ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2010
DIN: Rm. Valcea
ÎNSCRIS: 10.06.10
JUN-2010

A trip to heaven - Tenerife 2010

Pe 2 iunie am plecat spre Tenerife, mai exact in Puerto de la Cruz... sincer de abia asteptam, mai ales tinand cont de ce am citit prin intermediul site-urilor de turism si acestui site. Drumul a fost cam lung si obositor, dar a meritat. Am plecat cu avion din Bucuresti via Madrid si de acolo, dupa o escala de aproape 5 ore am luat avionul spre Tenerife Norte.

Transferul de la aeroport nu a fost inclus in pretul sejurului, dar nu a fost o problema... chiar in fata aeroportului, langa statia de taxi este o statie de autobuz, "guagua" in limba lor, de unde am luat autobuzul 102 spre Puerto de la Cruz- pretul in jur de 3 euro.

Autobuzele m-au impresionat... merg foarte bine si repede comparativ cu cele de la noi, mai ales ca ei au o infrastructura de nota 20. Sfatul meu, pentru cei care nu-si pot inchiria masina din diverse motive este ca se merita excursiile pe cont propriu realizate prin intermediul mijloacelor de transport ale companiei locale. Aveti la indemana BONO Pass, un card gen cartela de metrou la noi, care este fie de 12 euro, fie de 30 euro. Daca folositi acest bono pass, functioneaza ca un card si vi se scade pretul calatoriilor de pe el, dar cu mult redus fata de pretul normal al biletului - cca 40% reducere. Si important este ca poate fi folosit de mai multe persoane, iar valabilitatea este de un an.

Statiile de autobuz sunt f bine delimitate si toate au panou cu afisaj electronic, precum si harti gratis, asa ca este foarte usor de calatorit.

Puerto de la Cruz este un oras minunat, plin de coline si vegetatie luxurianta. Ca puncte de atractie va recomand:

- Playa Jardin - plaja neagra rezultata din cenusa vulcanica, insa valurile cateodata sunt cam mari, iar nisipul nu este chiar foarte fin, mai exista si pietre (f frumoase de altfel).

- Laro Martianez - un parc acvatic situat pe malul oceanului, unde puteti gasi un lac artificial absolut superb cu apa filstrata din ocean, fantana arteziana, alte 7 pisicine, dintre care una spa. Totul este inclinjurata si presarat cu palmieri, cactusi si alte plante exotice. Intrarea este apropae gratis: 3, 5 euro/per adult in care ese inclus si un sezlong fara saltea. Pt. copii reducere 50%. Programul intre 10-18, iar intrarea intre 10 -17.

- Loro Park - un parc de distractie ce are delfinariu, balenarium si pinguinarium, animale salbatice, chiar si un tigru alb. Spectacolele oferite de delfini, balene, papagali si foci sunt abosolut superbeeeeeeeeee, impresionante. Intrarea este maricica - 32 euro adult, 18 euro copil, dar CATEGORIC merita toti banii. Transportul catre parc se face prin intermediul unui trenulet din 20 in 20 minunte, pus la dispozitie de organizatori in mod gratuit. Recomandabil este sa mergeti de dimineata, deoarece sunt foarte multe de vazut si vizitat poate dura cateva roe bune.

Alte locuri de atractie in care am mai fost:

Capitala Santa Cruz unde exista strazi pline de magazine. Preturile asa si asa, daca sunt reduceri chiar se merita, in rest cam ca la noi.

Playa Las Teresitas situata la 8 km de capitala este superba... nisip galben adus din Sahara, fara valuri mari, inconjurata de palmieri, apa extrem de limepede. Accesul se face fie cu masina, fie cu autobuzul 910 din Santa Cruz. Pretul 1 euro. Inchirirea unui sezlong este 2 euro.

Alte recomandari: Puerto de la Cruz nu prea este o statiune pentru tineret, o recomand celor mai in varsta din punct de vedere al distractiei de noapte, insa pe celelalte planuri merita toti banii. Preturile sunt relativ mici la restaurante, cu mici exceptii bineinteles, precum si la alimentari, ca sa nu mai vorbesc de tigari, alcool si perle; sa nu uitam ca este o insula free tax.

Clima este interesanta, nu transpiri deloc, nici la plaja, insa mare atentie la cremele de plaja, alegeti-va una cu factor peste 40-50. Este foarte imoportant de subliniat, intrucat, fiind briza nu simti cum te arde soarele, care este FOARTE PUTERNIC. Tantari sau alte insecte zburatoare nu exista, din cand in cand dintre pietricele mai vezi cateva soparle mititele, dar inofensive.

Pentru alte detalii, va raspund cu placere.

Impresia finala: Paradis!!!

Trimis de cami1212 in 10.06.10 09:34:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 6048 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cami1212); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Playa Las Teresitas

valimi
[10.06.10 09:51:26]

Felicitari pentru un review foarte frumos si cuprinzator de la prima "aventura" pe site.

Puncte de la mine!

[10.06.10 09:56:19]

Multumesc, daca doriti alte detalii va raspund cu placere.

valimi
[10.06.10 10:06:03]

Sincer, nu prea mai avem ce sa intrebam, speram sa ajungem si noi acolo, macar in viata asta. Atunci iti vom cere si amanunte...

Catmar
[10.06.10 14:14:01]

Puncte si de la mine, deoarece descrierea chiar merita.

Imi poti trimite pe privat agentia prin care ai rezervat + detalii despre cazare?

viviv
[10.06.10 16:29:08]

Mai convins... Imi poti da pe privat numele hotelului si agentia? Si ce alte detalii mai ai (all inclusiv)... cum a fost macarea?

Spui ca drumul a fost destul de greu... ma gandeam sa i-au si fetita de 2 ani... dar cred ca e f obositor.

Felicitari pt prezentare.

[10.06.10 16:47:39]

Ne pare rau,

Catmar nu si-a dat acordul sa primeasca

mesaje private expediate prin intermediul site-ului

[Are, in panoul de utilizare al contului sau, setarea AcceptMesajePrivate = NU ]

[10.06.10 22:03:56]

cami sper sa-ti placa melodia atasata, daca nu o putem schimba!

Andox
[10.06.10 22:10:01]

cami1212 te rog dezvolta putin subiectul Laro Martianez .

Unde este situat , sunt restaurante in cadrul parcului , cam care sunt preturile la ele etc.

Multumesc anticipat.

[11.06.10 09:02:41]

Andox, Lago Martianez este situat la 5 min de mers pe jos de centru statiunii. Exista restaurante si in interior, precum si langa.

Preturile sunt cam la fel intre 4-10 euro poti manca un fel de mancare gatita cu garnitura, depinde ce vrei sa comanzi, in general fructele de mare sunt mai scumpe.

Mai au patiserii cu produse f bune, avand pretul intre cca o, 5 euro -2, 5 tot prin zona.

Oricum poti iesi din incinta si la intoarcere arati din nou chitanta, nu trebuie sa platesti intrarea din nou.

[11.06.10 09:03:19]

webmaster13: da, imi place!

Catmar
[11.06.10 16:12:51]

Cami1212, am activat PM-ul. Multumesc anticipat!

Andox
[12.06.10 09:53:03]

Multumesc Cami pentru informatii.

Cel putin din poze pare un loc extraordinar.

mari123
[10.02.11 20:37:47]

Buna, Am mai fost in Tenerife insa in partea de sud. Acum vreau sa merg in nord resp Puerto de la Cruz insa nu stiu ce hotel/apt sa aleg. Imi poti da te rog niste idei? Noi (inclusiv copii) vrem sa facem multe excursii, si deci hotelul tb sa fie aproape de statiile de autobuz si plaja. Multumesc

[10.02.11 21:18:33]

Buna, Mari, chiar hotelul la care am fost eu, respectiv Hotel Florida este la cca 10 min de plaja cu nisip negru din Puerto de la Cruz (Playa Jardin), la cca 5 min de statia de autobuz si la 10 -15 min de centru.

Hotelul este de 3 stele si are camere studio - paturi sau pat matromonial, canapea, chicineta dotata cu vesela.

Are si o piscina micuta, dar curata, chiar pe acoperis. Hotelul ofera masa insa nu prea recomand.

Am si poze cu hotelul, pe care ti le pot trimite daca vrei, pe o adresa de mail, eventual.

mari123
[14.02.11 12:12:14]

Buna Cami,

Multumesc pt raspunsul promt. Am intrat pe site-ul acestui hotel insa nu prea ne aranjeaza. Fiind cu copii este necesar macar un mic dejun, asa ca trebuie sa ne orientam spre hoteluri cu mic dejun inclus sau demipensiune. Oricum, mi-ai fost de ajutor cu detaliile despre locatie. Numai bine.

[03.03.11 14:30:51]

Distractie placuta! Si sper sa gasesti un hotel potrivit.

roth
[21.11.11 21:06:49]

Deoarece este una din destinatiile mele urmatoare

mai-iunie 2012, am inceput sa ma documentez.

Cand voi termina si daca cred ca mai am nevoie de documentare am sa apelez cu incredere.

Alina Roxana
[06.07.15 10:56:37]

Imi poti spune, te rog, cum sunt noptile in Tenerife? Este nevoie neaparata de aer conditionat in camera? Sau se poate dormi si fara?

Alina Roxana, cami1212, Catmar, mari123, roth, viviv
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: