ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2019
ÎNSCRIS: 25.10.14
APR-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Veneția cea plină de farmec

Fiind pentru prima dată în Italia, am zis să încercăm să cuprindem cât mai mult din zona unde eram cazați și astfel Veneției i-am acordat doar două zile. În aceste două zile am apucat să vedem cam tot ce ne-am propus din Veneția și din insulele ei mai renumite.

O să povestesc în acest articol despre ce am vizitat noi în Veneția, iar curând o să fac un articol „tehnic” despre Veneția, pentru că atunci când ne pregăteam de vacanță, astea au fost articolele pe care le-am căutat cel mai mult și nu prea le-am găsit pe Afa.

Noi stând în Marghera, la Campingul Jolly, am ajuns în Veneția cu autobuzul. Acesta are capătul de linie, ca de altfel toate autobuzele care ajung aici, în Piața Roma. De aici am trecut peste un mic pod și am început plimbarea. Obiectivele noastre principale și al majorității turiștilor, erau Podul Rialto și Piața San Marco. După cum știți în Veneția este foarte greu să te orientezi dar am urmat și noi indicatoarele și ne-am descurcat destul de bine.

Până la Podul Rialto am mai făcut un mic ocol pentru a vedea Scuola Grande di San Giovanni Evangelista, am intrat apoi puțin în Biserica Santa Maria Gloriosa dei Frari, am făcut un mic popas pe o bancă din Campo San Polo unde este și o fântână cu apă potabilă, apoi continuând plimbarea pe străduțe înguste și trecând parcă încontinuu peste mici canale am ajuns la Podul Rialto.

Aici am dat de o mare de oameni care parcă erau porniți să cucerească acest pod. Ca să îl traversezi pe una din părțile laterale, era o mare aventură. Toată marginea acestuia era împânzită de oameni care așteptau să își facă o poză cu traficul de pe Grand Canal. Am admirat și ne-am minunat de acest impunător canal al Veneției și am mers la una dintre locațiile aflate foarte aproape de pod despre care aflasem că nu trebuie să o ratăm.

E vorba despre T Fondaco dei Tedeschi by DFS. Acesta este un mare magazin universal duty free (dacă am înțeles eu bine) și găsiți aici produse ale celor mai renumite firme. Clădirea la interior este foarte interesantă și foarte frumos aranjată. Are 4 etaje și o terasă amenajată pentru a privi de aici Veneția. O să vă explic mai multe în articolul tehnic.

De aici ne-am continuat plimbarea spre Piața San Marco și strecurându-ne din nou pe străduțe înguste și intens circulate am ajuns la aceasta.

Aici chiar am fost impresionați de frumusețea pieței. Am admirat aici Bazilica San Marco, turnul clopotniță al bazilicii Campanila San Marco, Turnul cu Ceas și mai ales piața în sine care este străjuită pe trei laturi de superbele clădiri în care se află multe muzee restaurante și magazine. Din cauză că la bazilică intrarea este gratuită era o coadă întinsă pe câțiva zeci de metri și nu am vrut să ne pierdem jumătate de zi acolo așa că am renunțat la vizitarea interiorului acesteia mulțumindu-ne să o admirăm din exterior.

În lateralul bazilicii se află Palatul Dogilor, așa că am început să îi dăm ocol căutând intrarea. Am găsit-o în partea dinspre mare și fiind coadă și aici am hotărât să ne continuăm plimbarea și să revenim a doua zi pentru al vizita în interior, pentru că atunci aveam mai puține obiective. Am făcut o alegere proastă pentru că a doua zi în Italia era o sărbătoare națională și palatul era închis. Chiar și bazilica s-a închis la prânz.

În spatele palatului am admirat celebra Punte a Suspinelor și am mers mai departe spre o zonă care ne-a adus și relaxarea din acea zi, după forfota pe care am întâlnit-o până atunci, zona Arsenalului din Veneția.

Aici se pare că e o parte a orașului pe care nu o cunosc prea mulți turiști și am putut să ne bucurăm de această zonă în liniște.

De aici am luat vaporetto nr. 1 și ne-am plimbat cu el până la stația Piața Roma, admirând de pe Grand Canal clădirile, bisericile și podurile din Veneția.

Ajunși în Piața Roma s-a încheiat prima zi a vizitei noastre la Veneția și am luat autobuzul pentru a ne retrage la cazare și a ne reface forțele pentru că a doua zi aveam să vizităm insulele Murano, Burano și Torcello.

Trimis de ungureanica in 06.06.19 13:35:54
    Validat / Publicat: 06.06.19 16:02:36
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6261 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Veneția. Basilica San Marco

alinafulg [06.06.19 18:58:10] »

@ungureanica: Venetia este minunata iar atmosfera de acolo unica. Vacante frumoase sa aveti!

micutzu [06.06.19 19:36:37] »

Salut. Am vazut Venetia si de ziua indragostitilor si in perioada carnavalului. Este o atmosfera de vis pe timpul carnavalului, te detasezi de realitate, cobori in istorie si privesti lumea cu alti ochi. Oricum venetia este o destinatie de vis in orice perioada iti vei alege sa o vizitezi.

mihaelavoicu [06.06.19 22:46:00] »

Îți spune un om care a fost de patru ori la Veneția: Sigur vei reveni!! Pe parcurs vei vedea câte minunății lași în urmă, care trebuiesc mai bine ”dezbătute”. Eu, par example, nu am intrat în Gloriosa dei Frari și este una importantă, nu o oarecare.

La P20, în aprilie fiind, deja pregăteau acele punți care vor asigura circulația în condițiile inundării orașului. Am fost în jur de 10 mai și apa începea să crească văzând cu ochii. Ei știu din timp mersul fluxului și se pregătesc. Bravo lor!

Și dacă tot ai băgat un deget în Italia, fii sigur, îți va lua toată mâna.

ungureanica [07.06.19 10:04:28] »

@alinafulg: Mulțumim pentru ecou și pentru urări. Vă salutăm cu drag!

ungureanica [07.06.19 10:06:29] »

@micutzu: Aveți perfectă dreptate. O zi faină vă doresc!

ungureanica [07.06.19 10:09:04] »

@mihaelavoicu: Nu pot și nici nu vreau să vă contrazic. Sigur vom mai reveni. Mulțumesc pentru completare. Vă salutăm cu drag!

RoxanaGRS [11.06.19 16:03:14] »

Felicitări pentru articol și pentru excursia reușită! Judecând după data de pe poze, ați prins San Marco (25 aprilie) în Veneția, când e sărbătoarea Veneției. Mare greșeală!! Și noi am făcut-o, stai liniștit , așa că știu cum e. E super aglomerat atunci. Doar de carnaval cred că poți să prinzi mai aglomerat de atât. Noi efectiv mergeam dând din coate pe străduțe. În Piața San Marco stăteai ca sardeaua. Prietenii ne întrebau dacă am hrănit porumbeii. Care porumbei? Că abia încăpeau oamenii în Piață.

Vă felicit că ați descoperit zona din jurul lui Arsenale. Așa este, e o zonă mai liniștită, o plăcere să te plimbi pe acolo și să te pierzi pe străduțe. Și de asemenea felicitări și pt. excursia la Torcello. Nu multă lume merge acolo, deși e o atmosferă faină.

Sunt perfect de acord cu @mihaelavoicu, Veneția dă dependență, Italia în general dă dependență. La Veneția am fost de două ori. Era musai după greșeala cu Sf. Marco . În Italia de mai multe ori și mâine m-aș duce din nou .

ungureanica [11.06.19 17:33:05] »

@RoxanaGRS: Mulțumim pentru completare. O zi faină!

alinafulg, micutzu, mihaelavoicu, RoxanaGRS, ungureanica
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: