ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2019
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 13.08.10
SEP-2018

Super relaxare marca Riu

În septembrie, anul trecut, ne-am petrecut vacanța în Torremolinos, pe Costa del Sol. A fost prima noastră escapadă în Spania. Ca de obicei, am ales să ne organizăm sejurul fără a apela la o agenție de turism.

In primul rând, prin luna ianuarie, am achiziționat biletele de avion de la compania românească low- cost. Zbor dimineață, cu aterizare la Malaga undeva pe la 10.00, și întoarcere seara, cu plecare de pe același aeroport, în jur de orele 20.00, nouă zile mai târziu.

Apoi trebuia rezolvată problema cazării și a mesei. Hotel sau apartament? Cu mese incluse sau cu libertatea de a mânca oriunde, oricând și cât îți permite buzunarul? Cum ar fi fost mai convenabil?

Pentru că suntem un cuplu "matur" ????, neînsoțit de copii, și aveam în plan să vizităm mult, deci un all inclusive ar fi fost exclus, am pus în balanță avantajele și dezavantajele închirierii unui apartament versus cele ale unui hotel cu demipensiune. Fiind o destinație nouă pentru noi, costurile cu mancarea ar fi fost mai greu de estimat așa că am ales Riu Nautilus, un hotel de 4*, adults only, foarte bine cotat. Am considerat noi că această variantă ne oferea mai multe avantaje:

- regim demipensiune, deci nu mai aveam surprize cu bugetul pentru mâncare;

- hotel 4*, cu o piscina superbă (apa fiind mult mai rece comparativ cu zona Greciei, piscina a fost binevenită)

- amplasarea ideală pe malul mării, lângă cea mai frumoasă plajă din zonă, Carihuela;

- hotel exclusiv pentru adulți;

- toate avantajele unui hotel pe care nu le-am fi avut închiriind un apartament: curățenie zilnică, schimbat prosoape și lenjerie, prosoape pentru plajă, sezlonguri la piscină, program de divertisment cu muzică live în fiecare seară etc.

Prețul oferit direct de hotel, de 1270 de euro pentru 8 nopți, pentru o cameră cu vedere parțială la mare, a fost cu 15% mai mic față de oferta celui mai mare operator german de turism. Plata am facut-o integral în momentul cazării, fără niciun avans prealabil.

Oricum prețurile pentru închirierea unui apartament bine poziționat față de plajă și centrul stațiunii se incadrau intre 75 si 100 de euro pe noapte.

Astfel, în dimineața zilei de 9 septembrie, am aterizat pe aeroportul din Malaga și, după recuperarea relativ rapidă a bagajelor, am ieșit din aeroport și am identificat imediat stația de taxiuri. Drumul până la hotel, de aproximativ 15 km, ne-a costat 22 de euro. Exista și metroul ca variantă, doar că din stația de metrou și până la hotel ar fi trebuit să ne tarâm bagajele aproape un kilometru.

Torremolinos este prima stațiune importantă, pornind dinspre Malaga în direcția Gibraltarului, urmată de altele precum Benalmadena, Fuengirola, Marbella etc., înșirate de-a lungul Costei del Sol.

Hotelul Riu Nautilus este amplasat pe faleză, numită și Paseo Maritimo, foarte aproape de "granița" cu Benalmadena. Astfel, am avut avantajul de a ne bucura de ambele stațiuni, acestea fiind practic lipite, una în continuarea celeilalte.

Am ajuns la hotel pe la ora 11.00 și, după cum era de așteptat, camera nu era gata. Am făcut însă check-in-ul și am lăsat bagajul într-o cameră special amenajată, a cărei ușă se putea debloca doar cu un cod de acces. Am ieșit la o plimbare prin stațiune și am revenit după aprox. două ore, când am primit cardul de acces în cameră.

Hotelul este alcătuit din două corpuri de clădire dispuse în formă de L. O clădire cu 3 nivele, perpendiculară pe faleză, compune latura mai lungă a L-ului, în timp ce a doua clădire, cu 7 nivele, este poziționată cu fața spre plajă. Am primit cameră, conform solicitării pe care am trimis-o în prealabil pe email, în clădirea anexă, cu fața spre piscină, în capătul dinspre promenadă, având astfel o vedere parțială, dar foarte frumoasă spre mare. Am evitat clădirea principală pentru că ne-am dorit un balcon umbros.

Camera decorată într-un stil modern, minimalist, ne-a satisfăcut pe deplin. Dotările au fost cele standard pentru 4*: patul compus din două twin alăturate, lat de 2 metri, cu o saltea extrem de confortabilă, o masă și două scaune, o altă masă de toaletă, suport pentru bagaje, minibar, aer condiționat dar și ventilator în tavan și un dulap imens. Baia a fost spațioasă, cu wc, bideu, chiuvetă cu un blat generos, oglindă cosmetică, feon, prize, șervețele și consumabile cosmetice, duș walk-in. Culoarea prosoapelor nu mi s-a părut prea atrăgătoare însă au fost foarte curate. Lenjeria de pat, de asemenea, a fost schimbată foarte des. Au lipsit, în schimb, halatele de baie.

Pentru seif am plătit aproximativ 2-3 euro/zi, nu-mi amintesc exact.

Balconul a avut în dotare masă, două scaune dar și suport pentru rufe.

Prosoape pentru piscină am cerut și am primit de la recepție și tot acolo le-am schimbat de câte ori am avut nevoie.

Apa din piscină a fost mereu foarte curată și caldă, toată zona din jurul piscinei bine îngrijită și un salvamar a fost prezent în permanență.

De la piscină se traversează promenada și ești deja pe plajă. Aceasta este extrem de lată, cu nisip fin, cu intrare lină în apă, foarte bine amenajată cu sezlonguri și umbrele elegante, cu dușuri și cabine de schimb, cu baruri și chiringuitos (restaurante cu meniu pe bază de pește și fructe de mare), cu posibilitatea de a practica diverse sporturi native, etc. Accesul pe proprietatea hotelului, dinspre faleză, se face pe o poartă cu cod de acces cunoscut doar de cei cazați la Riu.

Mancarea:

După cum am menționat, am avut regim de demipensiune.

Dacă la micul dejun accesul a fost restricționat doar de intervalul orar, respectiv 08.00 - 10.30, pentru cină, oaspeții hotelului erau împărțiți în două serii: 18.30 și 19.45, cu posibilitatea de a opta în funcție de preferință. Încă din prima seară, ne-a fost alocată o anumită masă pentru tot sejurul. Managerul restaurantului a venit personal să ne salute și să se asigure că suntem mulțumiți cu masa alocată. Ne-am exprimat dorința de a lua cina pe terasă și, în seara următoare, ne-a mutat la o masă conform solicitării noastre.

Nu am să menționez toate bunătățile, de la diminețile cu șampanie la micul dejun sau fructele de mare de la cină, pot doar să spun că am fost foarte mulțumiți de calitatea și diversitatea mâncării.

Toate băuturile de la cină sunt contra cost.

Trebuie să mai fac două mențiuni:

- pentru cei care pleacă dimineața în diverse excursii sau poate au avion devreme, se permite accesul la micul dejun începând cu ora 07.00, doar că nu au la dispoziție decât partea de bufet rece. Tot ce înseamnă bufet cald: omletă, ochiuri, bacon prăjit, etc., este pregătit pentru ora 08.00.

- având aceeași masă alocată pentru cină pe tot parcursul sejurului, am comandat o sticlă de vin și, dacă am băut doar un pahar, sticla a fost etichetată cu numărul mesei și al seriei noastre și pusă de-o parte. În seara următoare, la 18.30 când am intrat la masă, sticla era așezată pe masă.

Am luat cina și la restaurantul a la carte, întruna din seri, cu rezervare prealabilă.

Barul oferă în fiecare seară un program foarte frumos cu muzică live.

Noi ne-am simțit extraordinar de bine la acest hotel care merită cu prisosință nota 10 pentru curățenie, amplasare și mâncare. Faptul că este un hotel "adults only" poate fi considerat un avantaj pentru un concediu în cuplu, fără copii, dar... țineți cont că media de vârstă este destul de ridicată și noi, la 43, respectiv 50, am fost cam "rarae aves" ????????????

Întrucât cele 8 nopți au fost insuficiente pentru noi pentru a explora Andaluzia și Costa del Sol, anul acesta vom reveni pentru 10 nopți.

Raportul preț/ servicii obținute a fost extrem de satisfăcător insă, pentru că Riu Nautilus a ridicat prețurile nejustificat de mult (40% pentru aceeași cameră, aceeași perioadă), am ales un alt hotel pentru acest an.

În concluzie, nu știu dacă, la prețul actual, aș mai putea recomanda cu tărie Riu Nautilus.

Trimis de mirmicu in 03.06.19 20:10:06
Validat / Publicat: 03.06.19 21:29:58

VIZUALIZĂRI: 2343 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirmicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Hotel Riu Nautilus - lobby

[03.06.19 21:28:35]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Riu Nautilus Hotel, TORREMOLINOS" (nou-creată pe sait)

mirmicuAUTOR REVIEW
[03.06.19 21:29:19]

Rog webmaster sa atașeze link-ul cu prezentarea hotelului: https://youtu.be/4Fid-mhoKNs

Mulțumesc

mirmicuAUTOR REVIEW
[03.06.19 21:31:30]

Pozitionarea e ok. Mulțumesc.

[03.06.19 21:32:41]

[03.06.19 22:44:18]