ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2019
ÎNSCRIS: 22.06.19
JUN-2019

Foarte nemulțumit

Despre hotel si putin despre optionale

Am stat mult sa ma gandesc daca sa scriu acest review, pentru ca nu prea e in ton cu superlativele pe care le-am citit despre cazare si Tunisia in general.

Am plecat prin [***], avion la 7 dim si ajuns tot cam pe la 7 (doua ore dif fus orar)

Atentie mare la deschiderea telefoanelor, eu nu am inchis "datele mobile" tinp de vreo 5 min, si asta m-a costat 47 Euro! Fara sa folosesc vreo aplicatie!!!

Ajunsi la hotel pe la 9,30 preluat camera la 15,00!

Hotelul e cam diferit cel putin fata de prezentarea celor de la [***], in sensul ca: cele 5 baruri sunt trei, restaurantele nu sunt 3 ci unul singur, in camera nu sunt ustensile de facut ceai/cafea, internetul doar in lobby si ala merge... catinel, ca toata suflarea hotelului sta pe canapele cu tel in mana! De unde apar diferentele? Din faptul ca probabil agentia nu a vazut hotelul, s-a bazat pe informatii indirecte. Adevarul ca in aceiasi gradina sunt doua hoteluri cu plaja comuna, ambele din grupul Marhaba si ei au cumulat facilitatile.

Ii informez pe acesta cale ca bratarile au culori diferite, iar noi, din curiozitate am intrebat la celalalt hotel daca putem lua masa acolo si ne-au rugat sa venim ziua urmatoare sa intrebe superiorii daca se poate!

Dar chestia absolut de neiertat, care m-a facut sa scriu acest material este ca in perioada sederii noastre, 8-15 iunie, NU A FOST AER CONDITIONAT IN CAMERE, pe motiv ca abia dupa aceasta data va functiona!!! Temperatura exterioara... cam 35-36 grade!! Receptia a zis ca doar la 5 stele merge! Atentie si la tantari!

La plaja se merge dis de dimineata ca sa ocupi loc sub umbrela, se practica cu succes metoda ocuparii cu prosoape a seslongurilor, chiar daca respectivii vin la 11! Dupa cum am mai spus, fiind o plaja comuna pt doua hoteluri mari, trebuie sa fii sprinten.

La baruri se serveste totul in paharele de vreo 150ml, inclusiv berea, asa ca veniti cu ce trebuie de acasa! De altfel, si paharele alea de plastic se strangeau de pe plaja si se refoloseau, cred ca dupa ce le spalau, cred!

Nisipul bun, plaja securizata, apa nu prea curata, la doi metri adancime nu vezi fundul.

Camerele, mari cu balcon, bai mari cu tot ce trebuie, curatenia e ok.

Este de mentionat ca ei incearca sa reintre in circuitele turistice estivale, dar deocamdata ponderea de peste 85% este formata din turisti din Rusia, despre care cei care i-au intalnit prin alte zone cred ca stiu destule. Pentru informarea dumneavoastra, nu s-au schimbat! Ca atare, si serviciile cred ca s-au adaptat la cerintele nu tocmai ridicate ale majoritatii!

Ceea ce nu trebuie ratat dupa parerea noastra este escursia de doua zine in desert! Costa 100 E si mai cheltuiti inca ceva peste, dar e o experienta care trebuie traita! Apa si plaja mai gasiti si sigur in variante mai bune, dar asta e ceva unic.

In incheiere vreau sa va spun ca nu suntem oameni fitosi, chiar deloc, dar fata de modul in care unii lauda neconditionat zona m-am sintit obligat sa fac aceste remarci,

Trimis de GHIOCEL1 in 22.06.19 18:40:02
Validat / Publicat: 22.06.19 19:31:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 4073 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GHIOCEL1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.06.19 19:23:02]

@GHIOCEL1: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 55&ridAnt=94114

[22.06.19 22:38:10]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

nicole33
[23.06.19 00:11:20]

@GHIOCEL1:

Este foarte bine că ai scris despre propria ta experienţă în această ţară.

Tunisia este o destinaţie uşor exotică, aproape de noi şi încă ieftină, dar contează mult şi ce hotel alegem, o alegere nu tocmai inspirată putând genera dezamăgiri.

Am fost şi eu în Tunisia în acelaşi timp cu tine şi mie mi-a plăcut

Îţi înţeleg perfect nemulţumirea. Şi eu am suferit de căldură şi am resimţit lipsa aerului condiţionat din camera mea de hotel. Am stat la un hotel de cinci stele cu pretenţii.

La mine era o simplă defecţiune care a fost remediată în zece minute, dar după multe reclamaţii repetate şi după ce am tot fost minţită că nu funcţionează AC-ul în tot hotelul, ceea ce era FALS.

flllo
[02.07.19 13:14:11]

ajung si eu maine la acest hotel si vroiam sa te intreb cum sta treaba cu wi-fi-ul lor... este gratis... s-au trebui platit undeva... nu era mai ok daca cumparai cartela de tel de acolo de la ei... poate aveau costuri mai mice... intreb doar... plaja a fost ok... apa din mare era calda... curata?? excursii cu vaporu nu se fac? ... imi poti spune si ce alte excursii se mai fac? se iau de tine daca fotografiezi s-au filmezi pe acolo..., multumesc

GHIOCEL1AUTOR REVIEW
[02.07.19 13:38:01]

@flllo: salut, inainte de orice, inchide datele mobile inainte sa deschizi tel in aeroport! eu platesc acum 300 lei pt 5 min in aeroport, cat am dat un sms ca am ajuns!

Apa nu era f curata, cum am mai scris. wi-fi e gratis in holl, in rest nu e disponibil. Merge cam greu, functie de cati au tel cuplate.

Pe plaja sunt unii care invita la " corabia Piratilor" , n-am incercat. Se mai poate si la Tunis, cred! Acum dupa atentatele de sapt trecuta... !

Zic eu ca cea de doua zile in desert nu trebuie ratata!

Poze se pot face fara probleme oriunde.

In autocar ai wi-fi gratuit.

Altceva?

flllo
[02.07.19 15:25:20]

@GHIOCEL1: te asteapta cineva in aeroport de la agentie? apa din piscina era ok? mancarea era buna... diversificata s-au aceiasi in fiecare zi?

te poti duce si pe la alt hotel adica marhaba beach iti dau voie? nu stiam de atentate... Doamne fereste

GHIOCEL1AUTOR REVIEW
[03.07.19 23:50:33]

@flllo: la aeroport e cineva de la agentie. Piscina e curata. Despre mers la alt hotel... ca vizitator. Noi nu am incercat.

flllo, GHIOCEL1
Alte impresii din această RUBRICĂMarhaba-Marhaba Club Hotel: