ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2010
ÎNSCRIS: 14.10.09
JUN-2010
single

Restaurante, baruri in Iasi

oare cati dintre noi, aducandu-si aminte de anumite etape ale vietii nu au incercat sa retraiasca putin din frumusetea timpurilor de mult uitate?

In scurta mea sedere in Iasi am incercat sa imi aduc aminte de frumoasele locuri unde ne distram si unde am capatat amintiri frumoase.

Unul dintre locurile dragi mie unde musai aterizez de fiecare data cand ajung in Iasi este Mopseria Magic Pizza. cu un slogan care nu se lasa mai prejos : pali-v-ar foamea... va rog

Candva, demult, era doar pizzeria Magic Pizza, in rest nu s-au schimbat prea multe. Daca pe vremurile mele sediul era doar unul si era in Complexul Studentesc Tudor Vladimirescu in spatele acestuia printre caminele de studenti, acum se poate lauda cu un sediu la strada in acelasi complex, langa Iulius Mall si cu un local mai mic in incinta Malului de la Hala Centrala, la etaj, si parca si in Copou cum urci pe partea dreapta. Mereu constatam cu amuzament ca mare lucru nu s-a prea schimbat, pana si farfuriile si costumatiile ospataritelor sunt aceleasi ca si acum 10 ani, cu urme adanci de pe urma anilor. Delicioasa in schimb este pizza, poate ca s-au mai aliniat intre timp cu criza si au mai schimbat calitatea produselor de baza sau poate producatorii de mezeluri de pe vremuri au dat faliment, cert e ca daca vreau sa mananc o pizza pe sufletul meu tot la Magic Pizza ma duc, lucru la care subscrie din plin si sotul meu. In meniu se mai regasesc si alte preparate, unul din favoritele mele fiind Louisiana Five din aripioare picante, garlic bread si un sos bunut. Preturile sunt mai mult decat acceptabile, drept dovada, mereu e plin la ei.

Un alt local frumos, plin de inedit este Curtea Berarilor

este un local situat in centrul Iasilor, la 2 minute distanta de Mitropolie, la cub. Ma veti intreba ce inseamna acel cub. Este un cub de marimi impresionante asezat intr-o piata pietonala, unde este sediul unei facultati cunoscute. Sub piata pietonala este un sir de galerii unde presupun ca erau pe vreuri niste catacombe si unde s-a facut un pasaj subteran cu mai multe destinatii. Pe vremuri aici era un club de karaoke unde pierdeam noptile, un club de noapte. Acum este Curtea Berarilor, un local mare cu terasa, cu mancare buna si preturi acceptabile, cu bere la metru, la butoi sau la masa rotunda, dupa cum te tine:) muzica e la maxim seara, e plin si lumea danseaza, canta, este o atmosfera extraordinara. Am vazut studenti de toate natiile si era loc ptr toti. Servirea este ireprosabila, portiile mari, mancarea buna. Daca aveti ocazia sa mergeti in Iasi, e musai.

As putea sa va mai povestesc despre multe locuri dragi mie dar nu am certitudinea ca ele mai exista, il rog pe Mario110 sa imi vina in ajutor, as fi curioasa sa stiu daca mai este Camelot in Tudor, Moon Palace in centru si acel restaurant din Copou care imi scapa acum, la fel si cel grecesc de la Fundatie.

Oricum ati da-o, in Iasi imposibil sa fii nemultumit in privinta locurilor de luat masa, terase sunt din plin, mai ales in centru, de fitze sau nu, ramane sa le descoperiti.

Trimis de Sanziana in 10.06.10 15:09:34

VIZUALIZĂRI: 4673 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 firma luminoasa de langa cub

Costi [10.06.10 15:21:00] »

Deci, tot a fost bună întrunirea asta la care ai participat. Cel puţin, chiar dacă nu s-a rezolvat criza, măcar ţi-ai adus aminte de vremea studenţiei şi de clipele petrecute în Complexul Studentesc Tudor Vladimirescu.

De data asta primul vot e de la mine - dacă în timp ce scriu, nu a punctat altcineva

(completat ulterior) A punctat altcineva înaintea mea

pepsi70ro [10.06.10 18:09:32] »

Am retinut indemnul pentru Curtea Berarilor. Super, voi tine cont de acest lucru mai ales ca este sezonul...berii!

cosminp [10.06.10 20:29:47] »

@sanziana,

chiar aceleasi sau acelasi model?

bine ca nu e si pizza de acum 10 ani.

ai votul meu.

Andox [10.06.10 22:00:11] »

O roata de bere si meniul nr. 4 va rog

Meniul nr. 7 cu tot cu SB pentru Sanziana.

Sanziana [10.06.10 22:55:56] »

cosmin, cu siguranta farfuriile sunt de pe atunci

Andox, eu am optat ptr un metru de bere ca roata era too much... Danke

mario 110 [11.06.10 20:34:47] »

deci, sa le luam pe rind:

- camelot mai exista, ba chiar s-a extins si mai are una in carrefour felicia;

- despre celelalte nu stiu ce sa zic pentru ca nu ies prea mult in centru; prefer sa fac o plimbare la ciric, sau daca vreau sa beau o bere seara, ies la o terasa in cartier; sunt citeva chiar dragute.

- am mai fost totusi pe ici pe colo si am constatat ca s-au schimbat multe (in bine, bineinteles) la restaurantele iasului. concurenta este extrem de mare, oamenii au devenit foarte pretentiosi, deci patronii au fost nevoiti sa se adapteze; cine nu a facut-o a ramas fara clienti sau chiar a dat faliment de-a binele (cunoscutul "3 sarmale" de exemplu).

de altfel, in iasi sunt acum atit de multe crisme (am inclus aici tot ce inseamna unitati de alimentatie publica), ca mi-ar fi imposibil sa le stiu pe toate.

- stiti cum si cind se face cea mai buna pizza? cind faci curat in frigider! si toate vechiturile care le gasesti acolo, le tai marunt, le pui pe un blat si gata-i pizza! la "magic pizza" asa se face: patronul are relatiile lui si toate salamurile, cirnatii si altele care expira pe ici pe colo ajung la crismele lui, se spala de stratul albicios si se transforma in delicioasele produse cu blat crocant sau pufos.

- habar nu aveam de "curtea berarilor" dar m-ati facut curios si o sa merg negresit in viitorul apropiat ("musai").

alinutzza140* [24.06.10 16:37:59] »

Amintiri frumoase ma leaga de Iasi, care este orasul studentiei mele. Dupa parerea mea cred ca este cel mai frumos oras din Romania. Campusul Tudor Vladimirescu este locul in care am locuit timp de 6 ani, in caminele T1-T2. Ahhh ce vremuri si ce petreceri.

Un vot mare pentru ca m-ai facut sa imi aduc aminte de acele clipe care ma fac sa vreau sa ma "reintorc "in studentie.

Ionut_pm [03.06.13 15:02:36] »

Faine localurile despre care s-a vorbit in articol, mai ales Curtea Berarilor care acum si-a extins terasa

Totusi unul foarte important pentru mine lipseste: mamma mia! E localul meu favorit din tot Iasul! Aici mananc cu prietenii, cu familia si cu sotul.

Il recomand oricui, pentru ca e potrivit pentru tot felul de evenimente!

alinutzza140*, cosminp, Costi, Ionut_pm, mario 110
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Iași?: