ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2019
JUL-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

La plimbare prin Liguria

Una din zilele vacanței noastre din vara 2018, a fost alocată pentru vizitarea a două dintre cele mai populare și vizitate localități din Liguria - Sestri Levante și Lerici.

Începem cu Sestri Levante unde am ajuns în jurul orei 10. Am ajuns chiar la gară, unde am găsit o parcare destul de mare. Plec cu monedele spre aparatele de taxare, unde am găsit mai mulți oameni care încercau să achite - toate aparatele erau pline cu monede, astfel că nu se puteau scoate tichetele care se pun pe bord. Toți au plecat fără să achite, ceea ce am făcut și noi, recunosc cu puțină teamă pentru o amendă (până la urmă totul a fost ok). În perioada 1 aprilie - 1 septembrie tariful de parcare este de 1 euro/oră, în afara acestei perioade, parcarea este gratuită.

Din această parcare, în doar câteva minute se ajunge la mare, astfel că este foarte căutată de cei care merg la plajă. Este amplasată la o distanță convenabilă și de centrul istoric al localității - vreo 800 m. Ajungem pe Viale Vittorio Veneto, stradă care este paralelă cu marea și este străjuită de mulți pini și palmieri, astfel că mare parte din traseu se parcurge pe la umbră - ceea ce în zilele călduroase de vară este o binecuvântare.

Plaja era destul de aglomerată atât în zona liberă, cât și în zonele private cu sezlonguri. La orele prânzului, când soarele este arzător, plajele se mai eliberează (am observat acest aspect la întoarcere). Cum intenția noastră era de a ne plimba și de a vizita centrul vechi, am trecut agale pe lângă plajă și ne-am îndreptat spre partea cea mai vizitată de cei care ajung în această localitate –, centro storico, . Acesta este de fapt, o limbă de pământ înconjurată de mare. Zona este mai aglomerată până la orele prânzului, după ora 14 terasele și magazinele (aproape toate) se închid, și te poți plimba nestingherit pe aleile de aici. Magazine pitorești (multe dintre ele vând produse locale și suveniruri), gelateriile, micile restaurante dau un farmec aparte acestei zone.

Această limbă de pământ are pe de o parte Baia del Silenzio (Golful Tăcerii - mai mic și mai liniștit), de cealată parte este Baia delle Favole (Golful Basmelor - mai mare și mai aglomerat). Baia delle Favole – acest nume a fost dat în onoarea scriitorului danez Hans Christian Andersen, care a ajuns pe aici în anul 1833.

Pe lângă Baia del Silenzio se poate urca spre mica biserică Saint Nicolò, amplasată într-o zonă cu mulți pini (deci și multă umbră, binevenită în zilele toride de vară). De aici de sus aveți ocazia să faceți câteva fotografii frumoase cu zona înconjurătoare.

sestri-levante.net

Al doilea orășel vizitat a fost Lerici, care este situat la vreo 60 km de Sestri Levante. Cea mai mare parte a drumului se parcurge pe autostrada A12, aceasta având multe porțiuni care se, derulează, în succesiunea viaduct-tunel-viaduct-tunel - o lucrare remarcabilă. Având în vedere că eram în sezon, va fi destul de greu de găsit locuri de parcare. Noi am parcat pe șoseaua care merge de-a lungul mării – locația se numește, Parcheggio Venere Azzurra, . Tariful de parcare este de 1,5 euro/oră – introduceți în aparat suma pe care o considerați necesară (aparatul afișează până la ce oră puteți sta). tichetul primit va fi lăsat la vedere pe bordul mașinii. Noi am depășit cu vreo 10 minute ora până la care achitasem, dar nu au fost probleme.

Am luat-o la pas pe drumul spre Lerici (paralel cu marea) și am admirat silueta maiestuoasă a castelului din Lerici. Sunt câteva plaje cu nisip pe această porțiune de circa 1,5 km, foarte aglomerate la acea oră, și pe sezlonguri, dar și pe zonele libere. Se merge pe faleză, iar în multe zone drumul se parcurge la umbra pinilor. Este o încântare să te plimbi pe aici, printre pini, leandri și palmieri – dacă mai savurezi și gelato, poate fi o plimbare perfectă .

La capătul plajei veți vedea o zonă cu stânci (pentru a diminua forța valurilor) - această zonă era plină cu oameni care nu aveau vreo problemă în a sta întinși pe aceste pietre incomode. Pe partea stângă a drumului (marea este în dreapta) veți vedea și câteva hoteluri drăguțe. Ajungem în portul turistic, unde sunt sute de ambarcațiuni, și mergem spre Castello Lerici situat pe un promontoriu. Acesta este vizibil cam de oriunde și probabil că este principalul punct de atracție pentru cei care ajung în Lerici.

Pentru a urca la castel există 2 modalități - pe scări, sau printr-un tunel săpat în stâncă - acesta duce în partea opusă la o altă plajă micuță. Din acest tunel aveți indicator către un lift, care vă duce sus în vreo 10-15 de secunde… pe jos veți face cîteva minute.

Priveliștea oferită de aici de sus este magnifică – pe de o parte se vede intreg portul, golfo dei Poeti, dar și o mare parte din oraș, de cealaltă parte se vede acea micuță plajă și câteva viluțe frumos colorate așezate pe panta care coboară spre mare. De aici se pot face fotografii frumoase, iar dacă aveți noroc veți găsi și băncuțe libere.

Piața din apropierea portului, aflată în plin soare, era lipsită de lume la acea oră. Câțiva turiști și localnici erau la adăpostul umbrelelor de la terasele din jurul pieței. În timpul plimbării noastre am văzut destul de multe locuri unde vă puteți caza – mai ales dacă doriți să faceți o baie și plajă. Tot în această zonă centrală gasiți și un supermarket Conad, de unde vă puteți lua o apă, un panini etc.

Spre seară am plecat din Lerici, păstrând amintiri și imagini minunate – pozele atașate sper să vă placă și să vă determine să vizitați aceste 2 mici orășele din Liguria.

Mai multe detalii găsiți aici

lericicoast.it/en/lerici

guideturisticheliguria.eu ... a-spezia/lerici

Trimis de BOGDAN DSN in 28.05.19 20:02:45
    Validat / Publicat: 28.05.19 23:24:19
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1591 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 De sus de la castel, peisajul este superb

[29.05.19 07:49:43]

tata123 🔱
    [29.05.19 09:04:40]

@BOGDAN DSN: Superbe imagini!

BOGDAN DSNAUTOR REVIEW
    [29.05.19 21:23:41]