ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2019

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Barcelona pomul laudat 2019

De multi ani mi am dorit sa ajung la Barcelona, un oras pe care absolut toate cunostintele, prietenii l au recomandat ca fiind extraordinar din toate punctele de vedere si un oras in care merita eventual sa si locuiesti.

Dupa ce l am luat la pas, pot spune ca nu este deloc asa, si sincer cred ca noi ar trebui sa fim mai atenti cand ne alegem locul in care mergem sa ne cheltuim in 4 zile salariul pe jumatate de an!! Nu e chiar pe jumatate de an, dar vorba vine!

Incep prin a mentiona ca daca pana acum numai in romania credeam ca este posibil sa ajungi in aeroport ca turist si sa nu ai de unde cumpara un bilet de ratb, ei aflati ca si la el prat ca sa cumperi o cartela cu 10 calatorii, faimoasa t 10 trebuie sa mergi 3 km prin aeroport, o pasarela care te duce la statia de tren, ca apoi sa te intorci iar la aeroport sa iei bus ul. Iar cand ajunge in statie sa nu te observe ca esti acolo si sa treaca fara sa te ia. Ma rog era 2 m mai incolo statia. De a trebuit sa pierdem 4 autobuze ca sa aflam punctul fix in care trebuia sa stai pe peron ca sa te ia. Da mai bine luati aerobusul care costa 6 euro dar are casa de bilete exact cand iesi din aeroport si are statie marcata vizibil si clar.

Apoi o data ajunsi in centru te frapeaza muuuuulta mizerie. Caat cuprinde. Zici ca e un oras bombardat de mizerii pe jos si de mirosuri de canalizare si nu numai. Un oras sufocat de popoare migratoare. Un oras in care eu personal pe strada nu am vazut decat oameni nevoiasi, nimic elegant, lume muuulta amarata dupa infatisarea lor si dupa cum erau imbracati. Muuuulti caini de companie lasati sa si faca nevoile pe trotuare.

La restaurante si terase din centru numai mese cu fete de masa de musama sau mese din plastic si scaune de fier si de lemn ca de razboi. Rar vezi un design intr un restaurant, o cafenea. Dupa parerea mea sunt cu 20 de ani in urma noastra la capitolul asta. S au invatat cu milioane de turisti si nu catadicsesc sa ofere ceva frumos.

Mancarea nu m a dat pe spate. Tapasurile lor sunt vai de steaua lor, fata de aperitivele si antreurile noastre. Iar paelia o pun i tigaia aia intinsa 3 linguri de orez. Daca nici orez nu pui... Care e ieftin apoi ce altceva... In fine serviciile lasa de dorit.

Sunt multe de spus... Dar eu una nu as mai veni in orasul asta. Cu ocazia acestei scurte vacante am invatat ceva. Sa mi apreciez mai mult tara mea si sa nu mai caut cai verzi pe pereti in tari din astea evoluate dar care au decazut f mult in ultimii ani. Nu mai spun iar de ce au decazut ca nu vreau sa mi spuneti ca s xenofoba.

Trimis de viohoney in 03.06.19 21:42:51
Validat / Publicat: 04.06.19 05:56:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3034 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viohoney); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [04.06.19 05:56:37] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Barcelona, BARCELONA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Barcelona]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 99&ridAnt=93816

mirmicu [04.06.19 08:22:56] »

Eu am văzut Barcelona ca pe unul dintre cele mai curate orașe. Nu am văzut un chistoc pe jos, iar în preajma cosurilor de gunoi, după ce acestea erau golite, se spala cu furtun cu presiune și cu spumă, ca la spalatoriile auto.

In Barcelona poți mânca și în restaurante cu stele Michelin sau care se bazează pe bucătărie moleculara dar și în piață, care apropo... e spectaculoasă.

Am văzut mijloace de transport moderne, curate, elegante...

In Barcelona am avut senzația că și stâlpii sunt ștersi de praf.

Da... sunt imigranți dar cred că deja e o situație pe care nu o mai putem evita.

Cu puțin timp alocat înainte informării, probabil ati fi localizat mai ușor punctul de vânzare al cartelelor T10.

Dar aveați varianta Aerobus care vă lua exact de la iesire și puteati plati direct la șofer pentru doar 6 euro.

In condițiile date, vă recomand să stați acasă pentru că Roma, Veneția, Atena, Parisul sunt toate mai murdare decât Barcelona și au imigranți... din belșug...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][11 voturi]
mirmicu [04.06.19 08:29:44] »

Și, încă ceva...

Am prins la Barcelona sărbătoarea de Sf. Anton, patronul animalelor domestice, ocazie cu care se organizează o paradă cu animale, care traversează centrul și bulevardul La Rambla: câini, pisici, cai, etc. Și barcelonezii vin cu animalele lor se companie pentru a fi binecuvântate. La nici o oră după terminarea evenimentului nu se cunoștea nimic, totul era curățat și spălat.

adrianbogdan [04.06.19 09:42:09] »

Mă bucur că din acestă experiență apreciezi țărișoara noastră. Știm cu toții că merită mai mult.

În privința Barcelonei - non coment, am fost de două ori aici, ultima dată acum o lună și sincer mi-a placut, nu mi s-a parut neîngrijită, pe aeroportul El Prat nu mi s-a părut asa haos precum spui, trebuie doar sa întrebi și să ai cât de cât orientare în spațiu.

Toate cele bune.

tripyy [04.06.19 17:56:16] »

@viohoney:

Sa stii ca intr-o oarecare masura rezonez si eu cu pararile tale.

Pot spune ca am strabatut cateva zone din Spania iar Barcelona este undeva in coada listei de preferinte.

Daca nu ar fi operele lui Gaudi nu stiu ce ar mai ramane.

De exemplu La Boqueria e doar o piata supra evaluata dupa parerea mea. Zona portului, nimic extraodinar.

Ar mai fi fantanile, dar asta daca ai noroc sa le prinzi...

Si acolo se formeaza un mic tancioc cu tot felul de chinezarii...

Mizerie am regasit si eu acum cativa ani... iar pe Rambla am mers doar cu stricta supraveghere a telefonului si a portofelului.

Daca mai ai curaj pentru o vizita in Spania, eu ti-as recomanda Madridul. Insa si aici vei avea parte de o lunga calatorie prin aeroport (pana la iesire, noroc ca mai au si zone cu benzi rulante), dar mie orasul mi s-a parut mult mai civilizat, aerisit etc. Dintre orasele din Spania acesta este pe primul loc in referintele mele. Plus ca de acolo poti vizita si Toledo.

Da, mizerie vei gasi si in Paris completata cu un miros de urina la intrarea in unele statii de metrou (chiar in zona din centru, deci nu periferie), deci revenim la opinia despre tara noastra, ca nici altii nu sunt muuult mai breji.

Peste tot sunt plusuri si minusuri.

viohoney [04.06.19 21:10:15] »

@mirmicu: Multumesc pentru ecou. Nu vreau sa va contrazic. Poate am nimerit intr o perioada exceptionala or fi in greva cei care ar trebui sa curete. Pare ca am fost in orase diferite.

Regret ca nu am pozat dar de cateva zile ma minunez cum de trotuarele sunt pline pe chistoace si dimineata si la pranz si seara. Pe mai mult de jumatate din bancile pe care am vrut sa ma asez sa ma odihnesc erau peturi, cutii de bere goale, servetele.

La un moment dat un servetel utilizat din acela mare i sa infasurat sotului de adidas. Ca batea vantul.

Sunt cazata la 10 minute de piata catalunia si camera are view chiar la bulevard. De cand am venit in afara de masinile alea care vin si desarta uriasele containere de plastic de pe marginea strazii eu alta forma de curatare nu am mai vazut. Ce maturatori, ce spalat cu furtunul?? Poate au venit si nu i am vazut. Sau am stat si mers pe strazile care nu trebuie.

Azi eram in fata la intrarea parcului guell si chiar asteptand sa traversez eram langa un cos de gunoi iar pe jos talpile de la adidasi mi se lipeau de parca calcam in zeama de pepene uscata!!!

Cu restaurante nu va contrazic ptr ca nu ma pricep si nu am experienta.

La curatenie insa ma pricep foarte bine. Stiu ce am vazut.

Poze nu am facut ca mi se pare jenant sa vin la Barcelona sa fac poze la gunoaie. In rest da transportul in comun e f fain. Infrasctructura, strazi largi, cladiri frumoase. Da, ati intuit bine. Aveti un spirit si talent inascut.

În Paris clar nu voi merge. Aveam de ales Paris sau Barcelona. Si am ales Barcelona tocmai pentru ca la Paris auzisem ca mai sunt probleme cu curatenia si civilizatia. Multumesc ptr sfat oricum.

Clar nu voi merge nici in Venetia.

Ma gandesc serios pe viitor sa vizitez tari mai curate zone, orase mai mici si putin cunoscute din Germania, Austria.

Si nu in ultimul rand mai cu drag si spor voi aprecia Oradea, Cluj, Sibiu, Brasov poate chiar si Bucurestiul o sa l vad cu ochi muuult mai buni.

Numai bine!

webmasterX [04.06.19 21:20:00] »

@viohoney: te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

alinafulg [05.06.19 18:34:42] »

@viohoney: Asa cum am mai spus, cred ca rezonam cu locurile la fel cum rezonam cu oamenii. Barcelona mi-a ramas in suflet, chiar scriam pe acest site impresii despre calatoria mea, impresii in care spuneam că este orasul in care aș vrea sa traiesc. Eu nu am vazut gunoaie pe strazi sau poate nu le-am observat pentru ca eram prea atenta la locurile facinante pe langa care treceam iar o plimbare pe Las Ramblas este nemaipomenita.

Cat despre transportul de la aeroport catre oras, puteati din statia de tren de unde ati cumparat T10, sa luati trenul pana in gara Sants si de acolo metroul spre locul de cazare, mai ieftin decat cu aerobusul, cost un bilet din T10. Vacante frumoase!

indiralisa_26 [05.06.19 22:21:18] »

Înainte de orice vacanța mai lunga sau city break este absolut indicat sa ne informam cât mai mult despre: oamenii, cultura, obiceiurile, mâncare, transport, cazare etc, apoi sa ne setam niște așteptări realiste pentru a nu fi dezamăgiți ulterior. Toate acestea se pot face foarte ușor in zilele noastre pentru ca toată informația este la un click distanță. Si cu temele făcute ne aventurăm la drum.

Exista in lumea asta mare locuri foarte murdare, mai puțin murdare si altele ideale incredibil de curate. In toate aceste locuri traiesc si călătoresc oameni. Putem judeca oamenii după culoarea pielii, după statutul social, după educatie, după faptul ca sunt imigranți sau nu sunt???

Frumusețea are miliarde de chipuri fiecare perfect in imperfecțiunea lui. Diversitatea ne deschide orizontul cunoașterii. Este păcat sa trăim doar in bula noastră confortabila!

Barcelona mi s-a părut faină, faină, faină!

mirunat [16.07.19 16:49:52] »

Sunt complet de acord cu acest articol. Într-adevăr orașul este frumos: arhitectura, clădirile istorice, Acvariul. Mancarea mi s-a părut bună, dar foarte scumpa. Dar serviciile, siguranta și curățenia sunt la ani lumina de chiar București... Am fost jefuite in metrou, pe plaja am găsit seringi și mirosea a iarba, de asemenea pe plaja era mizerie. Plin de imigranți, de drogați in mijlocul zilei în zona Barceloneta. Voi reveni cu un review amănunțit despre ce este Barcelona pe la nga Gaudi și castele - pentru ca nimeni nu iti spune bai du-te dar vezi ca...

indiralisa_26 [17.07.19 13:00:00] »

@mirunat ce bine ca facem comparatie cu Bucurestiul... unul dintre cele mai murdare orase din Europa!

ati fost curioasa sa aflati cati oameni viziteaza anual Barcelona si cati Bucurestiul? Probabil puhoiul de turisti din BaRCELONA este atras de " seringi și mirosea a iarba, de asemenea pe plaja era mizerie. Plin de imigranți, de drogați in mijlocul zilei în zona Barceloneta" !!!... ati uitat sa adaugati gay!

Un cetatean mi-a spus cu ani in urma " tot la noi este mai frumos... nicaieri nu-i mai bine ca la Ostroveni! " Atat...

Calatorii frumoase in continuare!

dfdan2002 [24.08.19 02:17:28] »

@mirmicu: buna imi poti spune si mie o plaje unde marea nu este cu pietre si gasesc sezlong uri? Am fost la Barceloneta, in fuga ce e drept, si sincer nu a fost ok, valuri pietre in mare

mirmicu [24.08.19 10:46:53] »

@dfdan2002: Din pacate, nu pot să te ajut cu informația asta pentru că am vizitat Barcelona în ianuarie.

mirunat [24.08.19 10:54:20] »

@dfdan2002: In Barcelona exista sezolonguri si plaja curata numai in fata hotelului W. Este 30 de euro un sezlong, si sincer se merita - nu miroase, nu ti se fura prosopul. In Sitges (aflat la 30 min cu trenul de Barcelona) mai exista sezlonguri, dar nu am inchiriat si nu stiu pretul (cautati pe TripAdvisor exact).

In orice caz, in sezon, in Barcelona, este foarte diferit acum fata de cum era acum 10 ani.

dfdan2002 [01.09.19 10:19:54] »

@viohoney: din pacate, pot confirma cele descrise de tine. nu stiu cum este cu transportul de la aeroport (am rezervat taxi la sosire, cca 80euro si la intoarcere 50 euro, pentru 8 persoane - am stat in zona sagrada familia). ce ma frapat a fost mirosul puternic de urina si canalizare gasit in aproape toate zonele pe care le-am vizitat. gasesc o explicatie in faptul ca nu am gasit toalete publice (la fantani am vazut oameni care urinau in boscheti chiar daca era plin de politisti si masini de politie). mancarea intradevar slabuta si scumpa intre 15-18 euro o paella. am gasit si restaurante mai ieftine dar nu erau in zonele de atractie turistica. la plaje nu am fost decat cateva ore intr-o zi (legata de o plimbare cu vaporul) dar am avut nesansa sa prind valuri ceea ce nu a fost deloc ok. plaja este foarte aglomerata, iar marea este cu pietre si foarte abrupta (la 10 metri de mal cred ca avea 3m). in ultima zi am avut ”norocul”, ca unuia din membrii grupului sa i se fure telefonul, iar mie tigarile . pe rambla totul parca este un targ de haine vechi, plin de ”negustori” care isi vand marfa pe strada, intinse pe cearceafuri. aceeasi situatie si fantani. in rest constructiile, arhitectura sunt frumoase. sagrada familia impresionanta. recomand Temple of the Sacred Heart of Jesus din tibidabo, unde ai o priveliste asupra orasului, iar biserica este superba. fantanile nu pot spune ca m-au impresionat, dar poate asteptarile mele au fost cam mari, sperand sa gasesc ceva similar cu cele din dubai. per total nu pot spune ca a fost rau, dar nu este un oras in care m as mai intoarce. iti recomand, daca nu ai fost inca, sa mergi la dubai. eu in fiecare an merg in ianuarie sau februarie. cred ca vei ramane impresionata - de la curatenie la calitatea serviciilor.

StefanaB [12.02.20 17:32:17] »

Eu am fost anul trecut in noiembrie. Am avut vreme frumoasa (doar in ultima zi a plouat) Rambla nu era aglomerata si nici cartierul Gotic, de plaja nici vorba. Inainte sa ajung citisem enorm despre oras, stiam la ce sa ma astept, (chiar o tentativa de jefuire in liftul de la metrou fara succes pentru hoate ????). N-am intrat in nici un local (nu aveam timp pentru asa ceva) in schimb am mers zilnic peste 10 km si abia am reusit sa vad jumatate din ce doream. Stiu ca nu toata lumea isi permite o vacanta de o saptamana in perioadele extra-sezon, dar este minunata Barcelona primavara si toamna (am fost si in aprilie acum 2 ani).

mirceabrasovscris / TELEFON [06.04.20 21:33:10] »

Greu, greu tare cu oamenii care pentru fiecare situatie au zece probleme.

Aș fi curios să aflu unde distinsei scriitoare nu i-a mirosit urât (in afara propriului domiciliu).

adrianbogdan, alinafulg, indiralisa_26, mirceabrasov, mirmicu, mirunat, StefanaB, tripyy, viohoney
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: