ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2019
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUN-2019

Amvrosia și delicioasa ei portokalopita

Acesta este un review despre mâncare, este o recomandare pentru iubitorii de preparate grecești, pentru cei care apreciază calitatea, nu cantitatea.

În Pipera, pe Strada Drumul Bisericii nr 11, restaurantul este deschis de o grecoaică stabilită în România, locul este foarte frumos, are și parcare, două terase, un salon deosebit și un personal extrem de amabil, incomparabil cu ce am întânit în Grecia. Câțiva dintre ei abia vorbesc limba noastră dulce, cred că sunt din Elada. De apreciat că se străduiau să ne satisfacă poftele.

Așezat pe malul lacului, cu o încântătoare priveliște, localul a beneficiat de toată atenția doamnei Evanthia Zisi, Lady Chef în propria ogradă, terasele sunt absolut minunate, pomi, flori, arbuști și plante aromatice, foișoare și mobilier pentru relaxarea oaselor dar si a ochilor.

Intrarea este impunătoare, interiorul arată ca o sufragerie a oamenilor iubitori de obiecte porțelanate dantelate, de vitrine pline cu superbe farfurii, cu servicii de cafea, cu „vechituri” scumpe, lustrele sunt doar „simple” cristaluri ce-atârnă deasupra mobilierului de calitate, mobilier din lemn masiv.

Pardoseala interiorului este acoperita cu gresie, terasa are pavele zâmbărețe.

Fețele de masă nu sunt din hârtie, un restaurant care se respectă nu pune hârtii în loc de materiale de calitate, părerea mea. Un loc scump și de calitate îl recunoști oarecum și după aceste aspecte: mobilier, față de masă, prețuri, printre altele, ca să nu mai pomenesc de wc-uri.

Deschid o paranteză:

Mulți hulesc articolele despre cârciumi, de parcă ar fi obligatoriu de citit :), dar vă pot spune că am avut satisfacția de a primi mulțumiri pentru că am făcut o recomandare, o „reclamă” unui restaurant și un coleg mi-a călcat pe urme. Ăsta e scopul articolelor mele: informare, ajutor, recomandare, fie că sunt despre munți, ape, peșteri, stânci, cazări sau restaurante, suntem diferiți și fiecare caută altceva, fiecare e liber să calce pe acolo pe unde-i face plăcere, fără a aduce jigniri colegilor.

Avem acum o colegă AFA în vacanță în Makarska - vezi impresii, „a poftit” la păpușica mea Makarska și la hotelul comunist - vezi impresii , din păcate nu am scris multe recomandări despre cărciumile de acolo, unii s-au oripilat de zici că i-am obligat să citească sau să mănânce în acele locuri. Un alt coleg merge la Flora - vezi impresii, o altă colegă în Nikiti - vezi impresii, normal că am emoții... Asta înseamnă AFA pentru mine.

Și da, uneori caut restaurante în vacanță, prefer să merg la sigur, astfel am mers pe mâna și gustul lui @Bujie căruia i-am mulțumit, am fost într-un loc de excepție recomandat de @Robert și i-am fost recunoscătoare. Și iarăși spun da, se poate ca eu să fiu mulțumită la momentul respectiv și după un timp să se schimbe patronul/personalul/bucătarul și altcineva să găsească lucruri nasoale acolo, la fel se poate întâmpla și în cazul recomadărilor despre cazări. Închid paranteza.

Revin la subiect și vă spun că meniul este bogat, îl puteți studia aici amvrosia-restaurant-grecesc.ro/Meniu

Prețurile sunt normale pentru zonă, pentru loc, asemănătoare celor din Grecia, din Croația, Malta și Cipru, mult sub Austria, Italia, Israel sau țările nordice.

La Amvrosia gustul preparatelor este de senzație, scoicile scăldate-n vin au avut un gust divin, mult peste cele grecești, porția a fost mare. Buiurdi și salata de vinete au avut un gust deosebit de bun-diferit de ce știam din Grecia sau alte restaurante similare din țara noastră, pâinica făcută-n casă era fierbinte și stropită cu ulei de măsline, berile reci Mythos mi-au potolit setea, cafeaua și sucurile au fost pe gustul omului meu.

În curtea din fața restaurantului, o femeie între două vârste fuma încetișor. N-am știut cine era. După ceva timp, doamna era pe terasa dinspre lac, stătea în picioare, privea discret clientii. Era Chef Evanthia Zisi care spunea într-un interviu, cândva: „Bucataria trebuie sa îți placă, să vină din interiorul tau! Dar sa faci si sacrificii. Nu există nimic fără sacrificii! ” sau ” Ca să fii un bucatar bun, trebuie să fii si un client cu pretenții, să știi să evaluezi un preparat pentru a vedea lucrurile și din perspectiva consumatorului. Când vezi că un client nu a consumat preparatul nu trebuie să îl intrebi daca i-a placut, ci să-l întrebi ce nu i-a placut, pentru a vedea unde trebuie sa mai ajustezi preparatul. ”

Da, am fost întrebați dacă e totul ok, dacă ne deranjează ceva. M-a deranjat căldura sufocantă și singurul minus pe care l-am semnalat a fost lipsa unor instalații cu apă sau a unor ventilatoare cu apă, pentru a face aerul mai ușor respirabil pe terasă.

Lacul și rățuștele lui mi-au oferit o minunată priveliște, grădina de roșii de pe marginea apei m-a surprins în mod plăcut, cimbrul, busuiocul, salvia și celelalte plante aromatice folosite în bucătărie mi-au zâmbit dintre trandafiri, atmosfera a fost plăcută, muzica grecească se auzea ușor în difuzoare. Citisem că au și muzică live în anumite zile, n-am întrebat când, noi am savurat acolo un prânz, de ziua Mariei care iubea terasele, expresso și cola, mânca scoici, sigur i-ar fi plăcut și prăjitura portokalopita cu al ei gust demențial de dulce-amărui-portocaliu, prăjitură realizată după o rețetă veche, a bunicii doamnei Chef.

Toaletele erau moderne, curate, aveau consumabile.

Wi-Fi nu știu, n-am avut timp de net, am admirat lacul, rățuștele, florile și am studiat firele de roșii bine copilite.

Am să trec în caseta tehnică prețul în euro la cursul din ziua respectivă, cunoscătorii de Grecia vor înțelege, noi am achitat cash, în lei, dar se putea achita și cu cardul.

Amvrosia este un loc elegant, deosebit de relaxant, un loc în care apreciezi gustul preparatelor, nu cantitatea ciolanului românesc.

Trimis de krisstinna in 22.06.19 11:30:51
Validat / Publicat: 22.06.19 12:11:38

VIZUALIZĂRI: 1366 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Amvrosia

nicole33
[22.06.19 13:05:04]

@krisstinna:

Felicitări pentru experiența gastronomică grecească autentică, pentru articol și pentru curajul de a spune lucrurilor pe nume!

ANILU
[22.06.19 13:10:20]

@krisstinna: Totul arată foarte bine, grădina, lacul, mesele, bucatele, frumos și elegant... atmosferă boemă grecească.

Am notat adresa și i-am arătat și lui Sorin pozele... hai să mergem și noi, a fost reacția lui!

Mi-a plăcut Amvrozia!

Să vă fie de bine!

Toate cele bune.

crismis
[22.06.19 13:29:37]

@krisstinna: Fain loc, îl voi ține minte pentru una din escapadele bucureștene viitoare!

Cât despre cârcotași și cârcotașe... N-ar trebui să te afecteze. Pe unii îi vei încânta și mulțumi cu ceea ce prezinți, pe alții îi vei plictisi sau chiar enerva. E normal să se întâmple asta. Tu scrie mai departe cum simți și... pentru prima categorie, desigur!

Și mie mi se pare utilă secțiunea " mâncătorii" , chiar mi-au fost utile de multe ori recomandările colegilor. Îmi vine repede în minte prima seară în Catania, când am căutat și am setat pe hartă un restaurant despre care citisem în articolele lui @Dabator și @irinad. Ne-am dus " la sigur" , fără nicio emoție și a fost perfect!

Escapade culinare reușite îți doresc în continuare și... inimă ușoară! Și vacanță frumoasă, că bănuiesc că se apropie!

nrs †
[22.06.19 16:48:57]

un coleg mi-a călcat pe urme

cam asta trebuie sa fie AFA, in ultimul timp am ajuns in diverse locuri datorita unor articole entuziasmante citite pe aici: Cappadoccia (Irinad), Hajdu (Dana2008), Szeged Aquapolis (Ungureanica)

[22.06.19 16:53:49]

@krisstinna: Și-un delicat SB, la fel ca articolul ăsta, la fel ca localul și ca Lady Chef!

Da, și eu am fost criticată că vizitez doar crâșme! Da, dragi colegi cârcotași, învățați-vă ȘI cu asta! O perioadă vor fi multe articole din gama asta scrise de mine! Și DA, sunt foarte utile.

Și DA, le voi scrie! Oricum voi, cârcotașii, le citiți pe ascuns și vă sunt utile!

Tare mă bucur să văd oameni încântați de munca altor oameni, care se străduiesc să ne fie nouă bine!

Tare mă bucur, @krisstinna, că ți-a plăcut totul și că bucatele au fost pe gustul vostru. Să vă fie de bine!

Carmen Ion
[22.06.19 19:44:12]

@krisstinna: Ma număr printre cei care au " cârcotit" față de abundența de reviewuri de restaurante postate de tine după sejurul în Sithonia, dacă îmi amintesc bine.

Am " protestat" dintr-un motiv foarte simplu: dacă nu ai fi fost intr-o călătorie și prin urmare nu ai fi avut de scris eventual decât despre cârciumile din București, aș fi înțeles. Numai că nu era cazul, tu fuseseși în Grecia și nu postaseși nimic despre locurile văzute, ca și cum îți petrecuseși tot timpul numai mâncând si bând, ceea ce nici nu ar fi fost așa de rău, la urma urmei...

Cum te cunosc suficient de bine cât să îmi dau seama ca nu te mulțumiseși cu frecventarea de cârciumi si atât, mi-am permis atunci să îți sugerez să scrii și despre locurile vizitate

Ceea ce ai și făcut, dacă iarăși bine îmi amintesc, chiar dacă nu neapărat la îndemnul meu.

Cât despre utilitatea sau dificultatea scrierii unor astfel de reviewuri, fiecare e liber să judece după cum crede. Eu rămân la părerea că a merge undeva și a descrie numai experiențele gastronomice e păcat.

[22.06.19 21:07:55]

@nicole33: Mulțumesc frumos, știi că mă supărasem pe cei care scriau ecouri răutăcioase despre restaurante și despre poze super votate, poze cu ciorbe și fripturi. Mai enervant era ca ecourile acelea erau scrise la articole despre biserici și muzee împărțite pe “n” capitole, rafturi, obiecte, icoane...

Nu știu dacă aș fi scris ceva despre acest loc scump (și la propriu și la figurat) dacă nu mă indemna Cristi. Evenimentul a avut o dubla semnificație pentru mine, dar eu niciodată nu spun ce serbez.

De ziua Ei eram la Eforie...

Acum nu mi-a permis sănătatea fizica și nici cea mentală să merg la Eforie, așa ca am sărbătorit “toți trei”, așa cum făceam in urma cu ceva timp

[22.06.19 21:10:05]

@krisstinna: Offf!

[22.06.19 21:15:44]

@ANILU: Mă bucur dacă v-a plăcut, e un loc special, demult doream sa-l vizitez.

Știam că e scump, de altfel toate restaurantele grecești sunt scumpe, dar asta nu înseamnă ca sunt și... ”gustoase”

Nu voi recomanda niciodată Santorini-despre care nu am scris, dar voi recomanda acest loc despre care citisem multe recenzii dar niciunul pe AFA.

Au și preparate speciale cu ocazia Sărbătorilor Paacale, dar și multe altele.

Îți mulțumesc frumos!

[22.06.19 21:28:28]

@crismis: Așa-mi spunea și cardiologul meu irakian: “fii nesimtită!!! ”

Uite ca sunt prea fraiera și de-aia am și probleme, mă supăr tare din orice

Mulțumesc pentru încurajare, ideea e că recomandarea lui Cornel este aceea de a scrie despre fiecare restaurant in parte, exact ca pe TripAdvisor, astfel se pot distinge mai bine locurile.

Și, cum eu sunt ascultatoare, nu am scris despre toate intr-un articol , de aici și nemulțumirea unora.

Pentru mine importante sunt toate articolele, mai puțin cele copy-paste, fiecare om își rupe din timpul lui prețios pentru a ajuta cu ceva, cu o poza sau cu niște cuvințele. Că nu-mi plac toate review-urile asta e clar, dar totuși e muncă pentru fiecare articol serios, indiferent dacă descrie o cascada, un pod, o cazare, o excursie sau o “mâncătorie”.

Cu voia Domnului o sa mergem și in vacanță, El hotărăște dacă merităm.

Mulțumesc frumos!

[22.06.19 21:39:11]

@nrs: De-ai ști ce bucuroasa sunt, o colega AFA este la hotelul recomandat de mine, in Makarska, încă am emoții mari, la întrebarea mea: îți place hotelul? Ea a răspuns in urma cu trei zile: “este mult peste așteptări”.

E ca un premiu, înțelegi? Eu așa sunt, mă bucur enorm, ca un copil, când recomandarea mea îi este de folos cuiva.

Este ca la școală: muncești și obții rezultate bune

Știu ca și tu ai multumit colegilor, foarte frumos din partea ta!

Și eu îi calc pe urme @Irineid și lui @Dabator anul acesta, sper să fim sănătoși și “forțoși”

Îți mulțumesc frumos!

[22.06.19 21:44:40]

@Zoazore: Ești amuzantă

Poți scrie despre absolut orice, știi că formatul AFA ne permite asta.

Și bucatele dar și berile au fost foarte gustoase, Maria mânca scoici și de-aia am comandat și eu. Aș fi mâncat niște calamari dar știam ca nu-i plăceau.

Mulțumesc

[22.06.19 22:07:45]

@Carmen Ion: Așteptam ecoul tău, nu ai de ce să te justifici.

In momentul in care mi-ai scris atunci ecoul eu am apreciat sinceritatea ta și chiar am spus colegilor acest lucru.

Tu ai făcut-o din colegialitate, fără răutate ascunsă. Știu ce vorbesc.

Ce rost au invidiile și răutățile unora? Habar nu am

Cert e ca mă cunosti, îmi place să mă plimb, mult mai mult decât să mănânc și sa beau, iubesc marea și stâncile mai mult decât alcoolul și cafeaua, iubesc excursiile și mă enervează leneveala de pe un șezlong, aș vrea să mă plimb mai mult decât o fac, sunt dispusă sa rabd de foame numai să văd cât mai multe locuri frumoase și interesante.

Hrana pentru suflet e mult mai importantă pentru mine, cu asta rămânem, nimic altceva.

Dar, nu vezi ca sunt importante pentru mulți și locurile de halimosit?

Hai sa-ți povestesc ceva, tragi tu concluzia:

“Ce vedem la Tyulenovo” întreabă Cristi

Maria: “niște pietre”

Mă uit la ea și mă strâmb

Anul urmator vrea Maya la plimbare, de ziua Mariei mergem la Tyulenovo și la Cap Kaliakra. Maria și Cristi mustaceau, au spus: “ noi va așteptam la terasă, bem o cafea”.

Zis și făcut!

Mergem la Kaliakra, după. Maria și Cristi: “ noi va așteptam la terasa, bem o cafea”.

Știi distanta dintre cele două locuri! La restaurantul din Tyulenovo am și mâncat mâncare (n-am scris despre restaurant), la Kaliakra am mâncat plăcintă și prăjituri (n-am scris articol).

Cam așa sunt unii, ar “vizita” doar anumite locuri.

Concluzia: nu toți suntem la fel, degeaba sunt eu plimbareată

Îți mulțumesc sincer pentru ecouri, știu că nu ai avut rele intenții.

O vară frumoasă vă doresc, îl salut cu drag și pe Adrian!

[22.06.19 22:09:00]

@krisstinna: Eiiii, zici tu că amuzantă! Oricum, deși și eu am scris despre o ”mâncătorie”, aproape odată cu tine, unii cârcotași chiar nu mă citesc ce scriu eu și nu vor afla părerea mea despre! Pierderea lor!

[22.06.19 22:12:44]

@Zoazore: Ajung și la tine, nu scapi!

Scriu și citesc de pe telefon, sunt o baba pitică, mă mișc mai greu

Crezi tu ca-mi scapă ceva? Poate doar sa fiu plecată sau bolnava, altfel va urmăresc pe toți

[22.06.19 22:15:35]

@krisstinna: Nu la tine mă refeream! Știu că tu mă vizitezi. Și dacă și scrii ecou (că știi că-mi plac ecourile) sunt foarte fericită!

DOINITA
[23.06.19 20:27:19]

Eu, ca si multi alti afa-isti, ti-am citit articolul si chiar am sa incerc sa ajung" pe urmele tale" , pentru ca iubesc mancarea greceasca si pentru ca am incredere in recomandarea ta.

Dana2008
[24.06.19 06:42:56]

@nrs: Ce bine ma simt! ????

robert
[24.06.19 09:28:29]

@krisstinna: hello! Nici eu nu eram cu articolele cu mâncatorii. Asta până l-am scris pe primul, la care faci si tu referire acuma. În viață nimic nu-i batut în cuie și câteodată optiunile ni se mai schimbă!

Dar de la a nu fi de acord cu un lucru, până la a comenta rautăcios e cale lungă. Nu înțeleg ce-i mână pe unii în luptă! Din fericire suntem diferiți și trebuie musai să acceptăm gusturile diferite, diversitatea în ansamblul ei!

Mie dacă nu-mi place un articol despre o anumita zonă nu-l citesc. ȘTIU că de multe ori pierd articole deosebite, dar cumva trebuie să îmbin utilul cu plăcutul. Nu am timp nelimitat, dealtfel acesta e singurul lucru ireversibil si trebuie avută mare grijă cum îl cheltuim!

Să vă fie de bine și capul sus, mergem înainte! Te pup cu drag!

[24.06.19 10:20:27]

@DOINITA: Mulțumesc, ești tare dulce

[24.06.19 10:25:17]

@robert: Măi, l-ai scris atât de bine- vezi impresii, încât am trimis un prieten din gașca in acel loc, să vadă și să rezerve pentru 8 martie, îmi cânta Robert la saxofon și eu dansam lângă el, plângeam de emoție și îți mulțumeam in gând

Ei lasă, a trecut supărarea, au venit altele mai grele, trec și astea și vine vacanța

Mulțumesc frumos!

Dana2008
[24.06.19 11:05:12]

@krisstinna: Felicitări pentru articol si fotografii!

Pentru mine articolele despre mâncare sunt foarte importante și mă ajută să mă orientez spre un loc probat de persoana care îl recomandă, ca sigur fără surprize neplăcute. Mie îmi place foarte mult mâncarea și apreciez recomandările de acest fel. Pentru o ieșire reușită contează ca mâncarea să fie bună.

Continuă să ne împărtășești din experiențele tale culinare fără nicio reținere.

Numai bine! Te pup!

[24.06.19 11:18:48]

@Dana2008: Am văzut ca scrii despre restaurante și te felicit!

Da, ai dreptate, uneori recomandările sunt foarte utile, mai ales când nu știi prețurile unei zone sau ce poți mànca intr-o destinație mai deosebită.

Îți poți alcătui și bugetul unei vacanțe ținând cont de recomandările colegilor, părerea mea.

DOINITA
[24.06.19 12:12:33]

@Zoazore: Hai sa fiu si eu rautacioasa si sa spun acelasi lucru" unii nu ma citesc" (de data asta e vorba de mine,nu de tine!)si chiar vor pierde. Oare?

diana2015
[24.06.19 12:18:19]

@krisstinna: să vă fie de bine

Eu consider foarte utile aceste articole cu " unde mâncăm" de oriunde în lume, nu știi când ai nevoie de o recomandare. Măcar am de unde să-mi fac o idee. Sincer așa am reușit să facem o petrecere (cu ajutorul lui @roth) reușită din toate punctele de vedere (preț, calitate, servire) și asta pe ultima sută, în ultimul moment. La rândul nostru am recomandat și uite așa se întinde lanțul

Chiar am să iau în calcul această locație pentru aniversarea căsătoriei dacă nu plecăm hai-hui prin lume .

Felicitări și te rog nu te lăsa

[24.06.19 15:28:19]

@diana2015: Mulțumesc, pisicuța mea

Mika
[24.06.19 16:22:37]

@krisstinna: Eu chiar sunt in căutarea unui restaurant, bun, pentru o petrecere de familie in iulie, așa că articolul tău a picat bine. Este pe listă, de fapt, până acum, pe lista scurtă. Sunt utile și articolele despre restaurante, mai ales cele din țară, după umila mea părere.

[24.06.19 18:24:01]

@Mika: Pune o întrebare, aici, pe AFA

Detaliază cât mai mult (în CMR) despre ceea ce cauți și vei avea parte de răspunsuri, poate îți vine vreo idee.

Depinde si de zonă, de calitatea dorită de tine, de nr invitaților și de felul preparatelor.

Caută și la rubrica “unde mâncam in Bucuresti”, poate mai adaugi ceva pe listă, sa ai de unde alege

Mie mi-a plăcut și la Casa Elena Lupescu din Pache Protopopescu (nu am scris despre) dar a fost de senzație si la Louisiana Bistro despre care nu am scris dar a scris Robert vezi impresii, cu toate ca sunt fumătoare și nu se fuma in interior

Mulțumesc de vizită

Mika
[24.06.19 19:44:09]

@krisstinna: Mulțumesc. Am inceput căutarea pe AFA. Sper să găsesc ceva.

ANILU, crismis, diana2015, DOINITA, Mika, robert, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: