ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2019
ÎNSCRIS: 23.06.19
JUN-2019

Sub orice critică

Dezamagire Specifica Litoralului Romanesc

În fiecare an ne permitem doua vacante de 6-7 zile in sezonul estival. Una o facem peste hotare si astfel am reusit sa ne bucuram de experientele ospitalitatii din Bulgaria, Grecia, Turcia si Muntenegru in diferite zone si resorturi. A doua se intampla la noi, de unde plecam in fiecare sezon cu o dezamgire pe care am confundat-o mai mereu cu sentimentul pe care-l ai la sfarsitul vacantei. De fiecare data îmi propun sa scriu impresiile mele, poate ajuta pe cineva (turist sau gazda), dar ajungem intregi toți acasă și la anu' încercam în altă parte.

În Eforie Nord am fost oaspeti in 7 locatii pana azi. Așa ajungem si la Mondial 4*. Preturile sunt sub 4* ceea ce trebuia sa ne dea de gandit. După mai mult de 4 ore de condus, gasim în șantierul EFORIE NORD, cu parcare decenta in spate, hotelul MONDIAL. Trei etaje între alte cladiri. Am intrat primul, cu un bebe de 4 luni in brate, ma feresc la limita de un ospatar care iese pe aceeasi usa, intru si... NIMIC. De partea cealalta a comptoarului, doua capete, ocupate probabil cu probleme serioase ale hotelului. Chiar si dupa ''Buna Ziua'' din partea mea tot nu am reusit sa le captez atentia. În timp ce sotia mea, mai calma, ne cazeaza, eu si piciul vizitam barul din continuarea receptiei si piscina.

Piscina e mai mica decat pozele de pe net, intre hotel si un alt hotel in santier. Toate mesele dintre șezlonguri erau murdare si am dedus ca au avut ceva grup si sunt foarte obositi si astfel am gasit o scuza pentru personalul neospitalier. Chiar si cand primesc cafeaua de la bar si tot eu spun ''Buna ziua'' si raspunsul a fost ''DA'', nu m-am suparat. Nu suntem dezamagiti de interior chiar daca nu exista o rampa de la receptie catre lift pret de 6-7 trepte si a trebuit sa urc caruciorul cu tot cu bebe. În liftul panoramic ma amuzat panoul de comanda - hotelul are 3 etaje dar panoul e pentru un lift care primeste comenzi cu toate cele 10 cifre, dar e rapid si silentios. Holul slab iluminat motiv pentru care chiar trebuiesa te apropii de usa sa-i vezi numarul.

Camera spatioasa si bine mobilata. Mocheta aproape noua, tapetul de buna calitate si chiar cu gust. Birou, mini frigider cu mini bar, tv. garderoba cu spatii pentru pantofi si pentru bagaj. Patul... când saltelele au niste gropi acolo unde oaspetii își odihnesc șezuturile, si asta se vede de cand intrii in camera, nu te astepti sa dormi confortabil. Mai rau a fost cand am descoperit, ca in toate locatiile din Eforie Nord, așternuturi cu pete... dar avem experienta si am adus de acasa. Curatenia facuta in graba (praf, paienjeni, urme de crema de la fostii locatari, samd ). Balconul se intinde pe toata latimea baii si a dormitorului deci destul de mare. Cladirea este construita cumva perpendicular pe linia țărmului si de la etajul 3 poti vedea marea dar, spre parcare din spate poti vedea si mirosi de altfel si bucataria restaurantului. Fiind intre cladiri cam auzi ce se vorbeste in bucatarie, mai ales cand personalul iese la tigara si cred ca nu-i aude nimeni. Baia foarte spatioasa cu o cabina de dus foarte mare. Caliatea materialelor si gustul cu care au fost alese dau senzatia unui hotel de 4* dar au fost montate ori in graba ori de o mana de amator.

Restaurantul a fost construit cumva in afara hotelului, adica trebuie sa treci pe langa receptia care te trateaza ca pe un cersetor de fiecare data, iesi din hotel, si traversezi o mica terasa cu 6 mese ca sa intri in restaurant. Spatiul in care este restaurantul este suficient de mare si de aerisit. Din nou mobilierul denota o investitie care s-a dorit undeva la 3-4* dar nu cred ca are mai mult de 2 stele. Chiar m-am uitat dupa certificatul care atesta categoria restaurantului dar cred ca au omis obligativitatea de a-l afisa. Trei ospatari tineri, in jeansi si camasa alba, ca la 4*, ocupati cu doua mese afara si un oaspte in salon, ne trateaza ca pe invizibili chiar daca ne-am asezat langa bucatarie si avem si un bebe destul de vocal. Dupa 5 min îi deranjez de la discutia importanta din dreptul usii cu rugamintea de a vedea o lista cu oferta restaurantului. Gustari, Ciorbe (nici o supa clara), gratar, specialitati, pui, porc, peste, vita si desert. Cunoastem toti problema cu personalul si trec peste lipsa de ospitalitate din nou. În fiecare restaurant in care mananc aleg prima oara farfuria chefului. Aici se numeste ''Surpriza Chefului'' pe care am comandat-o din reflex, oboseala si lipsa de inspiratie. Nu vreau sa desconsider sosul ZINGARA dar bucatarii romani, care-l tot pun in listele lor de atatia ani, ar putea sa faca ceva ca lumea din el. Mereu acelasi gust de zoaie cu ciuperci si cea mai proasta sunca. Se gateste pe gustul romanilor, adica talpa, dar tacamurile sunt din tabla ieftina si furculitele se indoaie cand vrei sa le infigi in cotletul de porc. Am mancat pranz si cina trei zile si am gasit celelalte preparate comestibile spre bune iar preturile cu doar 10% mai mari decat la ''impingetava''. Dupa prima nota de plata cu bacsis lucrurile s-au schimbat si in atitudinea personalului de servire. Micul dejun insa a venit cu alte probleme. Sunt o persoana matinala si la 08.00 cand sa deschis restaurantul am fost acolo pentru cafea. Coada la usa... Un bufet mic si aranjat fara o logica, cu zone inaccesibile si cu o masina de cafea care produce o cafea la 3-4 minute. Platouri cu telemea si cascaval, patouri cu mezeluri, branza topita, miere, gem, cereale si iaurt. Chafingdish-uri cu ochiuri sau omleta, cu ceva friganele si cabanos dar asezate peste masa ca sa fie cat mai greu accesibile si cu cate un cleste la 4 platouri astfel ca atunci cand iei rosii si telemea sa ai deja salata in farfurie. Două cosuri cu fructe; mere, piersici si portocale si... doar la prima ora, oferta speciala pentru cei care se trezesc dimineata, ... pepene. Dozatoar de apa rece sau fierbinte pentru ceai si dozator pentru sucuri asezate cumva intre bufete, dificil de accsesat si cu pahare murdare de ruj.

O masina mare de cafea de la SAECO care sta inchisa pentru ca are multe optiuni de preparate si una mica si foarte inceata cu o singura optiune de cafea lunga. Bufetul se termina cu casa de marcaj decorata cu recipiente cu substante pentru curatenie si lavete murdare. Nu aș vedea toate amanuntele astea daca nu ar trebui sa stau 10 min pentru o cafea. Cum nu as vedea nici paienjenii de pe tavan sau nu as auzi bucatarul cartandu-se cu ospatarii direct in salon printre oaspeti. Credeam, speram, ca asta e tot dar descopar ca nici locuri la masa nu sunt suficiente. Au 40 si ceva de locuri in restaurant si 20 pe terasa la 50 de camere, majoritatea cu copii, dar si un afis mare prin care suntem anuntati ce este INTERZIS sa iei mancarea in camera. Parte din oaspeti au ocupat mesele dintre bar si piscina la mic dejun. Aici beau cafeaua si angajatii care nu se jeneaza sa mearga printre noi cu tigara in mana , ba de multe ori trebuie sa te dai din calea lor pentru ca nu se opresc pentru nimic. Destul de jenant sa bei cafeaua langa cameristele care discuta despre oaspeti si ce găsesc in camere sau cum isi fac sau nu isi fac treaba. Cu cafeaua in mana ma gandesc sa ma asez la un șezlong la piscina si astfel am liniste sa stau ca tot omul pe FB la cafea. Mesele de la piscina sunt la fel de murdare ca dupa o petrecere grea si e a doua zi deja.

Plaja este peste un santier... da, Eforie Nord este un santier monstruos. Strada paralela cu plaja, incepand de la sensul giratoriu dinspre sud si pana la sensul dinspre autostrada a fost sapata si decopertata de asfalt. Sunt doar doua utilaje pe cei aproape 3 km dar autoturisme cu turisti care n-au stiut de situatie sunt sute. Accesul de la faleza plina de gunoaie si tufisuri salbaticite se face pe o scara de lemn incropita si foarte periculoasa pentru copii. Plaja noua... cum o stim toti = nisipul fin din copilaria noastra a fost acoperit cu cochilii ascutite de scoici. Hectare de șezlonguri pe care satu 2-3 turisti, restul sunt cu prosopul langa valuri. MONDIAL nu are zona cu șezlonguri.

Am ramas doar 3 zile din cele 6 platite. Receptia a pastrat aceeasi atitudine neospitalieara La piscina nu face nimeni curatenie si gunoaiele au inceput sa adune insecte deranjante. Nu recomand piscina copiilor pentru ca: a fost construita de un amator care a pus marginile ascutite ale gresiei in zonele de contact, pentru ca marginile de plastic a diverselor sifoane sa spart si au ramas doar capetele holsuruburilor care le tineau, pentru ca stratul de depuneri diverse este suficient de gros incat nu se mai vede culoarea fundului la adancime mai mare.

Sunt sigur ca daca din prima secunda de cand am intrat eram tratat ca un oaspete si personalul incepand de la receptie, bar si restaurant, zambea amabil, nu vedeam atatea detalii neplacute.

Conluzia mea este ca pentru inca o ora jumate de condus, pentru aceasi bani (1600 lei/5nopti BB + 600 credit paranz si cina) gasesti early booking, all inclusiv, in Albena. Dar daca esti patriot ca noi, cred ca Mondial e o alegere buna daca pretuiesti confortul camerei, mancarea ieftina, distanta foarte mica fata de plaja, parcarea asigurata, si nu te afecteaza lipsa de ospitalitate si interes fata de igiena si curatenie a gazdelor.

Trimis de balyhimself in 24.06.19 00:00:15
Validat / Publicat: 24.06.19 08:24:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Reghin, Cluj, Sibiu, Odorheiul, Ocna Mures, Brasov, Azuga, Busteni, Sinaia, Mamaia, Eforie Nord, Techirghiol

VIZUALIZĂRI: 769 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balyhimself); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[24.06.19 08:18:25]

@balyhimself: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 93&ridAnt=94144

• Alte impresii din această RUBRICĂMondial Hotel:

• pagină generată în 0.042078971862793 sec