ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2019
STATUS: PREMIUM
JUN-2019
PREȚ 600 lei ?
6 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Parcul Naţional 'Plitvicka Jezera' (Lacurile Plitvice)

Un loc ce merită văzut cel putin o dată în viaţă

Încă din anul 2018 cam din luna septembrie ne-am planificat să facem o excursie în Croaţia și am ales ca destinaţie parcul naţional Plitvička Jezera. Am cautat pe diverse siteuri o rezervare care să ne satisfacă şi să nu fie nici prea costisitoare. Am ajuns să facem rezervarea la pensiunea Lorena situată în Rakovica care se afla la 15 km de parcul naţional Plitvice.

Înainte de placare am discutat telefonic cu gazda care ne-a spus că putem ajunge la 11,00 dimineață la pensiune că vom primi cheile de la un cumnat de-al său şi ne putem caza fără probleme.

Odată ajunşi la pensiune am fost întâmpinaţi de cumnatul gazdei care ne-a condus la apartament. Apartamentul se află la etajul I al construcţiei, la parter stăteau gazdele însă accesul în apartament se făcea pe o scară exterioară neavând tangenţă cu nimeni

Acesta pensiune oferă o grădină superbă, umbrelă cu doua băncuțe pentru a te feri de arșița soarelui Wi-Fi gratuit, și o parcare în spatele pensiunii. Proprietatea are spații de cazare cu aer condiționat și balcon. Apartamentul are un hol din care se face accesul în living unde se află un pat matrimonial pentru 2 persoane, mai există 2 dormitoare, unul cu pat matrimonial si unul cu 2 paturi single un TV cu ecran plat cu programe prin satelit, o bucătărie complet echipată pentru 6 persoane, un cuptor cu microunde, un frigider, o mașină de spălat și o baie cu duș.

Toate spaţiile sunt foarte bine întreținute, curăţenia este la ea acasă iar in apartament am primit la venire un coş plin cu fructe banane, mere, kiwi si am mai avut ceai şi plicuri cu cafea nes la discreţie. Totul a fost perfect.

Gazda este o persoană foarte simţită, nu ne-a deranjat deloc dar când am avut nevoie de informații ni le-a furnizat cu plăcere

Pentru accesul in parcul Plitvička Jezera am cumpărat de pe internet voucher-ul deoarece din acest an s-a limitat numărul vizitatorilor in parc şi există posibilitatea să nu mai găsești bilet dacă nu rezervi din timp.

Accesul în parc s-a făcut pe la poarta 1 de unde am vizitat cea mai înaltă cascadă din parc. Totul este superb de aceea am rezervat bilete de acces pentru 2 zile. A doua zi am făcut plimbări cu vaporaşul şi am urcat la staţia St3 cu un microbus care avea și două remorci. Totul este superb de aceea nu comentez mult ci voi ataşa poze care valorează cat o mie de cuvinte.

Pretul apartamentului a fost de 300 lei / zi ceea ce este superb după părerea mea.

Trimis de sorindezmi in 18.06.19 10:12:18
Validat / Publicat: 18.06.19 11:07:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorindezmi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

elviramvio [18.06.19 13:04:53] »

@sorindezmi:

Este foarte bine că ai amintit cum ai procurat biletele de intrare în parc. Eu am scris o informare în articolul "Plitvicka Jezera, reguli noi" despre schimbarea survenită anul acesta dar articolul meu nefiind încadrat corespunzător a creat o primă victimă.

Poate revii cu un articol separat despre acest subiect, cei care vor o vizită acolo sigur vor aprecia.

elviramvio