ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2019
ÎNSCRIS: 20.06.18
JUN-2019

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Kaya Palazzo, o mare dezamăgire (pentru noi)

Am petrecut o săptămână la Kaya Palazzo in perioada 7 - 14 iunie 2019, cu așteptări echivalente prețului plătit pentru sejur, aproximativ 2000 de euro, un cuplu fara copii.

Am primit o camera in grădină, în spatele hotelului, cu vedere spre intrarea în resort, total dezamăgitoare. Usa s-a stricat din prima seara, a cazut o balama, clădirea extrem de veche, de evitat.

De asemenea, de evitat excursii propuse de ghizi, unde am dat piept cu conaționali angajați în Turcia care au încercat obsesiv si agresiv in acelasi timp sa ne determine sa cumpărăm produse (bijuterii sau blănuri) de care nu aveam nevoie. La final ne-au si certat ca i-am făcut sa isi piardă timpul, deși noi am cerut să fim duși într-un loc din care sa cumpărăm cu totul altceva.

In cea de-a doua zi soțului meu i-a dispărut verigheta din cameră. Tot noi am fost vinovati ca nu am bagat-o în seif. Episodul a fost tratat superficial, fără măcar o scuza din partea celor de la hotel.

In ziua a patra, am fost luată de ambulanță, cu toxiinfectie alimentara, unde am petrecut în jur de opt ore. Alături de patul de la spital se află o altă tanara, rusoaica, tot de la Kaya, cu aceleași simptome.

Si acest incident a fost ușor trecut cu vederea de personalul care a găsit o explicatie si anume ca probabil nu m-am spălat eu pe mâini.

Poate ca acest resort a fost un motiv de relaxare pentru cei mai mulți dintre turiști, însă pentru noi s-a dovedit a fi o vacanta ratată.

Si astfel, după trei vacanțe în Turcia, ne-am despărțit definitiv de această țară care pare să nu își mai ridice serviciile la standardele promise.

Trimis de Kirei in 19.06.19 20:24:16
Validat / Publicat: 19.06.19 20:55:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Delphin si Cristal Water World

VIZUALIZĂRI: 2856 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kirei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 135.00 EUR pe cameră

[19.06.19 20:54:24]

@Kirei:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 83&ridAnt=94056

[19.06.19 22:52:53]

@Kirei:

Kaya Palazzo este un hotel foarte bun, dar şi foarte scump. Eu îl urmăresc încă din 2013, dar nu am reuşit încă să ajung acolo, preţul fiind mereu mai mare decât eram eu dispusă să plătesc.

Îţi înţeleg perfect dezamăgirea, dar cât timp asta ai plătit, exact asta ai primit. Camerele garden sunt situate în bungalow-uri, iar acestea în marea majoritate a cazurilor oferă condiţii mai slabe decât o cazare în clădirea principală. Bănuiesc că ai ştiut acest lucru atunci când ai rezervat sejurul.

Dacă plăteai pentru o cameră în clădirea principală, probabil satisfacţia ta ar fi fost alta. Şi beneficiai şi de vedere la mare. Dar suplimentul de 20 euro de persoană pe zi este cam mare.

Un incident regretabil, dar de ce nu ai folosit seiful?

Orice hotel, indiferent de ţară sau de numărul de stele, îşi declină orice responsabilitate în cazul dispariţiei bunurilor de valoare care nu au fost depozitate în seif şi îşi notifică turiştii în acest sens.

Îmi pare rău pentru problemele de sănătate întâmpinate şi sper că ţi-ai revenit.

Poate îţi faci timp să ne povesteşti şi despre celelalte două vacanţe în Turcia anterioare, cu siguranţă mai reuşite decât aceasta.

[20.06.19 15:07:07]

@nicole33: Nu, nu am fost informați că vom fi cazați în grădină, la agenție ni s-au arătat imagini cu clădirea principală. Și înțeleg că este o cutumă, din alte recenzii postate de turiștii care au vizitat Kaya Palazzo ca la momentul cazării să „oferi” o anumită sumă de bani celor de la recepție pentru a beneficia de o cameră spectaculoasă. Probabil că am fi dat șpagă și noi, însă am aflat abia după, din impresiilor altora. Am fost în multe vacanțe și în alte locuri și niciodată nu ni s-a întâmplat să fim furați. Chiar la hoteluri cu pretenții mai mici. Pentru că până la urmă, indiferent din ce unghi privești, culpa este la ei, la propriii oameni pe care îi au angajați și care se ocupă cu astfel de îndeletniciri. Aspect ce contrastează cu agenții de securitate în uniformă care se plimbă prin resort (făcând ce??) și care par că și-au pierdut necesitatea, în cazul nostru. Aș fi înțeles dacă era cineva din exterior care să ne ia lucruri din cameră, nu cei cărora le-am plătit pentru serviciile prestate. Nu am fost cazați din milă acolo.

[20.06.19 15:11:28]

@nicole33: Și, da, probabil aveți dreptate, dacă primeam o cameră în clădirea principală, probabil că nu ne mai furau verigheta (nu!?) și nici nu mai ajungeam la spital de la mâncarea de acolo... (sunt ironică, scuze)

În urmă cu patru ani de zile, când am vizitat pentru prima dată Turcia și când ne-am îndrăgostit de această țară, am petrecut o săptămână de vis la Delphin, în Lara. Momente de care ne aducem aminte cu drag și acum și care ne-au determinat să revenim cu o încăpățânare entuziastă în această țară. Anul trecut am ales din păcate, condiționați și de alt cuplu, un resort cu pretenții mai puține, însă nu ne-am îmbolnăvit și nici nu ne-au lipsit din lucruri. Verigheta tot pe noptieră mai stătea și atunci, apropos de sfatul dv. Iar anul acesta ne-am dorit să plătim oricât pentru un sejur de vis, ca să repetăm experiența de la Delphin. Acesta a fost prețul comunicat de agenție, l-am acceptat imediat după ce am văzut fotografiile și în speranța că ne vom simți ca „doi mici regi”. Probabil că am fi plătit și taxa de 20 de euro, de care aflu exact acum. Pentru că în final, cu tot cu spitalizare, am fi ajuns tot pe acolo cu banii cheltuiți pentru sejurul la Palazzo.

[21.06.19 06:40:54]

@Kirei:

Păi şi ce vină are hotelul???

Cei de la agenţia de la care ai achiziţionat sejurul ar fi trebuit să-ţi precizeze faptul că preţul pe care l-ai plătit este pentru cazare la bungalow şi că pentru o cazare în clădirea principală într-o cameră precum cea din pozele prezentate trebuie să mai plăteşti în plus suma de 280 euro (20 euro de persoană pe noapte), caz în care ai fi putut alege în cunoştinţă de cauză o variantă care să nu te dezamăgească.

Turcii sunt foarte ospitalieri, dar este greu de crezut că ai fi putut obţine un upgrade doar cu "atenţia" plasată în paşaport.

Nu are nicio legătură una cu alta.

Verigheta nu ar fi fost furată dacă se afla în seif sau pe inelarul soţului. Neglijenţa costă.

Care ar mai fi rostul seifurilor din camere, dacă fiecare turist şi-ar putea lăsa bunurile de valoare pe masă, pe noptieră sau mai ştiu eu pe unde?

[21.06.19 12:21:34]

@nicole33: Îți înțeleg rolul (de a echilibra anumite aspecte negative) și chiar nu urmăresc să intru în polemici cu tine, am capacitatea intelectuală necesară de a mă detașa de persoane de genul tău și crede-mă sunt ancorată în realitate ca să înțeleg anumite lucruri.

Îți doresc mult succes în ceea ce faci și să fii la fel de perseverentă (probabil că pe alocuri dai și de succes).

[21.06.19 13:58:21]

@Kirei:

De fapt, nu ai înțeles absolut nimic și nici măcar nu ai învățat ceva din aceasta experiența neplăcuta. Păcat de timpul pierdut ????.

Am comentat la acest articol doar pentru ca mi se pare nedrept sa desființezi un hotel de altfel foarte bun fără a-ti asuma propriile greșeli.

Ai ales cea mai ieftină camera și aceasta te-a dezamăgit. Nu ai folosit seiful oferit gratuit de hotel și ai fost furată. Ai avut probleme digestive, poate de la mâncare dar exista și alte cauze.

Îți doresc vacante mai informate și mai inspirate pe viitor!

Mina1978
    [12.07.19 21:46:03]

@Kirei:

Imi pare rau ca ai foat dezamagit! Eu tocmai m-am intors din vacanta de la acest hotel si nu sunt de-acord cu ceea ce spuneti! Am platit la agentie o camera simpla see vew in blocul principal, la receptie am primit, surprinzator, o camera suite see vew superba, si asta fata absolut niciun €.

Curatenia, ce sa spun, daca puneam acel ‘lant’ cu ‘nu deranjati’, seara primeam telefon de la receptie ca sa fiu intrebata daca totul este in regula, daca sigur nu doresc sa se faca curatenie, nici vorba sa dispara ceva!!

Mancarea foarte buna!!

Tin sa mentionez ca de 12 ani merg in Turcia, deci nu as outea soune ca am foat sub influenta primei impresii de ‘all inclusive’!

[12.07.19 21:49:38]

@Mina1978: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Kirei, Mina1978
    Alte impresii din această RUBRICĂKaya Palazzo Golf Resort [Kadriye]: