentru cate masini trag aici.

In drumul nostru pana la bar, am trecut prin oras, si am vazut gradinita, unde este “sediul” primariei din serial, si am aflat de la dl Cristian, ca mai multe camere din casa lui au aparut in serial, ca fiind ale Geaninei, ale lui Dorel sau ale lui Bobita.

Desi din serial niciodata nu am vazut sa reiasa asta, este asezat la marginea satului (de fapt orasului :) ), pe malul lacului, al carui nivel este mult scazut dupa zilele astea toride, unde totusi erau si cativa pescari. Aici am gasit pe mal, acolo unde apa era retrasa, scoici uriase de balta, mai mari chiar si decat o palma de barbat zdravan :) ! Chiar si gastele de pe lac au iesit si au traversat drumul catre bar, fiind servite de catre proprietar cu paine feliata faramitata in mana :) !

In jurul barului, sunt si clienti patrupezi (sa nu zic in 4 labe… ca e interpretabil :) ), care au primit de toate, de prin bagajele noastre.

La interior si exterior, barul are decorurile originale din serial, decoruri realizate special pentru filmari, din lazi de bere, din galeti de tabla, sau capace, cu sticle atarnate din acoperisul de stufaris, potcoave de cai (sper ca nu morti :) ), cu care poti face poze, (desi este semnalizat peste tot ca nu ai voie), dar doar dupa ce treci pe la bar, sa cumperi cate ceva, asa cum ne-a indrumat doamna foarte vigilenta din spatele barului: “mai intai treceti pe la bar, dupa care puteti face cate poze doriti! ”.

Aici, gasesti de toate, fiind bine aprovizionat, desi preturile nu sunt de neglijat, fiind pe masura faimei barului (sunt aproape preturi de aeroport :) ) !!!

Apa minerala sau plata costa 6 lei la 0,5l, racoritoarele mici, la 0,25l sunt tot 6 lei, iar cele la 1,25l sunt 10 lei, berea la sticla fiind mai ieftina, avand un pret universal de 5 lei, indiferent de marca si de marimea ei (dar nu mai mare de 0,5l). Bere la draft nu exista.

O vitrina cu inghetata este plina pana la refuz, iar alune, seminte si chipsuri gasesti aici, asa cum gasesti si magneti cu personajele din serial, la 10 lei buc, sau palarii de genul celei purtate de Bobita.

Micii sunt 3,5 lei bucata si vin insotiti de paine feliata si mustar pe care ti-l servesti singur cu lingura dintr-o galeata de 5 kg :). Noi am comandat doar spre 200 de mici, fiind un autocar intreg, asa ca am asteptat ceva pana au fost gata, timp in care ne-am desfatat ochii cu barul si imprejurimile, si ne-am potolit setea cu o bere rece, asa cum ne indemna si afisul de la intrare: “La Bobita berea-i buna! Promotie o luna “ (dar cu luna desenata :) ).

De fapt, toate mesajele erau distractive sau cu substrat. Afara la intrare, in stanga, era unul adanc si foarte adevarat: “Lumea asta nu-i a mea! Cealalalta tot asa! Lumea asta e cum vezi! Cealalalta e cum o crezi! ”. Iar pe interiorul usii de la toaleta doamnelor, care se gaseste in spatele “tonomatului” lui Ardiles (si in stanga barului), o mana amuzanta a scris cu carioca: “Daca exista cumva urme de franare la aterizare, foloseste peria de langa wc :) ! ”

Gratarul este afara, in dreapta barului, si ne-am amuzat foarte cand una dintre fete a facut o remarca ca a fost furat de la biserica, pentru ca semana izbitor cu un lumanarar (unde se aprind lumanarile pentru vii si pentru morti) ! Proprietarul asuda din greu pe langa foc, intorcand micii cu mana… desi avea instrumentele necesare. Asta nu a taiat avantul cozii formate din participantii la excursie si din cei care au ajuns dupa noi aici. Am stat si am mancat pe scaunele si mesele incomode din lazi de bere, dar fara sa ne plangem :) !

Trimis de vulpe mihaela in 24.06.19 13:42:38
Validat / Publicat: 24.06.19 14:20:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în [ALTE ZONE din MUNTENIA].

VIZUALIZĂRI: 10249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Lacul facut de raul Ialomita

[24.06.19 14:19:46]

Mutat în rubrica "O zi în (Las) Fierbinți, [ALTE ZONE din MUNTENIA]" (nou-creată pe sait)

[24.06.19 14:23:06]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[24.06.19 14:27:01]

@vulpe mihaela: eu am fost deja acolo de acum un an. Am dus socrela să vadă și ea cu ochiu' propriu unde se filmează haiosul serial.

Când am fost noi acolo, lacul era aproape secat - dar nici nu plouase ca anul ăsta...

Am dat în schimb la câțiva pași de local peste un „trifoi cu cinci foi” de prima calitate...

Recunosc, ăluia nu i-am făcut poză că aș fi atras poate DIICOT-ul în zonă și ar fi fost păcat. Iar de restul pozelor, nu m-am hotărât dacă să scriu ori nu un articol. Am zis că mai bine nu...

[24.06.19 14:50:32]

@Dragos: Sa stii ca trifoi din ala am gasit si eu... norocos trifoi... dar nici eu nu m-am bagat la poze, daramite la povestit despre el... , de ce sa stricam bunatate de liniste locala???

Eu am zis sa scriu un articol... ca o sa imbatranesc... si o sa uit pe unde am umblat... !

Asa am facut si cu manastirea de la Caldarusani... as fi jurat ca nu am fost acolo... pana am ajuns si mi-am dat seama ca mai fusesem !

Zoazore
[24.06.19 19:49:04]

@vulpe mihaela: Ce-ai făcut, Bobiță? Cum preț de aeroport 5 lei /o bere? Păi la 11 lei de unde-i? La mine-n Piața Veterani, micul e 2,5 lei el singurel, nud, fără pâine, muștar, scobitoare...

Chiar și-așa e fain! Face Neamțu bani la greu!

De Giani ce zicea lumea? Rață nu v-a plimbat cu taxiul prin oraș?

Auzi, Fierbinți oraș... Și dacă mă tortura cineva n-aș fi zis asta! Da bine, mă, și Bolintin Vale e oraș! Ca să vezi!

Faină și relaxantă plimbare!

[24.06.19 19:51:46]

@Zoazore: Pai nu am zis ca era mai ieftina berea decat apa???

Zoazore
[24.06.19 19:54:44]

@vulpe mihaela: Păi berea e mai sănătoasă, așa, mai pe bio!

De ce n-ai luat scoici de-alea mari? Știi ce bune-s? Mai bune ca cele de mare și nici nu put așa tare!

[24.06.19 19:58:46]

@Zoazore: Erau doar carcasele... scoicile murisera, cand s-a retras apa... si iti inchipui cum miroseau, plus ca nu ajungeam pana la ele... de namol.

roth
[25.06.19 14:24:21]

@vulpe mihaela: Vulpita draga, stiam ca o sa ajungi in zona, asa ca am asteptat sa vad povestea... haioasa si efervescenta cum te stiu vad ca ai pus in randurile astea cate putin din fiecare astfel incat sa ne bucuram si noi cei ce nu am fost acolo... inca

AZE
[25.06.19 21:07:09]

@vulpe mihaela: Bună idee de a descrie acest " obiectiv turistic "

Deoarece asta a devenit, un obiectiv turistic de văzut... și de băut o bere acolo la Bobiță...

Clar dacă aș fi în zonă m-aș duce. O să arăt articolul tău la prieteni cunoștințe de care știu că urmăresc serialul. Pe mine mă amuză serialul dar nu prea am timp să mă uit.

O seară fain...

[25.06.19 21:39:29]

@AZE: Multumesc.

tata123 🔱
[30.06.19 11:47:29]

@vulpe mihaela: Serialul de comedie „Las Fierbinți” e o adevărată satiră la adresa societății românești de azi, atât din mediul rural, cât și cel urban. Subiectele episoadelor difuzate la tv ating teme de actualitate, reliefează disfuncționalitățile existente în viața politică, în educație, religie sau relații interumane. Ele stârnesc râsul, dar... sunt reale.

Am tot zis că voi merge să văd „barul lui Bobiță”, e aproape de București, dar nu a fost să fie. E un exemplu de „obiectiv turistic” născut dintr-o plăsmuire cinematografică care a ajuns să atragă mii de vizitatori anual.

Mulțumim pentru prezentare!

[01.07.19 12:30:13]

@tata123: Mii? Cred ca sunt mai multi de atat, intr-un an... doar in we in care am mers noi trecusera deja pe acolo inaintea noastra in jur de 300 de oameni... si noi am ajuns in autocar peste 50... dupa noi au mai venit pana am plecat de acolo cel putin 50... deci... cred ca trecem usor de ordinul miilor...

AZE, roth, tata123 🔱, vulpe mihaela, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă (Las) Fierbinți și împrejurimile sale: