ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2019
ÎNSCRIS: 23.07.12
APR-2019
single

Prima dragoste nu se uita

Dupa o experienta si jumatate la Kingdom Hotel am revenit la prima dragoste. De data asta ea, adica el ca la hotel ma refeream, ma astepta impopotonat cu ditai mallul pe 3 etaje la "parterul" lui cu o noua locatie pentru restaurant si cu o noua modalitate de a servi cina la inaltime. Dar cel mai important ma astepta cu internet wireless care imi oferea acces la whatsapp, dropbox si un in ultimul rand facebook, lucruri rare de tot in China.

Despre cazarea in sine nu voi spune multe lucruri deoarece totul este neschimbat.

Daca nu ma insel, cred ca am stat in aceeasi camera, sau deasupra ei, sau dedesubtul ei.

Partenerul nostru din China, desi nu vrea sa recunoasca are o intelegere cu acest hotel care ii pune la dispozitie 3-4 camere, pe colt, cu dubla vedere aflata una sub alta. Trecand peste faptul ca in primele doua nopti a fost atat de frig in camera incat am primit bonus o raceala chinezeasca si a trebuit sa ma doftoricesc de 2 ori pe zi cu niste medicamente care aveau gust de pamant cu ciocolata, m am simtit ca acasa iar Yimei Plaza a revenit in top dupa ce fusese detronat de Kingdom Hotel.

Acum gasiti un mall la primele 3 etaje ale hotelului, cu branduri dar si cu producatori autohtoni, cu un mic food court unde batea vantul mai rau ca in buzunarele unui om sarac dar si cu un resturant modernizat unde iti poti gati singur mancarea. Pe langa carnita de origini necunoscute, aveai de ales si specialitati, scoici, raci sau diverse vietati marine.

Totul era in regim bufet si foarte apreciat de chinezi care si umpleau mesele mai rau ca un roman scapat in all inclusiveul de la bulgari. Nu exagerez dar unii aveau atat de multe farfurii pe masa incat simplul act de a manca devenea unul de contorsionism. Cine nu vrea sa manance putea merge la sala de cinema de la etajul 4 sau alaturi la sala de karaoke. 2 seri mi am petrecut la restaurantul acesta si recunosc ca n am plecat flamand la culcare. Intrarea costa un pic peste 60 yuani si de banii astia ai acces la orice. Chiar am dat peste un francez, cred, care era foarte nedumerit de ce este asa ieftin si daca poate manca din orice de acolo.

Obisnuit cu cina indestulatoare de la Kingdom Hotel am zis sa incerc si restaurantul lui Yimei asa ca intr o seara m am prezentat plin de incredere la receptia si am dat sa intru insa am fost oprit de o domnita care parea foarte increzatoare in ceea ce spune, aproape ca ma convinsese si pe mine numai ca nu intelegeam o iota, desi parea ca spune cateva cuvinte in engleza.

Cum zabovisem cam mult in camera si era ora 20.00 stomacul meu nu prea avea chef de limbi straine asa ca am pus mana pe telefon si cu ajutorul lui Charlie mi au explicat ca cina se termina la 20.30 asa ca mai am foarte putin timp la dispozitie dar ca odata intrat imi pot lua mancare si nu ma da nimeni afara ulterior. Intr adevar nu m a dat nimeni afara insa felul in care se uitau la mine cand ramasesem singur in restaurant nu mi inspira mare incredere.

Dar sa revenim la cina mea. Nu stiu ce le a mai spus Charlie insa cum am intrat in resturant un baietas a luat o sticla de vin (o sticla nu un pahar) si efectiv a fost umbra mea pana m am asezat la masa, mi a turnat in pahar si mi a pus o ostentativ in fata parca zicandu mi ca nu pot sa o beau pe toata. A avut dreptate, n am putut desi era un vin rosu bunicel, demisec. Felurile de mancare din restaurant se bazeaza tot pe viata marina:crabi, peste, scoici, melci dar si specialitati ca ghearele de pui!

Nu pleci flamand dar nici nu este festin. In schimb la desert se cam schimba situatia. Pe langa fantana de ciocolata ce troneaza in mijloc gasesti tot felul de prajiturele si prajiturici care iti cam pun capac. Tot 2 seri i am alocat si acestui restaurant iar faptul ca faceam 30 secunde din camera pana la masa era extraordinar pentru mine.

Dupa atatea prajiturele n aveam cum sa nu vizitez si sala de sport: una cu putine aparate, destul de invechite, insa cu putina imaginatie iti faceai antrenamentul. Plus ca nu te deranja absolut nimeni.

La plecare, avand ceva emotii cu cle 30 kilograme pe care le aveam inclus la bagajul de cala l am rugat pe Charlie sa ceara la receptie un cantar de bagaj. Cand a aparut baiatul in usa cu o balanta de se folosea pe vremuri la Alimentara aproape ca am bufnit in ras dar important e ca mi am facut treaba cu el si am renuntat la ceva balast ca sa nu cotizez la Qatar.

Una peste alta Ymei Plaza este un hotel corect, intr un oras comercial, cu un tarif per camera normal, o camera de genul aceste costand aproximativ 240 lei/noapte, pe care l as recomanda oricui are drum pe acolo.

Trimis de gotty in 11.06.19 17:55:17
Validat / Publicat: 11.06.19 21:03:53

VIZUALIZĂRI: 393 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [11.06.19 22:00:13] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Zoazore [15.06.19 22:00:04] »

@gotty: Am inteles ca e prima ta dragoste, ca te-ai reintors, dar... ti-a placut la fel de mult?

Si cum de n-ai testat tu carnitele alea pe-acolo?

gotty [18.06.19 11:15:39] »

@Zoazore: Nu pot sa zic ca am fost la fel de entuziasmat ca prima data dar nici ciorba reincalzita nu este. Am ajuns la stadiul de iubire platonica cu hotelul acesta.

Cu diferitele carnite de acolo am lasat o mai moale. Nu prea vrei sa te ai probleme cu stomacul la 8000 de kilometri departare. Asa ca ce cunosti e sfant!

gotty, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂYiMei Plaza Hotel [Yiwu]: