ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2019
ÎNSCRIS: 08.10.12
JUN-2019

Hotel Alexandra***, un hotel potrivit pentru o sedere scurta in Timisoara

Dupa ce am procurat abonamentele la Diskoteka, in mod firesc, pasul 2 a fost cazarea. Timisoara ofera multiple posibilitati de cazare, mai ales ca rezervarea a fost facuta la sfarsitul lunii martie, pe un site international de rezervari. Pe noi, insa, fiind pentru prima data in Timisoara, ne-a interesat un hotel cat de cat bun, aflat in proximitatea stadionului "Dan Paltinisanu", care sa aiba si parcare.

Pe lista erau 2 cazari, ne-am oprit la Alexandra.

Plecati din Bucuresti la orele 10.30, cu o escala scurta in Pitesti, am ajuns la hotel la orele 18.00. Lipsa autostrazilor precum si tronsoanele de drum strabatatute (Autostrada A1 cu podul peste Arges in reparatii capitale, Dealu' Negru pe care se lucreaza, Valea Oltului pe care nu se prea poate depasi, DN Deva - Lugoj cu asfaltul rupt) ne-au facut sa facem 6 ore si jumatate pe un traseu de 550km.

Navigatia ne-a dus exact in fata hotelului, am bagat masina in parcarea imprejmuita si supravegheata video si am intrat in receptie. Aici, surpriza: nici macar nu auzisera de site-ul pe care am facut rezervarile dar sa gaseasca rezervarea in sistem... Norocul nostru a fost ca mai aveau 2 camere libere, asa ca ne-am ales cu una. Nu cu pat matrimonial, asa cum solicitaseram noi in rezervare, dar oricum a fost bine, avand in vedere faptul ca Timisoara era fully booked.

Camera

Insfacam bagajul, urcam 3 etaje pe scari (hotelul neavand lift) si ajungem in camera 310, situata pe partea cu parcarea. Camera marisoara, in dreapta holisorului de la intrare avand un dulap si o banca pentru bagaj. In stanga, baia cu cada de dus. O baie normala, modesta, sub ce am vazut la alte cazari similare. 2 paturi twin dar nelipite, cu noptiere si veioze, o fereastra mica, AC, televizor de diagonala redusa, un fotoliu, racitor fara bauturi.

Pe jos este mocheta, iar in baie, gresie, normal.

Paturile au saltele tari si perne medii, asternuturi curate. Prosoape la baie, foehn, sapunuri si niste plicuri cu gel de dus.

Curatenia nu este de nota 10, cel putin in baie se vede ca este facuta cam de mantuiala, dar nu este chiar jeg. Mi-as fi dorit si niste papuci de unica folosinta, nu exista asa ceva, dar am fost prevazatori si i-am avut pe ai nostri. De asemenea, cred ca ar fi cazul sa puna ceva si in racitorul ala, daca tot aveam lista de preturi :). Nu am probat AC-ul, pentru ca nu a fost cazul, insa am aerisit cam toata ziua, pentru ca din baie venea un miros greu de canalizare.

Restaurantul

Restaurantul se afla la parter, are si sala acoperita dar si o mica terasa. E amenajat normal, nimic de deosebit, chiar batranicios as zice, cu gresie pe jos. Aici se serveste micul dejun dar si pranzul si cina a la carte.

Micul dejun e unul cat de cat spre obisnuit, spre mediu, mai slabut fata de am intalnit la alte hoteluri chiar mai slab cotate. Dar, sa fim obiectivi, nu faci foamea, clar. Am avut de ales intre: oua ochiuri, oua frecate cu sunca, carnaciori prajiti (gust cam indoielnic), la fel si cremwurstii, pate de ficat, salata de vinete, salamuri, branzeturi, unt, dulceturi, iaurt, lapte. Cafea la espressor automat, sortimente de ceai, niste cofeturi de la cutie, un suc cam ciudat. Nu zic ca nu a fost variat, dar parca e mai bine cand ai mai putine optiuni dar de calitate. Asta este parerea mea.

In ceea ce priveste meniul a la carte, nu este foarte variat, chiar restrictiv, as spune: cateva feluri de carnuri, garnituri, salate si cateva deserturi.

Noi am comandat o ciorba de burta, cu extra smantana si ardei iute, o tocanita de pui cu mamaliguta, un gulas, mamaliguta pentru gulas (separat), o apa minerala si 2 beri Ursus la sticla si am platiti 110 lei, cu tot cu bacsis. Nu este mult dar nici putin, mai ales daca tinem seama ca mancarea a cam avut gust de Vegeta...

Tot la parter este si un mini bar de zi, cu 2 masute si 3-4 fotolii, un mini TV si un minibar. Preturile sunt aceleasi ca in restaurant, dar e mai liniste si este locul potrivit daca vrei sa savurezi o bautura in liniste.

Parcare

O problema des intalnita este cea a locurilor de parcare. Personal, asta este un aspect pe care il urmaresc intotdeauna cand calatoresc cu masina (si este foarte des), indiferent daca este vorba de autoturismul personal ori de cel de serviciu. Hotel Alexandra beneficiaza si de o parcare in lateralul cladirii dar, mai ales, de parcarea ingradita, cu mai multe locuri. Noi am parcat in cea de-a doua, am anuntat la receptie ca am blocat pe cineva, s-au uitat pe camera si am fost asigurati ca este masina lor si ca nu o misca cel putin 3-4 zile.

Accesibilitate

Nu cunosc mun. Timisoara, insa cu un GPS actualizat am ajuns imediat venind pe autostrada dinspre Sibiu, pentru ca nu vorbim de o pozitie centrala a acestuia ci de una "la case".

Una peste alta

Avand in vedere ca ne-am propus sa revenim la Diskoteka, as alege tot Hotel Alexandra deoarece, in primul rand, este situat aproape de stadion (cam 1,5 km) si este un hotel ok pentru tariful practicat.

Mi-au placut: parcarea, personalul prietenos, marimea camerei, raportul calitate/pret oarecum bun pentru Timisoara, asternuturile foarte curate.

Nu mi-a placut: calitatea produselor alimentare servite (atat la MD cat si la a la carte), mirosul si lipsa curateniei din baie, mobilierul din PFL, lipsa unor papuci de 3 lei/setul, TV-ul micut pentru dimensiunea camerei.

Sintetizand: pentru 2 nopti, in care sa nu petreci prea mult timp in camera, fara fite si figuri, merge. Pentru mai multe nopti, fite si figuri, nu.

black_mamba.

Trimis de black_mamba in 05.06.19 22:43:51
Validat / Publicat: 05.06.19 23:37:05

VIZUALIZĂRI: 272 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

webmaster [06.06.19 08:17:58] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

webmasterX [06.06.19 08:27:28] »

black_mamba [06.06.19 08:55:12] »

@webmasterX:

E situat la intersectia dintre str. Mures si str. Pius Branzeu, deci trebuie mutat o strada la stanga.

black_mamba, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂAlexandra Hotel: