ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2019
STATUS: CONSUL
OCT-2018
single

Un hotel foarte bun

În urma recomandărilor de pe diferite saituri de profil, am ales acest hotel pentru cazarea din Craiova. Este amplasat pe str. Matei Basarab la nr. 15. Am fost cazat aici de două ori și vă pot spune că am fost mulțumit de servicile oferite de prima dată - altfel nu mai veneam și a doua oară . Sunt păreri foarte bune, iar turiștii cazațI aici apreciază curățenia, dotările și serviciile oferite – vă pot confirma că toate acestea sunt adevărate. Un alt atu important - locurile de parcare sunt destule și sunt gratuite, unele chiar în fața hotelului, altele sunt pe străduțele din jur. Este un avantaj major, pentru că multe dintre hotelurile noastre nu oferă suficiente locuri de parcare, iar altele îl oferă contra-cost.

Personalul de la recepție este amabil și se vede că se dorește mulțumirea clientului. Formalitățile de cazare au durat puțin, iar după explicațiile primite am urcat în cameră. Suprafața camerei este de circa 23 m. p (am avut o cameră în regim single), deci nu ne putem plânge de lipsa spațiului. Chiar pe micul hol de la intrare aveți un cuier și o piesă de mobilier unde vă puteți pune bagajul.

Patul matrimonial este foarte confortabil - pentru mine este un aspect extrem de important. Există și două noptiere cu câte o aplică deasupra. Un birou este binevenit dacă ai de lucru, astfel că aici am fost încântat de acest spațiu de lucru - e mai greu să lucrezi în lipsa acestei piese de mobilier. Conexiunea la internet (wi-fi) nu a pus probleme.

Pe acest birou aveți un fierbător și căni astfel că vă puteți prepara un ceai sau o cafea (sunt pliculețe de ceai și de cafea). Deasupra biroului aveți un televizor LED cu programele obișnuite de la furnizorii de televiziune prin cablu. Sub birou este un minifrigider unde găsiți apă, bere, suc etc. Mobilierul camerei este completat cu un fotoliu.

Încălzirea se face prin sistemul de aer condiționat – pe peretele de lângă pat aveți panoul de reglaj.

Baia camerei are o dimensiune apreciabilă și este dotată cu tot ce este necesar pentru a te simți ca acasă. Îmi place că in dotarea multor hoteluri din țara noastră, foenul a devenit ceva obișnuit. Nu lipsesc prosoapele, săpunul și gelul de duș.

Hotelul dispune și de restaurant, aspect pe care îl iau mereu în considerare. Este bine ca după ce toată ziua ai stat pe drumuri, să nu mai fi nevoit să cauți alt loc pentru a servi cina. În același spațiu se servește și prima masa a zilei. Micul dejun este suficient de bogat pentru a fi pe placul multora. Veți beneficia de ouă (preparate în două feluri), câteva sortimente de mezeluri și brânzeturi, iaurt, cereale, miere, pâine (aveți și prăjitor), apă, cafea, ceai etc.

Eu mă declar mulțumit cu ceea ce am găsit la acest hotel, astfel că dacă voi mai fi nevoit sămă cazez în Craiova, aceasta va fi alegerea mea.

hotelprestigecraiova.ro

Trimis de BOGDAN DSN in 28.05.19 18:50:42
Validat / Publicat: 28.05.19 23:08:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CRAIOVA.

VIZUALIZĂRI: 369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Patul are o saltea confortabilă.

nrs †
[29.05.19 06:23:49]

o mica corectie: in Craiova locurile de parcare stradale nu sunt gratuite, in mod normal trebuie sa platesti o taxa pentru a putea parca pe strada, iar daca nu o ai platita comunitarii te pot amenda (e o procedura complicata dar am intalnit 2-3 cazuri care si-au furat-o)

probabil ca ai ajuns mai pe inserat pentru ca in mod normal nu prea gasesti locuri de parcare fiind totusi o zona centrala a orasului

BOGDAN DSNAUTOR REVIEW
[29.05.19 19:22:23]

@nrs: Eu am ajuns în jurul orei 18. Am întrebat la recepție dacă se plătește parcarea, menționând locul unde am parcat - mi-au spus că nu este nevoie să plătim.

Nu am văzut pe acea stradă (cea din fața hotelului) vreun aparat sau indicator/semn de plată a parcării, iar celelalte mașini nu aveau vreun tichet de parcare pe bord.

nrs †
[29.05.19 21:20:24]

in acea zona nu exista parcometre, de fapt in Craiova nu exista asa ceva, doar plata pe baza de sms asta in anumite zone unde sunt anunturi, dar pe raza Craiovei parcarea se face pe baza de vigneta lucru care este anuntat printr-un panou la intrarea in oras, iar plata se face la sediile finantelor locale sau pe baza de sms. in practica verificarile se fac rar, dar am cunoscut oameni care au primit amenda pentru ca nu au platit acea parcare, repet este vorba de parcare pe domeniul public oriunde in oras

sunt destui craioveni care nu stiu ce platesc la finante si ii zic impozit cand de fapt este o taxa de parcare

• Alte impresii din această RUBRICĂPrestige Boutique Hotel: